Belediye Yardımları

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2022; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama işlemleri Gaziantep’te yaşayan ve geçim zorlukları ile karşı karşıya kaldığı için yaşam mücadelesi veren vatandaşların merak ettiği konular arasında yer alıyor. Gaziantep Belediyesi, sosyal yardımlaşmaya verdiği önemden dolayı birçok kurum ve kuruluş ile koordineli şekilde yardımlaşma çalışmaları yapmaktadır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu, maddi durumu belirlenen seviyenin altında olan ve bu nedenle de geçinemeyen vatandaşların yaptığı başvurulardır. Gaziantep Belediyesi, bu yardımlar kapsamında muhtaç vatandaşlara gıda, erzak yardımlarının yanı sıra maddi yardımlar da yapmaktadır. Bizler de bu rehberimizde Gaziantep Belediyesi’nden nasıl yardım alabileceğiniz dair size yol gösterecek bilgileri sizlerle paylaştık.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları kapsamında muhtaç olan, düşkün ve yetersiz gelire sahip olan vatandaşlara yardım eli uzatmakta ve bu sayede birçok düşkün insanın da ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayarak halkın refah seviyesini arttırmayı hedeflemektedir.

Sosyal yardımlar konusunda son derece hassas olan Gaziantep Belediye Başkanı, yardımlar öncesinde bizzat sosyal medya hesabından da vatandaşlara duyuru yapmaktadır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapan vatandaşların tüm başvuruları detaylı bir şekilde ve vatandaşların adreslerine gidilerek incelenir. Bu sayede vatandaşlara sadece para yardımı değil, muhtaçlık durumlarına ve ihtiyaçlarına göre gıda, giyim, ilaç, ev eşyası, kırtasiye malzemesi ya da medikal cihazlar gibi yardımlar da yapılır.

Tüm bu yardımların yanı sıra sosyal belediyecilik anlayışının yoğun olduğu belediyelerden birisi olan Gaziantep Belediyesi, ayni yardımlar kapsamında vatandaşlara iş ve eğitim olanakları da sağlamaktadır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapacak olan vatandaşların aynı zamanda belediye tarafından belirlenen şartlara da uyumluluk sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar doğrultusunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapacak olan vatandaşların 3294 kanun kapsamına göre;

  • Asgari geçim tutarının altında bir gelire sahip olması,
  • Resmi nikahlı eşini kaybetmesi ve gelirinin olmaması,
  • Anne ve babasını kaybetmiş böylelikle yetim ve öksüz kalmış olması,
  • Yoksulluk durumunu muhtarlıklardan alınan yoksulluk belgesi ile ispatlamış olması,
  • Engelli ya da yaşlı olması ve kimsesiz olduğundan dolayı kendi bakımını yapamıyor olması gerekmektedir.

Bu vatandaşların Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu değerlendirilir ve aynı zamanda ihtiyaçlarına göre hangi yardımların ne süre ile verilmesi gerektiği detaylı bir şekilde belediye yetkilileri tarafından belirlenir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmak isteyenler farklı şekillerde belediyeye yardım taleplerini iletebilmektedir. Muhtaç vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen başvuru yöntemi ise doğrudan Gaziantep Belediye binasına giderek yardım başvurusu yapmaktır.

Belediye binasına giderek doğrudan başvuru yapamayacak olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar ise belediyenin telefon numarasını tuşlayarak yetkililere ulaşabilir, sorularını iletebilir ve yardım taleplerinde bulunabilirler. Eğer yardım taleplerinizi arayarak bildirmek istemezseniz o halde belediyenin WhatsApp hattına mesai saatleri içinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmak isteyenler başvurularını e-devlet sistemine bilgileri ile giriş yaparak online olarak https://www.turkiye.gov.tr/gaziantep-buyuksehir-belediyesi adresi üzerinden yapabilmektedir. Bu linki tıkladığınızda karşınıza e-devlet giriş sayfası çıkacaktır. Ekrandaki giriş bilgileri kutucuklarını doldurup giriş yaptığınızda doğrudan Gaziantep belediyesinin yardım başvurusu ekranına yönlendirileceksiniz.

Gaziantep Belediyesi’nden gıda yardımı almak isteyen vatandaşlar, ise yine online olarak https://gidapaketi.gaziantep.bel.tr/ linkinden belediyenin online başvuru sistemine giriş yaparak gıda yardımı taleplerini yetkililerine kısa sürede iletebilmektedir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu işlemlerini isterseniz belediyeye giderek isterseniz online olarak yapın her başvuru şeklinde de mutlaka Gaziantep yardım başvuru formu doldurmak durumundasınız. Bu form başvurularınızın değerlendirmeye alınacağı formdur. Dolayısıyla da içerisinde başvuru sahibinin ve aile üyelerinin sağlık, eğitim, gelir düzeyi ve ikamet gibi bilgileri yer alır.

Formda belirttiğiniz bilgiler, değerlendirme sırasında yetkililer tarafından online sistemler üzerinden kontrol edileceğinden forma yazdığınız bilgilerin doğru olması başvuruşunuzun kısa sürede olumlu sonuçlanması büyük önem taşır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yaptıktan sonra başvuru yaptığınız kanallar üzerinden sorgulama işlemini de gerçekleştirmeniz mümkündür. Zira, başvurularınız olumlu olarak sonuçlandığında belediye yetkilileri sizlere en kısa sürede ulaşım sağlayarak alacağınız yardımlara dair yardım türü, yardım miktarı ve yardım süresi hakkında detaylı bilgiler vermektedir.

Ancak başvuru sürecinize dair merak ettikleriniz olduğu takdirde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu hattı üzerinden belediyeye ulaşım sağlayarak başvuru sonucunuzu sorgulayabilir ya da başvuru yapacaksanız öncesinde merak ettiğiniz tüm soruların cevabını öğrenebilirsiniz.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefonu Numarası

Başvuru öncesinde yardımlara dair merak ettiklerinizi sormak ya da başvurunuzun sonucunu öğrenmek için 0850 207 27 27 numaralı Gaziantep Belediyesi yardım başvurusu hattını arayabilirsiniz. Eğer belediye yetkililerine mesaj yolu ile ulaşmak istiyorsanız o halde 0342 153 00 00 numaralı Gaziantep Belediyesi WhatsApp ihbar hattının numarasına mesai saatleri içerisinde mesaj gönderebilirsiniz.

Tüm belediyelerin kullanmış olduğu sabit hat ALO 153 numaralı hat ile de yine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşmanız mümkündür. Bu sayede birçok farklı yoldan hane yardımı ya da gıda yardımı başvurusu da yapabilirsiniz.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Yardıma muhtaç olan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapmış olan vatandaşlara belediye tarafından gıda yardımı yapılmaktadır. Gıda yardımı yapılan koliler içerisinde nohut ve pirinç gibi kuru bakliyatları yanı sıra yağ, çay, şeker, makarna gibi temel gıda ürünleri de yer almaktadır. Bu koliler, belediye yetkilileri tarafından muhtaç ailelerin evine kadar götürülür.

Özellikle Ramazan Ayı ve Kurban Bayramı gibi beslenmenin daha önemli olduğu zamanlarda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, daha fazla aileye gıda yardımı yapmaktadır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu, belediyenin resmi web sitesi üzerinden ya da ALO 153 numaralı yardım hattı üzerinden yapılabilmektedir. Yapılan bu başvurular Gaziantep Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından değerlendirilir ve uygun görülen ailelere hem gıda hem de erzak yardım kolileri dağıtılır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkin tıklayabilirsiniz.

gaziantep büyükşehir belediyesi gıda yardımı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Yardım kolileri, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı dönemlerinde muhtaç ve düşkün ailelere ulaştırılan sosyal yardımlardır. Gaziantep Belediyesi’nin muhtaç ailelere dağıttığı bu koliler içerisinde temel beslenme gıdaları yer almaktadır.

Gaziantep Belediyesi, her yıl ortalama olarak 100 bin aileye içerisinde çay, pirinç, şeker gibi temel besinlerin bulunduğu yardım kolileri dağıtmaktadır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yardım Parası

Para yardımı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin en az verdiği sosyal yardımlardan birisidir. Eğer ailenin hiçbir geliri yok ise, maddi durumu asgari geçim sınırının çok altında ise, ailede sigortalı çalışan yok ise bu gibi durumlarda Gaziantep Belediyesi kapsamlı bir inceleme yaparak para yardımında bulunmaktadır. Bu sayede belediye, bir nevi yardımların kötü kullanılmasının ve su istimal edilmesinin önüne geçmektedir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi süt yardımlarına “Anneye Süt Bebeğe Can” sloganı ile başlamıştır. Bu bağlamda hem çocuk hem de hamile sağlığını ön planda tutan Gaziantep Belediyesi, Gaziantep’te sürekli yaşayan vatandaşlara süt yardımı yapmaktadır.

Çocukların süt içme alışkanlığı kazanarak sağlıklı bir şekilde büyümesini ön gören Gaziantep Belediyesi, aynı zamanda hamilelik döneminde de kadınların sağlığı için sütün önemini vurgulayarak hem çocuklara hem de hamile kadınlara süt yardımı yapmaktadır.

Gaziantep Belediyesi, 45 günde bir belirlenen ailelere 12 litre süt dağıtımı yapmaktadır. Süt yardımı şartı ise sadece hamile olmak ya da hanede 6 yaşından daha küçük çocuk olması şartıdır. Bu şarta uyan kişilere muhtaçlık şartı aranmadan süt dağıtımı yapılmaktadır.

Gaziantep Belediyesi’nden süt yardımı almak isteyen Gaziantep vatandaşları 0850 207 27 27 numaralı hattı ya da ALO 153’ü tuşlayabilirler. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi süt yardımı başvurusu için ayrıca belediyenin 0342 153 00 00 numaralı WhatsApp hattına da mesaj atmanız yeterlidir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Sosyal Yardım Kartı, birçok belediyede olduğu gibi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde de muhtaç kişilere verilen bir karttır. Ancak bu kart, belediyeden düzenli ve sürekli olarak yardım alan kişilere temel beslenme ihtiyaçlarını gidermeleri amacı ile verilmektedir.

Sosyal yardım kartlarına her ay düzenli olarak belediye tarafından ailenin muhtaçlık seviyesine göre belirlenmiş miktarda ödeme yapılır. Vatandaşlar bu miktar doğrultusunda markete giderek kendi ihtiyaçlarını kendileri gidermektedir.

Sosyal yardım kartı başvurusu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi binasında, bağlı olduğunuz muhtarlıklarda yapabileceğiniz bir işlem olmakla birlikte dilerseniz ALO 153 yardım hattını da arayarak sosyal yardım kartı talebinizi iletebilirsiniz.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Para Yardımı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, muhtaç ve düşkün vatandaşlar için nakit yani maddi yardımlar da yapmaktadır. Gaziantep Belediyesi Hane Yardımı projesi dahilinde yapılan bu yardımlar, her vatandaşın yoksulluk durumuna göre detaylı olarak inceleme sonucunda belirlenir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi maddi yardım başvurusu da yukarıda belirttiğimiz tüm yardım kanalları vasıtası ile yapılabilmektedir. Başvuru sırasında formu eksiksiz bir şekilde ve doğru olarak doldurduğunuzda başvurunuz belediye yetkilileri tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu