Kara Liste

Düşük Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Düşük Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir? Kredi notu düşük yada kara listede olan bireylerin sık sorduğu sorulardan biride düşük kredi notunun ne kadar sürede yükseleceğidir. Bankadan kredi çekebilmek için kredi puanının yüksek olması gerektiğini bilen kişiler hem kredi başvurusunun onaylanabilmesi için hemde daha yüksek tutarda kredi çekebilmek için kredi notunu yükseltmek istemektedirler. Peki kredi puanı ne kadar sürede yükselir?

Kredi notunuzun yükselebilmesi için öncelikle finansal durumunuzda istikrara sahip olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Kredi puanı biranda düşebilir ancak yükselmesi zaman almaktadır. Şuanki kredi notunuza göre puanınızın yükselmesi için farklı süreler gerekse de ortalama 3 ayda ortalama 100-300 puan arasında bir yükselme sağlayabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunuzun yükselme süresinden önce kredi notunun neye göre belirlendiğini ve hangi şartlar altında yükselip düştüğünü biliyor olmanız gerekmektedir. Kredi notu Findeks tarafından belirlenmekte olup bankalara risk referansı olarak sunulmaktadır. Bu not belirlenirken mevcut finansal durumunuz, kredi limitleriniz ve borç oranlarınız, zamanında ödenen kredileriniz ve sabit giderleriniz gibi bazı faktörler dikkate alınmaktadır.

Bu unsurlara dikkat etmeniz durumunda kredi notunuz yükselişe geçecek ve zaman içerisinde istediğiniz seviyelere ulaşabileceksiniz. Kredi puanınızı yükseltmek için dikkat etmeniz gereken diğer unsurlar ve kredi notunu en çok etkileyen durumları öğrenmek için Kredi Notunu Yükseltmek İçin En Etkili Yöntemler başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kredi Notu 0 Olanların Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notu 0 olarak gözüken yada hiç puanı olmayan kişiler öncelikle neden bu puana sahip olduğunu öğrenmelidirler. Eğer daha önce hiç kredili ürün kullanmadıysanız kredi notunuzun 0 olması normaldir. Eğer kredili ürün geçmişinize rağmen bu puana sahipseniz kara listeye girmiş olma ihtimaliniz yüksektir.

İlk olarak daha önce kredili ürüne sahip olmayan kişiler için başlayalım. Bir kredi kartı başvurusunda bulunarak ilk kredi notunuzu oluşturabilirsiniz. Başvurunuz onaylanırsa kredi notunuz 600 puan seviyesinde açılacaktır. Kredi kartı ekstrenizi her ay zamanında öderseniz 3.ayın sonunda 850, 6.ayın sonunda 1100 ve 1.yılın sonunda ise 1350-1500 arasında bir puana sahip olacaksınız.

Kara listedeyseniz kredi notunuzun yükselmesi için farklı yöntemlere ve daha uzun bir süreye ihtiyacınız olacak. Nasıl ilerlemeniz gerektiği konusunda daha doğru bilgiler edinebilmek için Kara Liste kategorimizi ziyaret ederek kara listeden çıkabilmeniz ve kredi çekebilmeniz için size yol gösterecek bilgileri öğrenebilirsiniz.

Düşük Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notunuz kredi taksitlerini zamanında ödediğiniz takdirde sürekli olarak yükselişte olacaktır. Ancak bu yükseliş için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır. Kredi notunuz mevcut kredi puanınıza göre farklı sürelerde farklı puanlarda yükseliş gösterebilir.

Bunun nedeni düşük kredi notuna sahip olan kişilerin yüksek kredi notuna sahip olan kişilere göre puanlarının daha kolay yükselmesidir. Yani puanı 600 olan bir kişinin kredi notu 1 ayda 800 puan olabilirken aynı şartlar altında kredi notu 1500 olan kişinin aynı şeyleri yapmasına rağmen 1 ayda kredi notu 1550 olabilir.

  • Kredi puanınız 600 ve altında olan kişiler düzenli kredi ödemelerini yapması durumunda 3.ayın sonunda 900 puana erişirken 6.ayda 1100 , 1.yılın sonunda ise 1400 puana ulaşabilir.
  • Kredi notu 600 ile 900 arasında olan kişiler kredi taksitlerini geciktirmez ise 3.ayın sonunda 1150 , 6.ayın sonunda 1300 ve 1.yılın sonunda 1550-1600 puana ulaşabilirler.
  • Kredi notu 900 ile 1200 arasında olan kişiler ise düzenli ödemelerin yapılması durumunda 3.ayın sonunda 1300 , 6.ayın sonunda 1400 ve 1.yılın sonunda 1700 puana ulaşabilirler.

Burada bilmeniz gereken şu ki bu süreler bireylerin finansal durumlarının sabit, tüm kredi taksitlerinin zamanında yatırılması ve yeni kredi yada kredi kartının aktifleştirilmemiş olması durumunda hesaplanmıştır. Bu bahsettiğimiz şartlar altında kredi notunuz hesaplamamızdan daha farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu