Diğer Aile Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

  Diğer Aile Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama
  Yayınlama: 11.06.2024
  A+
  A-

  Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir çok yardım gerçekleştirilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmekte olan bu sosyal yardımlar daha önceki zamanlarda Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilmesi söz konusuydu.

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yapmış olduğu açıklama dahilinde bugün itibari ile dar gelirli vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeleri söz konusu olmadan,  e-devlet kullanılarak tüm sosyal yardımlara başvuruda bulunabilmelerine olanak sağlanmaktadır. Hem belge toplama derdi olmaksızın hem de dilediği tüm yardımlara en kolay şekilde e-devlet kapısı üzerinden ulaşmanız mümkündür. Bu yardımlardan biri olarak bilinen destek türü de diğer aile yardımı diyebiliriz.

  Diğer Aile Yardımı Ne Demek ?

  Diğer aile yardımı, Öncelikle  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilen sosyal yardımların tümünü kapsayan diğer aile yardımı olarak ifade edilebilir. Sosyal yardım parası olarak bilinmekte olan diğer aile yardımı ile ilgili olarak, daha önceleri başvuru anlamında Kaymakamlık binalarında bulunmakta olan Sosyal yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına gidilmesi söz konusu iken artık e-devlet üzerinden başvuru sağlamanız olanak dahilindedir.

  Diğer aile yardımı artık e-devlet üzerinden başvuruda bulunduğunuz takdirde, adresinizin kayıtlı olduğu ikametgah üzerinde İl ve İlçedeki Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına iletilerek, inceleme sonrasında uygun bulunmanız dahilinde, diğer aile yardımı ödemesi gerçekleştirilmesi söz konusudur.

  E-devlet üzerinden başvuru yaptığınız takdirde  sizden herhangi bir belge talep edilmesi söz konusu değildir. Sistem tüm bilgi ve belgelerinizi e-devlet üzerinden bilgi aktarımını sağlayarak, maddi durumunuz göz önünde bulundurularak size yardım parası verilmesini sağlamaktadır. Almanız söz konusu olan para yardımı hane halkında yaşayan kişi sayısı ya da aylık gelirinize göre değişkenlik gösterebilir seviyededir.

  Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

  Herhangi bir sosyal yardım almamış ya da alamamış olan kişiler devletin olanak sağladığı maddi para yardımlarından yararlanmak üzere daha önceleri Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıflarına gitmek suretiyle başvuruda bulunabilmeleri söz konusudur. Artık evinizden çıkmanıza gerek kalmadan, internet bağlantınızın olduğu her yer üzerinden e-devlet uygulamasına giriş sağlayarak, diğer aile yardımı başvurusunda bulunabilmeniz mümkündür.

  Diğer Aile Yardımı Başvuru Sorgulaması

  Diğer aile yardımı başvurusu sorgulama işlemi, aynı doğrultuda e-devlet üzerinden yapılması mümkün olan sorgulamadır. Başvuru sonucunun olumlu ya da olumsuz olup olmadığını ise e-devlet üzerinden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasına girmek suretiyle öğrenebilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra, diğer aile yardımı onaylandığınızda size SMS ile bilgilendirme yapılması da mümkündür.

  Diğer aile yardımı başvurusu onaylanmış olan ancak henüz ödemesini alamayan kişiler ise ALO 144 destek hattını arayarak destek alabilmektedirler.

  Diğer Aile Yardımı Hak Sahibi Ne Anlama Gelmektedir ?

  Diğer aile yardımı hak sahibi demek kısaca, başvuruyu yapmış olan hak sahibinin yardımının onaylanmasını ve hak sahibine ödeme yapılacak olması anlamına gelmektedir. Diğer aile yardımı hak sahibi tarafından PTT şubeleri vasıtası ile çekilebilmesi söz konusu olan yardım türleridir. Hane yardımından farklı tarafı ise yalnızca hak sahibi kimliği ile bu ödemeyi alınabilir durumda olmasıdır.

  Diğer Aile Yardımı Nereden Alınmaktadır ?

  Diğer aile yardımı ödemesi onaylanmış olan kişiler, bilgilendirme mesajı gelmek suretiyle ödemelerini en yakın PTT şubelerinden alabileceği ifade edilmektedir.  En yakın PTT şubesine sosyal yardımı alacak olan kişi kimliği ile beraber gitmesi yeterli sayılmaktadır. Sosyal yardım parası ödemesi şuan ki şartlar doğrultusunda yalnızca PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

  Diğer Aile Yardımı Kaç Günde Sonuçlanmaktadır ?

  E-Devlet diğer aile yardımı başvuru yapmış olan kişiler, başvurularının kaç günde sonuçlanacağını merak etmektedirler, bu doğrultuda başvuru yapılmasının ardından  değerlendirme işlemi ikametgah adresinizin kayıtlı bulunduğu, Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına gönderilerek gerçekleştirilmektedir. Başvuru değerlendirme ve size ödeme yapılma işlemi  ise yoğunluğa bağlı bir şekilde olarak ortalama olarak 2 hafta içerisinde sonuçlanması söz konusudur.

  Diğer Aile Yardımı Tutarı Nedir ?

  Diğer aile yardımı ödemesi sizin gelir durumunuza bağlı olarak değişiklik göstermesi söz konusu olan yardımlardır. Diğer aile yardımı hanede yaşayan kişi sayısı, çocuk sayısı ve evinizin kira olması durumuna göre 350 TL ile 1000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ne kadar yardım onaylandığı ise e-devlet sosyal yardım başvurusu ekranında gösterilmek suretiyle vatandaşlara sunulmaktadır.

  Diğer Aile Yardımı Ayın Kaçında Yatar ?

  Diğer aile yardımı belirli bir gün ya da ayda yatması söz konusu değildir. Ödeme yaptığınız tarihin ardından ortalama 2 hafta içerisinde yatması mümkündür. Diğer aile yardımı alan kişilere ise ödemeler resmi tatil günleri hariç olmak üzere hafta içerisi dilediği gün PTT şubelerinden çekebilmek üzere hazırlanmaktadır.

  Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Verilmektedir ?

  Diğer aile yardımı tek seferlik yapılması ile bilinen en sosyal yardımlardan biri olarak bilinmektedir. Daha önceki zamanlarda Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile verilmekte olan tek seferlik olarak bilinen bu yardıma başvuran kişiler aynı seviyede e-devlet üzerinden de başvurduklarından ötürü bu yardımdan yararlanabilmektedirler. Diğer aile yardımı ise sürekli yapılan bir yardım olmaması ile birlikte, bu sebepten ötürü her ay yapılmamaktadır.

  Diğer Aile Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demektir ?

  E-Devlet üzerinden başvuru yapılmasının ardından, başvurunuzu incelediğiniz takdirde diğer aile yardımı kapsam dışına çıktı ne demek sorusunun cevabına yönelik olarak,  yapılacak olan yardımın gerekliliği kapsamından çıkarak, onaylandığı anlamına gelmektedir. Aile yardımı kapsam dışına çıktı şeklinde uyarı görmeniz halinde söz konusu olan bu ödemenin onaylanmış olduğunu ve size yakında ödeneceğini anlayabilmeniz söz konusudur.

  Diğer Aile Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek Oluyor ?

  Diğer aile yardımı e-devlet başvuru ekranında yardım teslim edilebilir uyarısı görmeniz halinde, yardımın artık PTT şubesine iletilmesinin ve çekilebilir bir surumda olduğunu gösterir niteliktedir. Aile yardımı teslim edilebilir yazısının da yanı sıra ödemeniz hala daha yapılmaması halinde ALO 144 sosyal yardım destek hattını arayarak söz konusu konular ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Diğer Aile Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demektir ?

  Diğer aile yardımı reddedildi feshedildi ifadeleri,  yaptığınız başvurunun onaylanmadığı anlamanı gelerek sizlere uyarı niteliğindedir. Yanlış adres ya da belgelerin eksik olması veya gelir durumunuzun fazlaca olması bu yardıma başvuruda bulunduğunuz durumlarda red edilmesine neden olabilmektedir.

  Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Banka Talimatı Verilmedi Tedarik Edilmedi İfadesi Nedir ?

  Diğer aile yardımı tedarik edilmedi ya da banka talimatı verilmedi hatta teslim edilmedi gibi ifadeler ise başvurusu sonucu sürecinin tamamlandığını ancak ödemenin hala daha PTT şubesine ya da ziraat Bankasına gönderilmediğini ifade etmekle beraber, ani talimat verilmediği anlamına gelmektedir.

  Sosyal yardım parası talimat verilmedi yada tedarik edilmedi uyarısı ise ortalama 1 hafta içerisinde mevcut ödemeniz hazır ev ödeme için talimat verildi olarak değişkenlik göstermektedir. Artık ödemenizi çekebilirsiniz anlamına gelerek sizler için müjde niteliğindedir.

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.