Belediye Yardımları

Belediye Ekmek Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Başvurusu Formu

Belediye Ekmek Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Başvurusu Formu; Belediye ekmek yardımı belirli belediyeler yardım sağlayarak vatandaşların temel gıda ihtiyacı olan ekmeği almalarını sağlamaktadır. Ekmek yardımları gıda yardımı içerisinde verilmesi sağlanarak kart içerisine bakiye yüklenmesi yapılmaktadır. Vatandaşlar aldıkları kart üzerinden Halk Ekmek veya anlaşmalı marketler üzerinden alışverişlerinde ekmek alabilmektedir. Belediye ekmek yardımından faydalanmak için ilgili başvuru kanallarına başvuru sağlayarak yapabilirsiniz.

Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye ekmek yardımı başvuruları bulunduğunuz belediyeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yardımlar gıda yardımı niteliğinde dağıtımı sağlanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Yardımı

Aranan şartlardan biri de İstanbul bölgesinde ikamet etmektedir. Sosyal yardım alabilmek için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru sitesine girerek ön başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru paneli içerisinde Başvuru Türü, COVID-19 durumu, T.C Kimlik, Doğum tarihi, İsim, Seyisim ve onaylama ekranı bulunmaktadır.

Bu alanları eksiksiz bir şekilde doldurma sağlayarak sosyal gıda yardımı ön başvurusunu tamamlamış olacaksınız. Ön başvuru yapıldıktan sonra onaylanması halinde gerekli denetlemeler yapılacaktır.

Denetlemeleri sosyal yardım ekipleri eve kadar gelebilmektedir. Sizden herhangi bir belge bırakmanız isteniyorsa iletişimden size ulaşarak veya ekipler tarafından belirterek belgeleri teslim etmeniz gerekecektir. Bu başvuruyu bitirdikten sonra sizlere yardım kartı verilerek anlaşmalı marketler üzerinden ekmek veya gıda alışverişinizi sağlayabileceksiniz.

E-Devlet Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu

E-devlet Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Yapmak için E-devlet hesabınıza giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkinden bulunduğunuz belediyeye ait sosyal yardım başvurusu sağlayabilirsiniz. E-devlet hesabınız yoksa başvuru işlemi yapamazsınız. E-devlet hesabı alabilmek için ilk olarak PTT şubelerinden veya online bankacılık sistemine giriş yaparak yeni şifrenizi oluşturma işleminden sonra ekmek-gıda yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

İlgili alan giriş yaptıktan sonra açılan sayfada yönlendirme sağlayarak başvuru ekranı gelecektir. Başvuru ekranı içerisinde belediye seçim ekranı gelerek işaretleme yapmanız gerekir. Belediye seçim ekranında herhangi bilgi gelmiyorsa bulunduğunuz belediye online yardım sistemini kullanmıyor demektir. Bu aşamada yapmanız gereken diğer yardım alanlarından faydalanmanız gerekmektedir.

Belediye yardım sayfası çıkan vatandaşlar belediye seçim ekranından sonra en altta kalan sosyal yardım türleri alanına tıklayarak başvurmak istediğiniz alanı seçim sağlayarak işlemlerini gerçekleştirebilirler. Yardım başvurusunda ilgili alanları doldurma sağlayarak işlemlerinizi tamamlayarak başvuruyu yollayabilirsiniz.

Ekmek yardımı olarak yardım türü bulunmuyorsa gıda yardımı seçimini sağlayarak yapabilirsiniz. Her belediye gıda yardım türünü farklı olarak aktarmaktadır. Bazı belediyeler gıda yardımını koli şeklinde yaparak yollarken bazı belediyeler sosyal kart yollayarak içerisinde her ay yüklediği bakiye sayesinde anlaşmalı marketlerden üzerinden alışveriş sağlamaktasınız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ekmek Yardımı- Sosyal Yardım Başvurusu Yapma

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekmek yardımı gıda yardımı olarak dağıtımı sağlanmaktadır. Dönemsel olarak değişen yardım türlerinde ABB Başkent Kart çıkartarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara para yatırımı sağlayarak ekmek almalarını sağlamaktadır. Başkent Kart yüklenen bakiyeler gıda yardımı dağıtımı da sağlanmaktadır. Başkent Kart sosyal yardım başvurusu yapabilmek için https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ linkinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Siteye girdiğinizde T.C Kimlik Numarası, Doğum tarihi, Adı Soyadı, Cep Telefonu ve onaylanması gereken metinler yer almaktadır. Bu bilgileri doldurduktan sonra cep telefonuna gelecek olan onay kodunu girmeniz istenecektir. Telefona gelecek olan kodu girerek başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.

Ön başvuru kısmı olduğundan dolayı ekipler tarafından detaylı bir şekilde inceleme sağlanarak Başkent Kart sosyal yardım talebiniz incelenme altına alınacaktır. Onaylanması halinde verdiğiniz iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanacaktır. Başkent Kart sayesinde aylık olarak ekmek yardımı parası belirli günlerde yatırılacaktır.

Ayrıca internet sitesi üzerinden başvuru yapmak istemiyorsanız Ankara Büyükşehir Belediyesine ait sosyal yardım başvuru noktaları bulunmaktadır. Başvuru merkezlerini https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ adresinden “Başvuru Noktaları” alanına tıklayarak size yakın olan yeri bularak yardım başvuru formunu doldurarak işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.

Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu

E-devlet üzerinden veya belediyenin kendine ait sitesi bulunmuyorsa yapmanız gereken belediyenin oluşturmuş olduğu sosyal destek hattı numarası üzerinden başvuru yapmaktır.

Belediyeler farklı hat numaraları kurarak sosyal destek hattı kurmaktadır. Bu numarayı internetten veya belediyenin sitesinden öğrenerek ekmek yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Belediyenin Whatsapp destek hattı da bulunuyorsa buradan da ilgili kişilere ulaşarak ekmek yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Belediye Ekmek Yardımı Sorgulama

 • Belediye ekmek yardımı sorgulama işlemi için yaptığınız başvuru türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvuru sorgulama ekranı için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama adresinden girerek öğrenebilirsiniz.
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden başvuru yaptığınızda sorgulama ekranı yer almamaktadır. Başvuru kabulü sonrasında iletişim bilgileri üzerinden sizlere ulaşım sağlanacaktır.
 • E-devlet İç İşleri Bakanlığı Sosyal Destek Başvuru sayfasından ekmek yardımı başvurusu yaptıysanız https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tekrardan giderek başvuru durumunu görüntüleyebilirsiniz.
 • Belediye’nin çağrı destek merkezlerinden ekmek yardımı başvuru yaptıysanız tekrardan iletişim kanalı üzerinden sorarak detaylı bilgi isteyebilirsiniz.

Belediye sosyal yardımları ekipler tarafından incelendiğinden ve yoğun talep oluşmasından dolayı cevap gelme süresi artış gösterebilir. Başvurular ortalama olarak bir ay içerisinde dönüş sağlanacaktır.

Belediye Ekmek Yardımı Sorgulama İşlemleri

Belediye Ekmek yardımı sorgulama işlemleri yaptığınız başvuru yöntemine göre sorgulama işlemlerini sağlayabilirsiniz. Örnek olarak;

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusunu kendi sitesinden yaptıysanız tekrardan başvuru ekranına girerek menü kısmında “Başvuru Sorgula” kısmı yer almaktadır. Başvuru sorgulama ekranına geldiğinizde sizden T.C Kimlik NO, Doğum Tarihi, İsim ve soyisim isteyecektir. Sorgula butonuna basarak sorgulama işlemiyle yaptığınız başvurunun son durumunu görüntüleyebilirsiniz.
 • İç İşleri Bakanlığı Sosyal Yardım Destek Başvuru kısmına E-devletten sağladıysanız başvuru ekranın menüsünde Başvuru Sorgulama ekranı bulunacaktır. Başvuru sorgulama ekranına girerek yapmış olduğunuz sosyal yardım başvurunuzun son durumunu görüntüleyebilirsiniz.
 • Belediyelerin sosyal destek hattından başvuru sağladıysanız tekrardan arama yaparak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Belediye Ekmek Yardımı Başvuru Formu

Belediye ekmek yardımı başvuru formunda kişilerden başvuran kişiye ait bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler arasında;

 • Başvuran kişinin T.C Kimlik numarası,
 • İletişim Bilgileri
 • Doğum tarihi ve diğer bilgiler
 • Hane gelir bilgileri
 • Ailedeki kişi sayısı vs. bilgiler istenerek doldurulması istenmektedir. Başvuru formu doldurma işlemleri belediyeden belediye değişiklik gösterebilmektedir.55

Belediye Ekmek Yardımı Kimlere Verilir?

Belediye ekmek yardımı dağıtımları ihtiyaçlı kişiler grubunda olan kişilere verilir. Bu gruplar;

 • Herhangi bir geliri olmayan kişiler
 • Muhtaçlık sınırı altında yaşayan kişiler
 • Engelli oranı yüzünden çalışamayan kişiler
 • Kronik hastalığı bulunan kişiler
 • 65 yaş üzerinde olan kişiler
 • Sigortalı olmayan kişiler
 • Ailedeki kişi sayısına göre geliri az olan kişiler
 • Şehit ve gazi yakını olan kişiler
 • Afetzede durumunda olan kişiler
 • Dul ve geliri olmayan kişiler

Belediye Ekmek Yardımı Nasıl Alınır?

Belediye ekmek yardımı sosyal yardım başvuru yapıldıktan sonra belediyeden belediye değişen sistemleri bulunmaktadır. Genellikle belediye yardımları sosyal kart dağıtımı yapılarak dağıtım sağlanmaktadır. Sosyal kart içerisine bakiye yüklenmesi sağlanarak kişiler anlaşmalı yerlerden ekmek alışverişini sağlayabilmektedir.

Ayrıca sosyal kart içerisine yüklenen bakiye de anlaşma yapılan marketlerden de alışveriş sağlanmaktadır. Başvuru kabul olduğunda adresinize veya hizmet binasına giderek sosyal kartınızı alabilirsiniz. Başvuru onaylanması sonrasında sosyal yardım başvurusu sırasında verdiğiniz iletişim numarasından aranarak veya mesaj atarak bilgilendirmesi yapılacaktır.

Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Belediye ekmek yardımı başvurusu için gerekli belgeler;

 • C Kimlik Numarası
 • Adres Bilgileri
 • İletişim Bilgileri
 • Hane Gelir Bilgileri
 • Aile Kişi Sayısı gibi bilgiler istenmektedir.

Belediye sosyal yardım başvuruları genellikle internet üzerinden sağlanacağından bu tür bilgiler internet üzerinden form doldurularak teslim edilmektedir. Ancak bazı belediyeler ekstra olarak muhtaçlık belgesi, adres bilgileri ve aile içerisindeki kişi bilgilerini E-devlet çıktısından isteyebilmektedir. Başvuru esnasında istenen duruma göre hareket ederek ekmek yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Belediye Ekmek Yardımı Şartları Nelerdir?

Belediye ekmek yardımı başvuru şartı olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve ihtiyaçlı grubu içerisinde yer alan kişiler arasında yer almaktadır. Belirlenen miktardan az alan vatandaşlar, çalışma durumu olmayan vatandaşlar, ailedeki sigortalı kişi sayısı olmaması gibi durumlar muhtaçlık durumunda olan vatandaşlardır. Bu tür vatandaşlar ekmek yardımında başvurusu yaptığında öncelik olarak kabul edilecek kişilerdir.

Belediye Ekmek Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Belediye ekmek yardımı başvurusu güncel olarak yapılan başvuru kanallarına yapılması gerekmektedir. Başvuru kanalları belediyeye göre değişiklik göstermektedir. Genellikle belediyeler ekmek yardımını sosyal kart dağıtımını sağlayarak yapmaktadır. Başvuru yöntemi olarak kendi internet sitelerinden veya başvuru merkezleri kurularak yapılmaktadır.

Vatandaşlar güncel ekmek yardımı başvurularını öğrenebilmek için belediyelerin kurmuş olduğu sosyal çağrı destek merkezinden arama yaparak öğrenebilirler. Konumuzda güncel olarak verilen ekmek yardımı başvuru yolları bulunmaktadır. Takibini sağlayarak belediyenize göre ekmek yardımı başvurusunu yapabilirsiniz.

Belediye Ekmek Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Belediye ekmek yardımı ayın başı veya ay sonuna doğru para yatırılmaya başlamaktadır. Belediyeden belediye değişen yardım parası günleri bulunmaktadır. Yardım parası günlerini takip edebilmek için belediye sitesinden ve çağrı destek merkezine sorarak bilgi edinebilirsiniz.

Belediye Ekmek Yardımı Ne Kadar?

Belediye ekmek yardım parası ülkemizde ekmek fiyatları değiştiğinden dolayı değişim göstermektedir. Ekmek yardım paraları ailedeki kişi sayısına göre yatırımı yapılmaktadır. Belediyeler fiyat belirlemek yerine ekmek alabileceği şekilde yardımlar yapmaktadır.

NOT: Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni aldığı karara göre Halk Ekmek’ten ailelerin kişi sayısına göre en fazla 8 tane ekmek alabileceği yardım sağlamaktadır.

E-Devlet Ekmek Yardımı Başvurusu Formu

E-devlet ekmek yardımı başvurusunu online olarak başvuru kabul eden belediyeler tarafından yapılmaktadır. E-devlet sisteminden başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 giriş yaparak yapabilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptığınızda sosyal yardım başvuru ekranı gelecektir. Buradan ait olduğunuz belediye seçimi sağlayarak başvuru kısmının en altında yer alan yardım türlerinden seçim sağlayabilirsiniz.

Ekmek yardımı başvuruları gıda yardımı başvurusu olarak da yer almaktadır. Seçim sağladıktan sonra belirli alanlarda istenen işlemleri onaylayarak başvurunuzu yollayabilirsiniz. Başvuru sonucunu tekrar buradan öğrenim sağlayabilirsiniz.

Halk Ekmek Yardımı Başvurusu

Halk Ekmek yardım başvurusu belediyelerin sosyal kart dağıtımı sağlanarak yapılan yardım başvurusudur. İBB ait Halk Ekmek yardım başvurusundan yararlanmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresine giriş yaparak bilgileri doldurun. İstenen bilgileri doldurduktan ön başvurunuz sosyal hizmetler tarafından incelenerek uygun olması halinde sosyal kart dağıtımı sağlanacaktır. Sosyal kart sayesinde hem marketten hem de Halk Ekmek üzerinden alışverişinizi sağlayabilirsiniz.

Sosyal Kart dağıtan diğer yerlerden biri de Ankara Büyükşehir Belediyesidir. Başkent Kart dağıtımı sağlanarak ailedeki kişi sayısına göre ekmek yardımı parası yatırımı sağlanmaktadır. Başkent Kart çıkarmak için https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/  adresine giriş yaparak istenen bilgileri doldurduktan sonra telefon onayıyla başvurunuzu yollayabilirsiniz.

Fiziksel olarak başvuru yapmak isterseniz sitede yer alan Başvuru Merkezlerine alanında ilgili yerlere giderek başvuru formuyla yollayabilirsiniz. Başvurunuz kabul edildiğinde Başkent Kart teslim edilerek Halk Ekmek veya marketlerden alışveriş yapabileceksiniz.

Bazı belediyeler de dönemsel olarak sosyal kart dağıtımı sağlamaktadır. Halk Ekmekten yardım parasından yararlanmak için belediyenin çağrı destek merkezinden bu tür yardımların yapılıp yapılmadığını öğrenim sağlayarak başvurunuzu iletebilirsiniz.

Başkent Kart Ekmek Yardımı Başvurusu

Başkent Kart Ekmek Yardımı Başvurusu Ankara Büyükşehir Belediyesinin Sosyal Hizmetler başvuru sitesi ve başvuru merkezleri üzerinden sağlanmaktadır. Siteye https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ buradan giderek sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurarak telefon onayından geçmeniz gerekir. Telefon onayı yaptıktan sonra ABB’ye ait sosyal hizmetler görevlileri tarafından incelenerek onaylanması halinde Başkent Kart teslimatı için iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanacaktır. Başkent Kart teslimatı sonrasında aylık olarak hesabınıza ailedeki kişi sayısına göre para yardımı dağıtılarak Halk Ekmek alışverişinizi sağlayabilirsiniz.

Büyükşehir Ekmek Yardımı

Büyükşehir Belediyeleri halkın alım gücüne göre hareket ederek ihtiyaçlı vatandaşlara ekmek yardımını sağlamaktadır. Ekmek yardımları sosyal kart adı altında veya gıda yardımı şeklinde dağıtımı olarak yapılmaktadır. Yardım başvurusundan faydalanmak için E-devlet İç İşleri Bakanlığı Sosyal Yardım uygulamasına giriş yaparak başvurunuzu iletebilirsiniz. Diğer başvuru yöntemleri belediyelerin sosyal yardım başvuru ekranları bulunmaktadır. Sosyal yardım başvuru kısımlarına girerek başvurunuzu iletebilirsiniz.

Örnek Başvuru Alanları;

Belediyenizin gıda yardımı veya ekmek yardımı dağıtımı güncel olarak dağıttığını öğrenebilmek için sitesine girerek çağrı destek merkezine sorabilirsiniz. Çağrı destek merkezleri her belediyenin destek masası kurularak vatandaşların ihtiyacına göre hareket eden birimdir. Bu birim üzerinden başvurunuzu sağlayarak ekmek yardımından faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu Turkcell Bedava İnternet Yardım Başvurusu