Bankacılık

Gece Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Gece yapılan eft ne zaman hesaba geçer sorusunun yanıtı mesai saati dışında para gönderen kişiler tarafından merak edilmektedir. EFT farklı bankalar arasında yapılan bir işlem olduğu için her iki bankadan onay almadan ve merkez bankası tarafından denetlenmeden diğer bankaya ulaşmamaktadır. Bu yüzden bu onay süreçlerinin tamamlanabilmesi için mesai saatleri içerisinde yapılması gerekmektedir. Ancak yine de birçok kişi hafta sonu yapılan yada gece yapılan eft işlemlerinin ne zaman karşı hesaba geçtiğini öğrenmek istemektedirler.

EFT işlemlerinin aksine havale işlemleri mesai saati fark etmeksizin anlık olarak gerçekleşmektedir. Bu yüzden birçok kişi gece veya hafta sonu havale ile para gönderimi yaparak para alışverişini sağlamaktadır. Aynı banka içerisinde gerçekleşen para transferi olması nedeni ile ek bir onaya gerek kalmadan saniyeler içerisinde gerçekleşen havaleler eft yöntemine göre daha ucuz ve daha hızlıdır. Peki EFT neden bu kadar uzun sürüyor ve gece gerçekleşen eft transferleri ne zaman hesaplara geçiyor?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Gece veya hafta sonu kısacası bankaların çalışma saatleri sona erdikten sonra yapılan eft saatleri bir sonraki mesai gününün ilk çalışma saatinde gerçekleşmektedir. Yani pazar günü veya cuma günü saat 17:30 dan sonra yada gece yarısı eft ile para gönderdiyseniz paranız  pazartesi günü saat 08:30 ile 09:30 arasında alıcının hesabına geçmiş olacaktır. Yani gece yapılan eft ne zaman geçer sorusunun yanıtını merak edenler için en net cevap budur. Bu işlem tüm bankalarda böyledir ve mesainin başlanması ile gerçekleşmektedir.

Mesai başlangıcı olarak belirlenen bankaların çalışma saatlerini bir alt paragrafta bulabilirsiniz. Bu çalışma saatlerinin başlangıcı ile öncelikli olarak ilk yapılan eftler işleme alınmakta olup genellikle tüm eft işlemlerinin gerçekleşmesi 1 saat kadar sürebilmektedir. Bu yüzden bazı eft işlemleri 08:30 da gerçekleşirken en son eft işleminin gerçekleşmesi ise 09:30 a kadar sürebilmektedir. Genellikle gece yapılan eft bu bir saat içerisinde hesaba geçer ve para transferi tamamlanır.

Bankaların mesai saatleri ve eft işlem saatleri aşağıdaki gibidir.

  • Ziraat Bankası EFT Saatleri  : 08:30 / 17:30
  • Garanti BBVA EFT Saatleri  : 08:30 / 17:30
  • Enpara EFT Saatleri  : 08:30 / 17:30
  • Denizbank EFT Saatleri  : 08:30 / 17:30
  • Kuveyttürk EFT Saatleri  : 08:30 / 17:30
  • Finansbank EFT Saatleri  : 08:30 / 17:30
  • Akbank EFT Saatleri : 08:30 / 17:30

Yukarıda paylaştığımız saatler içerisinde yapacağınız para gönderimleri 15 dakika içerisinde gerçekleşecektir. Bu  saatlerin haricinde yapacağınız eft ile para transferleri hem beklemeye alınacaktır hemde birçok banka tarafından ekstra ücrete tabii tutulacaktır.

Geç EFT Saati Kaça Kadar?

Geç eft olarak bilinen bu işlem mesai saatlerinin bitmesine kala yoğunluğu azaltarak bankaların transfer işlemlerini kontrollü bir şekilde tamamlayabilmesi için yapılmıştır. Bu sayede bankalar para transfer işlemlerini tamamlayabilecek ve mesai saati sonlandırılabilecektir. Bunun sağlanabilmesi için ise bankalar geç eft ücreti adı altında sizden ekstra ücret talep etmektedir. Bu ücreti ödediğiniz takdirde 16:45 ile 17:30 saatleri arasında yapacağınız geç eft işlemlerinde normal eft transfer ücretine ilave bir miktar daha ücret ödeyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Geç eft ücreti her banka tarafından farklı oranlar ile belirlenmekte ve sizin göndermek istediğiniz para miktarına göre değişebilmektedir. Gece yapılan eft işlemleri ise geç eft grubuna dahil edilmemektedir ve normal eft ücreti alınmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu Yardım Başvurusu Bedava İnternet