Bankacılık

IBAN Numarasından Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

IBAN çözümleme yöntemi ile ibandan hesap no bulma işlemini kolayca yapabilirsiniz.

IBAN çözümleme, ibandan hesap no bulma, iban kaç haneli olur. Bankacılık teknolojisinin hızla gelişmesi ile günümüzde para transfer yöntemleride çeşitlilik kazanmaktadır.Eskiden birisine para göndermemiz gerektiğinde sadece şubeye giderek para gönderme işlemi yapabiliyorken günümüzde ise iban numarası ile para gönderme işlemini saniyeler içerisinde yapabiliyoruz.Banka ve mesafe farketmeksizin ülkemizin heryerinde yaşayan kişilere hatta yurtdışında yaşayan kişiye bile birkaç dokunuş ile para transfer edebilirsiniz.Bu işlem için tek ihtiyacınız alıcı kişinin banka iban numarası ve hesap numarası. Bu bilgiye sahip iseniz hemen tek tuşla para transferi yapabilirsiniz.

Eğer hesap numarasına sahip değilseniz endişelenmeyin.Farkında olmasanızda sahip olduğunuz iban numarasında banka adı, şube kodu ve hesap numarası bulunmaktadır.Hesap numarasını öğrenmek için tek yapmanız gereken ibandan hesap no bulma yöntemini uygulayarak iban numarasını çözümlemenizdir.Çözümleme işlemini yaptığınızda gizli şifreler ile gizlenmiş olan bilgilerin tamamını kolayca görebilirsiniz.Eğer iban numarasının kaç haneden oluştuğunu öğrenmek isterseniz iban kaç haneli başlığına tıklayarak hemen öğrenebilirsiniz.Üstelik iban çözümleme işlemi sadece ülkemizde yapılan bir işlem değildir.Farklı ülkelerde bulunan banka hesaplarına ait iban adresini de sorgulayarak iban numarasından hesap no bulma işlemini yapabilirsiniz.

IBAN Nedir?

Birçok kişi tarafından merak edilen IBAN numarası en doğru ifade ile sizin banka hesabınıza verilen bir kimlik numarası olarak tanımlanmaktadır.Nasıl ki her Türk vatandaşına bir TC kimlik numarası veriliyor ise ve bu numradan sizin kim olduğunuz bulunabiliyor ise iban numarası ile hangi ülkenin hesabı olduğu, hangi bankaya ait olduğu ve hesap sahibinin kim olduğu gibi bilgileri bulmak mümkündür.

IBAN numarası her banka müşterisiine özel olarak ayrı ayrı oluşturmaktadır ve hiçbir müşterinin numarası diğer müşteriler ile aynı olmamaktadır.Bu sayede dünyada milyarlarca banka müşterisi hiçbir problem yaşamadan birbirine para göndermeye devam edebilmektedir. Eğer bu bilgi olmasaydı ve kimsenin hesabına bir numara verilmeseydi birçok kişi yanlışlıkla farklı kişilere para gönderecek ve sürekli problemler yaşayacaktı.

İbandan Hesap No Bulma

ibandan-hesap-no-bulma-kredibulten.com

Iban Kaç Haneli Olur

Yukarıda örnekte de görüleceği üzere Iban numaraları 26 haneden oluşmaktadır. Bankacılık işlemleri global bir sektör olduğu için bir standart oluşturmak amacı ile tüm banka hesaplarına birer IBAN adresi verildi. Dünyanın her yerinde kabul edilen bu IBAN adresi 26 haneden oluşmakta ve bu rakamlar o banka hesabının ait olduğu ülkeyi , bankayı , hesap sahibini ve daha birçok  bilgiyi temsil etmektedir. Bu sayede bir iban numarası ile dilerseniz Ankara’ya dilerseniz Almanya’ya kolayca para gönderebilirsiniz.

Bazı durumlarda iban adresi para transferini tamamlayabilmek için tek başına yeterli olmayabiliyor. Genellikle iban numarasına ek olarak hesap numarası ve şube kodu da göndericiden talep edilmektedir. Şube kodu kolayca bulunsa da birçok kişi hesap numarasını bulmakta problem yaşamaktadır. Böyle durumlarda ise yardımınıza iban çözümleme uygulamaları yetişmektedir. Bu yazılımlar sayesinde IBAN numarasını yazarak kolayca ibandan hesap no bulma ve şube kodunu bulma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

IBAN Çözümleme

ibandan-hesap-no-bulma
ibandan hesap no bulma

İbandan hesap no bulma işlemini sorgulama siteleri ile yapabileceğiniz gibi kendinizde yapabilirsiniz.IBAN numarası üzerinde gizlenmiş bilgilerin açık hali yukarıda paylaştığımız görseldeki gibidir.Buraya bakarak şube kodu,  müşteri numarası ve hesap ek numarasını görebilirsiniz.Bilmeyeneler için belirtmeliyiz ki hesap numarası müşteri numarası ile hesap ek numarasının birleşiminden oluşmaktadır.Yani yukarıda gördüğünüz görselde yer alan iban numarasının hesap numarası 57 5410 6250 01 rakamlarından oluşmaktadır.

IBAN çözümleme yöntemi tüm bankalar için aynıdır.Yani siz bu yöntemi uygulayarak Garanti bankası, Akbank, Ziraat Bankası, Halkbank ve diğer tüm bankalarda ibandan hesap no bulma yöntemini uygulayabilirsiniz.Eğer elinizde iban numarası mevcut değil ise hesap numarası öğrenme yapabilmeniz için kullanabileceğiniz bir yöntem bulunmamaktadır.Alıcı kişi banka hesap cüzdanını kontrol ederek , internet bankacılığı veya müşteri hizmetlerini arayarak iban numarasını yada hesap numarasını kendisi öğrenmesi gerekmektedir.

Eğer tam tersi bir senaryo mevcut ise yani karşı taraf size hesap numarası vermiş ama iban numarası vermemiş ise hesap nodan iban bulma işlemi sadece hesap sahibi tarafından yapılabilmektedir.Hesap numarası tek başına çok kısıtlı bir bilgi olduğu için bu hesap nodan iban bulma yöntemi günümüzün bankacılık teknolojisi ile yapılamamaktadır.

Hesap Numarası IBAN Numarasının Son Kaç Hanesi?

Hesap no öğrenmek isteyen kişiler bu bilginin iban numarasının neresinde yer aldığını merak etmektedirler.Hesap numarası para transfer etmek isteyen kişilerin sahip olması gereken bir bilgidir.Ancak bazı durumlarda bireyler iban numaralarını bulabilirken hesap numaralarını bulamazlar.Böyle durumlarda birçok kişi hesap numarasının iban numarasının içinde yer aldığını bilir ve bu yöntem ile öğrenmeyi istemektedir.Oldukça basit olan bu yöntem sayesinde kolayca ibandan hesap no bulma işlemi yapılabilmektedir.

Hesap no IBAN numarasının son kaç hanesi sorusuna ülkemizdeki iban standartlarına göre verilecek cevap son 16 hanesidir.Bu 16 hanenin ilk 4 basamağı sizin banka hesabınızın açıldığı şubeyi sonraki 8 rakam hesap numaranızı ve en sonda bulunan 4 hanede hesap ek no adı verilen bilgiyi içermektedir.Genellikle birçok banka hesap numarası olarak son 12 haneyi kabul ederken bazıları şube kodunuda hesap numarasının içerisinde sayar ve 16 haneyi istemektedir.Böyle durumlarda istenilen basamak sayısını kontrol ederek iki bilgiden birini girebilirsiniz.

İbandan Hesap No Bulma Garanti Bankası

Garanti müşterileri iban numaralarını çözümlemekte sorun yaşayan bankalardan biridir.Online bankacılık hesaplarındaki karışık arayüzden dolayı yada sadece iban numarasına sahip olan müşteriler hesap numarasının nasıl öğreneceğini merak etmektedirler.Bu aslında çok kolay bir işlemdir.

İban numarasından hesap no bulma yapabilmeniz için yukarıda paylaştığımız yöntemi kullanabilirsiniz.Garanti BBVA müşterilerinin hesap numaraları iban numarasının son 16 hanesinden oluşmaktadır.Burada göreceğiniz il 4 hane ve son 4 hane hariç aradaki 8 hane sizin hesap numaranızı ilk 4 hane ise Garanti hesabınızın ait olduğu şubeyi temsil etmektedir.

İbandan Hesap No Bulma Ziraat Bankası

Birçok Ziraat Bankası müşterisi online bankacılığa sahip olmadan hesap numarasını nasıl öğrenebileceğini öğrenmek istemektedir.Dileyen müşteriler bankanın şubelerini ziyaret ederek hesap numaralarını öğrenebileceği gibi alternatif yöntemleri de deneyebilir.

Bu yöntemdenlerden en hızlı olanı ise ibandan hesap numarası bulma olacaktır.Genellikle banka kartlarının tamamının ön yüzünden TR ile başlayan bir numara yer almaktadır ve bu sizin hesabınızın iban numarasını ifade etmektedir.Burada gördüğünüz son 16 rakam sizin hesabınızın numarasını temsil etmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Betül
  2. Geri bildirim: Elif Kontek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu