Kredi Kartları

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme nedir, Kredi kartı asgari ödeme hesaplama. Kredi kartı kullananların sayısı her geçen gün artmaktadır. Kredi kartı kullananların sayısına paralel olarak kredi kartı borcu yüzünden hakkında yasal süreç başlatılanların sayısı da bir hayli fazla. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmeyen bu kartlar belli bir süre sonra kapatılmaktadır.

Peki kredi kartı asgari ödeme nedir? Kredi kartı asgari tutarı neye göre belirlenmektedir? Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmezse ne olur? Kredi kartı asgari ödeme faizi ne kadardır? Bu makalede tüm bu soruların yanıtına yer verilmiştir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme nedir sorusu pek çok kredi kartı kullanıcısının sıklıkla araştırdığı konulardan biridir. Kredi kartı asgari ödeme hesaplama yaparak kredi kartı kullanıcının yasal olarak ödemesi gereken en az miktarı tanımlamaktadır. Bu tanıma göre banka müşterileri bu asgari ödeme tutarı ödenmek zorundadır.

Bu tutar her ay borca göre belirlenmektedir. Eğer en az asgari tutar ödenmezse kart kapatılır ve kart sahibi hakkında yasal takip başlatılır. Pek çok insan kredi kartı asgari ödeme tutarını ödediği takdirde kart borcunun ödendiğini sanmaktadır. Lakin asgari tutar yukarıda da belirtildiği üzere ödenmesi gereken en az miktarı ifade eder. Yani asgari tutar ödenirse borcun bir kısmı silinir. Geri kalan borç diğer aya devretmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir veya ne kadardır diye merak ederseniz  sizin kart kullanımınıza bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden bu tutar belirli kriterlere göre belirlenmektedir. Kredi kartı asgari ödeme tutarını belirleyen faktörler şöyle sıralanabilir:

  • Kartın Alındığı Zaman: Pek çok insan asgari ödeme tutarı oranlarının her durumda geçerli olduğunu sanmaktadır. Lakin bu oranlar kredi kartının alındığı tarihe göre değişkenlik gösterir. Öncelikle kartın alınma tarihi üzerinden 1 yıl geçip geçmediğine bakılır. Kartın alındığı tarihin üzerinden 1 yıl geçmediyse toplam borcun %40’ından az olmamak koşuluyla asgari ödeme tutarı belirlenir. Kartın alındığı tarihin üzerinden 1 yıl geçtiyse bu tutar toplam orana göre değişmektedir.
  • Kart Bakiyesinin 15bin TL’ye kadar olması: Eğer kredi kartı borcu 15bin TL’ye kadar ise kartın asgari ödeme tutarı toplam borcun %30’undan aşağı olmamak üzere düzenlenmektedir.
  • Kart Bakiyesi 15bin-20bin TL arasında ise: Kartın toplam bakiyesinin bu atalıkta olması durumunda kartın asgari ödemesi en az %35 olmaktadır.
  • Kart Bakiyesi 20bin TL’den fazla ise: Kart bakiyesi 20bin TL’den fazla ise asgari ödeme tutarı toplam borcun en az %40’ı kadar olmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartının asgari ödeme tutarı ödenmezse banka tarafından bir süreç belirlenmektedir. İlgili süreç bu prosedüre göre işlemektedir. Öncelikle kart borcunun ne kadar süre ödenmediği önemli bir faktördür. Kredi kartı asgari ödeme tutarının son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

Eğer borç bu tarihten sonra ödenmezse ilk haftalarda genellikle banka tarafından müşterisine borç hatırlatma mesajları atılacaktır. Eğer bu süre bir ayı bulursa genellikle kredi kartından nakit çekim özelliği kapatılır. Borç iki ay üst üste ödenmezse banka asgari tutar ödenene kadar kartı askıya alacaktır.

Eğer kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmezse üçüncü ay da ödenmezse banka tarafından kart borcunun tamamı ödenene kadar kart kullanıma kapatılacaktır. Müşteri borç ödememe konusunda ısrarcı olursa banka tarafından müşteri hakkında yasal takip başlatılacaktır. Bu durumda kartın borcunun tamamının ödenmesi zorunlu bir hal almaktadır. Hatta çoğu durumda yasal işlem masrafları da müşteriye ödetilmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme tutarına belirli bir faiz işlemektedir. Bu faiz oranları bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Bu faiz sizin borcunuzu ne kadar süredir geciktirdiğinize göre farklılık değiştirebilir. Ayrıca bilmelisiniz ki her banka her müşteri için ayrı bir faiz uygulamaktadır. Günümüzde kredi kartı asgari ödeme miktarı %20 olarak belirlenmiş  bu oran 2022 itibari ile tüm bankalarda uygulanmaktadır. Ancak geciken ödemenin faizi o bankanın o zamanki güncel faiz oranlarına göre değişkenlik gösterecektir.

Bu yüzden en doğru miktarı öğrenmek için bankanızın müşteri temsilcisini arayarak kredi kartı asgari ödeme nedir ve faizi ne kadardır öğrenmek istiyorum demeniz yeterli olacaktır. Bir bankanın size söyleyeceği oran ile diğer bankanın asgari ödeme faizi aynı olmayacağı için kendi kartınızın bankasını aramanız gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu