Bankacılık

StoS-IPIP-IPID Bank Transfer Nedir?

StoS-IPIP-IPID gibi terimler bankaların kendi aralarında gerçekleştirdiği para transferi işlemlerinde kullandığı terimlerdir. Birçoğumuzun bildiği havale ve eft gibi para transferlerinin aksine ip-ip bank transfer işlemleri sunucular arası gerçekleşen transferlerdir.Bu işlemler belirli kısıtlamlar dahilinde ve önceden belirlenmiş ip adreslerine sahip güvenli sunucular üzerinde gerçekleşir.

Bankalar arasında büyük para transferi yapabilmenin en güvenli yöntemi ip-ip para transferidir.Banka müşterileri bu tarz para transferi yöntemlerini kullanamaz ve yanlızca bankalar kendi aralarında bu şekilde para transferleri gerçekleştirebilirler.Bu işlem tamamen güvenli sayılmasa da birçok banka tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Günümüzde birçok büyük banka ip-ip veya ip-id ile para transferleri gerçekleştiriyor.Bu işlemlerde bazı bankalar para transferlerinin gizliliğini sağlayarak yasa dışı aktivitelerde de kullanmayı amaçlayabiliyor.Bu gibi durumlar genellikle kara para aklama olaylarında sıklıkla karşımıza çıkabiliyor.

StoS-IPIP-IPID Nedir?

IPIP yada IPID ile para transferlerinde alıcı sunucunun ip adresini bilmeniz gerekmektedir.Aynı şekilde karşı sunucununda sizin ip adresini bilmeli ve size istek gönderebilme yetkisini vermesi gerekmektedir.Banka müşterilerinin para transferi işlemlerinde kullandığı iban bilgisi gibi IP-IP işlemlerinde de sunucunun ip adresine gönderim yapılmaktadır.

Bu ip adresi internete çıkan her cihaza bir adet verilen benzersiz numaralardan oluşmaktadır.Bu yüzden işlem güvenli gibi gözükse de hackerlar tarafından ip adreslerinin kopyalanması ile sistemlerin aldatılması mümkündür.

Kimler IPIP-IPID ile Para Transferi Yapıyor?

Transfer hacmi yüksek olan birçok banka para transferlerini bu şekilde gerçekleştirmektedir.Örneğin VISA ve Mastercard her sene yaklaşık 5 Trilyon dolar transferi ip-ip ile sunucudan sunucuya gerçekleştirmektedir.

Bu gibi büyük ölçekte transfer işlemleri gerçekleştiren firmalar para transferi hareketliliğini gizlemek amacı ile gönderimlerini buna benzer şifrelenmiş teknolojiler ile gerçekleştirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu