Ziraat Bankası ATM’sinin Kart Yutması Durumunda Ne Yapılmalı?

  Ziraat Bankası ATM’sinin Kart Yutması Durumunda Ne Yapılmalı?
  Yayınlama: 18.12.2023
  Düzenleme: 18.12.2023 16:11
  A+
  A-

  Ziraat Bankası ATM’sinin Kart Yutması Durumunda Ne Yapılmalı? Ziraat Bankası ATM kart yutması sık sık yaşanan bir durumdur. Banka hizmetlerinden kartlı ya da kartsız olarak yararlanabilirsiniz. Kartla ATM kullanmayı tercih ediyorsanız, bazen ATM’nin kartı yutması gibi problemlerle karşılaşmak mümkündür. Kartınızı yutan ATM herhangi bir bankaya bağlıysa, o bankayla iletişime geçmeniz, bağımsız bir ATM olması halinde de çağrı merkeziyle iletişim kurmanız gerekmektedir. Ziraat Bankası ATM kart yutma problemi ile karşı karşıya kalırsanız, kısa süre içinde bunu çözebilirsiniz.

  Ziraat Bankası ATM’si Kartımı Yuttu Ne Yapabilirim?

  ATM kullanırken bir anda bankamatiğin kartı yutması, çoğu kişinin başına gelen sorunlar arasında yer almaktadır. ATM, kartı yutmuşsa ve sonra, kartı tekrar alamıyorsanız Ziraat Bankasının çağrı merkezini aramanız gerekir. Çağrı merkeziyle iletişime geçtikten sonra; yaşadığınız sorunu anlatmanız yeterli olacaktır. Kartınızı yutmuş olan bankamatiğin nerede olduğunu ve diğer bilgileri çağrı merkezi ile paylaşmanız çok önemlidir.

  Bankamatikten kartınızı eğer geri alamıyorsanız, yeni kart başvurusu yapmanız istenecektir. ATM kullanırken, bankamatik kartı yuttuğu zaman, ATM banka şubesinin önünde yer alıyor da şubeye haber verip, daha kısa bir sürede alabilirsiniz. Bankamatik tarafından yutulmuş olan kartların kullanıcılara ulaştırılma süreleri ise bankaya göre de değişiklik gösterebilir.

  Ziraat Bankası ATM’sinden Kart Geri Ne Zaman Alınır?

  ATM’nin kartı yutması halinde müşteriler, kartlarını ne zaman alabileceklerini araştırmaya başlarlar. Bankamatik tarafından kartın yutulması söz konusu olduğundan genel olarak, kartın teslim edileceği tarihin  en az 1  en fazla 2 hafta arasında değişiklik gösterebileceğini söylemek  gerekir.

  ATM’de yutulan kartın banka şubesinin önünde olması halinde, şubede çalışan personellerden yardım isteyerek, kartı bankamatiğin içerisinden hemen alabilirsiniz. Kartınızı yutan ATM eğer banka şubesine uzak bir noktada bulunuyorsa, ATM’nin hangi şubeye bağlı olduğunu öğrenerek daha sonra ilgili banka şubesine başvuru  yapabilirsiniz.

  ATM Ziraat Bankası Kartımı Yuttu, Nasıl Geri Alabilirim?

  ATM kullanımı sırasında Ziraat bankası kart yutma durumunda, 444 00 00 – 0850 220 00 numaralı telefonları arayıp müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek  detaylı bilgi alabilirsiniz. Şubenin önünde bir ATM olması durumunda ise şubeye bilgi vermeniz gerekir. Kartınızı yutan ATM’ nin bir bankaya bağlı olmaması halinde, bağımsız bir ATM ise, bu durumda bankanın çağrı merkezini arayarak bu sorunu çözebilirsiniz. Kartla ilgili sorunlar genel olarak yaşanır. Her bankanın kart yutma ile ilgili farklı çözümleri ve iletişim kanalları vardır.

  Başınıza gelen bu sorunu, kartınızı yutan ATM’nin konumu gibi bilgileri paylaşarak çağrı merkezi görevlisine bildirdiğiniz zaman, probleminizin çözümü kısa süre içinde gerçekleşecektir. Eğer kartınız bloke olmuşsa ya da kullanım süresi dolmuşsa, yeni bir kart çıkartılarak istediğiniz adrese bu yeni kartın gönderimi yapılır. Teknik arızaya bağlı bir durum yaşanıyorsa, bu durum rapor edilir ve görevliler tarafından teslim alınan kartınız tarafınıza iletilecektir.

  Ziraat ATM Kartımı Yuttu Nasıl Alabilirim

  Ziraat ATM kartınızın yutulması durumunda aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • ATM’nin bulunduğu şubeye gidin. ATM şube önündeyse mesai saatleri içerisinde şubeye gidebilirsiniz. ATM şube dışındaysa veya mesai saatleri dışındaysa 444 00 00 – 0850 220 00 00 numaralı Müşteri İletişim Merkezini arayın.
  • Şube personeli ile iletişime geçin. Kartınızın yutulduğunu bildirin ve kimlik belgenizi ibraz edin.
  • Kartınızın iade edilmesi için bir form doldurun. Formda kartınızın yutulmasına ilişkin ayrıntıları belirtin.
  • Kartınızın iade edilmesi için bir ücret ödemeniz gerekebilir. Ücret, ATM’nin bulunduğu yere ve kartınızın türüne göre değişebilir.

  Kartınızın iade süresi, ATM’nin bulunduğu yere ve kartınızın türüne göre değişebilir. Genellikle, kartınız 1-2 hafta içinde iade edilir.

  Kartınızın iade edilmesi durumunda, yeni bir kart için başvurmanız gerekecektir. Yeni kartınız, kartınızın yutulmasından yaklaşık 2 hafta sonra size gönderilecektir.

  Ziraat ATM Neden Kart Yutar?

  ATM işlemleri yapılırken, bazı durumlarda teknik bir arızaya bağlı olarak kartın yutulması meydana gelirken, bazı durumlarda ise güvenlik nedeniyle bu durumla karşı karşıya kalmak mümkündür. İlk olarak Ziraat Bankası ATM kartı yutma nedenleri ne diye merak ediyorsanız, bu sebepler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Şifrenin üç defa yanlış girilmesi sonucu
  • Kartın borçtan dolayı banka tarafından iptal edilmesi durumunda
  • Kartın son kullanma tarihinin geçmiş olması halinde
  • ATM’de teknik bir arıza meydana gelmesi durumunda
  • Kart ile ilgili kayıp ya da çalıntı ihbarında bulunulmuş olması halinde
  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.