Belediye Yardımları

Iğdır Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Iğdır Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2022; Iğdır Belediyesi yardım başvurusu sayesinde de pek çok yoksul durumda olan kişinin temel ihtiyaçları karşılanmış olur. Iğdır Belediyesi, her sene düzenli olarak çeşitli sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Iğdır Belediyesi yardım başvurusu kapsamında yoksul durumda olan kişilere yönelik erzak ve nakit para yardımları yer alır.

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu için vatandaşların da bazı özellikleri taşıyor olmaları gerekir. Iğdır Belediyesi yardım başvurusu 2022 rehberinde de bu kriterlere kapsamlı bir şekilde yer verilmiştir. Siz de rehberimizden yola çıkarak yardım başvuruları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Iğdır Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu yaparak pek çok sosyal yardım hizmetinden düzenli olarak yararlanabilirsiniz. Iğdır Belediyesi sosyal yardım başvurusu içerisinde çeşitli yardımlar bulunur. Bu yardımların tamamı da yoksul ve muhtaç durumda olan kişilerin gereksinimlerini karşılamak içindir. Iğdır Belediyesi yardımları aşağıdaki listede detaylı bir şekilde yer almaktadır:

 • Asgari gelir grubunun altında olan kişilere erzak ve nakit para yardımları
 • Şehit ve gazi yakınlarına çeşitli yardımlar
 • Yaşlı kimselere yönelik yardımlar
 • Hasta ya da engelli bireylere yönelik yardımlar
 • Öğrencilere verilen yardımlar
 • Doğal afet, kaza ya da yangın gibi durumlardan etkilenen kişilere yönelik yardımlar
 • Pandemiden etkilenen kişilere verilen yardımlar
 • Gıda kolisi ve sıcak yemek yardımları
 • Kira ve yakacak yardımları
 • Sağlık yardımları

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu içerisinde yukarıda bahsi geçen tüm sosyal yardımlar yer alır. Iğdır’da ikamet etmekte olan yoksul vatandaşlar da yukarıdaki pek çok yardımdan faydalanabilir.

Iğdır Belediyesi Yardım Kimlere Verilir?

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu yapacak olan kişilerin bazı kriterleri sağlıyor olup olmadıklarına bakılması gerekir. Bu kriterlerin de başında kişinin maddi durumuna yönelik konulan kriterler yer alır. Buna göre kişilerin aylık gelirleri asgari ücretin de altında ise o zaman yardım başvurusu yapma hakkı bulunacaktır. Başvuru sahiplerinin aynı zamanda bağlı oldukları muhtarlıktan da yoksulluk belgesi almaları şarttır.

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu konusunda bir diğer kriter de kişinin ikametgah adresidir. Buna göre başvuru sahibi olan kişilerin mutlaka Iğdır il sınırları içerisinde ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu için talep edilen diğer kriterler de aşağıda sıralı olarak verilmiştir:

 • Şehit ya da gazi yakını olmak
 • Hasta ya da engelli olmak
 • Kimsesiz olmak
 • İşsiz olmak ya da düzenli bir gelire sahip olmamak
 • Yaşlı olup maddi sıkıntı çekiyor olmak

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu için yukarıdaki kriterlerden birini sağlıyor olmak yeterlidir. Kimsesiz kişilere yardım başvurularında her zaman öncelik tanınır. Aynı şekilde hasta ve yaşlı kişilere de başvuru sürecinde öncelik tanınabilir.

Iğdır Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu, birkaç kolay adımda yapılabilecek bir işlemdir. Bunun için ilk önce belediyenin yetkili yardım birimleri ile görüşmek gerekebilir. Iğdır Belediyesi, yardım başvuruları için özel birimler oluşturmuştur. Yardım talep edecek olan kişinin da bizzat bu birimlere giderek başvuru yapması mümkündür.

Özellikle de pandemi dönemi ile birlikte belediyenin online başvuru hizmetleri de gündeme gelmiştir. Iğdır Belediyesi, https://online.igdir.bel.tr/ebelediye/# linki aracılığı ile yardım başvurusu hizmeti sunmaktadır. Belediyeye gitmek istemeyen vatandaşlar online başvuruda bulunabilir.

Başvuru sürecinde sizden talep edilen belgeleri de beyan etmeniz şarttır. Bu belgelerin arasında kimlik belgesi, yardım başvuru formu ve yoksulluk belgesi gibi evraklar yer almaktadır.

Iğdır Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu söz konusu olduğunda ilk önce yardım başvuru formunu doldurmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Yardım başvuru formları, hemen hemen her ilin belediyesinde aynı şekilde düzenlenmiştir. Formda başvuru sahibi ile ilgili çeşitli sorular yer alır. Bu sorular da genellikle adres, iletişim, kimlik ve gelir durumu bilgilerini içerir.

Iğdır Belediyesi’nin yardım birimleri ile görüşerek başvuru formunu doldurabilirsiniz. Buna ek olarak eğer isterseniz online olarak da form doldurabilirsiniz. E – belediye giriş ya da e – devlet sistemi aracılığı ile yardım başvuru formunu doldurmanıza izin verilmektedir.

Yardım başvuru formunu doldururken mutlaka tüm sorulara doğru yanıtlar vermeniz gerekir. Aynı şekilde formda yer alan soruları eksiksiz bir şekilde doldurmanız da önemlidir. Başvuru formunda eksiklik olması halinde başvurunuz geçersiz kabul edilebilir.

Iğdır Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu hakkında gerekli sorgulamaları yapma hakkı da vatandaşlara tanımlanmıştır. Yardım başvuruları, genellikle 2 hafta ya da 3 hafta gibi bir sürede neticeye kavuşur. Başvuru sahipleri de bu sürede başvurularının gidişatı ile ilgili genel bilgilere ulaşabilir.

Yardım başvurusu sorgulama için de belediyenin yardım birimleri ile görüşmek yeterlidir. Aynı şekilde online yöntemleri kullanarak da yardım başvurusu sorgulaması yapılabilir. Buna ek olarak Iğdır Belediyesi’ne ait bazı telefon numaraları üzerinden de yardım başvurusu sorgulaması yapmanız mümkündür.

Iğdır Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Iğdır Belediyesi, sosyal yardımlar için bazı özel telefon numaraları atamıştır. Belediyenin ilgili yardım birimleri de bu telefonlar aracılığı ile vatandaşlara gerekli bilgileri vermektedir. Yardım başvuruları hakkında bilgi almak için bu numaraları kullanabilirsiniz. Aynı şekilde yardım başvurusunu sorgulamak için de bu kanalları kullanmanız mümkündür.

Iğdır Belediyesi, 0 476 227 48 33 numaralı sabit hat üzerinden gereken yardım desteğini sunacaktır. Aynı zamanda 153 numaralı Beyaz Masa Çağrı Merkezi’ni de kullanmanız mümkündür. Beyaz Masa, Iğdır da dahil olmak üzere tüm illere yönelik yardım başvuruları hakkında bilgi veren bir hattır.

Iğdır Belediyesi Gıda Yardımı

Iğdır Belediyesi de gıda yardımlarına ağırlık veren sosyal belediyelerden biridir. Vatandaşların temel besinlere erişim sağlaması için belediye bünyesinde pek çok gıda yardımı hizmeti bulunmaktadır. Bunlardan biri gıda kolisi diğeri de sıcak yemek ve ekmek dağıtımı hizmetidir. Iğdır Belediyesi, yoksul ve muhtaç durumda olan vatandaşlara düzenli ya da süreli olarak gıda hizmetleri vermektedir.

Gıda kolisi hizmetinde bir hanenin temel mutfak ihtiyaçları baz alınır. Gıda kolileri, genellikle Ramazan ve Kurban bayramlarında dağıtılır. Yine de bazı sıradan günlerde de yoksul kişilere gıda kolisi dağıtımı yapılır.

Aynı şekilde sıcak yemek ve ekmek dağıtımı hizmetleri de belediyenin sık başvurulan gıda yardımlarından biridir. Kimsesiz, yaşlı ya da hasta olan vatandaşlara belediye birimleri tarafından her gün sıcak yemek hizmeti verilir.

Iğdır Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu yaparak gıda yardımları için de talep oluşturmak söz konusudur. Iğdır Belediyesi, yoksulluk belgesine sahip olan vatandaşlarına düzenli gıda yardımları yapar. Bazı vatandaşların özel durumlarında da belediyeden gıda yardımı talep etmesine izin verilir.

Iğdır Belediyesi’nden gıda yardımı almak için muhtarlıktan yoksulluk belgesi almak ilk adım olacaktır. Daha sonrasında yardım başvuru formunu doldurarak ilgili yardım birimlerine beyan etmek gerekir. Bu birimlerde yapılan incelemeler neticesinde 2 – 3 hafta gibi bir sürede gıda yardımı dağıtılmaya başlanır. Durumun ciddiyetini belirterek daha kısa sürede de gıda yardımı hizmetinden faydalanılabilir.

Iğdır Belediyesi Yardım Kolisi

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu sayesinde belediyeden yardım kolisi hizmeti de alınması mümkündür. Yardım kolisi, Iğdır Belediyesi erzak kolisi hizmeti olarak da bilinir. Erzak kolisi, gıda kolisinin daha kapsamlı halidir. Yardım kolisinde mutfak gereksinimlerinin yanı sıra bazı temel hijyen ürünlerine de yer verilir. Hatta eğer vatandaş talep ederse kişilere kıyafet dağıtımı da yapılabilir.

Iğdır Belediyesi yardım kolisi başvurusu için yoksulluk belgesine sahip olmak şarttır. Yoksulluk belgesi olan kişiler, belediyeden düzenli olarak da erzak kolisi talep edebilir. Yardım kolisi hizmeti için de yardım başvuru formunun eksiksiz ve doğru yanıtlar verilerek doldurulması önemlidir. Yapılan başvuruların tamamı da bir an evvel ilgili yardım birimleri tarafından inceleme altına alınır.

Iğdır Belediyesi Yardım Parası

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu, yardım parası için de uygulanan yöntemlerden biridir. Iğdır Belediyesi, yılın bazı dönemlerinde yardım parası hizmeti sunmaktadır. Buna göre gelir durumu asgari gelir düzeyinin de altında olan kişilere belediye tarafından yardım parası verilir.

Iğdır Belediyesi, yardım parası hizmetini kimi zaman sürekli hale de getirmektedir. Bunun için de belediye bünyesinde sosyal yardım kartı türü hizmetler oluşturulmuştur. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlar da gerekli olan başvuru adımlarını tek tek uygulamak durumundadır. Yardım parası başvuruları da hem yüz yüze hem de online olarak yapılabilir.

Iğdır Belediyesi Süt Yardımı

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu kapsamında şu an düzenli bir süt yardımı hizmeti yer almaz. Süt yardımı için de belediyenin attığı bazı temel adımlar bulunmaktadır. En yakın zamanda Iğdır Belediyesi de düzenli süt yardımına başlayacaktır. Yine de Iğdır Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte daha farklı yardım hizmetlerinden yararlanmak da mümkündür.

Iğdır Belediyesi, bebek sahibi olan yoksul ailelere düzenli olarak bebek bezi ve mama hizmetleri verir. Iğdır Belediyesi yardım başvurusu sayesinde aynı zamanda anne ve bebek sağlığı hizmetlerinden de ücretsiz olarak yararlanmak mümkündür. Bebek sahibi olan yoksul aileler, gerekli başvuruları yaptıktan sonra hemen bu yardımlardan faydalanabilir.

Iğdır Belediyesi Maddi Yardım

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu, maddi yardım türleri için de tercih edilmesi gereken bir yoldur. Maddi yardımların içerisinde yardım kolisi, nakit para, gıda ve kıyafet yardımları başta gelir. Iğdır’da ikamet eden yoksul vatandaşlar, maddi yardımlardan düzenli olarak yararlanabilirler. Maddi yardımlar, çoğu zaman yalnızca para yardımı olarak da verilebilir.

Iğdır Belediyesi, kira ve yakacak türü yardımlar da sunarak bunları maddi yardımlar kategorisine almıştır. Aynı şekilde ulaşım yardımları da yine belediyenin maddi yardım hizmetlerinden biridir. Gelir durumu asgari gelirin altında olan yoksul vatandaşlar, ihtiyaç duydukları maddi yardım hizmeti için özel olarak başvuruda bulunabilirler. Bu başvurular da belediyenin yetkili yardım birimleri tarafından en kısa sürede inceleme altına alınacaktır.

Iğdır Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte sosyal yardım kartı hizmetleri de alınabilir. Sosyal yardım kartı, belediyenin sağladığı maddi hizmetlerden biridir. Kartın içerisinde vatandaşların harcaması için belli miktarda para bulunur. Kartın bakiyesi de her ay düzenli olarak güncellenir.

Sosyal yardım kartı hizmetini belediye ile anlaşmalı olan bankalardan alabilirsiniz. Elbette bu yardım hizmeti için de başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Iğdır’da ikamet eden yoksul vatandaşlar, sosyal yardım kartı alabilir. Kartın da belediye ile anlaşma sağlamış olan marketlerde geçerli olduğunu bilmek gerekir.

Iğdır Belediyesi Para Yardımı

Iğdır Belediyesi yardım başvurusu sayesinde para yardımı da alabilirsiniz. Maddi yardımların başında gelen para yardımı, belediyenin sık sık sunduğu hizmetlerden biridir. Para yardımı için de muhtarlıktan alınan yoksulluk belgesinin ve yardım başvuru formunun beyan edilmesi gerekir. Iğdır Belediyesi birimleri de yapılan başvuruları değerlendirme altına alıp sonuçları başvuru sahiplerine bildirecektir.

Para yardımlarından öğrenciler de faydalanabilir. Iğdır Belediyesi, başarı durumu iyi olan öğrencilere burs imkanı sunar. Belediye burslarının geri ödemesi de bulunmamaktadır. Öğrenci olup maddi zorluk çeken kişiler burs hizmetleri için başvuruda bulunabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu Yardım Başvurusu