Belediye Yardımları

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2022; Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu sayesinde asgari düzeyde yaşayan kişilerin yaşam standartları yükseltilebilir. Yoksulluk ya da açlık sınırında olan kişilerin belediye aracılığı ile yardım alabilmesi mümkündür. Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte kişilere hem nakit hem de gıda ve kıyafet yardımı yapılabilir. Bunun için de belediyenin ilgili makamına bizzat başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu için kişilerin kimlik bilgilerine ve maddi durumu gösteren belgelere ihtiyacı vardır. Gerekli belgelerin eksiksiz olarak beyan edilmesi sonucunda Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu da yapılmış olacaktır. Biz de bu rehberimizde sizlerle Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu hakkında bilmeniz gerekenleri paylaştık.

Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu kapsamında belediye makamınca sunulan çeşitli sosyal yardımlar yer alır. Adıyaman Belediyesi yardımları içerisinde para ve gıda yardımı, hijyen ürünleri yardımı ve tekstil yardımı gibi seçenekler bulunur. İhtiyaç sahibi olup Adıyaman il sınırlarında ikamet eden herkes bu yardımlara başvuruda bulunabilir.

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu için kişilerin muhtaçlık durumlarını da beyan etmeleri önemlidir. Buna göre ilgili makamlar tarafından yapılan incelemelerde başvuruda bulunan kişinin hangi yardımdan faydalanacağına da karar verilir.

Hem eğitim hem de sosyal hayata dair düzenlenen bu yardımlardan ihtiyaç sahibi olan herkes faydalanabilir. Bazı özel durumda olan kimseler de Adıyaman Belediyesi tarafından sunulan sosyal yardımlara başvuruda bulunabilir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Kimlere Verilir?

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu için kişilerin bazı kriterleri karşılıyor olması önemlidir. Bunun yanı sıra başvuruda bulunan kimselerin birtakım evrakları da eksiksiz olarak beyan etmesi gerekir. Aşağıda Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu yapabilecek kişilerin listesi verilmiştir:

 • Dar gelire sahip olan aileler yardım için başvuruda bulunanların başında gelir. Bu kişilerin gelir tablosunu beyan ederek maddi imkansızlıklara sahip olduklarını bildirmeleri gerekir. Asgari geçim sınırında bulunan kişilerin yardım başvuruları da yüksek oranda olumlu yönde sonuçlanmaktadır.
 • Engelli bireyler de belediyeden yardım talep edebilme hakkına sahip kimselerdir.
 • Eğitim almakta zorlanan kişilerin de ilkokuldan üniversiteye kadar yardım alabilmesi söz konusudur.
 • Evin geçimini sağlayan kişilerin askerde ya da cezaevinde olması durumunda da hanede yaşayan bireyler yardım başvurusunda bulunabilir.
 • Şehit ve gazi yakınları için de Adıyaman Belediyesi tarafından düzenlenmiş olan sosyal yardım paketleri mevcuttur.
 • Tüm bunlara ek olarak koronavirüs pandemisi sürecinde işini kaybetmiş olan kişilere de yardım verilebilir. Bu yardımlar geçici olduğu gibi uzun süreli de olabilmektedir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu için ihtiyaç sahibi olan kişilerin atması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Aşağıdaki listemizde de yardım başvurusu için atılması gereken başlıca adımları bulabilirsiniz.

 • Adıyaman Belediyesi tarafından verilen yardımlardan faydalanmak için Adıyaman ili sınırlarında ikamet ediyor olmak gerekir.
 • Yardım başvurusunda bulunurken muhtarlıktan alınan yoksulluk belgesinin beyan edilmesi şarttır.
 • Kişilerden aynı zamanda en az 1 adet vesikalık fotoğraf da talep edilir.
 • Adıyaman Belediyesi yardımı için ıslak imzalı başvuru formunun da doldurulması önemlidir.
 • Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu yapacak olan kişilerin kimlik fotokopisi ve aile tablosu gibi belgeleri de bulundurması beklenir.

Yukarıdaki belgelerin sağlanması durumunda Adıyaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı devreye girer. Buna bağlı olarak da başvuruda bulunan kişiler gerekli incelemeler altına alınır. Eve yapılan ziyaretler sonucunda uygun görülürse bu kişilere sosyal yardım bağlanmaktadır. Yardım başvuruları da hem belediyenin ilgili makamından hem de belediyenin resmi internet sitesi üzerinden yapılabilir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu için belediye tarafından özel olarak hazırlanmış formun da doldurulması gerekir. Bunun için de hem belediye makamına hem de belediyenin internet sitesine başvurabilirsiniz. İki türlü de yapılan başvuruda formun eksiksiz olarak doldurulması önem taşımaktadır. Başvuru formunda yer alan bilgilerin aynı zamanda tamamen doğru bilgileri içermesi de önemlidir.

e-belediye giriş gibi seçeneklerden yola çıkarak Adıyaman Belediye kapsamında yer alan yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra hem Adıyaman hem de diğer belediyelerin sosyal yardımlarına e- devlet kapısı sistemi üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sistemde de doldurmanız gereken bir başvuru formu yer alır.

Başvuru formunda yer alan adres ve iletişim bilgilerini de eksiksiz olarak doldurmanız beklenir. Bunun sebebi de yetkili kişilerin inceleme süresince sizinle iletişime geçmesini sağlamaktır.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

 Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu için sorgulama yapacağınız belli başlı kanallar da bulunmaktadır. Bunun için hem belediyenin ilgili yardım makamlarını ziyaret edebilir hem de internet sitesi üzerinden yapılan duyuruları takip edebilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye genelinde de kullanılan 153 nolu hattı arayarak da sorgulama yapabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu sorgulamasına başvuruyu yaptıktan 1 hafta sonra başlamanız önerilir. Başvuru sayısının çokluğu ve bazı aksamalar nedeniyle başvuru sonuçlarının açıklanması zaman alabilir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu için tayin edilen telefon numarasını da aramanız mümkündür. Vatandaşların 153 Alo Beyaz Masa Çağrı Merkezi hattını arayarak bulundukları ilin yardımlarına başvuruda bulunmaları mümkündür. Yine aynı çağrı merkezi üzerinden yardım başvurusu sorgulaması da yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra bizzat Adıyaman Belediyesi için oluşturulan telefon numarasını da arayabilirsiniz. Belediye kapsamında sunulan sosyal yardımlar için 0416 216 17 20 nolu telefonu aramanız önerilir. Bu hattan da hem başvuruda bulunma kriterlerini öğrenebilir hem de yardım başvurusu sorgulamasında bulunabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal yardımlar hakkında geniş kapsamlı bilgi almak için de yine bu hattı arayabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi Gıda Yardımı 2022

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu kapsamında gıda yardımı ön plana çıkan sosyal hizmetler arasında yer alır. Gıda yardımı da il sınırlarında ikamet eden muhtaç kişilere yönelik oluşturulan yardımların başında gelmektedir. Buna göre yoksul kimselere günde 3 öğüne varacak şekilde gıda yardımlarında bulunulur.

Bu konuda Adıyaman Belediyesi tarafından atılan bazı ek adımlar da mevcuttur. Örneğin Ramazan ve Kurban Bayram’ı süresince de kurulan aşevlerinde halka açık gıda yardımları yapılmaktadır. Aynı şekilde koronavirüs pandemisi süresince de hem öğrencilere hem de ailelere yönelik gıda yardımları yapılır.

Adıyaman Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Adıyaman Belediye tarafından gıda yardımlarına da ihtiyaç sahibi herkes başvuruda bulunabilir. Bu tip yardımlar hem erzak hem de doğrudan sıcak yemek yardımı olarak iki gruba ayrılır. İhtiyaç sahibi olan kimselerin de her iki yardımdan birine ya da ikisine de başvuruda bulunmalarına izin verilir.

Gıda yardımı için işsiz kimseler, öğrenciler ve maddi durumu yetersiz olan kişiler başvuruda bulunabilir. Aynı zamanda şehit ve gazi yakınları da ilgili yardımlara başvurma hakkına sahiptir. Hem Kurban hem de Ramazan Bayramı süresince de bu yardımlardan faydalanılması mümkündür. Ramazan ayı boyunca da 30 güne mahsus olmak üzere sıcak yemek yardımı için başvuruda bulunabilir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Kolisi

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu kapsamında erzak yardım kolisi de yer almaktadır. Adıyaman Belediyesi erzak kolisi için de hem yüz yüze hem de online başvuruda bulunulması mümkündür. Erzak kolisi başvurusu için de özel bir başvuru formunun eksiksiz olarak olarak doldurulması gerekir. İlgili makamlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda da ihtiyaç sahiplerine gıda kolisi yardımı yapılabilir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Parası

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu içerisinde nakit para yardımı da öne çıkar. Buna göre maddi yetersizlikle ile savaşan kimselere süreli olarak para yardımında bulunulur. Bu yardım kapsamında Adıyaman Belediyesi Vakıfbank ile ortak hareket etmektedir. Yoksul ailelere yönelik sunulan bu yardım aylık ve yıllık belirli periyodlarla yapılabilir.

Adıyaman Belediyesi Süt Yardımı

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu ile süt yardımı seçenekleri de gündeme gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Politikalar ve Aile Bakanlığı tarafından yeni doğum yapana annelere süt parası verilebilmektedir. Bunun yanı sıra süt yardımı, küçük çocuklara yönelik yapılan süt dağıtımlarını da içermektedir. Fakat Adıyaman Belediyesi tarafından henüz süt dağıtımına başlanmamıştır. Süt dağıtımı için İBB ve ABB kapsamında verilen Halk Süt hizmetlerinden faydalanılabilir.

Adıyaman Belediyesi Maddi Yardım

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu ile doğrudan nakit para yardımına başvuruda bulunmak da mümkündür. Asgari sınırda yaşayan kimselerin aylık ya da yılda 2 defalık olarak maddi yardım alabilmesi söz konusudur. Bu da belediye tarafından kurulan sosyal yardımlaşma makamları tarafından uygulamaya konulan bir hizmettir.

Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu içerisinde en dikkat çeken yardımlardan biri de sosyal yardım kartıdır. Pek çok belediye gibi Adıyaman Belediyesi de anlaşmalı bankalar aracılığı ile yardım kartı vermektedir. Adıyaman Belediyesi, Vakıfbank ile ortak hareket ederek muhtaç kişilere aylık yardım kartı tanımlar.

Sosyal yardım kartı içerisinde kişinin harcaması için belli oranda bir meblağ bulunmaktadır. Bunun anlaşmalı marketlerde ve mağazalarda harcanmasına izin verilir. Hem gıda ve hijyen hem de kıyafet ve kırtasiye ihtiyaçları için bu kartın kullanılması mümkündür.

Adıyaman Belediyesi yardım kartı maddi durumunu kötü olan ve düzenli yardıma ihtiyacı olan kişilere verilen düzenli yardım kartıdır. Hem yardım alan kişinin rencide olamaması hem de dilediği marketten dilediği gibi gıda alış verişi yapmasına imkan tanımaktadır.

Adıyaman Belediyesi yardım kartı alan kişiler aylık maddi durumlarına bağlı olarak yüklenen bakiyeleri diledikleri harcama imkanı bulunmaktadır. Adıyaman Belediyesi yardım kartı başvurusu bizzat belediyeye giderek yada Toplumsal Gelişim Merkezi (TOGEM) başvurulması halinde alınır. Ayrıca Adıyaman Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu için 0(416) 216 17 20 numarasını arayabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi Para Yardımı

Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu ile para yardımı gibi hizmetlerden de faydalanmak mümkündür. Buna göre yoksul kimseler, öğrenciler ya da engelli bireyler para yardımından faydalanabilir. Aynı şekilde şehit ve gazi yakınları da belediyeye para yardımı için başvuruda bulunabilir. Adıyaman Belediyesi, aylık ve yıllık olarak belirli oranlarda maddi yardım yapabilen bir belediyedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu