Bankacılık

Temerrüt Nedir?

Temerrüt'ün ne olduğunu ve Temerrüte düşmek, Temerrüt faizi gibi merak edilen konular hakkında detaylı bilgiyi bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

Temerrüt ile ilgili sorunlar bir borçlu ile alacaklı arasında hukuken yerine getirilmeyen ve hukuka aykırı olarak hareket edilmesinden doğan mücbir sebeplerden kaynaklanmaktadır. Borçlunun, alacaklıya ya da alacaklının borçluya karşı hukuka aykırı hareket etmesi ve yükümlülükleri usullere uygun şekilde yerine getirmemesine, temerrüt adı verilmektedir. Temerrüt, birbirinden farklı alanlarda ve konularda oluşabilmektedir. Ne var ki, bugünün finansal koşullarında en sık kullanıldığı yer bankalar ve borsalar, yani para piyasalarıdır.

Yani borcu ödeyemeyecek olmaya değil, borcu usulüne uygun ödeyemeyecek olmaya Temerrüt denir.Eğer borcu olan kişi alacaklıya vaktinde yada borcunun tamamını veya önceden vaad edilen miktarda ödeme yapamayacak olmasında Temerrüde düşme söz konusu olabilmektedir.

Temerrüt Nedir?

Temerrüt borçlunun borcunu usule uygun ödeyememesine  denilmektedir.Vaktinde yapılması gereken borç ödemeleri zamanında yapılmaz ise ve bu borcun ödenmemesi için bir direniş gösterilirse bu Temerrüt eylemi gerçekleştirilmektedir.Bu gibi durumlar hukuka aykıdır ve alacaklanın borcunu tahsil edememesi durumunda mahkemelerce hakkını arama yetkisine sahiptir.

Temerrüde Düşmek Nedir?

Temerrüt kelime olarak direnim ve kafa tutma gibi anlamlara gelmektedir. Finansal olarak konuya bakıldığında, kanun ve hukuken yerine getirilmesi gereken ve bu konuda sözleşmeli olarak söz verilen bir konuda, hukuki dayatmalara rağmen isteğe bağlı olsun ya da olmasın, bir yükümlülüğün yerine getirilmemesi söz konusudur. Temerrüde düşmek nedir diye düşünüldüğünde, bu durumun ortaya çıkmasında isteğe bağlı ya da istemsizce borcun vaktinde ödenmemesi, ödenememesi veya kısmi ödenmesi temerrüdü doğurmaktadır. Bu durum sonucunda hem borçlunun temerrüde düşmesi hemde alacaklının temerrüde düşmesi gibi iki farklı temerrüt türü ortaya çıkmaktadır.

Temerrüde düşme alacaklı ve borçlu için iki ayrı şekilde açıklanmaktadır. Borçlunun ödemesini vaktinde yerine getirmemesi ya da getirememesi halinde ortaya çıkmakta iken, alacaklı tarafın, alacağı olan ödemeyi almasına rağmen yükümlülüğünü yerine getirmemesi (malı göndermeme, çeki tahsil etmeme vb.) ya da yapılan ödemeyi kabul etmemesi, alacaklı tarafı temerrüde düşürmektedir.

Temerrüt Faizi Ne Demek?

Yükümlü olunan borcun gecikmeli yapılması, temerrüt faizi ve buna bağlı olarak bu faizin ne demek olduğunu düşündüren bir ortam yaratmaktadır. Temerrüt faizi, bir borçlunun borç ödeme yükümlülüğünü vaktinden sonra gerçekleştirmesi ya da gerçekleştirmekte gecikmesi gibi durumlarda, anapara borcu dışında oluşan gecikme faizidir. İlgili faiz oranları, borcun doğduğu durumda, daha önceden karşılıklı olarak imzalanan sözleşmelerde belirlenebilmektedir.

Bu faizin oranı yapılan anlaşmaya göre farklılık gösterebilmektedir.Temerrüt faizinin ne kadar olabileceğini belirleyebilmek için bir anlaşma yapmadan önce mutlaka anlaşmanın maddelerine faiz oranlarını ve geçerlilik süresini eklemeniz gerekmektedir.

Bankada Temerrüde Düşmek

Bir bankaya olan borçlarınız çerçevesinde, herhangi bir banka ürününe olan yükümlülüğünüzü günü ve vaktinde yerine getirememeniz durumunda, bankada temerrüde düşmek kaçınılmazdır. Bankalar, sunmuş oldukları bankacılık enstrümanları ile ilgili olarak (kredi kartı, kredi vb.) günü gününe vade belirtmekte ve o gün ödeme beklemektedirler. Her ne kadar borç ödendiğinde temerrüt durumu ortadan kalkacak olsa dahi o ana kadar olan süreçte temerrüt faizi doğacak ve kredi riskine esas tutar sebebi ile kredi puanınızda da düşüş yaşanacaktır.

Geçmiş yıllarda bir bankacılık ürününde temerrüde düşmek, tüm ürünler için gecikmeye düşme anlamını taşımasına karşın, 2019 yılından bu yana yalnızca gecikmeye düşen ürün için temerrüt durumu söz konusudur.Bu gibi durumlarda banka ile anlaşma yaparak temerrüdden çıkabilirsiniz.

Borsada Temerrüt Nasıl Olur?

Borsada hisse senedi yatırımcısı olarak yer alan yatırımcılar, emir girişleri esnasında satın almayı düşündükleri bir ürün için hesaplarında yeterli meblağ bulundurmamaları durumunda, emirleri geçerli sayılmakta, ancak bu tür durumlarda +2 gün seviyesinde işlem sağlayabilmekteler. Bu durum, bankaların uygulamaları ya da internet bankacılığı üzerinden işlem yapmakta olan bireyleri kapsamaktadır.

Aracı kurum görevini yerine getirmesine karşın, hesabınızda yeterli tutarın bulunmaması halinde, borsada temerrüt durumuna düşer ve hesabı aktif hale getirene kadar temerrüde düşmüş kabul edilirsiniz.Bunun için yetersiz bakiye kadar hesabınıza yükleme yaparak temerrüt durumundan çıkabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu