Bankacılık

EFT Hesaba Geçmedi Ne Yapmalıyım? (Kesin Çözüm)

EFT Hesaba Geçmedi, Ne Yapmalıyım? EFT hesaba geçmedi ise bunun birçok sebebi olabilir. Birçok müşteri her gün bankanın müşteri hizmetlerini arayarak eft gelmedi ne yapmalıyım sorusunu sormaktadır. Aslında yapmanız gereken işlemler standart olmak ile birlikte banka müşteri hizmetlerini aramaya gerek kalmadan kolayca yapabileceğiniz şeyler olmaktadır.

Eğer hesabınıza eft geçmedi ise ilk olarak kontrol etmeniz gereken gönderici kişinin para transferini mesai saatleri içerisinde yapıp yapmadığı olmalıdır. Eğer 17:15 ten sonra eft yapılmış ise bu para sizin banka hesabınıza hemen geçmeyecek ve bir sonraki iş gününün banka açılış saati ile hesabınıza geçecektir. Mesai dışı yapılan eftler ilk iş günü saat 09:00 ile 09:30 arasında banka hesaplarına geçmektedir.

EFT Hesaba Geçmedi Neden Olabilir?

Para transferleri gelişen bankacılık teknolojisi ile her geçen gün hızlanmaktadır. Çok yakın zamanda faaliyete geçecek olan FAST sistemi ile EFT işlemi ortadan kalkacaktır. Farklı bankalar arası para transferleri mesai saatleri fark etmeksizin anlık olarak gerçekleşecektir. Bankalar bu yeni sistemi hızlıca sistemlerine entegre etti ve Merkez Bankası’nın resmi duyurusunu beklemektedir. Ardından eft hesaba geçmedi gibi sorular ortadan kalkacak ve tüm eftler havale transferleri gibi anlık gerçekleşecektir.

Şüpheli Ödeme Nedeniyle Hesabın İncelenmesi

EFT transferinin hesaba geçmemesinin bir diğer sebebi gönderici yada alıcı kişinin sık sık para transferi yapması olabilir. Eğer alıcı yada göndericiden birinin hesabına çok fazla para giriş çıkışı oluyor ise bankalar tarafından şüpheli transfer olarak algılanabilir ve incelemeye girebilir. Bu gibi durumlarda hesap incelemeleri 48 saat kadar sürebilir ve bu konu ile ilgili en doğru bilgiyi müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Alıcı İsmini Yanlış Girmek

EFT transferlerinde alıcı isim soyisimin yanlış girilmesi paranın karşı tarafa ulaşmasını engelleyecektir. Eğer gönderici kişi banka hesabınıza kayıtlı adınızdan farklı bir isim girdiyse veya harf hatası yaptıysa 24 saat içinde göndericinin hesabına para geri iade edilecektir.

Banka Sistemlerinin Yoğunluğundan Kaynaklı Gecikme

Özellikle sabah saatlerinde yapılan eft işlemleri bankaların yoğunluğundan kaynaklı geç işleme alınabilir. Buna bayram ve maaş ödemelerinin gerçekleştiği özel günlerde dahildir. Bu gibi durumlarda yapılan eft transferleri 60 dakika kadar uzayabilir.

Eğer eft transferinizin üzerinden 1 saat geçti ise ve hala banka hesabınıza geçmedi ise banka şubenizi ziyaret ederek veya bankanın çağrı merkezini arayarak para transferinizin neden geciktiğini sorgulayabilirsiniz.

EFT Yaptım Para Hala Hesaba Geçmedi

EFT yaptım ancak para halen hesaba geçmedi diyorsanız ilk olarak bakamız gereken eft bankanızın EFT saatinin geçip geçmediğidir. Bazı bankaların EFT saati 4 iken bazı bankanın EFT yapma saati 5 olabilir. EFT yaparken mutlaka bu saat dilimlerine dikkat etmelisiniz.

Gönderdiğiniz tutar tek seferde 2000 TL ve üzeri ise saat 5’den sonra gönderdiğiniz para ilk iş gününde hesaba geçecektir.

Gün içerisinde EFT yaptım hesaba geçmedi diyorsanız sistem yoğunluğuna bağlı olarak işlem bazen yarım saat kadar sürebilir.

EFT Yaptım Hesaba Ne Zaman Geçer

EFT yaptım para hesaba ne zaman geçer diyorsanız EFT işlemi mesai saatleri içerisinde yapılırsa mesai saati sonuna kadar hesaba geçer ancak bu işlem genelde yarım saat içerisinde sonuçlanır. Eğer mesai saatleri içerisinde EFT yaptınız ancak para hesaba geçmediyse isim yanlışlığı yapmış olabilir yada para havı-uzda beklemede kalabilir.

EFT işlemini mesai saatleri dışında yaparsanız gönderdiğiniz bakiye 2000 TL ve üstü ise ilk iş günü hesaba geçeceği asla unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu