Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nedir? Nerede Yazar?

  Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nedir? Nerede Yazar?
  Yayınlama: 12.01.2022
  Düzenleme: 12.01.2022 10:37
  A+
  A-

  Kredi kartı son kullanma tarihi Kredi kartı kullanımının hızla yükseldiği ülkemizde artık alışveriş gibi birçok ihtiyacımızı para kullanmadan kartlarımız ile kolayca halledebiliyoruz. Eskiden yanımızda sürekli nakit para bulunsun diye para taşıma ihtiyacı hissederken artık kredi kartı yanımızda olsa yeter diyoruz. Bunun en büyük nedeni artık kredi kartlarının neredeyse tüm alışveriş noktalarında geçiyor olması. Öyle ki artık metro otomat cihazlarında bile kredi kartı ile alışveriş yapabiliyoruz. Üstelik bu kartlar ile sadece fiziksel market noktalarında değil internet üzerinden de alışveriş yapabiliyoruz. Herhangi bir seçenek sınırına bağlı kalmadan internetten ihtiyacımız olan her türlü şeyi hemen kart bilgilerimizi girerek çok hızlı bir şekilde satın alabiliriz.

  Kredi kartı ile internetten ödeme yaparken 3 bilgiye sahip olmamız gerekmektedir. Bunlar kart numarası, son kullanma tarihi ve cvv numarası. Bu bilgiler kartımızın kimlik bilgileridir ve internetten ödeme yapabilmemize imkan sağlamaktadır. Bu arada eğer bilmiyorsak internette hiçbir zaman ödeme yapamayacağımız kart numarası nedir başlığına tıklayarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgileri siparişlerimizin ücretini öderken sanal pos yazılımına girmemiz gerekmektedir.

  Eksiksiz bir şekilde kart numarası ve son kullanma tarihimizi girdikten sonra kartımızdan para çekilmesi için işlemi tamamlayabiliriz. Eğer ilk defa internetten harcama yapacaksanız veya ilk defa kredi kartı kullanacaksanız kredi kartı son kullanma tarihi nerede yazar, nedir ve nasıl bulunur merak etmiş olursunuz. Makalemizin devamında görseller ile beraber bu bilgileri nasıl öğrenebileceğinizi sizinle paylaşıyoruz.

  Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nedir?

  Kartlarımızın güvenliği için bankaların belirlediği bir tarih olan son kullanma tarihinin her karta basılması zorunludur. Bu tarih bittiğinde yani günü geldiğinde o kartımız devre dışı kalacak ve hem internetten hemde atmlerden artık kullanamayacağız. Yani kredi kartı son kullanma tarihi kartımızı kullanabileceğimiz en son tarihtir. Bu tarih gelmeden önce kartımızı yenilemememiz gerekmektedir. Bankaların müşteri hizmetleri ile görüşerek nasıl kredi kartınızı yenileyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  Banka ve kredi kartlarına son kullanma tarihi yani kısaltılması ile skt eklenmesinin birçok sebebi vardır. Bunların en başında teknoloji ve bankacılığın hızla gelişmesi ile kartlara eklenen yeni özellikler yer alıyor. Bu özellikler yeni ödeme yöntemleri veya güvenlik korumaları olabiliyor .Örneğin birkaç yıl öncesine kadar birçok kredi kartında temassız ödeme özelliği mevcut değildi. Eğer siz kredi kartınızı yenilemeseydiniz temassız özellik yada benzer birçok yenilikten faydalanamayacaktınız. Bu noktada banka son kullanma tarihleri sayesinde müşterilerinin kartlarını düzenli olarak yenileyebilmektedir.

  Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

  Kartınızın son kullanma tarihi ön yüzünde yazmaktadır. Kart renginizin zıt renginde bir renk ile yazılan skt numarası genellikle kart numarasının hem üstünde yer alır ve 4 rakamdan oluşur. Genellikle son kullanma tarihi 12/22 gibi 4 haneden oluşmaktadır. Aynı şekilde bu bilgi banka kartlarınında ön yüzeyinde bulunmaktadır ve kredi kartı son kullanma tarihi dolduğunda o kart kapanmaktadır.

  Kredi kartı son kullanma tarihi nerede yazar merak edenler yukarıda paylaştığımız görseli inceleyebilirler. Burada sağ alt köşede yer alan 2şer haneli numara kartınızı en son kullanabileceğiniz ay ve yılı ifade etmektedir. Kredi kartlarının tamamında bu numaranın üstünde Expires yada Valid Thru yazılmaktadır. Bu kelimeler ingilizce olarak kartınızın son kullanma tarihini anlamına gelmektedir. Genellikle kartların ömürleri 5 yıl olmaktadır. Bu süre dolduğunda geçerliliğini kaybedecek ve banka tarafından size yeni bir kart gönderilecektir.

  Kartınızın ömrü dolmadan genellikle bir ay öncesinden bankanın müşteri temsilcileri tarafından aranılmaktasınız. Size yeni bir kart ile birlikte daha yüksek bir kredi kartı limiti sunmaları mümkündür. Kartınızı yenilmeden önce bankanızın internet şubesine girerek telefon numaranızı ve adresinizi güncel olduğunu kontrol etmeniz önemlidir. Böylece yenilenen kredi kartınız size çok daha hızlı ulaşacaktır.

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.