Sosyal Yardımlar

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama ve Başvuru Formu

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama ve Başvuru Formu 2022; İstanbul Büyükşehir Belediyesi; geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da yüz binlerce çocuğa temiz ve sağlıklı süt dağıtmaya devam ediyor.

Süt Her Çocuğun Hakkı sloganı ile 2019 yılından bu yana yüz binlerce yoksul ailenin sağlıklı, temiz ve uzun ömürlü sütlerle beslenebilmelerine olanak tanıyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Halk Süt projesi sayesinde ihtiyaç sahibi ailelere yardım elini uzatıyor.

Yoksul ve muhtaç vatandaşlar; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Süt yardımına online platformda da başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Halk Süt kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İBB Halk Süt Projesi Nedir?

2019 yılının Ekim ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Halk Süt Projesi ile maddi açıdan zor durumda olan ailelerin 3-6 yaş arasındaki çocuklarının süt ihtiyaçlarını karşılamak amaç ediniyor.

Çocuklara dağıtılan UHD yani uzun ömürlü sütler ile çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerine yardımcı olmak, muhtaç ailelerinin çocuklarının beslenme yetersizliği yüzünden hastalıklara kolaylıkla yakalanmalarını önlemek hedefleniyor.

Herhangi bir katkı maddesinin yer almadığı Halk Süt’ler; bir sütün sahip olması gereken tüm vitamin ve mineralleri de içeriyor.

İBB Halk Süt yardımına muhtaçlık sınırının altında yaşayan, çocuğunun süt masrafını karşılamakta zorlanan, yoksul ve muhtaç tüm aileler başvurabiliyor.

Bununla birlikte başvuru sahiplerinin mutlaka İstanbul Büyükşehir Belediyesi il sınırlarında yaşıyor olmaları şartı aranıyor.

Başvurusu kabul edilen ebeveynlere her ay her bir çocukları için 8 litre süt yardımı yapılıyor.

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

3-6 yaş aralığında en az bir çocuğu olan ihtiyaç sahibi anne ya da babalar; İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvuru merkezlerine giderek, burada süt yardım başvuru formu doldurmak suretiyle süt yardımına kolaylıkla başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar, Üsküdar, Edirnekapı ya da Büyükçekmece’deki Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Sosyal Yardım Birimi’ne giderek, süt yardım başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvurular; büyükşehir belediyesine ya da ilçe belediyelerine gidilerek de yapılabiliyor.

Online platformda süt yardımına başvurmak isteyen vatandaşların ise https://cozummerkezi.ibb.istanbul/login/citizen linkine tıklamaları gerekiyor.

Bu link üzerinden yapılan başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Vatandaşlar; ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, süt yardımı başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere dair bilgi edinip, ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

İBB Süt Yardımı Başvurusu Online

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; İBB’nin süt yardımına ve diğer tüm ayni ve nakdi yardımlarına e-devlet platformu üzerinden de başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden belediyenin gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı, kömür ve odun yardımı, mama ve bez yardımı vb. güncel yardımlarına başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden yapılan yardım başvuruları da ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Ön başvurusu incelenip, onaylanan İstanbullu muhtaç ve dar gelirli başvuru sahiplerinin randevu tarihinde belediyeye görüşmeye gitmeleri ve görüşmeye giderken yanlarında başvuru için gerekli olan tüm belgeleri götürmeleri gerekiyor.

E-devlet üzerinden İBB Halk Süt yardımına ve diğer tüm yardımlara başvurmak için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Ardından TC kimlik no ve e-devlet şifrenizle platforma giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurmalısınız.

Formdaki sosyal yardım türleri arasından mama ve bez yardımı, giysi yardımı vb. ihtiyaç duyduğunuz tüm yardımlara tek bir tıkla başvurabilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvuru Formu

Halk Süt Başvuru formunda başvuru sahibi anne ya da babaya TC kimlik no, ad ve soy ad, telefon no, adres vb. temel kişisel bilgilerine dair sorular yöneltiliyor.

Aynı zamanda başvuru sahibinin maddi durumunu tespit etmeye yönelik meslek, aylık gelir, aylık hane halkı toplam gelir vb. sorular da soruluyor.

Süt yardımı almak isteyen anne ya da babanın bu sorulara doğru yanıtlar vermeleri gerekiyor.

Başvuru sonuçları, başvuru sahiplerine iletişim bilgileri aracılığıyla açıklandığından ve sütler, kişilerin formda belirttiği ikametgah adreslerine teslim edildiğinden kişilerin formda mutlaka güncel iletişim ve adres bilgilerini de paylaşmaları gerekiyor.

İBB Halk Süt Başvuru Sorgulama

Belediyenin Halk Süt yardımına başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinin başvuruları, yaklaşık bir ay içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendiriliyor.

Ardından başvuru sahiplerine başvurularının olumlu ya da olumsuz sonucuna dair bilgi veriliyor.

Vatandaşlar; ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, başvurularının son durumuna dair bilgi edinebiliyorlar.

Başvurularda yoğunluk olması halinde başvuruların sonuçlanması, bir aydan daha da uzun sürebiliyor.

Halk Süt projesine başvuran anne ya da babalar, başvuru sonuçlarını online platformda da takip edebiliyorlar.

Vatandaşlar, başvuru sonuçlarını https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/query linki üzerinden öğrenebiliyorlar.

Edirnekapı, Üsküdar ya da Büyükçekmece’deki sosyal yardım birimlerine giderek, süt yardımına başvuran kişiler ise bu birimlere bizzat giderek ya da birimleri arayarak da başvuru sonuçlarına dair bilgi alabiliyorlar.

İlçe belediyelerine gidip, burada yardım başvuru formu dolduran kişiler ise başvuru sonuçlarını ilçe belediyelerini arayarak, öğrenebiliyorlar.

İBB Halk Süt Kimlere Verilir?

İBB Halk Süt; öncelikli olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden daha önce sosyal yardım alan yani belediyede hane kayıt formu olan kişilere veriliyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olan ihtiyaç sahibi ve yoksul aileler de süt yardımından öncelikli yararlanabiliyorlar.

Anne ya da babalar, yalnızca 3-6 yaş aralığındaki çocukları için süt yardımı alabiliyorlar.

Aynı evde birden çok çocuğun olması halinde her bir çocuk için aylık 8 litre süt yardımı alınabiliyor.

Halk Süt yardımından yararlanacak olan ailelerin mutlaka muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları da gerekiyor.

Yani yardım; hane halkı kişi başı aylık net kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan haneler için yapılıyor.

Yardım kapsamında kronik hastalığı yüzünden çalışamayanlar, engelli vatandaşlar, afetzedeler, eşini kaybetmiş ya da eşinden boşanmış dul ve gelirsiz kadınlar, düzenli bir geliri ve işi olmayanlar kısacası muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan tüm İstanbullu vatandaşlar için Halk Süt dağıtılıyor.

Ancak muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı gayrimenkulü ya da değerli menkulü olan aileler, süt yardımı alamıyorlar.

İBB Halk Süt Başvuru Şartları

Halk Süt başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ya da dar gelirli olmak(muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak)
 • 3-6 yaş aralığında en az bir çocuk sahibi olmak
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ya da belediyeden ayni ya da nakdi yardım alıyor olmak
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi il sınırlarında yaşıyor olmak

Vatandaşlar, muhtarlıktan alabilecekleri yoksulluk belgesi ile başvurularının olumlu sonuçlanma şansını yükseltebiliyorlar.

Halk Süt yardımı, öncelikli olarak belediye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olan kişiler için yapılıyor.

Henüz belediyeye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, sosyal yardım hane kayıt talep formu doldurmadıysanız; bir an önce ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediyeye ya da vakfa giderek, başvuru formunu doldurmanızı öneriyoruz!

Böylelikle İBB’nin Halk Süt yardımının yanı sıra 2022 yılında devam etmekte olan diğer tüm yardımlarına da başvurabilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvurusu için Gerekli Belgeler

Ön başvurusu kabul edilen kişilerin başvuru esnasında teslim etmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • 3-6 yaş aralığındaki çocuklara ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Kirada oturan aileler için kira sözleşmesi

Belediyelere ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru formu doldurmak için giden kişilerden özel durumlarına göre ek belgeler istenebiliyor.

Örneğin, engeli yüzünden çalışma yeteneği olmayan kişilerden 2022 engelli belgesi, kronik hastalardan ise hastalıklarına dair sağlık raporu talep ediliyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

ibb süt yardımı başvurusu

İBB Halk Süt Yardımı Nasıl Alınır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi süt yardımı almak isteyenlerin sosyal yardım başvuru birimlerine gitmeleri gerekiyor.

Ön başvurular ise internetten yapılabiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, başvuruları değerlendirirken başvuru formunu ve başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgeleri inceliyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşadığına kanaat getirdiği ailelere ise kısa bir süre sonra süt yardımı yapmaya başlıyor.

Sütler; ailelerin başvuru formunda belirttikleri ev adreslerine yani ikametgah adreslerine kadar belediye personelleri tarafından teslim ediliyor.

Halk Süt; ayda iki sefer yani on beş günde dört litre ya da ayda bir sefer yani tek seferde 8 litre olacak şekilde dağıtılabiliyor.

Halk Süt yardım başvurusu kabul edilen ve aylık 8 litre süt yardımı alanlar; sonradan muhtaçlık sınırının altında yaşamadıklarının belediye tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu durumda bu kişilerin aldıkları yardımın güncel nakdi karşılığını belediyeye ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyor.

Böylelikle belediye tarafından yapılan süt yardımının kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilmesi önlenmiş oluyor.

İBB Süt Yardımı Telefon Numarası

İBB Halk Süt yardımına dair bilgi almak, merak ettiğiniz her konuda belediyeye danışmak ve başvuru şartlarını öğrenmek adına 7/24 ALO 153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

İstanbul Halk Süt Başvuru Formu Doldur

İBB Halk Süt başvuru formunu doldururken, formda paylaştığınız bilgilerin İBB tarafından detaylı bir şekilde incelendiğini ve bilgilerin doğruluğunun araştırıldığını unutmamalısınız.

Tüm sorulara eksiksiz ve düzgün yanıtlar vermelisiniz.

Belediyeyi yanıltıcı beyanda bulunmaktan da kaçınmalısınız.

Halk Süt Ne Zaman Gelir?

Halk Süt; her ay 8 litre süt şeklinde başvurusu kabul edilenlerin ev adreslerine teslim ediliyor.

Bazen dağıtımlar, 15 günde bir 4 litre süt şeklinde yapılıyor.

Yani ihtiyaç sahibi aileler, 30 günde bir süt yardımı alabiliyorlar.

İlk dağıtımlar, başvuru tarihinden sonra ortalama bir ay içerisinde yapılıyor. 

Halk Süt Bu Ay Neden Gelmedi?

Halk Süt dağıtımı, yoğunluk durumuna göre birkaç gün gecikebiliyor.

Bazen kaza, doğal afet, bulaşıcı hastalık vb. durumlar söz konusu olduğunda dağıtımlar, daha da gecikebiliyor.

Son süt yardımı üzerinden 30 gün geçmesine rağmen hala süt yardımı almayan kişiler; ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, gecikme nedenine dair bilgi alabiliyorlar.

İBB Halk Süt Her Ay mı Veriliyor?

Halk Süt yardımı, çocuk 6 yaşını doldurana yani 7 yaşına girene dek her ay için yapılıyor.

İBB Süt Yardımı Yaş Sınırı Var mı?

Süt yardımı, yalnızca 3-6 yaş aralığındaki çocuklar için alınabiliyor.

İBB Süt Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Ailenin muhtaç olmadığının İBB tarafından sonradan fark edilmesi üzerine aileye yapılan süt yardımı, kesiliyor.

Süt yardımı alan çocuğun 6 yaşını doldurması da yapılan yardımın sona ermesinin en önemli nedenleri arasında bulunuyor.

Ailenin belediyeye haber vermeden ikametgah adresini değiştirmesi de yapılan yardımın sonlanmasını beraberinde getiriyor.

Bu yüzden süt yardımı almaya devam etmek isteyen ailelerin ikametgah değişikliği öncesinde belediyeye yeni adreslerine dair bilgi vermeleri gerekiyor.

Aile bireylerinin muhtaçlığının sona ermesi halinde de yapılan yardım, kesiliyor.

Hane bireylerinden birinin sigortalı bir işe girmesi halinde başvuru sahibinin bu duruma dair mutlaka belediyeyi bilgilendirmesi gerekiyor.

Süt yardımı alan çocuğun vefat etmesi durumunda da yapılan yardım, durduruluyor.

Bu yazımızda İBB Halk Süt yardımına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Halk Süt yardımı alıyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu Yardım Başvurusu Bedava İnternet