Bankacılık

Haftasonu Havale Yapılabilir mi?

Haftasonu Havale Yapılabilir mi? Havale, aynı banka hesaplarında bulunan müşterilerin birbirine yaptığı para transferidir. Hafta sonu havale yapılır mı sorusu da pek çok kişi tarafından merak edilir. Diğer ödeme yöntemlerine göre havalenin en büyük avantajı belli bir zaman kısıtının bulunmamasıdır. Hafta sonu havale yapılabilir mi sorusuna evet şeklinde yanıt verebiliriz. 7 gün 24 saat boyunca havale işlemi gerçekleştirilebilir. Üstelik havale ile gönderilen ücret hemen o dakikada hesaba aktarılır.

Hafta Sonu Para Transferi Yapılır Mı?

Hafta sonu para transferi yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse Hafta sonu havale işlemi yapılmaktadır. Ancak Havale işlemde para gönderdiğiniz banka aynı ise dilediğiniz kadar para gönderebilirsiniz. Ancak gönderdiğiniz tutar 20.000 TL üstü EFT işlemi olacağından işlem mesaisaatleri içerisinde gerçekleşmektedir.

Hafta sonu aynı banka hesapları arasına havale yapılırken başka banka hesaplarına göndereceğiniz tutar 20.000 TL üstü ise mesai saatinde hesaba geçer.

Hatfa Sonu Yapılan Havale Ne Zaman Hesaba Geçer

Hafta sonu yapılan Havale aynı bankaya gönderilecekse hemen hesaba geçer. Örnek vermek gerekirse İşbankası hesabınızdan başkasının İşbankası hesabına göndereceğiniz tutar anında hesaba geçer. Ancaak Hesabınızda başka banka hesabına ödeme gönderdiğinizde bu tutar FAST limitini aşıyorsa hafti içi hesaba geçer.

Havalenin Avantajları Nelerdir?

Havale para transferinin en önemli avantajı zaman kavramının olmamasıdır. Bir diğer avantajı da havale ödeme ücretinin düşük olmasıdır. Pek çok banka havale işlemi için ücret almaz, alsa da çok cüzi miktarda ücret talep eder. Diğer yandan havale, en güvenli para transferi işlemlerinden biridir.

Havele ne zaman geçer geçer ve havale saatleri için Havale Ne Zaman Hesaba Geçer? Geçme Süresi ve Havale Saatleri 2023 yazısını okuyabilirsiniz.

Havale Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Havale yaparken alıcının adı soy adı, IBAN numarası veya hesap numarası gereklidir. Gönderilen ücretin doğru hesaba ulaşması için bilgileri doğru girildiğinden emin olmak gerekir.

Havale ile EFT Arasındaki Farklar

Havale ile EFT arasındaki en büyük fark şöyledir; EFT farklı bankalar arası, havale aynı banka üzerinden yapılan para transferidir. Kendi hesaplarınız üzerinden para gönderimi yapıyorsanız ücret kesintisi olmaz. Havale ve EFT arasındaki bir diğer fark ise havale günün 24 saati gerçekleştirilirken EFT sadece bankanın mesai saatleri içinde gerçekleşir.

Hafta Sonu Havale Limiti Ne Kadar?

Hafta sonu havale limiti ne kadar sorusu bankanızın çalışma prensibine göre farklılık gösterir. Ancak bireysel para gönderimlerinde bankaların sunduğu üst limitler 200.000 TL ile 500.000 TL arasında değişir. Limitinizi bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. FAST ile para gönderme işlemi ise bankaya göre 5000-10.000 TL arasında değişiyor.

Hafta Sonu EFT Yapan Bankalar

Hafta sonu EFT yapan banka yoktur. Çünkü hiçbir bankada hafta sonu mesai dışında EFT işlemi gerçekleştirilemez. EFT, yalnızca banka mesai saatleri içinde gerçekleşebilir. Acil durumlarda ancak FAST ile para gönderilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu