Bankacılık

TEB Bankası Kimin? Ortakları Kimlerdir? TEB Sahibi Kim?

TEB Bankası Kimin? Ortakları Kimlerdir? TEB kimin merak ediyorsanız eğer sizler için detaylıca hazırladığımız aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz. TEB, 1927 yılında kurulmuş isminden de anlaşıldığı gibi Türkiye’nin yüzde yüz kendi sermayesi ile doğup büyüyen bankalarından biri olmuştur.

Türkiye’nin en köklü finans şirketlerinden biri olan Türk Ekonomi Bankası bankacılık faaliyetlerine 1927 yılı itibariyle başlamıştır. Kuruluş amacı itibariyle TEB, küçük ve kendi halinde yerel bir banka iken Türkiye ekonomisine yıllar boyu çok büyük katkılar sağlamıştır. İlk zamanlar sadece Kocaeli iline hizmet vermekteydi.

TEB Açılımı Nedir?

TEB bankasının kimin olduğundan sonra en çok merak edilen sorulardan biri TEB’in açılımının ne olduğudur. banka uzun isimlerini kısaltmak için isimlerinin baş harflerini belirlemektedir. Bu bankanın kurucularında öyle yaparak açılımı  “Türk Ekonomi Bankası” olan ismin  kısaltılmışı ile adını belirlemiş ve TEB  ismini almıştır.

1980 yılında İlkesan Yatırım ve Geliştirme Anonim Şirketi adıyla kurulan ve 1998 yılına kadar TEB Mali Yatırımlar Anonim Şirketi Bünyesine 1982 yılında katılmış olan Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. ismini değiştirip TEB olduktan sonra şube sayısı hızla arttırılmıştır. Çolakoğlu Holding 1982 yılında, o zamanlar ki ismiyle Kocaeli Halk Bankası’nda olan ışığı ve büyümeyi kalkınmayı hedefleyen bankayı görmüş ve bankanın tamamını satın alarak ismini değiştirmiş ve Türk Ekonomi Bankası yapmıştır ve bu tarihten itibaren TEB, Kocaeli’nin sınırlarını aşarak tüm Türkiye’ye hizmet vermeye başlamış ve sürekli olarak hızla büyümüştür. Bu sebeple ile de merkezi İstanbul’a taşınmıştır.

2000 yılında ise Türk Ekonomi Bankası bünyesinden kurulan %84 civarı hissesi ile TEB Mali Yatırımlar A.Ş.’ye devredilmiştir. 2005 yılı 10 Şubat’ta ise Dünyasın en büyük 6. bankası olmuş ve Euro bölgesinde en büyük bankası olan BNP Paribas ile ortaklık kurarak Türk Ekonomi Bankası bu ortaklık ile %50 hissesini BNP Paribas’a devretmiş bulunmaktadır.

Türk Ekonomi Bankası Kimin

Türk ekonomi bankası kimin? 2011 yılında Türk Ekonomi Bankası büyümeyi tamamlamış ve bu nedenle de yurt dışındaki yatırımcıları dikkatini çekmiştir. Bankacılık sektörünün öncü isimlerinden biri olan ve TEB ortaklarından biri olan BNP Paribas, TEB’in çoğunluktaki hisselerini satın alarak Türk Ekonomi Bankasını uluslararası kimliğe bürümüştür.

Daha önceleri sık sık ismini duyduğumuz Fortis Bank’ın da sahibi olan Paribas, Fortis Bank Türkiye’nin TEB bünyesine katılmasıyla Türk Ekonomi Bankası daha da çok büyümeye başlamıştır.

TEB Kime Ait

Şuan ki Türk Ekonomi Bankası TEB, Fortis ve farklı Fransız asıllı bir bankacılık devi olan BNP Paribas’ın ortaklığı ile Çolakoğlu Holding arasında paylaşılmış şekilde faaliyet göstermektedirler.

Günümüzde ise 88 yaşında olan Türk Ekonomi Bankası; 1500’ü aşkın ATM’leriyle ve 500’ü aşkın şubesiyle vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra factoring, tüketici finansmanı, portföy yönetimi gibi alanlarda da hizmet veren Türk Ekonomi Bankası hisselerinin belli bir kısmını halka açık olarak sunarak hisse senedi piyasalarında işlem görüyor.

TEB Hangi Ülkenin?

1927 yılında Kocaeli Halk Bankası A.Ş. olarak kurulmuş ve o zamanlar sadece Kocaeli iline hizmet vermekte olan TEB küçük mütevazi bir kimliğe sahip olmakla birlikte birçok yatırımcının ilgisini çekmeyi başarmıştır.

İlk zamanlar Çolakoğlu Holding tarafından satın alınana kadar kendi halinde yerel bir banka olan Türk Ekonomi Bankası Türkiye’de faaliyet göstermektedir. TEB, BNP Paribas ile arasında gerçekleştirdiği stratejik anlaşma ile kurumsal, ticari ve özel banka alanlarında uzmanlık seviyesini işletme bankacılığı, bireysel bankacılık ve KOBİ bankacılığı alanlarına taşımaya çalışmıştır.

Fakat sadece finansman alanında büyümeye değil iş alanındaki verimliliğine odaklanarak tüm rakipleri arasında daha fazla değer yaratıp, daha fazla Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen TEB, kadın patronlardan KOBİ’lere, girişimcilikten finansal okuryazarlığa, spordan inovasyona kadar birçok alandan sorumluluk alarak projelerini hayata geçirerek hem TEB Türkiye’ye değer katarak hem de TEB markası olarak faaliyetlerini sürdürmeyi amaçlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu