Bankacılık

Denizbank’ın Sahibi Kim? Denizbank Kime Ait?

Bankacılık devi Denizbank'ın kimlere ait olduğunu araştırdık ve enterasan bilgilere rastladık.Denizbank'ın kimin olduğunu ve ortaklarını merak ediyorsanız bu yazımızda bulabilirsiniz.

Denizbank Türkiye’nin en önemli bankalarından bir tanesidir. Sunduğu hizmetler ve kolaylıklar sayesinde müşterilerini her anlamda memnun etmektedir. 1938 yılında kurulmuştur ve 688 şubesi bulunmaktadır. İlk yıllarda kuruluş amacı, denizcilik faaliyetlerine katkıda bulunmak ve geliştirmek iken şuan ülkemizin en güvenilir bankaları arasında yer almaktadır. Hayat Deniz’de Güzel mottosu ile çalışmalarını sürdürmektedir. Peki Denizbank’ın sabibi kim ve ortakları kimlerdir? birlikte öğrenelim.

Denizbank’ın Sahibi Kim

Denizbank şuan başka bir firmaya ait olabilir fakat asıl Denizbank’ı kim kurdu? Hakan Ateş. Hakan Ateş, genel müdür ve yönetim kurulu üyesidir. 1959 yılında doğmuştur ve ODTÜ üniversitesi, işletme fakültesinden mezun olmuştur. Bankacılık hayatına ise ilk olarak 1981 yılında İş Bankasında müfettiş olarak başlamıştır. Bu dönemden sonra farklı bankalarda da görev yaptıktan sonra 1997 yılında Denizbank’ta kurucu genel müdür görevine geçmiştir. Günümüzde ise özellikle destek paketleriyle bilinmektedir.

Denizbank’ı kim kurdu sorusunun cevabından sonra asıl bilinmesi gereken şeylerden biri, 2012 yılında ülkemizde dijital kuşak bankacılık departmanını kurarak sektörde bir ilki gerçekleştirmiş ve Dünya’nın en yenilikçi bankası olma unvanını almıştır.

Denizbank Kimin

Bankalar, Denizbank da dahil birkaç yılda bir el değişikliğine gidebilirler. Denizbank 2020 yılında Emirates NBD’ye satılmıştır. İsminden de anlaşılacağı üzere sahibi Arap ülkesidir. Bundan öncesinde hisseler Rusya’nın devleri arasında sayılan Sberbank’a aitti.

Fakat yeni sahibi de bölgenin en önemli kuruluşları arasında sayılmaktadır. Bu sayede finans sektöründe bir rekora da imza atılmıştır ve bu değişimle beraber hisseler 4. kez el değiştirmiştir. Denizbank kimin diye soracak olursanız Emirates NBD şirketine aittir.

Denizbank Kime Ait?
Denizbank Kime Ait?

Denizbank’ın Ortakları Kimlerdir?

Denizbank’ın sahibi kim, Emirates NBD. Peki kökleri ne zamana dayanıyor? Haziran 1963 yılında Birleşik Arap Emirliklerinde kurulmuştur ve ilk ulusal banka olma özelliğini taşımaktadır. Bölgesindeki en büyük bankalardan biridir çünkü National Bank of Dubai ile birleşmiştir. Bu sayede 2 şirketle beraber potansiyeli daha fazla ortaya çıkmış ve bankacılık sektöründe lider vasfına ulaşmışlardır. Denizbank’ın sahibi kim sorusuna çok yakışan, öncü bir banka olduğunu söyleyebiliriz.

Denizbank’ın Yeni Sahibi

Yeni sahibi ile beraber bankada değişen bazı şeylerde olmuştur, artık güç ve ticaret konusunda daha başarılı bir hale gelmiştir. Gelişen şartlarla beraber hem ülkemizde hemde dünyada adını daha fazla duyurmaya başlamıştır. Finansal anlamda ciddi gelirleri olan bir bankadır ve bunu Denizbank kime ait sorusunun cevabı sayesinde gerçekleştirmektedir.

Diğer avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Ar-Ge ve inovasyonda öncü
  • Dijital bankacılık uygulamalarında başarılı
  • Lider vasfı olan samimi bir lider tarafından yönetilme
  • Her alanda pazar payının artması

Özellikle son madde oldukça önemlidir, pazar payları arttıkça büyüme oranı da paralel olarak artmaktadır. Örneğin tarım alanında sektör payları 8.2’den 12’ye yükselmiştir. Denizbank kime ait sorusu altında bu avantajlara yer verilebilir.

Hisse Devri Süreci

Denizbank kimin diye soracak olursanız ülkemizde oldukça önemli bir marka olduğunu söyleyebiliriz, fakat Türkiye’nin değil. Arap iş adamlarının büyük yatırımları ve finansal destekleri altında gelişiyor. Emirates NBD şirketinin gözünün uzun zamandır Türkiye’deki bankalarda olduğunu söylemekte fayda var. İki büyük ve köklü kurum bir araya geldiği zaman ortaya tam bir güç merkezi çıkmaktadır.

Bu hisse devrinden önce Denizbank’ın sahibinin Ruslar olduğunu söyleyebiliriz, büyük yatırımlar sonucunda Arapların himayesi altına girmiştir. Şuan mevcut hizmetlerini Arap ülkesi altında yürütmektedir, fakat birçok Avrupa ülkesinde de çalışmalarına devam etmektedir. Kurumsal kimliği her geçen gün artmaktadır. Arap iş insanının hisse devrini yıllardır beklediğini de söyleyebiliriz, bu sayede pazar payını arttırmayı hedeflemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu