Banka Hesabı Nasıl Kapatılır? (Kolay Yöntem)

  Banka Hesabı Nasıl Kapatılır? (Kolay Yöntem)
  Yayınlama: 12.01.2022
  Düzenleme: 12.01.2022 09:45
  A+
  A-

  Banka hesabı kapatma işlemi hakkında bilgi almak isteyenler için hazırladığımız bu makalemiz ile banka hesabı nasıl kapatılır öğrenebilirsiniz. Detaylı olarak hazırladığımız bu makalemizde vadesiz tl hesabı kapatma, vadeli tl hesabı kapatma, döviz hesabı kapatma gibi birçok konuyu inceleyebilirsiniz.

  Banka işlemi kapatmak bazı müşteri temsilcileri ya da şube çalışanları ile çok zor olabilmektedir. Banka hesabı kapatmak isteyen kişiler işin zorluklarını da üstlenerek mecburen bazı zahmetlere katlanmak zorunda olmaktadır. Banka hesabı kapatılmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

  Bunlar:

  • Banka hesabında para bırakılmamalıdır.
  • Banka hesabına yönelik bir borç söz konusu ise borç kapatılmalıdır.
  • Banka hesabına tanımlı otomatik ödeme gibi işlemler sonlandırılmalı, son borçları ödenmelidir.

  Bu liste bu şekilde uzayıp gitmektedir. Ancak bu şekilde banka hesabını sorunsuz kapatmak mümkündür.

  Banka Hesabı Kapatma

  Vadesiz hesaplar paranın direkt olarak kullanılabilir olduğu, getiriye sahip olmayan, ön ödemeli hesaplardır. Nakdi paranın yatırıldıktan sonrasında alışveriş yapılması mümkün olmaktadır. Vadesiz banka hesabı nasıl kapatılır sorusuna cevap vermek mümkündür.

  Hesabını kapatmak isteyen kullanıcılar internet şubelerinden, telefon şubesinden ya da banka şubesinden iletişime geçmelidir. Her banka farklı koşul ve isteklerde bulunabilmektedir. Bu nedenle değişkenler tamamlanıp, gereken evraklar sunulup imzalanmalıdır. Banka hesabı kapatmak önemli bir iştir.

  Banka hesaplarında para kalması durumunda hesap ücreti adı altında kesintilere maruz kalmak mümkündür. Bunu aşabilmek için hesap kapatma işleminden önce tüketici hakları hakem heyeti her bankanın ücretsiz sunduğu bir banka kartının olması gerektiğini savunmuştur. Müşteri temsilcisi ile görüşmede ücretsiz banka kartı talep edilmeli ya da hesap kapatılarak o bankayla ilişik kesilmelidir. Aksi takdirde ödemek gereken meblağlarla karşılaşmak olasıdır.

  Kullanılmayan Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

  Banka hesapları harcama yapılmasa, kullanılmasa dahi kullanım adı altında ücretler kesebilmektedir. Bunun önüne geçmek için hesapları kapatmak önerilmektedir. Kullanmadığımız banka hesabı kendiliğinden kapanır mı sıkça sorulmaktadır. Ancak böyle bir uygulama söz konusu değildir. Kullanıcılar hesaplarını kullansın ya da kullanmasın buna bağlı bir kapanma söz konusu olamaz.

  Hesabın kötüye kullanımı, hesabın kuralları ihlali gibi durumlarda hesaba bloke konabilmektedir. Ancak bu olay bir soruşturmanın içerisinde olduğunun göstergesidir. Bir kapanma değildir. Banka hesabı kapatma müşteri talimatıyla gerçekleştirilebilen bir eylemdir. Sözleşmelerdeki farklılıklar bu konuda farklı durumlara neden olabilir.

  Banka Hesabı Ücretli Midir?

  Banka hesabı açmak ücretsizdir. Ancak hesap üzerine bankalar belirli oran ya da tutarlarda kesintiler uygulayabilmektedir. Bunun için imzalanan sözleşme iyi bir şekilde incelenmelidir. Kart ücreti, kullanım ücreti, işlem ücreti gibi ücretler kullanıcının canını sıkan şeylerdir. Kendisinden ücret talep edilen müşteriler Kullanmadığımız banka hesabı kendiliğinden kapanır mı sorusunun yanıtını öğrenmek istemektedirler.

  Bu durumda yapılması gereken en sağlıklı hamle hesabın kapatılmasını sağlamaktır. Çünkü hesabın kullanılmaması kapatma kriterleri arasında yer almaz. Bu süreç içerisinde ek bir ödeme daha talebi olabilir ya da hesap tutarından ödeme zorla alınabilir. Bu bağlamda da kullanıcılar kendileri banka hesaplarını kapatmalıdırlar.

  Vadesiz TL Hesabı Kapatma

  Vadesiz hesap herhangi bir getiri sağlamaksızın paranın bankada tutulması üzerine kurulu hesap türüdür. Vadesiz hesaplarda kişiler ATM, havale, EFT, ya da banka yoluyla hesaplarına para yatırırlar. Vadesiz hesaplara ücret uygulaması genel itibariyle yoktur. Ancak belirli koşullarda ücret talep edilmektedir.

  Vadesiz banka hesabı nasıl kapatılır sorusu sıkça sorulan sorulardandır. Bu işlem için banka ile iletişime geçmek gereklidir. Banka tarafından talep edilenler ışığında bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Hesabın kapanması öncesinde yapılması gereken işlemler tam olarak tamamlandığı takdirde herhangi bir sorun olmadan hesap kapatma gerçekleşecektir.

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.