Bankacılık

Döviz Bozan ATM ve Bankamatikler (Tüm Bankalar)

Döviz Bozan ATM ve Bankamatikler 2022; Döviz bozan atm ve bankamatikler aracılığı ile sahip olduğunuz euro, dolar ve farklı para cinslerinden dövizlerinizi 7 gün 24 saat tüm atm noktalarından kolayca bozdurabilirsiniz. Bankalarda tıpkı döviz büroları gibi müşterilerinin sahip olduğu yabancı para birimlerini alıp satarak döviz işlemleri yapmaktadır. Böylece hem müşterilerinin paralarını yönetmeye yardımcı olarak onları memnun ederken hemde al sat işlemlerinden oluşan makas ile para kazanmaktadırlar. Bu işlemleri banka müşterileri internet şubesi, mobil şube normal fiziksel banka şubesinden yapacağı gibi diledikleri zaman heryerde bulunan atmlerdende  döviz bozdurma işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmektedir.

Döviz Nedir?

Döviz en kısa tabiri ile yabancı para birimi demektir. Herhangi bir ülkenin parasını Türk Lirasına çevirmek isterseniz burada exchange olarakta bilinen döviz bozdurma işlemini yapmış olursunuz. Bu bozum esnasında yabancı para biriminin bozdurmak istediğiniz para birimi karşısındaki değerine göre bir bozdurma işlemi yapılmaktadır.

Örneğin siz 100 Dolar’a sahipsiniz ve Türk Lirası’na çevirmek istiyorsanız exchange işlemini yaptığınızda anlık olarak Dolar/TL paritesi 13 TL olduğu için atm size 1350 TL verecektir. Eğer o an Dolar/TL paritesi 13 tl değilde 14 TL olsa idi atm size 1400 TL verecekti. Bu değer hesaplamasına Parite adı verilmektedir. Parite hakkında daha fazla bilgi edinmek ve nasıl hesaplandığını öğrenmek isterseniz Parite Nedir? başlığına tıklayarak hemen öğrenebilirsiniz.

ATM’den Döviz Bozdurma Nasıl Yapılır?

Atmden dolar bozdurma yada euro bozdurma yapmak isteyen kişiler bunun için müşterisi olduğu atmnin önüne giderek kart ile bankaya giriş yapmalıdır. Giriş yaptıktan sonra menüden döviz alım satım kısmına gelerek bozdurmak istedikleri yabancı para birimini seçmelidirler. Böylece atmden döviz bozdurma işlemini kolayca yapabilirler. Sizler için sahip olduğunuz dövizi nasıl türk lirasına çevirebileceğinize dair aşağıda adım adım bir liste hazırladık.

Bu adımları sırası ile uygulayarak paranızı Türk Lirası’na hızlıca çevirebilirsiniz.

  • Döviz kabul eden atmnin önüne gidiniz.
  • Müşteri kartınızı yerleştirerek şifrenizi tuşlayın.
  • Karşınıza gelen menüden Döviz İşlemleri seçerek ilerleyin.
  • Bozdurmak istediğiniz para birimini seçiniz.
  • Bozdurmak istediğiniz para miktarını giriniz.
  • Açılan bölümden paranızı yatırarak bozdurma işlemini başlatın.
  • Paranız bozdurulmuştur. Atmden çekebilir veya

Yukarıda paylaştığımız adımlar sayesinde atmden döviz çekme işlemini bir dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kısım mesai saatleri içerisinde yapmanız sizin için daha kaarlı olacaktır. Borsa kapanış saatinden sonra yapacağınız döviz bozdurma işlemelerinde makas aralığı daha fazla olacağı için mesai atmye daha fazla bozum komisyonu vereceksiniz ve parite değeri daha düşük olacaktır. Bu yüzden mesai saatinde exchange işlemlerinizi yapmanızı tavsiye ederiz.

Döviz Bozan ATM Listesi

Ülkemizde dijital bankalar hariç tüm bankaların atmleri birçok noktada bulunuyor ancak bunların çok azında döviz işlemleri yapabiliyoruz. Gelişen teknoloji ile her geçen gün atmler yeni özellikler kazansa da  bankalar bu yenilikleri sahada hızlıca uygulayamıyor. Bu yüzden dolar ve euro bozmak isteyen müşteriler için döviz bozan atm listesi yaptık ve bu listede hangi bankaların hangi atmlerinin döviz kabul ettiğini öğrenebilirsiniz.

Atmden döviz bozdurma yapmak isteyen bireyler için hazırladığımız bu listede belirtilen bazı bankaların atmleri bulunduğunuz lokasyonda döviz bozabilir veya bozmayabilir. Bu yüzden en güncel bilgiyi öğrenmek için bankanın mobil bankacılık uygulamasını indirerek gideceğiniz atmnin özelliklerini öğrenmeniz daha kesin bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Ayrıca dilerseniz bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak atmnin döviz bozma durumunu sorgulayabilirsiniz.

Banka ATMleri Döviz Alım/Satım Durumu
QNB Finansbank ATM’den döviz bozdurabilirsiniz.
Enpara.com ATM’si yok ama Finansbank ATM’sinden bozdurabilirsiniz.
Türkiye Ekonomi Bankası Sınırlı ATM’den döviz bozdurabilirsiniz.
CEPTETEB  Sınırlı ATM’den döviz bozdurabilirsiniz.
Garanti BBVA ATM’den döviz bozdurabilirsiniz.
Akbank  Sınırlı ATM’den döviz bozdurabilirsiniz.
Türkiye İş Bankası  Sınırlı ATM’den döviz bozdurabilirsiniz.
Türkiye Finans ATM’den döviz bozdurabilirsiniz.
Yapı Kredi Bankası ATM’den döviz bozdurabilirsiniz.
Ziraat Bankası  Sınırlı ATM’den döviz bozdurabilirsiniz.
Halkbank  Sınırlı ATM’den döviz bozdurabilirsiniz.
VakıfBank  Sınırlı ATM’den döviz bozdurabilirsiniz.

ATM’den Döviz Bozdurma Limiti Ne Kadar?

Bankalar atm makinelerinde sınırlı miktarda para bulundurabileceği ve bu atmleri birçok müşteri kullanacağı için para çekim ve bozum işlemlerine kısıtlama getirmektedir.Böylece bazı müşterilerin çok yüksek miktarlarda bozum yapması ile atmdeki tüm parayı çekmeleri engellenmektedir.

Bankalar tarafından belirlenen atmden döviz bozdurma limitleri sizin hesabınıza göre farklı oranlarda belirlenmektedir.Yani eğer siz sık sık döviz işlemleri yapıyorsanız ve hesap hareket trafiğiniz yüksek ise banka sıradan müşterilere 500 dolar bozum limiti belirlerken size 5 bin dolar bozdurma limiti belirleyebilir.Bu yüzden bu bozum limitinizi öğrenmek için müşteri temsilciniz ile görüşmeniz sizin için faydalı olacaktır.Bu arada atmden döviz bozdurma liminiti arttırmak isterseniz yine müşteri hizmetleri aracılığı ile bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka ATMleri Döviz Bozdurma Limitleri
QNB Finansbank En fazla 1.000 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.
Enpara.com En fazla 1.000 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.
Türkiye Ekonomi Bankası En fazla 500 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.
CEPTETEB En fazla 500 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.
Garanti BBVA En fazla 750 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.
Akbank En fazla 500 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.
Türkiye İş Bankası En fazla 750 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.
Türkiye Finans En fazla 750 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.
Yapı Kredi Bankası En fazla 1.000 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.
Ziraat Bankası En fazla 600 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.
Halkbank En fazla 600 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.
VakıfBank En fazla 750 Dolar bozum işlemi yapabilirsiniz.

ATM’den Döviz Bozdurmak Karlımıdır?

Birçok müşteri atm ile dolar bozdurma yada atm ile euro bozdurma zararlımı yoksa karlı bir seçenek mi merak etmektedir. Yanıtı merak eden ziyaretçilerimiz ile paylaşmak isteriz ki şartlar ne olursa olsun bankalardan döviz alım satım yapmak karlı değildir. Çünkü tüm bankalarda makas aralıkları çok yüksektir. Üstelik borsa kapanış saatinden sonra yani akşam 17:00 den sonra yapacağınız alım satım işlemlerinde zararınız çok daha yüksek olacaktır.

Eğer karlı bir şekilde döviz bozdurma yapmak istiyorsanız bizim tavsiyemiz atm makineleri veya bankaları değil döviz bürolarını tercih etmeniz olacaktır. Bu sayede en düşük komisyon oranları ile dolar ve euro para birimlerinizi en az zarar ile Türk Lirası veya diğer para birimlerine çevirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu