Bankacılık

Hata Kodu: 0005 Red Onaylanmadı Hatası

Kredi kartı kullanımının artması ile günümüzde neredeyse tüm ödeme noktalarında artık pos cihazı bulunmaktadır. Ödeme çeşitliliğin artması ile nakit para kullanımı yerini kart kullanımına bırakmış ve kasalarda buna uyum sağlayarak müşterilerden pos cihazı ile ödeme almaya başlamıştır. Pos cihazı her ne kadar basit bir araç gibi görünse de ödeme esnasında oluşan hatalar büyük problemler çıkartabilir. Bu problemlerden biri olan 0005 hatası pos cihazlarında en sık karşılaşılan problemlerden biridir.

Bu hatanın birçok nedeni olabilir. Örneğin müşterinin kredi kartının bloke olması yada günlük alışveriş limitini doldurmuş olması “Hata Kodu:0005 Red Onaylanmadı” hatasını almanıza sebep olabilir. Makalemizin devamında bu hataya neden olabilecek diğer tüm ihtimalleri bulabilirsiniz.

Peki bu hata ile karşılaştığımıza nasıl çözebiliriz ve 0005 hata kodu neden olur?

Hata Kodu: 0005 Red Onaylanmadı Hatasının Sebebi

Bu hatanın oluşmasına neden olan birçok sebep olabilir ancak tüm ihtimallerde de hatanın kaynağı müşterini kartı olduğunu bilmelisiniz. Pos cihazından kaynaklanan bir sorundan dolayı bu hata ile karşılaşmazsanız. Eğer hata kodu 0005 red onaylanmadı hatası ile karşılaştıysanız müşterinin ödeme yapmaya çalıştığı kartta aşağıdaki nedenlerden biri mevcut demektir.

  • Yetersiz kart limiti
  • Günlük alışveriş limitinin aşılması
  • Alışverişe kapalı olması
  • Kartın bloke olması
  • Kart son kullanma tarihinin dolmuş olması
  • Kartın kullanıma kapatılmış olması

Yukarıda listelediğimiz ihtimaller müşterinin kredi kartında mevcut ise 0005 red onaylanmadı hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda müşterinin farklı bir kart ile ödeme yapmasını isteyecek problemi hızlıca giderebilirsiniz. Bu hatanın müşteri tarafında çözümü için aşağıdaki paragrafı okuyarak problemi kolayca çözebilirsiniz.

Hata Kodu: 0005 Red Onaylanmadı Hatası Çözümü

Ödeme esnasında 0005 hatası ile aldığınızda bunun çözümü için kart sahibin bankayı araması gerekmektedir. Kartınız hangi bankaya ait ise o bankanın müşteri hizmetlerini arayarak alışveriş ödemesi yapmaya çalıştığınız esnada 0005 red onaylanmadı hatası aldığınızı ve bu problemin çözümü için yardım istediğinizi belirtin. Müşteri temsilcisi size yardımcı olacak ve bu problemi nasıl çözebileceğinizi sizinle paylaşacaktır.

Ayrıca eğer mobil bankacılık bilgilerinize sahipseniz kart detayları sekmesinden kartınızın bloke olup olmadığını görebilir ve günlük limitini doldurduysanız bu limiti yükselterek bu problemi çözebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu