Belediye Yardımları

Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu ile yardıma muhtaç durumda olan vatandaşların temel ihtiyaçları giderilir. Şırnak Belediyesi de diğer pek çok belediye gibi çok yönlü sosyal yardım hizmetleri vermektedir. Şırnak Belediyesi yardım başvurusu, hem erzak hem de nakit para türü yardım hizmetlerini içermektedir.

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu yapmak için de bazı temel şartların sağlanıyor olması şartı aranır. Şırnak Belediyesi yardım başvurusu 2022 rehberinde de bu şartlara kapsamlı bir şekilde yer verilmiştir. Siz de bu rehberimizdeki detaylardan yola çıkarak yardım başvuruları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şırnak Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu, pek çok sosyal yardım hizmeti ile ilgilidir. Şırnak Belediyesi sosyal yardım başvurusu sayesinde muhtaç durumda olan kişilerin temel gereksinimleri karşılanır. Şırnak Belediyesi yardımları da aşağıdaki listede kapsamlı olarak verilmiştir:

 • Gelir durumu asgari gelirin de altında olan kişilere erzak ve nakit para yardımları
 • Şehit ve gazi yakınlarına yönelik yardımlar
 • Engelli bireylere yönelik yardımlar
 • Hasta ve yaşlı kimselere verilen yardımlar
 • Doğal afetlerden etkilenen kişilere yönelik yardımlar
 • Pandemiden etkilenen kişilere verilen yardımlar
 • Yangın ya da kaza gibi durumlardan etkilenen kişilere yönelik yardımlar
 • Öğrencilere yönelik yardımlar
 • Bebek sahibi olup maddi sıkıntı çeken kişilere verilen yardımlar
 • Kimsesiz kişilere yönelik yardımlar
 • Kira ve yakacak yardımları
 • Gıda kolisi ve sıcak yemek yardımları

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu sayesinde yukarıda bahsi geçen sosyal yardımlardan faydalanmak mümkündür. Şırnak Belediyesi, sosyal yardımlarını düzenli ya da süreli olarak vermektedir.

Şırnak Belediyesi Yardım Kimlere Verilir?

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu yapmak için de bazı koşulları sağlıyor olmak önemlidir. Özellikle de kişinin gelir durumuna dair şartların mutlaka karşılanıyor olması gerekir. Gelir durumu asgari ücretin altında olan kişiler, Şırnak Belediyesi’nin yardımlarına başvuruda bulunabilirler. Bunun için de ilk önce bağlı bulunulan muhtarlıktan yoksulluk belgesinin alınması şarttır.

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu için aranılan bir diğer önemli kriter de kişinin ikametgahıdır. Şırnak Belediyesi yardımlarından ancak Şırnak il sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlar faydalanabilir. Yardım başvurusunda aranılan diğer kriterler de aşağıdaki gibidir:

 • Öğrenci olup maddi zorluk çekiyor olmak
 • Şehit ya da gazi yakını olmak
 • Bebek sahibi olup maddi sıkıntı çekiyor olmak
 • Kimsesiz olmak
 • Hasta ya da engelli olmak
 • Yaşlı olup maddi zorluk çekiyor olmak

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu için yukarıda bahsi geçen kriterlerden bir tanesini sağlıyor olmak gerekir. Aynı zamanda kimsesiz, yaşlı, hasta ve engelli bireyler, yardım başvurularında diğer adaylara göre öncelik sahibidir.

Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu için belediyenin sunduğu birden fazla başvuru aracı bulunmaktadır. Bunlardan biri doğrudan yüz yüze başvuruda bulunmaktır. Yüz yüze yapılan başvurularda Şırnak Belediyesi sosyal hizmetler makamına başvurmak yeterlidir. Yardım talebinde bulunacak olan kişinin başvuruyu da bizzat yapması beklenir.

Şırnak Belediyesi, online başvuru yöntemini de benimsemiştir. Buna göre http://www.sirnak.bel.tr/ linkinden online başvuru adımları takip edilebilir. Başvuruda ilk önce yoksulluk belgesi ve başvuru formu gibi temel belgelerin de beyan edilmesi şarttır. Şırnak Belediyesi’nin yetkili birimleri de yapılan her başvuruyu anında inceleme altına almaktadır.

Şırnak Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu konusunda atılması gereken en önemli adım başvuru formunun doldurulmasıdır. Yardım başvuru formuna da yine Şırnak Belediyesi’nin yetkili yardım birimlerinden ulaşmak mümkündür. Başvuru formunu doldurmak yardım başvurularındaki ilk adımdır.

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu için doldurulması gereken forma, e – devlet kapısı sistemi üzerinden de ulaşmak mümkündür. Başvuru formunda kişiye dair bazı sorular yer almaktadır. Bu sorular da genellikle başvuru sahibinin kimlik, adres ve iletişim bilgilerini içerir. Aynı zamanda formda başvuru sahibinin gelir durumu ile alakalı bazı sorulara da yer verilmektedir.

Yardım başvurularında önemli olan formu eksiksiz ve doğru yanıtlar ile doldurmaktır. Yardım başvuru formu, belediyenin görevlendirdiği yetkili kişiler tarafından incelenir.

Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu için belli bir müddet sonra sorgulama yapmak da söz konusu olacaktır. Yardım başvuruları ortalama 2 hafta ila 4 hafta gibi bir sürede neticeye kavuşabilmektedir. Başvuru sahipleri de bu süreçte yaptıkları başvurunun gidişatı hakkında bilgi alabilir.

Yardım başvurusunu sorgulamak için de hem yüz yüze hem de online kaynaklar kullanılabilir. E – devlet kapısı sisteminden ya da  e – belediye giriş sisteminden yardım başvurusunu sorgulamak mümkündür. Bunun yanı sıra Şırnak Belediyesi’ne ait bazı telefon numaraları üzerinden de başvuru sorgulaması yapmaya izin verilmektedir.

Şırnak Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu için de belediyenin özel olarak atamış olduğu telefon numaraları vardır. Bu telefon numaralarını kullanarak hem başvurular hakkında bilgi almak hem de başvuruları sorgulamak söz konusu olacaktır. Şırnak Belediyesi’nin yetkili personelleri size bu konularda telefon aracılığı ile bilgi vermekle yükümlüdür.

Şırnak Belediyesi’nin Whatsapp hattını kullanarak yardımlar hakkında bilgi alabilirsiniz. 0 533 153 08 32 numaralı hat belediyenin Whatsapp hattıdır. Buna ek olarak 153 Beyaz Masa Çağrı Merkezi üzerinden de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şırnak Belediyesi Gıda Yardımı

Şırnak Belediyesi, gıda yardımları konusunda da vatandaşlara her zaman tam destek vermiştir. Belediye, iki farklı türde gıda yardımı hizmeti sunmaktadır. Bunlardan ilki muhtaç durumda olan kişilere gıda kolisi dağıtılmasıdır. Şırnak Belediyesi gıda kolisi yardımı kapsamında bir evin temel mutfak gereksinimleri yer alır. Kolide de genellikle baklagiller, yağ, un, şeker ve çay gibi besinler bulunur.

Şırnak Belediyesi, özellikle de Ramazan ve Kurban bayramı dönemlerinde sık sık gıda kolisi dağıtımı yapmaktadır. Belediye, aynı zamanda sıcak yemek dağıtımı ile de vatandaşlara gıda hizmeti sunar. Yoksul durumda olan kimsesiz, yaşlı ya da hasta kişilere her gün düzenli olarak sıcak yemek yardımı yapılır.

Şırnak Belediyesi, Ramazan ayı boyunca da ücretsiz aşevleri kurarak vatandaşlara buradan destek olmaktadır.

Şırnak Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu yapmak suretiyle gıda yardımı talep etmek de mümkün olacaktır. Gıda yardımlarından da benzer başvuru yöntemleri ile faydalanmanız söz konusudur. Gıda yardımı almak isteyen vatandaşların da mutlaka muhtarlıktan almış oldukları yoksulluk belgesini beyan etmeleri beklenir. Başvuru sürecinde başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmak da önem teşkil etmektedir. Tüm bu adımlar gerektiği gibi atılırsa yoksul durumda olan kişilere düzenli ya da süreli olarak gıda yardımları yapılmaya başlanacaktır.

Şırnak Belediyesi Yardım Kolisi

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu kapsamında yardım kolisi dağıtımı gibi temel ihtiyaç hizmetleri de bulunmaktadır. Şırnak Belediyesi erzak kolisi yardımı sayesinde vatandaşların temel ihtiyaçları önemli ölçüde karşılanmış olur. Yardım kolisinde de yalnızca bir evin mutfak gereksinimleri yer almamaktadır. Hijyen ürünlerine ve kimi zaman da kıyafet gibi ihtiyaçlara da kolide yer verilir.

Şırnak Belediyesi erzak yardımı başvurusu için de asgari gelir düzeyinin altında bir aylık gelire sahip olmak şarttır. Muhtarlıktan aldığınız yoksulluk belgesi ile birlikte siz de yardım kolisi için başvuruda bulunabilirsiniz. Yardım kolisi için yapılan başvurular da 2 ila 4 hafta gibi bir sürede tam neticeye kavuşacaktır.

Şırnak Belediyesi Yardım Parası

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu içerisinde yardım parası talebi oluşturulabilecek hizmetler de yer alır. Yardım parası da gelir durumu asgari düzeyden daha düşük olan kişilere verilen bir hizmettir. Bu hizmet kimi zaman düzenli kimi zaman da tek sefere mahsus olabilir. Yardım parası talebinde bulunacak olan vatandaşların da mutlaka Şırnak il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmaları gerekir.

Yardım parası, yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak adına atılan adımlardan biridir. Bu hizmet, yoksulluk belgesi ile başvuruda bulunan kişilere tanımlanmıştır. Yardım parası talebinde bulunmak için de ilk iş olarak yardım başvuru formunu doldurup beyan etmek gerekir.

Şırnak Belediyesi Süt Yardımı

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu, belediyenin süt yardımlarını içeren bir hizmet değildir. Şırnak Belediyesi, henüz düzenli olarak süt yardımı sunmamaktadır. Yine de belediyenin bu konuda bazı çalışmaları vardır. En yakın zamanda Şırnak Belediyesi de düzenli süt yardımı için adım atabilir.

Şırnak Belediyesi, bebekler ve çocuklar için daha farklı yardım hizmetleri sunar. Örneğin bebek sahibi olup maddi sıkıntı çeken ailelere bebek bezi ve mama yardımları yapılmaktadır. Buna ek olarak anne ve bebek sağlığı için de ücretsiz sağlık hizmetleri gibi yardımlar verilebilir. Bu yardımlar için de daha önce belirtmiş olduğumuz başvuru adımlarını harfiyen uygulamak yeterli olacaktır.

Şırnak Belediyesi Maddi Yardım

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu, pek çok maddi yardım kalemi için de uygundur. Maddi yardımlar içerisinde sosyal kart dağıtımı, yardım parası, erzak kolisi ve gıda yardımları gibi hizmetler yer alabilir. Maddi yardımlardan da gelir durumu asgari düzeyin altında olan kişiler faydalanabilir. Maddi yardımlar için de mutlaka bağlı bulunulan muhtarlıktan yoksulluk belgesinin alınması şarttır.

Maddi yardımlar, çoğu zaman sürekli olarak verilen yardım türleridir. Örneğin pek çok haneye Şırnak Belediyesi tarafından düzenli para yardımı yapılır. Aynı şekilde belediye, erzak yardımlarını da sürekli olarak sağlamayı tercih eder. Maddi yardımlardan da kimsesiz, yaşlı ve hasta kişiler öncelikli olarak faydalanmaktadır.

Şırnak Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte sosyal yardım kartı için de talep oluşturmak mümkün olacaktır. Sosyal yardım kartı hizmeti de bir tür maddi yardım olarak kabul edilir. Sosyal yardım kartları belediye ile anlaşma imzalamış olan bankalardan verilen bir hizmettir. Bu kartlara her ay düzenli olarak belli bir miktarda para yatırılır.

Sosyal yardım kartları da yine belediye ile anlaşmalı olan market ya da mağazalarda geçerlidir. Yoksul vatandaşlara verilen bu hizmet temel ihtiyaçların hemen giderilmesi içindir. Şırnak Belediyesi, muhtaç kişilere düzenli olarak para yardımı hizmeti sağlayan belediyelerden biridir. Sosyal yardım kartı başvuruları için de ilk önce yardım başvuru formunun doldurulması beklenir.

Şırnak Belediyesi Para Yardımı

Şırnak Belediyesi yardım başvurusu, para yardımı talep eden vatandaşların atması gereken ilk adımlardan biridir. Şırnak Belediyesi, yoksul ve muhtaç durumda olan vatandaşlarına düzenli para yardımı hizmeti sunar. Bu yardımlardan da yoksulluk belgesine sahip olan kişiler faydalanabilir. Para yardımları için de yardım başvuru formundaki sorunların eksiksiz ve doğru yanıtlar ışığında doldurulması şarttır.

Şırnak Belediyesi’nin para yardımlarından öğrenciler de faydalanabilir. Maddi zorluk yaşayan başarılı öğrencilere belediye tarafından her ay düzenli olarak burs hizmeti verilmektedir. Bu tür hizmetler için de öğrenci belgesi ve gelir durumunu beyan eden belgeler ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu