Belediye Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu ve Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu ve Sorgulama 2022; Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan Başkent Kart isimli sosyal destek kartı; Ankara’nın tüm ilçelerinde, ülkemizin 81 ilinde ve dünya genelinde kullanılabiliyor.

Pos cihazının mevcut olduğu tüm market, mağaza ve işyerlerinde kullanılabilen Başkent Kart; yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlara dağıtılıyor.

Vatandaşlar; kartları ile marketlerden gıda, temizlik malzemesi vb. temel ihtiyaçlarını satın alabilecekleri gibi kartlarını benzin istasyonlarında dahi kullanabiliyorlar.

Vatandaşlar; Başkent Kartlarına Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından her ay düzenli bir şekilde yüklenen yardım parasını ATM’lerden çekerek, nakit olarak da kullanabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart başvurusu nasıl yapılır? Başkent Kart hangi marketlerde geçerli? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşları için dağıttığı, vatandaşların gıda, erzak, kişisel bakım, temizlik malzemesi başta olmak üzere marketlerden, mağazalardan veya işyerlerinden ürün satın alırken, pos cihazına okutarak kullanabilecekleri ve içerisine her ay için düzenli olarak yardım parası yüklenen sosyal destek kartına Başkent Kart ismi veriliyor.

Temassız ödeme özelliğine sahip olan Başkent Kart içerisindeki sosyal yardım parası; ATM’lerden de çekilebiliyor.

Yani ihtiyaç sahibi Ankaralı vatandaşlar; nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına kartlarındaki parayı ATM’lerden çekerek de kullanabiliyorlar.

Başkent Kart başvurusu onaylanan yani kart almaya hak kazanan hak sahiplerinin kartlarına iki ayda bir olacak şekilde 500 TL yatırılıyor. Yani vatandaşların kartlarına her ay için 250 TL yatırılmış oluyor.

Başkent Kart kullanıcıları; Başkent Kart üyesi olan marketlerden ve işyerlerinden kartları ile alışveriş yaptıklarında indirim elde edebiliyor ve kampanyalardan yararlanabiliyorlar.

Yani kart sahiplerini cazip kampanyalar ve fırsatlar da bekliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yalnızca Ankara il sınırlarında ikamet eden gerçek ihtiyaç sahiplerinin yararlanabileceği Başkent Kart’a başvurmak isteyen Ankaralılar; ön başvurularını internet üzerinden yani online platformda gerçekleştirebiliyorlar.

İnternet üzerinden yapılan ön başvurular; Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendiriliyor ve ön başvurusu onaylanan kişiler; gerekli belgelerle birlikte başvuru merkezine giderek, Başkent Kart isimli sosyal yardım kartı başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Online platformda Başkent Kart’a hemen başvurmak için https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru linkine tıklayabilirsiniz.

0312 507 10 00 Ankara Büyükşehir Belediyesi telefon numarasını ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, ön başvurularınızı gerçekleştirebilir, başvuru şartlarına, başvuru için teslim etmeniz gereken belgelere dair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ankara Başkent Kart başvurusu için Ankara Büyükşehir Belediyesi başvuru birimlerine de bizzat gidebilir, burada başvuru formu doldurmak suretiyle başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvuru Merkezleri

Başkent Kart’a ya da Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin para yardımı, gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi yardımı, çocuklar için eğitim ve burs yardımı vb. diğer yardımlarına başvurmak için Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olan Kadın Lokallerine veya Yaşam Merkezlerine gidebilirsiniz.

Başkent Kart ve sosyal yardım başvuru merkezlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Ayaş AYM
 • Araplar AYM
 • Altındağ AYM
 • Bala Gençlik Merkezi
 • Elmadağ Gençlik Merkezi
 • Kalecik AYM
 • Kuşcağız AYM
 • Kahraman Kazan AYM
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi
 • Mamak Gençlik Merkezi
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi
 • Yahyalar AYM

Yukarıdaki başvuru merkezlerine gerekli belgeleri teslim ederek, Başkent Kart başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu Telefon Numarası

Ön başvurularınız için ALO153 Beyaz Masa hattını ya da 0321 507 10 00 Ankara Büyükşehir telefon numarasını arayabilirsiniz.

Ya da başvuru merkezine ait olan telefon numarasını arayabilir, yetkililerden bilgi alabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Kimlere Verilir?

Başkent Kart; Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçek anlamda ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılıyor.

Bu noktada kartlar; öncelikle düzenli bir sigortalı işi ve geliri olmayan muhtaç vatandaşlara dağıtılıyor.

Sigortalı işi olmalarına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayan Ankaralılar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar da bu yardım kartına başvurabiliyorlar.

Lakin işsiz ya da muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmalarına rağmen hanesinde üzerine kayıtlı değerli menkul veya gayrimenkul(ev, arsa, tarla vb.) olan kişiler; bu karta başvuramıyorlar.

Başkent Kart sosyal destek kartından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gelirsiz ve işsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan yoksul vatandaşlar
 • Eşi vefat etmiş veya eşinden boşanmış gelirsiz dul kadınlar
 • En az %40 engel oranına sahip olan ve engeli yüzünden çalışamayanlar
 • Kronik hastalığı yüzünden çalışamayanlar
 • Afetzede vatandaşlar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Yoksul asker yakınları
 • Yoksul ve kimsesiz 65 yaş ve üstü yaşlılar
 • Üniversite eğitimi gören yoksul öğrenciler
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler veya sığınmacılar
 • Kimsesiz ve sahipsiz vatandaşlar

Kısacası asgari ihtiyaçlarını karşılamakta maddi anlamda zorlanan tüm muhtaç ve yoksul Ankaralı vatandaşlar; Başkent Kart’a ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin diğer sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başkent Kart’a ve belediyenin diğer ayni ve nakdi yardımlarına başvuran kişilerin başvuru esnasında başvuru merkezlerine teslim etmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Tüm hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • İşsiz vatandaşların SGK’dan almaları gereken gelirsizlik belgesi

Ankaralı ihtiyaç sahiplerinin yukarıda sıraladığımız belgelerin dışında ek belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin, hanesinde engelli bir birey bulunan başvuru sahibinin engelli kişiye dair 2022 engelli belgesini teslim etmesi gerekiyor.

Kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor.

Dul kadınlardan ise eşlerine dair ölüm belgesi talep ediliyor.

başkent kart başvuru sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesinden ya da başvuru merkezlerine giderek, sosyal yardım kartına başvuran kişilerin burada Başkent Kart başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda ihtiyaç sahiplerine mesleklerine, aylık gelir ve giderlerine, hanedeki kişi ve çalışan sayılarına, ev adreslerine, iletişim bilgilerine ve kişisel bilgilerine dair sorular soruluyor.

Bu sorular ile Ankara Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahibi olan başvuru sahiplerini tespit ediyor.

Gerekli gördüğü durumlarda ise başvuru sahiplerinin bu formda bahsettikleri ikametgah adresine bir inceleme komisyonu gönderebiliyor.

Komisyon tarafından teslim edilen raporu da inceleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi; Başkent Kart dağıtacağı kişileri kararlaştırıyor.

Başkent Kart başvurularının olumlu ya da olumsuz sonuçlarını başvuru sahiplerine formda bahsettikleri iletişim bilgileri üzerinden iletiyor.

Aynı zamanda Başkent Kart; başvurusu olumlu sonuçlanan yani sosyal destek kartı almaya hak kazanan kişilerin ikametgah adreslerine kargolanıyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin başvuru formunda güncel adres ve iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Başvuru formunda Başkent Kart alabilmek adına işsiz ya da muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini işsiz ya da muhtaç gösterenler ve kart alanlar; sonradan haksız yere kart kullandıklarının Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Haksız yere Başkent Kart kullanan bu kişilerin kullandıkları tüm yardım paralarını güncel faiziyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından mahkemeye veriliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvuru Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi; başvuruları değerlendirdikten sonra karara bağlıyor.

Başvurularının olumlu ya da olumsuz karara bağlanması, genellikle bir ay sürüyor.

Bazen yoğunluk halinde bu süre, daha da uzun olabiliyor.

Başkent Kart’a başvuran kişiler; başvuruların olumsuz sonucunu ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak ya da 0312 507 10 00 Ankara Büyükşehir Belediyesi telefon numarasını arayıp, yetkili kişilerden öğrenebiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi resmi sitesi üzerinden de başvuru sonuçları takip edilebiliyor.

Bu noktada vatandaşların başvuru sonuçlarını görüntüleyebilmeleri için https://mavimasa.ankara.bel.tr/ linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, başvurularını gerçekleştirdikleri sosyal yardım başvuru merkezini arayarak ya da başvuru merkezine bizzat giderek de başvurularını sorgulayabiliyorlar.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Her Ay Yatıyor mu?

Ankara sosyal yardım kartının limitleri iki ayda bir güncelleniyor.

Vatandaşların kartlarına iki ayda bir 500 TL yardım parası yatırılıyor.

Yani her ay için 250 TL yatırılmış oluyor.

Başkent Kart Nerelerde Kullanılabilir?

Başkent Kart; Ankara’nın tüm ilçelerinin yanı sıra ülkemizdeki diğer il ve ilçelerde de kullanılabiliyor.

Vatandaşlar, bu kartlarla diğer ülkelerde de alışveriş yapabiliyorlar.

Vakıfbank pos cihazının geçerli olduğu tüm mağaza, market ve işyerlerinde kartlarını kullanarak, alışveriş yapabiliyorlar.

Online alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken de kartlarını kullanabiliyorlar.

Benzin istasyonlarında da geçerli olan Başkent Kart; bankamatik olarak da kullanabiliyorlar.

Yani kart sahipleri, kartları ile para çekme, para yatırma, para transferi vb. birçok bankacılık işlemini gerçekleştirebiliyorlar. 

Başkent Kart Nasıl Kullanılır?

Başkent Kart; Vakıfbank pos cihazına gösterilerek, kullanılabiliyor.

Vatandaşlar, nakit ihtiyaçlarını karşılamak istediklerinde ise kartlarındaki yardım parasını Vakıfbank ATM’lerinden çekebiliyorlar.

Bakiye sorgulama işlemi de Vakıfbank ATM’lerinden yapılabiliyor.

Başkent Kart Hangi Marketlerde Geçerli?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, kartları ile A101, Migros, Carrefoursa vb. marketlerden, işyerlerinden, mağazalardan ve benzin istasyonlarından kısacası Vakıfbank pos cihazının mevcut olduğu tüm yerlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Yani Başkent Kart; Vakıfbank pos cihazının geçerli olduğu tüm marketlerde kullanılabiliyor.

Kart sahipleri, kartları ile Ankara’nın yanı sıra 81 ilimizdeki ve diğer ülkelerdeki marketlerde de kartlarını kullanabiliyorlar. 

Başkent Kart Hangi ATM’lerde Geçerli?

Başkent kart kullanıcıları, kartlarındaki yardım parasını Vakıfbank ATM’lerinden çekebiliyorlar.

Online alışverişlerde de kartlarını kullanabiliyor.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılığını kullanarak, para yatırma, para transfer vb. birçok işlemi kartları ile yapabiliyorlar.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Gelir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart başvurusu ortalama bir ay içerisinde sonuçlandırıyor.

Başvurularda yoğunluk olması halinde bu süre, 5-6 aya kadar uzayabiliyor.

Başvurusu kabul edilen kişilerin kartları ev adresine başvurunun açıklandığı tarihten sonra ortalama 15 gün içerisinde gönderiliyor.

Kart sahipleri, kartlarını teslim aldıktan 24 saat sonra kullanmaya başlayabiliyorlar.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

Kart sahipleri, kartlarına yüklenen yardım parasını yukarıda da bahsettiğimiz gibi kartlarını ev adreslerinden teslim aldıktan 24 saat sonra kullanabiliyorlar.

Bir sonraki yardım parası ise iki ay sonra kişilerin kartlarına yatırılıyor.

Başkent Kart Para Çekme

Kart sahipleri, herhangi bir Vakıfbank şubesinden ya da ATM’sinden kartlarındaki yardım parasını çekebiliyorlar.

Başkent Kart Para Sorgulama

Kart kullanıcıları, kartlarında kalan parayı mobil bankacılık ya da internet bankacılığı kullanarak, sorgulayabiliyorlar.

Yani kartlarında kalan para miktarını internet bankacılığı ve mobil bankacılık sayesinde görüntüleyebiliyorlar.

Alışveriş esnasında market ya da mağazadaki kasiyerden de kartlarında kalan limite dair bilgi alabiliyorlar.

Vakıfbank ATM’lerinden ya da şubelerinden de sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

Başkent Kart Üye İşyeri Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara’da faaliyet gösteren işyerleri de Başkent Kart’a başvurabiliyor; böylelikle Başkent Kart kullanmanın avantajlarından yararlanabiliyorlar.

İşyerleri, ek gelir elde edebilmek adına başvurabilecekleri Başkent Kart sayesinde kampanya ve indirimlerden faydalanabiliyorlar.

Başkent Kart kullanan ihtiyaç sahipleri, bu üye işyerlerinde indirimli fiyatlara alışveriş yapabiliyor ve cazip kampanyalardan yararlanabiliyorlar.

Başkent Kart’a üye olmak isteyen işyerlerinin ise https://uyeisyeri.ankara.bel.tr linkini tıklamaları gerekiyor.

Başkent Kart Kaç TL?

Başkent Kart’a başvuran kişilerden herhangi bir başvuru ücreti talep edilmiyor. Aynı zamanda kart sahiplerinden herhangi bir kart aidatı ve yıllık üyelik ücreti de alınmıyor.

Başkent Kart Nereden Alınır?

Başkent Kart; başvurusu olumlu sonuçlanan yani kabul edilen ihtiyaç sahibi Ankaralıların ev adreslerine teslim ediliyor.

Yani vatandaşların bu kartı teslim almak için belediyeye ya da bankaya gitmeleri gerekmiyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Başkent Kart Nedir? Ne İşer Yarar? Başvuru Sorgulama

Bu yazımızda Başkent Kart yardım başvurusu ile ilgili olarak sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Başkent Kart kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://yardimbasvurusu.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu Yardım Başvurusu