Bankacılık

IBAN Numarası Kaç Hanelidir?

IBAN numarası kaç haneli öğrenmek isteyen kişiler için hazırladığımız bu makalemizde iban nedir ve kaç haneden oluşur hızlıca öğrenebilirsiniz. Ayrıca buna benzer bankacılık hakkında faydalı birçok makalemizi anasayfamızda bulabilirsiniz. Bankacılık işlemlerinde çok önemli bir yere sahip olan hesap numarası ve IBAN numarası her müşteri için özel oluşturulmuş numaralardır. Bu numaralar banka müşterisi olan herkese mutlaka tanımlanmaktadır. Bu sayede para transferi gibi birçok banka işleminizi hızlıca tamamlayabilirsiniz.

IBAN Nedir?

IBAN no olarakta bilinen bu numara içerisinde şifrelenmiş veriler içeren birçok rakamdan oluşan bir sayı dizisidir. İçerisinde gizli bilgiler ile hesap sahibinin bankasını, şubesini ve hangi ülkeye ait olduğunu gizlemektedir. Böylece ibana gönderilen para alıcısına ulaşabilmektedir. İçerisinde birçok bilgiyi barındırdığı gibi hesap numarasınıda barındırmaktadır. Sizde hesap sahibinin hesap numarasını öğrenmek isterseniz ibandan hesap no bulma başlığına tıklayarak iban çözümleme işlemini nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bankacılık işlemlerinde en çok tercih edilen para transfer yöntemleri olan havale ve eft işlemlerinde bu numara kullanılmaktadır. Bir kişi başka birisine para göndermek isterse bunun için alıcı müşterinin banka hesabına tanımlı olan iban numarasını bilmesi gerekmektedir. Böylece gönderilen paranın alıcısı belli olur ve para o iban numaasının sahibine teslim edilir.

IBAN Numarası Kaç Haneli Olur?

IBAN numarası kaç haneli öğrenmek isteyenler bilmelidir ki bu numara her ülke için farklı standartlarda oluşturulmaktadır. Bankacılık işlemlerinde para transferi çok büyük bir öneme sahiptir. Anlık kesintilerde bile milyonlarca dolar para transferi engellenmektedir. Böylesine büyük bir transfer ağını sürdürülebilir yönetebilmek için transfer yapan banka müşterilerine bazı standart kurallar ve transfer yöntemleri belirlenmiştir. IBAN numarası ile transfer bu para transferleri yöntemlerinden biridir. Bu numara içerisinde birçok bilgi sakladığı gibi her ülkeye farklı olarak oluşturulmaktadır. Bu yüzden iban kaç haneli sorusunun yanıtı her ülke için değişmektedir.

Bu bilginin tüm dünyada sabit olmamasının en büyük nedeni iban numarasına bakarak hangi ülkeye ait olduğunu anlayabilmemiz için olduğu gibi ülkelerde bulunan müşteri ve banka sayısıda iban numaralarında bulunan hane sayısının değişmesine neden olmaktadır.

Ülkemizde iban kaç haneli diye soracak olusanız bizim standart olarak banka hesaplarımızda kullandığımız iban numarası 26  haneden oluşmaktadır. Bu Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalar için sabit ve değişmez bir sayıdır. Tüm banka müşterileri bir iban numarasına sahiptir ve bu iban numarası tam olarak 26 haneye sahiptir.

IBAN Numarası Nasıl Alınır?

IBAN no üzerinden para transferi çok hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bu yüzden birçok müşteri transfer işlemlerini gerçekleştirirken bu yöntemi seçmektedir. Ancak ilk defa iban ile para gönderme yapacak kişiler bu numaraya nasıl sahip olacaklarını bilemezler ve bu yüzden iban numarası nasıl alınır merak etmektedirler. Aslında bu numaraya sahip olmak için hiç bir şey yapmanız gerekmez, çünkü eğer banka müşterisi iseniz zaten en azından bir IBAN no bilgisine sahipsiniz demektir.

IBAN numarası oluşturma işlemi gibi bir süreç mevcut değildir. Aktif olarak bir bankada hesabınız veya banka kartınız var ise kesin olarak bir iban numaranız var demektir. Çünkü banka hesabı veya banka kartı oluşturulduğu zaman otomatik olarak 26 haneden oluşan bir iban numarası sizin banka hesabınız ile eşleştirilmektedir.

IBAN No Nerede Yazar?

İban numarasını öğrenebilmek için kullanabileceğiniz iki yöntem mevcuttur. Bunlardan en kolay erişebileceğiniz method banka kartınızda mevcuttur. Çünkü her banka kartının üstünde mutlaka iban numarası yazmaktadır. Yani IBAN numarası nerede yazar diyenlere en basit cevap kartınızın ön yüzüne bakmak olacaktır. Burada birçok numara göreceksiniz ve ister istemez aradığınız numaralarının hangisi olduğunu öğrenmek isteyeceksiniz ve iban kaç haneli diye soracaksınız. Kartınızın ön yüzeyinde TR ile başlayan ve tam olarak 26 haneden oluşan dörderli dizi sizin iban numaranızı oluşturmaktadır.

IBAN no nerede yazar sorunuza verebileceğimiz ikinci yanıt ise internet şubeniz olacaktır. Hesabına internet şubesini aktifleştirmiş olan herkes online bankacılık bilgileri ile bankanın resmi web sayfasından internet şubesine giriş yapabilir ve bu alanda hesaplarım kısmından iban numarasını öğrenebilirler. Bu makalemizde sizlere iban no kaç haneli ve nerede yazar gibi basitçe bilgiler verdik. Bu konu hakkında merak ettiğiniz sorular olursa aşağıda bulunan yorum alanından bize sorularınızı iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu