Belediye Yardımları

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvurusu

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvurusu 2023; Maddi anlamda zor durumda bulunan, gıda, giyim, barınma vb. zaruri ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı çeken ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlarımız; belediyelerin yardımlarına başvurarak, ayni ve nakdi yardımlar alabiliyorlar.

Ülkemizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok belediyemiz; yoksul ve muhtaç vatandaşlara dağıttığı sosyal destek kartı ile vatandaşların marketlerden alışveriş yapabilmelerine olanak tanıyor.

Belediyeler; nakdi yardıma ihtiyacı olan kişiler için para yardımında bulunurken, ilköğretim, ortaöğretim ya da lise eğitimi gören çocuğu olan muhtaç ailelerin çocukları için burs yardımı, kırtasiye yardımı, eğitim yardımı vb. yardımlar yapıyorlar.

Bu yazımızda kısaca belediyeler tarafından yapılan yardımlar nelerdir? Belediye yardımları nasıl alınır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Belediye Yardımları Nelerdir?

Ülkemizdeki büyükşehir belediyelerinin yanı sıra ilçe belediyeleri de muhtaç vatandaşlarımız için ayni ve nakdi yardımlar yapıyorlar.

Vatandaşlara para yardımı değil de ihtiyaç duydukları malzemeler şeklinde yapılan yardımlara ayni yardım; para yardımı olarak yapılan yardımlara ise nakdi yardım ismi veriliyor.

Ayni yardımlar kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza odun ve kömür yardımı, giysi yardımı, mobilya yardımı, eşya yardımı gibi yardımlar sunuluyor.

Kısacası belediye yardımları kendi içerisinde ayni ve nakdi yardımlar olacak şekilde iki sınıfta ele alınıyor.

Belediye Nakdi Yardımı Nedir?

İhtiyaç sahibi, yoksul ve muhtaç vatandaşlara para yardımı şeklinde yapılan yardıma daha önce de bahsettiğimiz gibi nakdi yardım ismi veriliyor.

Nakdi yardım kapsamında başvurusu kabul edilen yoksul vatandaşlara yapılacak olan para yardımı miktarı, başvurulan belediyenin bütçesine, başvuru sahibinin hanesinde bulunan bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına, hanesindeki çalışan kişi sayısına kısacası başvuru sahibinin ve ailesinin muhtaçlık seviyesine göre değişebiliyor.

Örneğin, kira giderini karşılamakta zorlanan kişiler, belediyeler başvurarak, kira yardımı alabiliyorlar.

Belediyeler, ihtiyaç sahiplerinin kira giderlerinin tamamını karşılayabileceği gibi bir kısmını da karşılayabiliyorlar.

İlköğretim, lise ya da üniversitede eğitim gören öğrenciler için yapılan burs desteği dahilinde öğrencilere eğitim masraflarını daha kolay karşılayabilmeleri için yardımcı olunuyor.

Belediyeler tarafından muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlara dağıtılan sosyal destek kartına yüklenen yardım paraları ise kart sahiplerince BİM, Migros, A101, ŞOK vb. marketlerde kullanılabiliyorlar.

Belediye Ayni Yardımı Nedir? 

Belediyelerin yoksul vatandaşlar için para yardımı şeklinde değil de gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, mama ve bez yardımı vb. vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik olarak yaptıkları malzeme ve eşya yardımlarına ise ayni yardım ismi veriliyor.

Örneğin; belediyelerin en önemli ayni yardımlarından biri olan odun ve kömür yardımı kapsamında kış aylarında ihtiyaç sahiplerine ısınabilmeleri için odun ve kömür dağıtılıyor.

Yeni doğan bebek paketi yardımı dahilinde yoksul annelere içerisinde bebek bezi, ıslak mendil, bebek battaniyesi, bebek kıyafetleri vb. malzemelerin yer aldığı bebek beşiği armağan ediliyor.

Öğrenciler için yapılan eğitim ve kırtasiye yardımı kapsamında öğrencilere defter, kalem, kitap, silgi vb. kırtasiye malzemeleri hediye ediliyor.

Giysi yardımı ile öğrencilere mont, kaban, önlük dağıtılırken; yoksul vatandaşlara da yazlık ve kışlık kıyafetler dağıtılıyor.

Belediyeler tarafından yapılan en önemli yardımlardan bir diğeri olan mobilya ve eşya yardımı sayesinde evinde buzdolabı, koltuk, yatak, battaniye vb. eşyaları olmayan kişilere bu eşyalar dağıtılıyor.

Engelli vatandaşların yaşam standartlarını iyileştirmeyi amaç edinen belediyeler; engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye vb. malzemeler dağıtırken; kronik hastalığı yüzünden çalışamayan ve düzenli geliri olmayan kişilere ise havalı yatak vb. medikal cihazlar dağıtıyor.

Eşi vefat etmiş, eşinden boşanmış ya da eşi cezaevine girmiş olan dul kadınlar da belediyelere ayni ya da nakdi yardım alabilmek için başvurabiliyorlar.

Belediyeler; hem dul kadınlar hem de onların velayetindeki çocukları için birçok yardımlar yapıyor.

Muhtaç asker yakınları, şehit ve gazi aileleri de belediyelere para yardımı, gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı vb. yardımlar almak için başvurabiliyorlar.

Ülkemize sığınan, sonradan TC vatandaşlığına geçen mültecileri ve sığınmacıları da unutmayan belediyeler; bu kişilerden de ayni ve nakdi yardımlarını esirgemiyor.

Belediyeler, 65 yaş ve üstündeki gelirsiz ve sahipsiz vatandaşlarımıza sahip çıkarak, onlara evde yaşlı bakım hizmeti veriyor.

Evde yaşlı bakım hizmeti sayesinde hastalığı ya da yaşlılığı dolayısıyla doktora gidemeyen yaşlılar, evlerine gönderilen sağlık görevlileri tarafından periyodik bir şekilde muayene ediliyorlar.

Belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için yapılan en önemli ayni yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak kolisi yardımı
 • Çocuklar için süt yardımı
 • Çocuklar için mama ve bez yardımı
 • İlaç ve malzeme yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Kira yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Odun ve kömür yardımı
 • Doğalgaz desteği
 • Öğrenciler için burs yardımı
 • Öğrenciler için eğitim ve kırtasiye yardımı
 • İhtiyaç sahipleri için sosyal destek kartı yardımı
 • Şehit, gazi ve asker yakınları için yapılan ayni ve nakdi yardımlar
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan ayni ve nakdi yardımlar
 • Gelirsiz ve işsiz dul kadınlar için yapılan ayni ve nakdi yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan ayni ve nakdi yardımlar
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ve sığınmacılar için yapılan ayni ve nakdi yardımlar
 • Diğer yardımlar

Belediyelerin ayni ve nakdi yardım çalışmalarına dair detaylı bilgi alabilmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediyeyi, sosyal hizmet müdürlüklerini veya sosyal hizmet merkezlerini arayabilir; yetkili kişilerden yararlanabileceğiniz yardımlarla ilgili olarak bilgi alabilirsiniz.

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlar; belediyelerin yardımlarına e-devlet platformu üzerinden hızlı bir şekilde başvurabiliyorlar.

E-devlet başvuruları, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Belediye yardımlarına e-devlet üzerinden başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Ardından başvurmak istediğiniz belediyeyi işaretledikten sonra sosyal yardım başvuru formunda size sorulan soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlamalısınız.

Formun alt kısmındaki başvurabileceğiniz sosyal yardım türleri(gıda ve erzak yardımı, sosyal kart yardımı, giysi yardımı vb.) arasından ihtiyacınız olan yardımları işaretlemelisiniz.

Belediyelerin ayni ya da nakdi yardımlarına başvurmak için bizzat ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediye binasına da gidebilirsiniz.

Belediye sosyal hizmetler merkez ya da müdürlüklerine gidip, burada başvuru formu doldurarak da yardım başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bazı belediyeler; vatandaşların ayni ve nakdi yardım başvurularını kendi siteleri üzerinden de kabul ediyorlar.

İBB tarafından pandemi dolayısıyla hizmet vermeye başlayan SEDEP(Sosyal ve Ekonomik Destek Programı) resmi sitesi üzerinden sosyal yardımlara başvurulabiliyor.

Başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

SEDEP üzerinden İBB yardımlarına başvurmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayabilirsiniz.

Belediye Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi belediyelerin ayni ve nakdi yardım ön başvuruları, e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

Bazı belediyeler ise yardım başvurularını kendi resmi siteleri üzerinden kabul ediyorlar.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, belediye binalarına, sosyal hizmet merkezlerine, sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek ya da yardımlara başvurabiliyorlar.

İstanbullu vatandaşlar; Edirnekapı, Büyükçekmece ve Üsküdar’daki sosyal yardım başvuru merkezlerine giderek, burada form doldurup, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Ankara’da ikamet eden vatandaşlar ise Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olan yaşam merkezlerine veya kadın lokallerine giderek, yardımlara başvurabiliyorlar.

Belediye Yardım Başvuru Formu

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, belediyelere, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine sosyal yardım almak adına gittiklerinde burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formlar, kişinin mesleğine, aylık gelir ve gider durumuna yani muhtaçlık durumuna dair sorular içeriyor.

Bu sorular arasında kişinin hanesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, hanedeki kişi sayısı ile ilgili sorular da bulunuyor.

Yardım almak isteyenlerin bu sorulara mutlaka düzgün ve doğru yanıtlar vermeleri, belediyeyi yanıltıcı cevaplar vermekten kaçınmaları gerekiyor.

Ülkemizdeki belediyeler, başvuruları değerlendirme aşamasında bu formları detaylıca inceliyor.

Formda yanlış bilgi beyan ederek, belediyelerden yardım almaya hak kazanan ve yardım alanlar; daha sonra muhtaç olmadıklarının ve yanlış beyanda bulunduklarının başvurdukları belediye tarafından tespit edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Belediyeleri yardım alabilmek adına sosyo-ekonomik durumuna dair yanlış bilgilendiren bu kişilerin cezai yaptırım olarak, aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise belediyeler tarafından mahkemeye veriliyor ve kötü niyetli bu kişilerden alınan paralar; gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyorlar.

Belediye Yardım Başvuru Sorgulama

Belediyelerin ayni ya da nakdi yardımlarına başvuran ihtiyaç sahipleri, başvuru sonuçlarını öğrenmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilecekleri gibi başvurdukları belediyeyi de arayabiliyorlar.

Sosyal hizmetler merkezlerine ya da müdürlüklerine giderek yardımlara başvuran kişiler; başvurdukları kurumu arayıp, başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

E-devlet başvuru ve sorgulama linki üzerinden de başvuru sonuçları öğrenilebiliyor.

Yani https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden hem belediye yardımlarına başvurabiliyor hem de başvurunuzun son durumunu bu link üzerinden takip edebiliyorsunuz.

belediye yardımları nasıl alınır

Belediye Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Belediyelere ayni ya da nakdi yardım almak için giden kişilerin muhtaç olduklarını kanıtlayabilmeleri noktasında belediyelere bazı belgeler teslim etmeleri gerekiyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin aile bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • SGK’dan alınabilen, aile bireylerine dair gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Engelli bireyler için alınması gereken 2023 engelli belgesi
 • Kronik hastalar için alınması gereken sağlık kurulu raporu
 • Dul kadınların ölmüş eşleri için teslim etmeleri gereken ölüm belgesi
 • Başvuru sahibinin ailesindeki öğrenci çocukları için alınması gereken öğrenci belgesi
 • Ev kira sözleşmesi

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesi için başvuracağınız belediyeye danışabilirsiniz.

Belediye Yardımı Kimlere Verilir?

Belediye yardımları; işsiz ve gelirsiz vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan vatandaşlar için de veriliyor.

Kimlerin belediye yardımlarına başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli ve yoksul vatandaşlar
 • Kimsesiz ve sahipsiz vatandaşlar
 • Dul kadınlar, yetim ve öksüz çocuklar
 • Engelliler ve kronik hastalar
 • Şehit, asker ve gazi yakınları
 • 65 yaş ve üstü gelirsiz ve muhtaç yaşlı vatandaşlar
 • Afetzedeler
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar

İşsiz olmalarına veya muhtaçlık sınırının altında yaşamlarını idame ettirmek zorunda olmalarına rağmen kendi üzerlerine kayıtlı değerli menkul veya menkul bulunanlar ya da hanesinde üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul bulunan birey bulunanlar; belediyelerin ayni ya da nakdi yardımlarından alamıyorlar.

Belediye Yardımları Nasıl Alınır?

Belediyeler, başvuruları değerlendirme aşamasında kendi çalışanlarından seçilen bir belediye değerlendirme kurulu oluşturuyor.

Bu kurul, yardımlara başvuran ihtiyaç sahiplerinin başvuru formlarını ve belediyeye teslim ettikleri belgeleri değerlendirip, gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit ediyor.

Tespitleri doğrultusunda da ayni ve nakdi yardım yapacağı kişi ve aileleri kararlaştırıyor.

Değerlendirme kurulu, gerekli gördüğü hallerde başvuru sahibinin ev adresine bir inceleme komisyonu gönderebiliyor.

Genellikle jandarma görevlilerinden oluşan inceleme komisyonu, başvuran kişinin ailesinin muhtaçlık seviyesine ve sosyo-ekonomik durumuna dair bir rapor hazırlıyor.

Belediye değerlendirme kurulu, bu raporu da inceleyip, ayni ya da nakdi yardımlar yapacağı kişileri kararlaştırıyor.

Ardından başvuruların olumlu ya da olumsuz sonuçlarını, başvuran kişilerin telefonuna SMS ile gönderiyor.

Aynı zamanda başvuru sonuçları, e-devlet platformunda da açıklanıyor.

Yardımlara başvuran vatandaşlar, e-devlet şifre ve TC kimlik no bilgileri ile e-devlet sistemine girip, başvuru sonuçlarını görüntüleyebiliyorlar.

Belediye Yardımları Ne Zaman Sonuçlanır?

Belediye ayni ya da nakdi yardım başvuruları, ortalama 3-4 hafta içerisinde sonuçlanmakla birlikte yardım başvurularının yoğun olduğu dönemlerde sonuçların açıklanması, aylarca sürebiliyor.

Sonuçlar, başvuran kişilerin başvuru formunda paylaştıkları telefon numaralarına SMS ile gönderiliyor.

Dolayısıyla başvuru sonuçlarını telefonlarına SMS ile almak isteyen ihtiyaç sahiplerinin formda mutlaka güncel iletişim ve adres bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Bazı yardımlar; başvuru sahiplerinin ev adreslerine teslim edildiğinden başvuru formunda güncel adres bilgisinin paylaşılması da oldukça önem arz ediyor.

Belediye Yardımları Kaç Ayda Bir Verilir?

Belediyeler tarafından yapılan ayni yardımlar, genellikle yılda 4-5 sefer yapılıyor.

Bununla birlikte bazı belediyeler, ihtiyaç sahibi vatandaşları için her ay yani düzenli olarak yardım yapabiliyorlar.

Örneğin; İstanbul Büyükşehir Belediyesi; sosyal kart sahibi vatandaşların kartına her ay için yardım parası yüklüyor.

Odun ve kömür yardımı, doğalgaz desteği vb. yardımlar; genellikle Eylül sonu veya Ekim ayı başlangıcında yapılıyor.

Öğrencilere yönelik olan kırtasiye yardımı ise her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yapılıyor.

Yardımların sıklığı; belediye bütçesine, başvuru sahibinin muhtaçlık durumuna, hanesindeki kişi sayısına ve yardım türüne göre de değişebiliyor.

belediye yardım başvurusu

Nakdi Yardım Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Belediyeler tarafından yapılan nakdi yardımlar da tek seferli, birkaç seferli ya da süreli olabiliyor.

Örneğin, kira yardımına başvuran kişiler için başvuru sahibi ya da hanesindeki bireylerden biri sigortalı bir işe girene dek her ay için nakdi yardım yapılabiliyor.

Bazı belediyeler, sosyal destek kartlarına her ay için yardım parası yüklerken, bazı belediyeler ise yılda 4-5 sefer yükleyebiliyor.

Nakdi yardımların sıklığı da başvurulan belediyeye, belediye bütçesine, başvuran kişinin ekonomik durumuna ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına bağlı olarak değişebiliyor.

Belediye Yardımları Ne Zaman Verilecek?

Belediyeler, genellikle Ramazan ve Kurban bayramlarında ihtiyaç sahipleri için gıda ve erzak yardımı yapıyor.

Belediyeler tarafından yapılan para yardımları ise başvurusu kabul edilenlerin PTT hesabına yatırılıyor.

Odun ve kömür yardımları, Eylül sonu veya Ekim başında yapılıyor. Öğrenciler için yapılan burs yardımı; 9 aylık eğitim ve öğretim dönemi süresince her ay için yapılıyor.

Kırtasiye yardımları ise eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yani Eylül ayında yapılıyor.

Belediye yardımlarının ne zaman verileceğine dair bilgi alabilmek için başvurduğunuz ya da başvurmayı planladığınız belediyeye danışabilirsiniz.

Ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İhtiyaç sahibi vatandaşlara İstanbulkart isimli sosyal destek kartı dağıtan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; vatandaşların bu kartlar ile market ihtiyaçlarını karşılayabilmesine olanak tanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kısa bir süre önce hayata geçirilen SEDEP projesi ile muhtaç vatandaşlar; belediyenin ayni ve nakdi yardımlarına SEDEP resmi sitesi üzerinden başvurabiliyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; düzenli işi ve sigortası olmayan, 3-6 yaş arası çocuğu olan yoksul ailelere ise her ay için 8 litre Halk Süt dağıtıyor.

Uzun ömürlü, sağlıklı ve temiz olan bu sütler, hiçbir şekilde kimyasal ve zararlı madde de içermiyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli yardımlarından bir diğeri olan tersine göç yardımı dahilinde İstanbul’a iş bulabilmek ve daha iyi şartlar altında yaşayabilmek adına gelen vatandaşlara ise köylerine dönebilmeleri için bir miktar para veriliyor. Aynı zamanda belediye tarafından köylerine dönmek isteyen vatandaşlar için ücretsiz nakliye desteği de sunuluyor.

Pandemi sürecinde Askıda Fatura projesini de hayata geçiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi; elektrik, su ve doğalgaz faturalarını karşılayamayan kişilerin faturalarını ödeyebilmelerine öncülük ediyor.

Hayırsever vatandaşlar, https://askidafatura.ibb.gov.tr/hosgeldiniz linki üzerinden ihtiyaç sahiplerinin faturalarını ödeyebiliyorlar.

Sitede bağış yapmak isteyen hayırsever vatandaşlar, Aile Destek Paketi, Anne-Bebek Destek Paketi ve Eğitim Destek Paketi kategorilerini işaretleyerek, nakdi yardıma ihtiyaç duyan annelere ve öğrencilere de bağışta bulunabiliyorlar.

Yoksul ve muhtaç üniversite öğrencilerine de sahip çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; üniversite öğrencilerine de burs imkanı tanıyor.

Üniversite öğrencileri, Genç Üniversiteli Eğitim Yardımına https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ sitesi üzerinden başvurabiliyorlar.

Gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı, odun ve kömür yardımı, yeni doğan bebek paketi yardımı vb. İBB’nin diğer yardımlarına ise e-devlet üzerinden kolaylıkla başvurulabiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Alınır

İBB Beyaz Masa Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi de ihtiyaç sahibi vatandaşlar için gıda ve erzak yardımı, doğalgaz yardımı, odun ve kömür yardımı, sosyal destek kartı yardımı başta olmak üzere birçok yardımlarda bulunuyor.

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlara Başkent Kart isimli sosyal destek kartı dağıtan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı bu kartlar; 81 ilimizin yanı sıra dünya genelinde kullanılabiliyor.

Kart sahipleri, Başkent Kart isimi sosyal destek kartları ile Vakıfbank pos cihazının mevcut olduğu tüm mağaza, market ve işyerlerinde alışveriş yapabiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal yardım çalışmalarından biri olarak kabul edilen Ankara Tek Yürek projesi kapsamında hayırsever vatandaşlar; ihtiyaç sahibi Ankaralı vatandaşlar için nakdi yardımlarda bulunabiliyorlar.

İhtiyaç sahibi Ankaralı vatandaşlara bağışta bulunmak isteyen hayırseverlerin https://www.ankaratekyurek.com/ linkine tıklamaları gerekiyor.

Site üzerinden hayırseverler, ihtiyaç sahiplerinin su faturalarını ödeyebiliyor, Ankarakartlarına yükleme yapabiliyor, sahipsiz ve kimsesiz vatandaşlar için yemek daveti verebiliyorlar.

İhtiyaç sahibi anneler; Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Süt projesine başvurarak, çocukları için süt yardımı da alabiliyorlar.

Yapılan süt yardımı dahilinde annelere her ay için 8 litre süt dağıtılıyor.

Dar gelirli vatandaşlar için doğalgaz yardımı da yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların Başkent Kartlarına doğalgaz yardım parasını yüklüyor.

Doğalgaz ile ısınmayan aileler içinse odun ve kömür yardımında bulunuyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Nedir? Kimlere Verilir? Başvuru Sorgulama

Başkent Kart Nedir? Ne İşe Yarar? Kimlere Verilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri gibi ihtiyaç sahiplerine sosyal destek kartı dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi; yoksul ve dar gelirli vatandaşların sosyal destek kartlarına belirli aralıklarla yardım parası yüklüyor.

1-5 yaş aralığında çocuğu olan anneler; İzmir Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine giderek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Süt Kuzusu Projesi’ne başvurabiliyorlar.

Süt kuzusu projesi başvurusu kabul edilen ailelere her bir çocukları için aylık 8 litre süt dağıtılıyor.

Uzun ömürlü, sağlıklı ve temiz bu sütler ile çocukların sağlıklı gelişimine yardımcı olunuyor.

Üniversite öğrencilerine eğitim yardımı kapsamında burs veren İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin burs yardımına başvuru tarihleri arasında belediyenin resmi sitesi üzerinden başvurulabiliyor.

Başvurusu kabul edilenler, 9 aylık eğitim ve öğretim dönemleri boyunca burs yardımı alabiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ayni ve nakdi yardımlarına da e-devlet platformu üzerinden kolaylıkla başvurulabiliyor.

Gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı, mama ve bez yardımı, odun ve kömür yardımı, evde yaşlı bakım hizmeti vb. yardımları ile İzmir Büyükşehir Belediyesi; diğer belediyelerimize 2023 yılında da örnek olmaya devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Başvuru Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Bursa il sınırlarında ikamet eden, gıda, giysi, barınma vb. ihtiyaçlarını tek başına yani yardım almadan karşılayamayan kişilere yardım eden Bursa Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahiplerine Kart16 isimli sosyal yardım kartı dağıtıyor.

Kart16 başvurusu kabul edilen vatandaşlar, bu kartlarını BİM, Migros, A101, Carrefoursa vb. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu marketlerde kullanabiliyorlar.

Kartları ile teknoloji, beyaz eşya, tütün ve alkol ürünleri dışındaki çoğu ihtiyaçlarını satın alabiliyorlar.

Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara Vitamin Destek Paketi kapsamında içerisinde bol miktarda C vitamini içeren mandalina, portakal, limon vb. gıda ürünlerinin yer aldığı paketler dağıtan Bursa Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine kadar gıda ve erzak içeren yardım kolilerini teslim etmeye devam ediyor.

Kimsesiz, sahipsiz ve işsiz vatandaşlar, belediye aşevlerine giderek, burada karınlarını sıcak ev yemekleri ile doyurabiliyorlar.

Sahipsiz vatandaşlar, erkek ve kadın barınma evlerinde bir süreliğine konaklayabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahipleri için nakdi yardım yani para yardımı da yapabiliyor.

Belediyenin gıda ve erzak yardımı, para yardımı, yeni doğan bebek paketi yardımı vb. sosyal yardımlarına e-devlet üzerinden başvurulabiliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Kart 16 Limit Ne Kadar? Bakiye ve Limit Sorgulama

Kart 16 Nedir? Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlara sosyal yardım kartı dağıtan belediyelerimizden bir diğeri olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, 2-5 yaş aralığında çocuğu olan annelere ise Halk Süt dağıtıyor.

Halk Süt’e Antalya Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden başvurulabiliyor.

2-5 yaş aralığındaki çocukları için süt yardımı almak isteyen kişiler; Halk Süt ön başvurularını https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu linki üzerinden tamamlayabiliyorlar.

Bu link üzerinden yapılan tüm başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Gıda ve erzak yardımı, yeni doğan bebek paketi yardımı, giysi yardımı, odun ve kömür yardımı, para yardımı; Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin diğer önemli yardımları arasında bulunuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Adana Büyükşehir Belediyesi de diğer belediyeler gibi sosyal yardım ön başvurularını e-devlet üzerinden kabul ediyor.

Gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, para yardımı, yeni doğan bebek paketi yardımı, kırtasiye yardımı; en çok yapılan yardımlar arasında bulunuyor.

Seyhan Belediyesi ise 2019 yılından bu yana yoksul vatandaşlara Halk Kart isimli sosyal yardım kartı dağıtıyor. Bu kartlara yılda 3-5 sefer sosyal yardım parası yatırılıyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Kart Başvuru ve Bakiye Sorgulama

Bu yazımızda belediye yardımları nelerdir, nasıl alınır? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de belediyenizden ayni ya da nakdi yardım alıyorsanız ya da belediye yardımlarına başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu