Belediye Yardımları

Batman Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Batman Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2022; Batman Belediyesi yardım başvurusu yapmak suretiyle de her ay düzenli nakit para ya da erzak yardımlarından faydalanılabilir. Batman’da ikamet eden yoksul vatandaşlar, belediyenin sağladığı yardımlara başvuruda bulunabilir. Batman Belediyesi yardım başvurusu için de bazı şartların sağlanıp sağlanmadığına bakılmaktadır. Özellikle de başvuru sahiplerinin maddi durumları başvuru sürecinde önemli rol oynamaktadır.

Batman Belediyesi yardım başvurusu konusunda siz de bu rehberimizden faydalanabilirsiniz. Batman Belediyesi yardım başvurusu 2022 şartları için de sizinle paylaşacağımız önemli bilgilere göz atabilirsiniz.

Batman Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Batman Belediyesi yardım başvurusu, sosyal yardım hizmetlerinden faydalanmak isteyen Batmanlı vatandaşlar içindir. Batman Belediyesi sosyal yardım başvurusu yaparak pek çok alanda verilen yardımlardan faydalanmak mümkündür. Batman Belediyesi yardımları da aşağıdaki listede net bir şekilde sıralanmıştır:

 • Gelir durumu asgari düzeyin de altın olan kişilere verilen para ve erzak yardımları
 • Öğrenci olup maddi zorluk çekenlere verilen yardımlar
 • Pandemiden etkilenen kişilere verilen yardımlar
 • Şehit ya da gazi yakınlarına verilen yardımlar
 • Hasta ya da engelli bireyler için verilen yardımlar
 • Yaşlı kimselere verilen yardımlar
 • Kimsesiz olan kişilere verilen maddi ya da erzak türü yardımlar
 • İşsiz olan ya da düzenli geliri olmayan kişilere verilen yardımlar
 • Evin geçimini sağlayan kişinin askerde olması durumunda verilen yardımlar
 • Bebek sahibi olup maddi sıkıntı çekenlere verilen yardımlar
 • Doğal afetlerden etkilenen kişilere yönelik yardımlar
 • Kaza ya da yangın gibi durumlardan etkilenen kişilere verilen yardımlar

Batman Belediyesi yardım başvurusu kapsamında yukarıda bahsi geçen yardımlardan faydalanmanız söz konusu olacaktır. Belediye, her sene hem düzenli hem de süreli olarak pek çok sosyal yardım hakkı tanımaktadır.

Batman Belediyesi Yardım Kimlere Verilir?

Batman Belediyesi yardım başvurusu yapacak olan kişilerin de bazı şartları yerine getirip getirmediklerine bakılır. Bu şartların da başında başvuru yapacak olan kişinin genel maddi durumu yer alır. Yardım başvurusu için kişinin asgari ücretin de altında bir gelire sahip olması gerekir. Bunun için de bağlı bulunulan muhtarlıklardan yoksulluk belgesinin alınması şarttır.

Batman Belediyesi yardım başvurusu için aynı zamanda Batman il sınırlarında ikamet ediyor olması şartı da aranır. Batman’da ikamet eden yoksul ve muhtaç durumdaki kişiler belediyenin sağladığı pek çok yardımdan faydalanabilir.

Batman Belediyesi yardım başvurusu için talep edilebilen diğer kriterler de aşağıdakiler gibidir:

 • Şehit ya da gazi yakını olmak
 • Öğrenci olup maddi sıkıntı çekiyor olmak
 • Bebek sahibi olup maddi zorluk çekiyor olmak
 • Yaşlı, engelli ya da hasta olmak
 • Kimsesiz olmak
 • İşsiz olmak

Batman Belediyesi yardım başvurusu için talep oluştururken yukarıdaki şartlardan en az birini sağlıyor olmanız yeterlidir. Batman Belediyesi, yardım başvurularında kimsesiz, hasta, engelli ve yaşlı kimselere her zaman öncelik vermektedir.

Batman Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Batman Belediyesi yardım başvurusu konusunda belediye tarafından verilen iki farklı türde başvuru hizmeti vardır. Bunlardan ilki doğrudan yüz yüze başvuru yapılmasıdır. Buna göre Batman Belediyesi’ne bağlı olan ilgili yardım birimleri ile bizzat görüşerek başvuruda bulunmanız mümkündür.

Bunun yanı sıra online olarak yardım başvurusu yapma hakkınız da vardır. https://webportal.batman.bel.tr/web/guest/2 linkinden yardım alarak online başvuru oluşturmanız mümkündür. Batman Belediyesi, kimi zaman sabit telefon hatları aracılığı ile de başvuru hizmeti verebilmektedir.

Batman Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Batman Belediyesi yardım başvurusu söz konusu olduğunda ilk iş olarak detaylı başvuru formunu doldurmanız beklenir. Yardım başvuru formuna ulaşmak için de hem yüz yüze hem de online yöntemleri izlemek mümkündür. Batman Belediyesi’nin yetkili yardım birimleri aracılığı ile başvuru formu edinilebilir. Aynı zamanda hem e – belediye giriş hem de e – devlet kapısı sisteminden başvuru formu talep etmek mümkündür.

Batman Belediyesi yardım başvurusu için doldurmanız gereken formda size ait bazı sorular yer alacaktır. Bu sorular da genellikle adres, iletişim, kimlik ve gelir durumu bilgileri ile alakalıdır.

Formda yer alan soruların her zaman doğru yanıtlar verilerek doldurulması da önemlidir. Aynı şekilde formdaki sorunların eksiksiz olarak da doldurulması şarttır. Başvuru formundaki bilgiler sayesinde belediyenin yardım görevlileri sizleri ziyaret edecektir.

Batman Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Batman Belediyesi’ne yapılan yardım başvurularını sorgulama hakkı da tanımlanmıştır. Yardım başvuruları, ortalama 2 ila 4 hafta gibi bir sürede belediye tarafından neticeye kavuşturulur. Başvuru sahipleri de bu süreçte başvurularının durumlarını öğrenebilmektedir. Yardım başvurusu sorgulaması için de belediyenin sunduğu birden fazla kanal vardır.

Batman Belediyesi’ne ait yetkili yardım birimlerini ziyaret ederek sorgulama yapılabilir. Bunun için de başvuru sahibinin ilgili makamı bizzat ziyaret etmesi gerekmektedir. Bunun haricinde online olarak ya da telefon numaraları üzerinden de yardım başvurusu sorgulaması yapılabilir.

Batman Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Batman Belediyesi yardım başvurusu için belediyenin özel olarak atamış olduğu telefon numaraları vardır. 0 533 153 65 72 numaralı cep telefonundan yardım başvuruları hakkında genel bilgi alınabilir. Aynı şekilde bu numara vasıtası ile yardım başvurusu sorgulaması da yapılabilmektedir. Buna ek olarak Batman Belediyesi de Beyaz Masa Çağrı Merkezi üzerinden bilgi verebilmektedir. 153 numaralı bu çağrı merkezini kullanarak siz de yardımlar hakkında genel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu hat, yalnızca Batman için değil tüm Türkiye illeri için de geçerlidir.

Batman Belediyesi Gıda Yardımı

Batman Belediyesi yardım başvurusu, belediyenin gıda yardımları için de geçerli olan bir hizmettir. Batman Belediyesi de genellikle 2 farklı türde gıda yardımı hizmeti vermektedir. Bunlardan ilki Batman Belediyesi gıda kolisi dağıtımı hizmetidir. Bir diğeri de günlük sıcak yemek ve ekmek dağıtımıdır.

Gıda kolisi, yardım başvurusunda bulunan yoksul ailelere yönelik bir hizmettir. Bir nevi erzak kolisi olan gıda kolisinde bir evin temel mutfak ihtiyaçları yer alır. Kolide genellikle geç bozulacak türden besinlere yer verilir. Bunlar baklagiller, un, şeker, çay ve yağ gibi besinlerdir. Gıda kolisi yardımı, hem düzenli hem de zaman zaman süreli olarak verilen yardımlardan biridir.

Gıda kolisi yardımı, Ramazan ve Kurban bayramları döneminde pek çok haneye ulaştırılır. Batman Belediyesi, Kurban Bayramı sürecinde kurban eti yardımları da sunmaktadır. Bunun yanı sıra belediyenin günlük sıcak yemek ve ekmek türü gıda yardımları da bulunmaktadır. Özellikle de kimsesiz, yaşlı ya da hasta kimselere verilen bu hizmetten her gün faydalanmak mümkündür.

Batman Belediyesi, Ramazan ayı boyunca da pek çok bölgede ücretsiz yemek hizmeti sunar. Aşevi olarak verilen bu gıda hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmak mümkündür.

Batman Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Batman Belediyesi yardım başvurusu yaparak da gıda yardımı alabilmek söz konusu olacaktır. Batman’da ikamet eden yoksul vatandaşlar gerekli adımları atarak düzenli gıda yardımı almaya başlayabilirler. Gıda yardımları için açılan başvurularda da yoksulluk belgesi gibi gelir durumunu beyan eden belgelerin ibrazı şarttır.

Gıda yardımı başvurusu için de yardım başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Batman il sınırlarında ikamet eden kişiler, gıda yardımlarından ister süreli isterlerse de düzenli olarak faydalanabilirler.

Batman Belediyesi Yardım Kolisi

Batman Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte yardım kolisi türü yardımlar da alabilirsiniz. Batman Belediyesi erzak kolisi yardımı olarak da bilinen bu yardımlarda bir hanenin temel ihtiyaçlarına yer verilir. Bu temel gereksinimler de yalnızca besin ve mutfak gereksinimleri ile sınırlı değildir.

Batman Belediyesi erzak yardımı başvurusu sayesinde hijyen ürünleri ve kıyafet türü yardımlar da alınabilir. Bu tür yardımlara başvurmak isteyen kişilerin de mutlaka yoksulluk belgesini beyan etmeleri beklenir. Aynı şekilde Batman il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak da erzak yardımı için aranılan birincil kriterlerden biridir.

Batman Belediyesi Yardım Parası

Batman Belediyesi yardım başvurusu, yardım parası hizmetleri için de geçerli olan bir başvuru yöntemidir. Para yardımı almak isteyen kişilerin asgari gelir düzeyinin altında bir gelire sahip olmaları şarttır. Para yardımları da düzenli ya da süreli olarak verilen temel yardım hizmetlerinden biridir. Para yardımı almak isteyen Batmanlı vatandaşlar da mutlaka yoksulluk belgesi ile birlikte başvuruda bulunmalıdır.

Batman Belediyesi yardım başvurusu sayesinde siz de düzenli olarak para yardımı talep edebilirsiniz. Batman Belediyesi, yapılan başvuruları değerlendirme altına alarak uygun adaylara aylık para yardımı imkanı da tanımaktadır.

Batman Belediyesi Süt Yardımı

Batman Belediyesi yardım başvurusu içerisinde henüz ne yazık ki süt yardımı adına atılmış olan bir adım bulunmamaktadır. Belediyelerin süt yardımlarını düzenli ve sürekli hale getirmek için ekstra çalışmaları bulunmaktadır. Batman Belediyesi de belli bir süre sonra süt yardımı için adım atacaktır.

Yine de Batman Belediyesi, bebekli ve çocuklu ailelere yönelik başka yardımlar ile de ön plana çıkar. Örneğin bebek sahibi olup maddi sıkıntı çeken ailelere belediye tarafından mama ve bebek bezi yardımları yapılabilir. Aynı şekilde anne ve bebek sağlığını korumak için çeşitli sağlık hizmetleri de verilmektedir.

Batman Belediyesi Maddi Yardım

Batman Belediyesi yardım başvurusu sayesinde de maddi yardım türlerinden birine başvuruda bulunmak mümkündür. Batman Belediyesi, erzak ya da nakit para yardımı hizmeti sunan belediyelerin başında yer alır. Sosyal belediyecilik anlayışını taşıyan Batman Belediyesi, düzenli erzak ve para yardımları yapmaktadır. İl sınırlarında ikamet etmekte olan yoksul ve muhtaç kimseler de bu tür yardımlardan diledikleri zaman faydalanabilirler. Batman Belediyesi’nin maddi yardımları, bir hanenin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.

Bu tür yardımlar için de yoksulluk belgesi ve yardım başvuru formu gibi belgelerin beyan edilmesi şarttır. Maddi yardım başvurularında da diğer yardımlar ile benzer olan süreçlerden geçilmesi gerekir.

Batman Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Batman Belediyesi yardım başvurusu yaparak düzenli para yardımlarından olan sosyal yardım kartı da alabilirsiniz. Sosyal yardım kartı, Batman Belediyesi ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile vatandaşlara verilen bir yardım hizmetidir. Sosyal yardım kartı, her ay düzenli olarak güncellenir.

Batman Belediyesi’nin sosyal yardım kartı hizmeti hem marketlerde hem de mağazalarda geçerlidir. Bu kartın içerisinde buluna paranın kıyafet ve mutfak alışverişi gibi ihtiyaçları karşılamak için kullanılması da mümkündür. Sosyal yardım kartı hizmeti için de yoksulluk belgesi ve başvuru formu gibi birincil önemdeki belgelerin beyan edilmesi şarttır.

Batman Belediyesi Para Yardımı

Batman Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte para yardımı hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Düzenli olarak verilen para hizmetleri hem sosyal yardım kartı hem de maddi yardım hizmetleri içerisindedir. Para yardımlarından faydalanmak isteyen kişilerin de asgari gelir düzeyinin altında bir aylık gelire sahip olmaları şarttır. Bu tür para yardımlarından aynı zamanda öğrenciler de faydalanabilir. Öğrenci olup maddi sıkıntı çeken kişilere belediye tarafından düzenli burs hizmetleri verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu