Kara Liste

Sicili Bozuk Olanlara Anında Kredi Veren Bankalar

Para insan yaşamının en olmazsa olmaz olan olguları arasında geliyor. Paranın icadından beri de insanların yaşamında her şey paraya endeksli olarak ilerliyor. Kimi zaman beklenmeyen durumlardan ötürü insanların mevcut kazançları yeterli olamayabiliyor kredi çekebiliyorlar. Yine birçok insan tek ya da çok sayıda kredi kartı bulunuyor.Bu kredi kartlarına da yüklendikçe insanlar yüklenebiliyor. Böylesi durumlarda da karşımıza iki farklı durum çıkıyor. Bu iki olgu da kimi zaman birbiri ile karıştırılabiliyor. Bunlardan ilki kredi notu, diğeri ise kredi sicili. Her ne kadar birbirine benzer olan olgular olsalar da kredi notu anlık, kredi sicili ise uzun vadede oluşmaktadır. Bu yazıda ise aşağıda nedenleri ayrıntılı bir biçimde de anlatıldığı gibi kredi sicili bozuk olan bireyler ile ilgili finansal bilgiler verilecektir. Kredi notu düşük olduğu için yada kara listede olmasından dolayı kredi çekemeyenler sicili bozuk olanlara kredi kampanyasından yararlanarak bu bankalardan kredi çekebilir.

Yazının hemen başında ifade etmemiz gerekir ki eğer kişinin sicili bozuk ise birçok banka şartlar ne olursa olsun kredi vermeye  çok sıcak bakmasa da aşağıda adı geçen bankalar bu durumun dışında kalan bankalardır.Bu bankalara kredi başvusu yaparak kredi notunuz düşük olsa veya kara listede olsanız bile kredi çekmeniz mümkündür.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankaların Listesi

Öncelikli olarak sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar alfabetik sırası ile şunlardır:

  • Akbank İhtiyaç Kredisi
  • Aktif Bank N Kolay Kredi
  • Alternatif Bank İhtiyaç Kredisi
  • Burgan Bank Kişiye Özel Kredi
  • Fibabanka İhtiyaç Kredisi
  • Odeabank Sicili Bozuklara Nakit Hazır Kredisi
  • Ziraat Bankası Destek Kredisi

Üstte belirtilen bu bankalar kendi banka kurallarına istinaden başvuru yapan kişinin genel finansal durumunu inceleyerek bankasına göre değişmekle beraber 50 bin Türk Lirasına kadar kredi vermekte ve BDDK mevzuatı uyarınca farklı vade ve faiz oranları uygulamaktadırlar. Eğer sicili bozuk olanlar bu yönteme başvuru yapacak ise tüm riskleri göz önüne alarak kendileri için en uygun olan banka ve faiz oranını seçmelidir.  Kredi çekerken bu aşamada çok dikkatli olunmalıdır. Kredi sicili bozuklar için verilecek kredilerde vade süresi ise maksimum 60 aydır.

Bu bankalar ile bizzat görüşerek durum izah edildiği zaman çiftçiler, emekliler, kendi işi olanlar, ücretli çalışanlar kısaca her kesimden sicili bozuk olan insanlar banka tarafından uygun görülür ise kredi kullanabilmektedir.

Banka Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar üstte ifade edildiği gibidir. İş de tam da bu durumda kişi sicilini bozan durumu düzeltmek için şu adımları mutlaka yapması gerekir. Sicilini bozan durum konusunda yeniden yapılandırmaya gidilmeli ve yeniden yapılandırmada borçlar zamanında ödenmeye çalışılmalıdır. Bu noktada kredi kartının ödenmemiş gecikmiş olan borcu varsa bunu düzeltmek için adımlar atabilir.
Bunun yanı sıra benzer bir durum kredi gecikmeleri var ise onun için de geçerlidir. Bu noktada bankanın avukatları ile bizzat görüşmesi son derece önemli bir adım olacaktır. Bu noktada bankanın avukatının sunabileceği başka seçenekler olursa onlar içinden kendisine en uygun olanı seçerek sicilini bozan durumdan kurtulma yolunda ilk adımı atmalıdır. Sonuçta ister kredi kartı olsun, ister kredi olsun borcun mutlaka bitmesi gerekir.

Kredi Sicilinin Bozulmasının Sebepleri Nelerdir?

Makalemizin bu kısmına kadar sizlere düşük kredi notuna yada diğer deyiş ile bozuk kredi siciline kredi nasıl alabileceğiniz konusunda bilgiler paylaştık. Peki ama kişilerin neden kredi sicili bozulmaktadır sorusunun yanıtı işin en önemli kısmıdır. Kredi sicili çok kolay bozulmaz. Ama bozulduktan sonra ilgili kişi kara listeye girer ve durum kendisi için zorlayıcı bir sürece girebilir. O yüzden bazı noktaları bilmekte fayda bulunuyor. İş de o noktalar.
Kredi kartı ödemeleri gününde yapılmaz ve sürekli olarak asgari tutarı ödenir ise bu durum kredi sicilinin bozulmasında önemli bir faktördür.
Çekilen kredi varsa ve 90 gün içinde kredi taksidi ödenmemiş ve bu noktada herhangi bir adım da atılmamış yani banka ile görüşülmemiş, yapılandırma vb. olgulara gidilmemiş ise bu da kredi sicilinin bozulmasında bir diğer önemli olan sorundur.
Birden fazla taksitli nakit avans olması da kredi sicilini bozan bir durumdur.

Yasal Takipte Olan Kişiler Kredi Kullanabilir mi?

Bu noktada şunu da ifade etmek gerekir ki sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar her ne kadar kimi özel koşullar ile kredi verse de eğer kişi yasal takibe girmiş ise avukatlık olunmuş ise bu durumda kredi çekilmesi çok kolay değildir. İş de tam da bu noktada kredi notu son derece önemlidir. Kredi notuna göre bankaların uygun gördüğü kriterler ile ihtiyaç kredisi çekilebilmektedir.

Kimi bankalar sicili bozuk olan kişilere eğer ellerinde bir gayrimenkul var ise mevcut gayrimenkullerini ipotek ederek kredi verme yoluna gitmektedirler. Burada kolay bir biçimde mevcut olan gayrimenkul ipotek edilerek kişi kolayca acil nakit gereksinimini karşılamaktadır. Bu aşamada kişilerin kefil bulması durumunda kredi çekmesi noktasında çok daha avantajlı hale gelmektedir.

Kara Listeden Nasıl ve Ne Zaman Çıkılır?

Peki kredi notunuz düşük olsa dahi nasıl kredi çekebileceğinizi sizinle paylaştık ama birçok kişi yinede kara listeden nasıl çıkabileceğini merak ediytor.Genellikli sicili bozuk olan kişiler kara listede bulunmaktadır ve banka tarafından kredi verilmemektedir.Kredi sicilinizi bozan borç miktarı ister düşük olsun, ister yüksek olsun kara listeden çıkabilmek için BDDK tarafından belirlenen süre 5 yıldır. Bu süreden önce kara listeden çıkmak ve kredi sicilini sildirmek mümkün olmayacaktır. 5 yıl sonunda eğer sicil otomatik olarak silinmez ise başvuru yapılarak kişiler kendi sicilinin temizlenmesi yoluna da gidebilirler.

Sicili bozuk olanlar kara listeden nasıl çıkar sorusunun yanıtını da tam bu noktada vermek gerekir ise üstte de ifade edildiği gibi süre beş yıldır ama bunun yanında mutlaka sicilin bozulmasına neden olan sorunların da ortadan kaldırılması gerekir. Bu noktada kredi notunu da yükseltmek önem arz eder ve işte bu yüzden kredi veren bankalar ile iletişime geçerek kısa vadeli krediler kullanarak borçlar bir an evvel kapatılma yoluna gidilmelidir.

Kredi Sicilinin Düzelmesi İçin Yapılması Gerekli Olanlar

Bankaya olan borçların ödemesini gününde yapılmadır. Günü geçmiş olan borçlar sonrasında kredi notunun en kötü seviyede olacağı göz ardı edilmemesi gereken çok önemli bir husustur.
Bu noktada çok bilinen bir yanlışı da düzeltmek gerekir. Eğer bankalarda hesabınız var ise mevcut hesapları kapatma yoluna gitmeyin. Çoğu insan sicilinin düzelebilmesi adına bu metodu kullanıyor ama bu metodun sicilin temizlenmesinde fayda yerine zarar getirdiğini de bilmek gerekir.
Sıkça kredi kartı veya kredi başvurusu da yapmamak gerekir. Kişilerin elinde gereksiz kredi kartlarını bulunmamalıdır. Yapılan başvuruların olumsuz sonuçları kredi sicilinizi otomatik olarak düşürmektedir.

Kişiler ayrı ayrı bankalarda hesap açtırmak yerine tek bir bankada düşük değerli olsa da mevduat hesabı açtırmalıdır
Olabildiğince ödemeler İnternet üzerinden yapılmalıdır.

4 Yorum

  1. Bankaya borclarimdan dolayi sicilim bozuk kredi alamiyorum ev kira askeri ucretde calisiyorum zor durumdayim avukata borcumu vercem parayi vermeyin bana guvenceniz yoksa borcumu kapatin allah rizasi icin uyuyamiyorum aylardir borc vercek hayirsever allah icin yardimci olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu