Sosyal Yardımlar

Kart 16 Nedir? Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Kart 16 Nedir? Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu 2022; Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa il sınırlarında ikamet eden dar gelirli ve muhtaç vatandaşlara dağıtılan Kart16 sosyal yardım kartı sayesinde vatandaşlar; kartlarındaki limitler ile Bursa’nın 17 ilçesindeki anlaşmalı marketlerde alışveriş yapabiliyorlar.

Vatandaşlar; kartlarını anlaşmalı marketlerdeki pos cihazlarına okutmak suretiyle tütün ve alkol ürünleri dışındaki diğer tüm ürünleri satın alabiliyorlar.

Bu kartlara aylık tanımlanan limitler ise kart sahibinin mesleğine, aylık kazancına, aylık hane toplam kazancına ve hanedeki çalışan kişi sayısına göre değişebiliyor.

Bu karttan yalnızca Bursa il sınırlarında ikamet eden vatandaşlar, yararlanabiliyor.

Bu yazımızda kısaca Kart16 başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kart16 Nedir? Kart16 Ne İşe Yarar?

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Vakıf Bankası işbirliğiyle hayat bulan Kart 16 projesi ile Bursa il sınırlarında ikamet eden ve muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan kişilerin anlaşmalı marketlerden gıda, erzak, temizlik malzemesi, kişisel bakım malzemesi başta olmak üzere temel ihtiyaçlarını satın alabilmeleri amaçlanıyor.

Kart 16 limitleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından her ay güncelleniyor.

Kart16; Bursa il sınırlarındaki 17 ilçedeki tüm marketlerde kullanılabiliyor.

BİM, A101 ve ŞOK gibi anlaşmalı marketlerde geçerli olan Kart16 ile vatandaşlar, tütün, alkol ürünleri ve teknolojik malzemeler dışındaki diğer ürünleri alabiliyorlar.

Örneğin; BİM marketlerden çocukları için kalem, defter vb. kırtasiyelik malzemeleri satın almak için Kart16’daki limitlerini kullanabiliyorlar.

Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursa il sınırlarında yaşayan muhtaç kişiler; Kart16’ya başvurmak için bağlı oldukları ilçe belediyesine ya da büyükşehir belediyesine gidip, burada başvuru formu doldurabiliyorlar.

Başvurular; e-devlet platformu üzerinden de hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Lakin e-devlet başvuruları, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

E-devlet üzerinden Kart16 sosyal destek kartına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Sonrasında başvuru formunu doldurmalı ve formda başvurabileceğiniz sosyal yardım türleri arasından SOSYAL DESTEK KARTI(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretlemelisiniz.

Dilerseniz; gıda ve erzak yardımı, odun, kömür yardımı, burs yardımı vb. ihtiyacınız olan diğer yardımlara da e-devlet üzerinden başvurabilirsiniz.

E-devlet şifreniz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahibi vatandaşların ayni ya da nakdi sosyal yardım başvurularını kendi resmi sitesi üzerinden de kabul ediyor.

Vatandaşlar, başvuru formu doldurup, sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kendi resmi sitesinden Kart16’ya başvurmak için https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkine tıklayabilirsiniz.

Kart16 Başvuru Formu

Kart16 başvuru formunda başvuru sahiplerine TC kimlik no, isim ve soyisim, doğum tarihi, meslek vb. kişisel bilgilerine yönelik sorular soruluyor.

Formda aynı zamanda kişiye sosyo-demografik ve sosyo-ekonomik sorular da yöneltiliyor.

Başvuru sahibinin hanesindeki çocuk sayısına, hanesindeki çalışan sayısına, belediyeden ve diğer kurumlardan aldığı sosyal yardımlara ve başvurmak istediği sosyal yardım türlerine dair sorulara doğru ve eksiksiz yanıt vermesi gerekiyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; bu formda başvuru sahibinin sorulara verdiği yanıtlar doğrultusunda kişinin ve hanesinin ekonomik durumunu ve muhtaç olup olmadığını tespit ediyor.

Tespitleri doğrultusunda da Kart16 sosyal yardım kartı dağıtacağı kişileri kararlaştırıyor.

Başvuru sahiplerine bu formda belirttikleri iletişim bilgileri üzerinden başvuru sonuçlarını iletiyor. Bu yüzden de başvuru sahiplerinin sosyal yardım başvuru formunda mutlaka güncel iletişim ve adres bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu destekleri kart 16 üzerinden yapılmaktadır.

Kart 16 Başvurusu Telefon Numarası

Kart16 sosyal destek kartı başvuru şartlarına, başvuru için sizden talep edilen belgelere, bu yardımdan yararlanıp yararlanamayacağınıza dair bilgi edinmek ve başvuru sonucunuzu sorgulamak adına 444 16 00 Bursa Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Kart 16 Başvuru Sorgulama

Kart16 başvuruları, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından genellikle 3-4 hafta içerisinde sonuçlandırılıyor. Lakin başvuruların sonuçlanması, yoğunluk durumuna göre daha da uzun olabiliyor.

Vatandaşlar, başvurularının sonucunu öğrenmek istediklerinde 444 16 00 telefon numarasını arayabiliyorlar.

E-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de başvuru sonuçlarını görüntüleyebiliyorlar.

Kart16 başvuru sorgulama işlemi belediyenin resmi sitesi üzerinden de yapılabiliyor.

Bu noktada vatandaşların https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Sorgulama.aspx linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, TC kimlik no ve başvuru no bilgileri ile başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Dilerlerse başvurdukları ilçe belediyesine ya da büyükşehir belediyesine de gidebiliyorlar.

Kart 16 Başvuru Sorgulama E-Devlet

Başvuru sahipleri, Kart16 başvurusu dahil başvurdukları tüm ayni ve nakdi yardım sonuçlarını e-devlet üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Başvuru sorgulama işlemi https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden yapılabiliyor.

Kart 16 Başvuru Şartları

Kart16 sosyal destek kartı, yalnızca belirli şartları taşıyan kişilere veriliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC vatandaşı olmak ya da sonradan TC vatandaşlığına geçmek
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • Üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul sahibi olmamak

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan Bursalı ihtiyaç sahipleri yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünün üstünde olmayanlar, Kart16’ya başvurabiliyorlar.

Kart16 Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kart16 başvurusu esnasında başvuru sahiplerinin teslim etmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibine ve ailesine dair vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Maaş bordrosu

Kişilerin özel durumlarına göre ek belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin, dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesini, engelli vatandaşların 2022 engelli raporunu, kronik hastaların ise tam teşekküllü bir hastaneden aldıkları sağlık kurulu raporunu teslim etmeleri gerekiyor.

Kart 16 Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Kart16 sosyal yardım kartına muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve Bursa il sınırlarında ikamet eden tüm dar gelirli ve yoksul vatandaşlar başvurabiliyorlar.

SGK’lı bir işi olmayan ve düzenli geliri bulunmayan kişilerin başvuruları öncelikli olarak kabul edilse de SGK’lı işte çalışmalarına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilerin de başvuruları kabul edilebiliyor.

Kart16’ya kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Düzenli bir işi ve geliri olmayanlar
 • Kimsesizler ve sahipsizler
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Şiddet mağduru kadınlar
 • Kimsesiz ve gelirsiz 65 yaş ve üstü yaşlılar
 • Engelliler ve kronik hastalar
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınları
 • Muhtaç asker yakınları
 • Afetzede vatandaşlar
 • TC vatandaşlığına geçen mülteciler ve sığınmacılar
 • İş göremezlik raporu olanlar
 • Gelirsiz ve işsiz dul kadınlar

Yukarıdaki kişiler; üzerlerine kayıtlı değerli menkul(otomobil, traktör vb.) ya da gayrimenkul(ev, arsa, tarla vb.) olması halinde Kart16 yardımı alamıyorlar.

Kart16 Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Kart16 başvuruları, başvuru tarihinden sonra ortalama bir ay içerisinde açıklanıyor. Ancak aşırı yoğunluk halinde sonuçların açıklanması, 4-5 aya kadar uzayabiliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgeleri ve başvuru formunu inceleyip, belgelerin ve bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

Kart16; yalnızca gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.

Düzenli bir geliri ve yüksek maaşı olmalarına rağmen kendilerini işsiz ya da muhtaç gösterip, Kart16 alanlar ve kartlarını kullananlar; sonradan durumun fark edilmesi üzerine Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Yanlış beyanda bulunup, haksız yere Kart16 alan kişilerin aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayan kişiler ise Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Bursa Kart16 Ne Zaman Gelir?

Kart16; başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından ortalama 15 gün içerisinde hak sahiplerinin ev adreslerine teslim ediliyor.

Kartlar; kişinin başvuru formunda belirttiği ikametgah adresine teslim edildiğinden kişinin formda güncel adres bilgisini paylaşmayı da ihmal etmemesi gerekiyor.

Kart16 Limiti Ne Kadar?

Kart16 sosyal yardım kartına Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yüklenen limitler; hak sahibinin maddi durumuna göre değişiyor.

Bu noktada belediyenin bütçesinin yanı sıra hak sahibinin aylık kazancı, hanesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, hanesinde okuyan çocuk sayısı, hanesindeki çalışan kişi sayısı vb. faktörler de belirleyici oluyor.

Kalabalık aileler için daha yüksek rakamlı limitler, kartlara tanımlanabiliyor.

2-3 kişilik aileler için genellikle 200 TL; 3 ve daha üstü sayıda aileler içinse 300 TL yükleme yapılıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; Ramazan aylarında Kart16 sahiplerinin kartına ek yardım parası da yatırabiliyor.

Bayram hediyesi niteliğinde olan bu limitler ile kişilerin bayramlık şeker, çikolata vb. gıdaları ve temel besin maddelerini alabilmeleri amaçlanıyor.

Kart16 Bakiye Sorgulama

Kart16 sahipleri, kartlarındaki limitin tamamını tek alışverişlerinde kullanabilecekleri gibi birkaç alışverişlerinde de kullanabiliyorlar.

Kartlarında kalan limiti Vakıfbank şubelerine giderek, buradaki görevlilerden öğrenebiliyorlar.

Aynı zamanda market alışverişleri esnasında görevli kasiyerden de kartlarında ne kadar limit kaldığını öğrenebiliyorlar.

Yani Kart16 bakiye sorgulama işlemi, 2 şekilde yapılabiliyor.

Kart 16 Hangi Marketlerde Geçerli?

Kart16; Vakıfbank pos cihazının kullanıldığı tüm marketlerde kullanılabiliyor.

Yani vatandaşlar, A101, BİM, Carrefoursa, ŞOK, Migros gibi marketlerin yanı sıra daha küçük marketlerde de Kart16 kullanarak, alışveriş yapabiliyorlar.

Örneğin, Vakıfbank pos cihazının mevcut olduğu bir kırtasiyeden çocukları için kalem, defter, silgi vb. ürünleri alabiliyorlar.

Kartlarını kullanarak, teknoloji, tütün ve alkol ürünleri dışındaki ihtiyaçlarını alabiliyorlar.

Kart16; Bursa’nın 17 ilçesinde de kullanılabiliyor.

kart 16 başvurusu

Kart 16 Ayın Kaçında Yatıyor?

Her ayın 10’u ile 20’si arasında kartların limitleri, güncelleniyor. Yani yeni ayın yardım parası yatırılıyor.

Hak sahibi kişiler, kartlarını teslim aldıktan 24 saat sonra kartlarındaki limiti kullanabiliyorlar.

Kart16 Doğal Gaz Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi; Kart16 kullanan kişilerin kartlarına kış aylarında daha iyi bir şekilde ısınabilmelerine yardımcı olmak adına doğalgaz yardım parası yatırıyor.

Kart sahiplerinin kartlarına Ocak, Şubat ve Mart aylarında yani toplamda 3 sefer olacak şekilde aylık 200 TL yatırılması planlanıyor.

Doğalgaz faturası desteği ile vatandaşlar, faturalarını daha rahat bir şekilde ödeyebiliyorlar.

Bursa Kart 16 İletişim Numarası

Kart16 başvurusu için detaylı bilgi edinmek adına 444 16 00 Bursa Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Alternatif olarak ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilir, yetkililere danışabilirsiniz.

Kart 16 Sosyal Yardım Kartımı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Kart16 sosyal yardım kartını kaybeden ya da kartının çalındığını düşünen kişilerin belediyeyi aramaları ve konuyla ilgili olarak belediyeye bilgi vermeleri gerekiyor.

Ardından kaybedilen kart, yetkili kişilerce kapatılıyor.

Yeni kart, kişinin ev adresine kısa bir süre içerisinde teslim ediliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Diğer Yardımlar Nelerdir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi; 2022 yılında da gerek ayni gerekse nakdi yardımları ile vatandaşlarına sahip çıkıyor.

Muhtaç ve yoksul vatandaşlarının ısınabilmeleri için doğalgaz desteği sunan belediye; odun ve kömür ile ısınan vatandaşları için yakacak yardımında bulunuyor.

Engelli vatandaşlar için tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye vb. medikal cihaz ve aletleri dağıtan belediye, aşevinde çıkan yemekleri ile kimsesizlerin karnını doyuruyor.

Nakdi yardıma ihtiyacı olan kişilere para yardımı yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahiplerine gıda ve erzak içeren koliler dağıtıyor.

Muhtaç ve yoksul ailelerin çocukları için burs desteği ve eğitim desteğinde bulunan belediye; çocuklara kalem, kitap, defter vb. kırtasiye malzemeleri dağıtıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan en önemli yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Para yardımı
 • Kart16 dağıtımı
 • Gıda ve erzak kolisi dağıtımı
 • Sağlık yardımı
 • Medikal ve tıbbi cihaz yardımı
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Doğalgaz yardımı
 • Odun ve kömür yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Öğrenciler için burs desteği
 • Bebekler için mama ve bez yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Kira yardımı
 • Bebekler ve çocuklar için süt yardımı
 • Diğer yardımlar

Yararlanabileceğiniz sosyal yardımlara dair bilgi almak için ALO153 Beyaz Masa hattını ya da 444 16 00 numarasını arayabilirsiniz.

Bu yazımızda Kart16 sosyal yardım kartı ile ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Kart16 kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu