Havale Ne Zaman Hesaba Geçer? Geçme Süresi ve Havale Saatleri

  Havale Ne Zaman Hesaba Geçer? Geçme Süresi ve Havale Saatleri
  Yayınlama: 18.01.2023
  Düzenleme: 18.01.2023 18:52
  A+
  A-

  Havale Ne Zaman Hesaba Geçer? Havale Saatleri; Havale bankalar aracılığı ile yapılan para transfer işlemlerinde en sık kullanılan para gönderme çeşitlerinden biridir. Eğer para gönderici sizseniz ve alıcı kişinin banka hesabı farklı bir bankaya ait ise bu transfer yöntemine EFT adı verilmektedir. Ancak hem alıcı banka hesabı hem gönderici banka hesabı aynı banka ise yapılan para transfer işlemine havale denilmektedir.

  Para gönderimini ilk kez yapacak kişiler transfer sürelerini bilmedikleri için havale ne zaman hesaba geçer merak etmektedirler. Genellikle EFT işlemleri mesai saatleri içerisinde 1 saat gibi bir sürede gerçekleşirken havale ile para gönderimleri çok daha hızlı gerçekleşmektedir.

  Havale işlemlerinde para aynı bankada olup sadece hesap değiştireceği için bu işlem çok daha hızlı gerçekleşmektedir. Farklı bankalar arası yapılan transferlerde gönderdiğiniz para önce merkezi yönetime, ardından karşı bankaya ulaştığı için bu süreç çok uzun sürebilmektedir. Ancak havale işlemlerinde ise para aynı bankada durduğu ve sadece hesap değiştirileceği için uzun zaman sürmez ve dakikalar içerisinde  transfer tamamlanarak para hemen hesaba geçer.

  Havale Nedir?

  En kısa tabiri ile bankalar arası para transferlerinde aynı bankaya yaptığınız para gönderimine havale adı verilmektedir. Bu yöntem ile yapacağınız para transferleri genellikle ücretsiz olmakta ve çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Hesap numarası ve şube kodu ile yapacağınız havale transferleri 45 dakika gibi bir sürede gerçekleşirken IBAN numarası ile yapacağınız havale transferleri 1 dakika gibi kısa bir sürede alıcının banka hesabına geçmektedir.

  Örnek vermek gerekirse; Sizin Finansbank hesabınız var ve alıcı kişinin banka hesabı Finansbank bankasına ait ise birbirinize yapacağınız para gönderimlerine Havale denilmektedir. Eğer sizin bankanız Finansbank değilse farklı bir banka, örneğin Garanti bankası olsaydı o zaman bu işlem EFT ile transfer olacaktı ve hem sizden para gönderim ücreti kesilecekti hem de işleminiz 1 saat gibi bir sürede karşı bankaya ulaşacaktı.

  Havale Saatleri 2023

  Bankaların havale saatleri para göndermek isteyen bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Aynı banka hesapları arasında havale işlemi 7/24 işlem yapılırken başka banka hesabına havale işlemi mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır.

  Mesai saatleri dışında yapılan havale işlemlerinde Fast ile gönderim limiti bulunmaktadır. Başka banka hesabına havale işleminde 5000 TL aşan tutarlar ilk mesai saatinde gönderilmektedir.

  Bankaların havale 2023 saatleri ise;

  • Akbank: 09:00 – 17:00
  • Denizbank: 08:00 – 16:00
  • QNB Finansbank: 09:00 – 17:15
  • Garanti Bankası: 08:00 – 17:15
  • Halkbank: 08:00 – 17:00
  • İNG Bank: 09:00 – 17:15
  • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası): 09:00 – 17:15
  • Kuveyt Türk: 09:00 – 17:20
  • HSBC: 09:00 – 17:00
  • Şekerbank: 09:00 – 17:20
  • Odeabank: 08:30 – 17:00
  • Albaraka Türk: 08:30 – 17:15
  • ICBC: 08:30 – 17:00
  • Türkiye İş Bankası: 08:30 – 17:00
  • Ziraat Bankası: 09:00 – 16:00
  • Yapı Kredi Bankası: 09:00 – 17:20
  • Türkiye Finans: 09:00 – 17:15
  • Vakıfbank: 08:30 – 17:15
  • Alternatif Bank: 08:00 – 17:15
  • Burgan Bank: 09:00 – 17:00
  • Anadolu Bank: 08:00 – 16:00

  Havale Hesaba Hemen Geçer Mi?

  Havale hesaba hemen geçer mi sorusuna cevap vermek gerekirse Başka banka yada aynı banka olsun gönderilen tüm havale işlemlerinde en geç 30 dakika içerisinde para hesaba geçmektedir. Havale ile başka banka hesabına para gönderdiğinizde tutar 5000 TL üstü ise ilk mesai iş gününde hesaba geçmektedir.

  FAST ile birlikte artık başka bankaya havale yapabilirsiniz. Mesai saatleri içerisinde her hangi bir gönderim limiti olmamasına karşın mesai saatleri dışında başka bankaya havale yaparsanız bu tutar 5000 TL üstü ise mesai saatinde geçmektedir.

  Havale Ne Zaman Geçer?

  Aynı banka içerisinde yapacağınız havale işlemleri ortalama 45 saniye gibi bir sürede gerçekleşmektedir. Para transferi yaparken hesap numarasına havale yaptıysanız bu işlem bazı durumlarda uzun sürebiliyor. Hesap numarası ile yapılan havale işlemleri 30 dakika ile 45 dakikaya kadar uzayabilir bu yüzden havalenin hemen hesaba geçmesini istiyorsanız iban numarası ile transfer yapmanızı tavsiye ederiz.

  IBAN numarası ile yapacağınız havale genellikle 1 dakikada hesaba geçer. oldukça hızlı bir şekilde tamamlanan bu işlemlerde havale ücreti ödemezsiniz ve hem mesai saatlerinde hem de hafta sonları dilediğiniz zaman yapacağınız havaleler hemen alıcı hesabına paranız ulaşmaktadır.

  Havale Hesaba Kaç Saatte Geçer?

  Bankalar arası yapılan havale işleminde havale tutarı mesai saatleri içerisinde üst limit olmadan ortalama 30 dakika içerisinde diğer hesaba geçmektedir.

  Başka banka hesabına yapılan havale tutarı 5000 TL üstü ise bu tutar mesai saatleri içerisinde ilk işlem anında geçmektedir.

  Aynı banka hesaplarına yapılan para havalesi genelde 10 dakika başka banka hesabına yapılan havale tutarı ise en geç 30 dakika içerisinde diğer hesaba geçer.

  Havale Hesaba Düşmedi Ne Yapmalıyım

  Havale hesaba düşmedi ne yapmalıyım diyorsanız genelde sistemler sorunlardan dolayı havalenin hesaba geç düşesine neden olmaktadır. 1 saat geçtiği halde havale hesaba düşmediyse mutlaka bilgileri kontrol etmelisiniz. Eğer bilgiler doğru ise mutlaka bankanız ile iletişime geçmeniz gereklidir.

  Havale Hesaba Geçtikten Sonra İptal Edilir Mi?

  Havale hesaba geçtikten sonra iptal edilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse ister hafta içi olsun isterse hafta sonu hesabınızdan yaptığınız havale işleminde hesabınızdan çıkan para asla geri gelmez ve yapılan havale işlemi asla iptal edilemez.

  Havale hesaba geçtikten sonra işlem asla geri alınmaz. Ancak internetten alış veriş yaparken yada güvenmediğiniz bir işlem yaparken mutlaka açıklama kısmına ne için para gönderdiğinizi açıklayarak yazınız. Havale yaptıktan sonra paranızı geri almak için dava açabilirsiniz.

  Haftasonu Yapılan Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

  Hafta sonu havale ne zaman geçer diye soruyorsanız bilmelisiniz ki havale için bir zaman veya süre sınırlaması yoktur. Hem hafta sonu hem hafta içi hem mesai saati veya mesai dışı yapacağınız havaleler dakikalar içerisinde hesaba geçmektedir. Bu yüzden bankacılık işlemlerinde havalenin en sık tercih edilen transfer yöntemi olmasının sebeplerinden biride budur.

  Hafta sonu yapacağınız havale işlemleri ortalama 1 dakika gibi kısa bir zaman içerisinde hesaba geçer. Üstelik bu transfer için ekstra bir işlem ücreti ödemenize gerek yoktur. Alıcı bilgilerini girdikten sonra para gönder diyerek hemen havale ile para gönderim işlemini başlatabilirsiniz.

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.