Bankacılık

Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale bankalar aracılığı ile yapılan para transfer işlemlerinde en sık kullanılan para gönderme çeşitlerinden biridir. Eğer para gönderici sizseniz ve alıcı kişinin banka hesabı farklı bir bankaya ait ise bu transfer yöntemine eft adı verilmektedir. Ancak hem alıcı banka hesabı hemde gönderici banka hesabı aynı banka ise yapılan para transfer işlemine havale denilmektedir. Para gönderimini ilk kez yapacak kişiler transfer sürelerini bilmedikleri için havale ne zaman hesaba geçer merak etmektedirler. Genellikle eft işlemleri mesai saatleri içerisinde 1 saat gibi bir sürede gerçekleşirken haval ile para gönderimleri çok daha hızlı gerçekleşmektedir.

Havale işlemlerinde para aynı bankada olup sadece hesap değiştireceği için bu işlem çok daha hızlı gerçekleşmektedir. Farklı bankalar arası yapılan transferlerde gönderdiğiniz para önce merkezi yönetime, ardından karşı bankaya ulaştığı için bu süreç çok uzun sürebilmektedir. Ancak havale işlemlerinde ise para aynı bankada durduğu ve sadece hesap değiştirileceği için uzun zaman sürmez ve dakikalar içerisinde  transfer tamamlanarak para hemen hesaba geçer.

Havale Nedir?

En kısa tabiri ile bankalar arası para transferlerinde aynı bankaya yaptığınız para gönderimine havale adı verilmektedir. Bu yöntem ile yapacağınız para transferleri genellikle ücretsiz olmakta ve çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Hesap numarası ve şube kodu ile yapacağınız havale transferleri 45 dakika gibi bir sürede gerçekleşirken IBAN numarası ile yapacağınız havale transferleri 1 dakika gibi kısa bir sürede alıcının banka hesabına geçmektedir.

Örnek vermek gerekirse; Sizin Finansbank hesabınız var ve alıcı kişinin banka hesabıda Finansbank bankasına ait ise birbirinize yapacağınız para gönderimlerine Havale denilmektedir. Eğer sizin bankanız Finansbank değilde farklı bir banka, örneğin Garanti bankası olsaydı o zaman bu işlem eft ile transfer olacaktı ve hem sizden para gönderim ücreti kesilecekti hemde işleminiz 1 saat gibi bir sürede karşı bankaya ulaşacaktı.

Havale Ne Zaman Geçer?

Aynı banka içerisinde yapacağınız havale işlemleri ortalama 45 saniye gibi bir sürede gerçekleşmektedir.Para transferi yaparken hesap numarasına havale yaptıysanız bu işlem bazı durumlarda uzun sürebiliyor.Hesap numarası ile yapılan havale işlemleri 30 dakika ile 45 dakikaya kadar uzayabilir bu yüzden havalenin hemen hesaba geçmesini istiyorsanız iban numarası ile transfer yapmanızı tavsiye ederiz.

IBAN numarası ile yapacağınız havale genellikle 1 dakikada hesaba geçer.oldukça hızlı bir şekilde tamamlanan bu işlemlerde havale ücreti ödemezsiniz ve hem mesai saatlerinde hemde haftasonları dilediğiniz zaman yapacağınız havaleler hemen alıcı hesabına paranız ulaşmaktadır.

Haftasonu Yapılan Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Haftasonu havale ne zaman geçer diye soruyorsanız bilmelisiniz ki havale için bir zaman veya süre sınırlaması yoktur. Hem haftasonu hem hafta içi hemde mesai saati veya mesai dışı yapacağınız havaleler dakikalar içerisinde hesaba geçmektedir. Bu yüzden bankacılık işlemlerinde havalenin en sık tercih edilen transfer yöntemi olmasının sebeplerinden biride budur.

Haftasonu yapacağınız havale işlemleri ortalama 1 dakika gibi kısa bir zaman içerisinde hesaba geçer. Üstelik bu transfer için ekstra bir işlem ücreti ödemenize gerek yoktur. Alıcı bilgilerini girdikten sonra para gönder diyerek hemen havale ile para gönderim işlemini başlatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu