Sosyal Yardımlar

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır?

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır? İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yoksul ve muhtaç ailelerin çocuklarına yönelik olarak 2005 yılında başlatılan Süt Kuzusu Projesi’ne aileler; geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da başvurabiliyorlar.

Başvuru şartını taşıyan ve başvurusu kabul edilen aileler; Süt Kuzusu Projesi kapsamında aylık 8 litre süt yardımı alabiliyorlar.

İzmir’in hemen hemen tüm ilçelerine dağıtılan uzun ömürlü sütler ile bebeklerin ve çocukların sağlıklı gelişimine yardımcı olmak, onların temiz ve sağlıklı süt ihtiyaçlarını karşılayabilmek amaç ediniyor.

Bu yazımızda Süt Kuzusu Projesi’ne başvurarak, çocukları için süt yardımı almayı düşünen aileler için Süt Kuzusu başvurusu nasıl yapılır? Nereye yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Süt Kuzusu Projesi Nedir?

2005 yılında başlatılan ve okullarda eğitim gören 210 bin çocuğa temiz ve sağlıklı sütlerin dağıtılmasını amaç edinen Süt Kuzusu Projesi; ilk başladığında sadece okullara dağıtılıyordu.

Proje kapsamında yalnızca 2005 yılında 240 okulda yoksul ailelerin çocuklarına temiz ve hijyenik sütler dağıtıldı.

2012 yılı itibariyle devlet desteğiyle belediyeler tarafından okullardaki çocuklara süt dağıtılmasına yönelik projenin başlamasıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi; muhtaç ve yoksul ailelerin çocuklarına sütlerini ev adreslerine teslim etme kararı aldı.

2012 yılından bu yana da yoksul ve dar gelirli ailelerin çocuklarına sütler, dağıtılmaya devam ediyor.

Süt Kuzusu Projesi kapsamında 1-5 yaş aralığında bebeği ya da çocuğu olan ihtiyaç sahibi tüm aileler; bu projeye başvurarak, süt yardımı alabiliyorlar.

Çocuklara dağıtılan sütlerde hiçbir şekilde katkı maddesi bulunmuyor. Dağıtılan UHT yani uzun ömürlü sütler sayesinde çocuklar, temiz ve sağlıklı sütlerle beslenebilme şansını elde ediyorlar.

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Projesi’ne başvurmak isteyen ebeveynlerin mutlaka İzmir il sınırlarında ikamet ediyor olmaları gerekiyor.

Yani yalnızca İzmir’li aileler, çocukları için süt yardımı alabiliyorlar.

Süt Kuzusu başvurusunun bizzat anne ya da baba tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi’ne gidilerek, yapılması gerekiyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, bu yardıma e-devlet üzerinden ya da başka bir platform üzerinden başvurup başvuramayacaklarını da öğrenmek istiyorlar.

Şu an için online platformda bu yardıma başvurulamıyor.

Başvuru sahiplerinin başvuru esnasında kendilerinden teslim edilen belgeleri yanlarında götürmeyi de asla ihmal etmemeleri gerekiyor.

Süt Kuzusu Başvurusu Nereye Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yoksul ya da muhtaç aileler İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımlar sunan Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Süt Kuzusu Birimi’ne bizzat giderek, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere ve süt yardımından yararlanıp yararlanamayacaklarına dair bilgi edinmek adına Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne ait olan 293 45 97 telefon numarasını arayabiliyorlar.

Alternatif olarak, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki muhtarlığa da gidebiliyorlar.

Ancak muhtarlık aracılığıyla yapılan başvurularda belgelerin ve başvuru formunun muhtarlık tarafından Süt Kuzusu Birimi’ne iletilmesi ve başvuruların sonuçlanması, uzun sürebiliyor.

Bu yüzden başvurularına en kısa sürede yanıt almak isteyen ihtiyaç sahiplerinin mutlaka başvurularını Süt Kuzusu Birimi’ne yapmaları gerekiyor.

Süt Kuzusu Başvuru Online

İhtiyaç sahibi aileler; süt yardımına online olarak yani e-devletten ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi sitesi üzerinden başvuramıyorlar.

Yani başvuruların bizzat ya da posta yoluyla yapılması gerekiyor.

Başvurular, online platformda yapılamamakla birlikte başvuru sonuçları internet üzerinden takip edilebiliyor.

Süt Kuzusu Başvurusu Muhtarlık

Yoksul ve dar gelirli aileler, süt yardımı alabilmek için muhtarlığa da başvurabiliyorlar.

Süt Kuzusu Projesi başvuru dilekçesini doldurup, gerekli tüm belgeleri muhtarlığa teslim etmek koşuluyla da başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Ancak muhtarlık aracılığıyla yapılan başvuruların sonuçlanması, aylarca sürebiliyor.

Süt Kuzusu Başvuru E-Devlet

İzmir’de ikamet eden ihtiyaç sahipleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı vb. birçok ayni ve nakdi yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Ancak Süt Kuzusu yardımına e-devlet üzerinden başvurulamıyor.

Süt Kuzusu Başvuru Birimi

İzmir Büyükşehir Belediyesi aylık 8 litre süt yardımından yararlanmak için Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi’ne başvurabilirsiniz.

1.adres:

Laleli mahallesi, Menderes caddesi, no:418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi Buca-İzmir

2.adres:

Milli Kütüphane caddesi, no:41/A Z47(Katlı otopark altı) Konak/İzmir

Süt Kuzusu Başvurusu için Gerekli Belgeler

Süt Kuzusu projesine başvuran ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru esnasında yanlarında mutlaka götürmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı
  • Anneye, babaya ve süt yardımı yapılacak olan 1-5 yaş arasındaki çocuğa ya da çocuklara ait TC kimlik kartı fotokopisi
  • Şayet çiftler daha önce boşandıysa ‘boşanma mahkeme kararı’
  • Şayet çiftlerin arasında resmi nikah yoksa başvuru sahibinin bağlı olduğu nüfus müdürlüğünden alması gereken nüfus kayıt örneği(Çocuk tanıma ibaresinin olduğu belge)
  • Süt Kuzusu Projesi başvuru dilekçesi

İhtiyaç sahipleri, başvuru dilekçesini ikametgahlarının bulunduğu yerdeki muhtarlıktan alabiliyorlar.

Şayet anne ve baba boşandıysa bu durumda projeye velayet sahibi taraf, başvurabiliyor.

Vatandaşlar, gerekli belgeleri Süt Kuzusu Birimi’ne posta yoluyla göndererek de süt yardımına başvurabiliyorlar.

Süt Kuzusu Başvuru Formu

Süt yardım başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi ve süt yardımı alabilmeniz için başvuru esnasında teslim edeceğiniz dilekçede mevcut ikametgah adresinizi mutlaka doğru bir şekilde yazmalısınız.

Belediyenin size ulaşabilmesi için güncel telefon numaranızı ve iletişim bilgilerinizi paylaşmalısınız.

Başvuru için gerekli dilekçeyi muhtarlıktan temin edebilirsiniz.

Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama

Başvurular, ortalama 3-4 hafta içerisinde sonuçlanmakla birlikte başvurulardaki yoğunluk durumuna göre bu süre daha da uzun olabiliyor.

Başvuru sahipleri; başvurdukları Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek ya da müdürlüğü arayarak, başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Online platformda da başvuru sonuçları öğrenilebiliyor.

Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek için https://www.izmir.bel.tr/tr/HosgeldinBebekDurumSorgula/4064 linkini tıklayabilirsiniz.

Süt dağıtımının hangi aşamada olduğuna dair bilgi edinmek için https://www.sutkuzusu.com.tr/tr/sutum-nerede linkini tıklayabilirsiniz.

Süt Kuzusu Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar; Süt Kuzusu yardımının yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi ayni ve nakdi yardımlarına başvurabiliyorlar.

Hane halkı kişi başı aylık net kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan yani muhtaçlık sınırının altında yaşayan herkes; bu yardımdan yararlanabiliyor.

Bununla birlikte yardıma başvuran ailenin çocuklarının 1-5 yaş aralığında olması da gerekiyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olmalarına rağmen ev, tarla, arsa vb. üzerine kayıtlı gayrimenkulü ya da araba vb. değerli menkulü olanlar ise bu yardımdan faydalanamıyorlar.

Bu noktada İzmir Büyükşehir Belediyesi, başvuru sahibinin teslim ettiği belgeleri ve başvuru formunu detaylı bir şekilde inceleyip, gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit ediyor ve bu ailelere süt yardımında bulunuyor.

Muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç beyan edenler ve yardım alanlar, sonradan muhtaç olmadıklarının İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından fark edilmesi durumunda cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu durumda süt yardımı alan ailelerin aldıkları yardımın güncel nakdi karşılığını faiziyle birlikte belediyeye geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise belediye tarafından mahkemeye veriliyor.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Yerleri

2021 yılında Buca, Bornova, Balçova, Bayraklı, Gaziemir, Karşıyaka, Çiğli, Karabağlar, Güzelbahçe, Narlıdere, Karşıyaka, Konak, Torbalı, Menderes, Urla, Seferihisar, Kemalpaşa, Menemen, Foça, Aliağa ilçeleri başta olmak üzere toplam 30 ilçe ve 601 mahallede 157.000 çocuğa proje kapsamında süt dağıtıldı.

2022 yılında dağıtım yapılan ilçe ve mahallerinin sayısının daha da artması ve süt yardımından daha fazla sayıda çocuğun yararlanması planlanıyor.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Günleri 2022

Süt Kuzusu Projesi kapsamında başvurusu kabul edilen ailelere her ay için tek seferde 8 litre süt dağıtılıyor.

Her aile ayda yalnızca bir sefer süt yardımı alabiliyorlar.

Herhangi bir sabit dağıtım günü ise bulunmuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları, mümkün olan en kısa süre içerisinde sütleri yoksul ailelere dağıtmak için çaba gösteriyor.

Ailenin Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne haber vermeden adres değiştirmesi halinde ise yapılan süt yardımı, sona eriyor.

Süt yardımından yararlanmaya devam etmek isteyen ailelerin Nüfus Müdürlüğü’nde adres değişikliği yaptıktan sonra Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nü aramaları ve yeni adreslerine dair bilgi vermeleri gerekiyor.

Süt yardımının farklı bir adrese teslim edilmesini isteyen başvuru sahiplerinin ise bizzat Süt Kuzusu Birimi’ne gidip, adres değişiklik taleplerini iletmeleri gerekiyor.

Süt Kuzusu Kaç Yaşa Kadar?

1-5 yaş aralığında çocuğu olan aileler, Süt yardımı alabiliyorlar. Çocuk ya da çocuklar, 6 yaşlarına girdiğinde yapılan süt yardımı kesiliyor.

Aynı ailede birden çok çocuk için süt yardımı alınabiliyor. Bu durumda her bir çocuk için aylık 8 litre süt yardımı yapılıyor.

Süt Kuzusu Neden Gelmiyor 2022?

Koronavirüs salgını dolayısıyla dağıtımlarda birkaç gün ya da birkaç haftalık aksamalar olabiliyor.

Bazen de şiddetli yağmur, kaza vb. özel durumlar yüzünden dağıtımlarda gecikme yaşanabiliyor.

Bu durumda aileler, 293 45 97 telefon numarasını arayıp, süt yardımının neden geciktiğine ve ne zaman dağıtılacağına dair bilgi alabiliyorlar.

Süt Kuzusu İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yoksul ailelerin çocukları için Halk Süt yardımı yapılıyor.

Yani süt yardımı, Halk Süt yardımı ismi altında yapılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan süt yardımına ise Süt Kuzusu Projesi deniliyor.

İzmir Büyükşehir Süt Kuzusu Gelmedi

Son süt yardımının üzerinden bir aydan uzun bir süre geçmesine rağmen yeni ayın süt yardımından henüz yararlanamadıysanız yani süt dağıtımlarında gecikme yaşandıysa bu gecikmenin nedenine dair bilgi almak için HİM(Hemşehri İletişim Merkezi)’e ait olan 444 40 35 telefon numarasını da arayabilirsiniz.

İzmir Süt Kuzusu Projesi’ne dair ayrıntılı bilgi edinmek adına hemen http://www.sutkuzusu.com.tr/tr/anasayfa linkini tıklayabilirsiniz.

Süt Kuzusu Dağıtımı Durduruldu Mu

İzmir Büyükşehir Belediyesi süt yardımı projesi olan süt kuzusu başvuru yapan kişilere verilen süt yardımı bazı dönemlerde dağıtımında aksamalar olması sebebi ile bir çok kişi sür kuzusu dağıtımı durduruldu mu, süt kuzusu neden dağıtılmıyor ve süt kuzusu sütüm gelmedi soruların sorulmasına neden olmuştur.

İzmir Büyükşehir süt yardımı halen devam etmektedir. Ancak koronadan dolayı dağıtımında gecikmeler yaşanmasına karşın dağıtım durdurulmamıştır ve devam etmektedir.

Süt Kuzusu Adres Değişikliği Dilekçe Örneği

İzmir Büyükşehir Belediyesi süt yardımı alan kişiler adres değişikliği durumunda mutlaka adres değişikliği dilekçe formu doldurmaları gereklidir. Süt kuzusu adres değişikliği için Nüfus müdürlüğünden adres değişikliği yaptıktan sonra bizzat Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü giderek dilekçe doldurabileceğiniz gibi dilerseniz 444 40 35 numarasını arayarak süt yardımı için aldığınız sütlerin yeni adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.

Süt Kuzusu Telefon

Süt Kuzusu Projesi’ne dair her türlü soru, talep ve önerileriniz için 0232 293 45 97 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu yazımızda Süt Kuzusu Başvurusu Nereye Yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de bu projeden yararlanıyorsanız ya da bu projeye başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu