Bankacılık

Mail Order Nedir? Mail Order Ne Demek?

Mail Order Nedir? Mail order nedir, mail order nasıl yapılır. Bankacılık işlemlerinin çoğalması ile müşteriler yeni ödeme yöntemlerini kullanarak daha kolay ödeme yöntemleri aramaktadır. Günümüzde artık eskisi kadar popüler olmasa da Mail order ile ödeme yapma hala en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri. Uzaktan yapılacak ödemelerde kartsız işlem yapılmasına imkan sağlayan bu yöntem sayesinde ülkenin farklı ucundaki satıcılar müşterilerinden mail order yöntemi ile tahsilat yapabilmektedir.

Mail order ile yapılan satışlar beraberinde büyük bir güvenlik açığı da getirmektedir. Bilinçsizce yapılan ödeme işlemleri ile kart bilgilerini çaldıran kişiler kartlarından çok yüklü miktarlarda para çekilmesi ile karşı karşıya kalabilir. Bu yöntemi kullanırken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir ve mail order nedir bilmeden bu yöntemi kullanmamalısınız. Tanımadığınız kişilere kart bilgilerini vermemeniz sizin banka kartları ve kredi kartlarınızın güvende kalmasını sağlayacaktır.

Mail Order Nedir?

Uzaktan tahsilat yani ödeme yapılmasına imkan sağlayan mail order birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bankacılık işlemlerinde sıkça duyulan mail order kart sahibinin ve ödeme yapılmak istenen kredi kartının fiziksel olarak pos cihazında kullanılmadan ödeme yapılmasını sağlayan bir yöntemdir. Kart sahibinin satıcıya kart bilgilerinin vermesi ile mail order işlemi yapılabilir. Yani en basit anlatımı ile mail order nedir sorusuna yanıt olarak kartsız ödeme diyebiliriz.

Mail order ile ödeme yapmak isteyen kişiler pos cihazı sahibine kredi kartının arkalı önlü resmini gönderebilir veya kart numarası, cvv ve son kullanma tarihi bilgilerini paylaşabilir. Pos cihazı sahibi bu bilgiler ile kartsız işlemler menüsünden mail order ödeme yöntemini seçerek kredi kartından kartsız ödeme alabilir.

Mail Order Nasıl Yapılır?

Peki mail order ile ödeme almak istersek bunu nasıl yapabiliriz? Bu ödeme aracı ile yapılan ödemelerde iki farklı yöntem ile karttan para çekebilirsiniz. Bunlardan biri resmi bir yöntem iken diğeri gayri resmi bir yöntemdir. Gayri resmi dememizin sebebi mail order ile ödeme alırken ödemenin güvenliği için kart sahibinden bazı belgeler istenmektedir. Ancak bu belgeler olmadan da karttan ödeme alınabilir.

Mail order ile ödeme yapabilmek için bir pos cihazınızın olması gerekmektedir. Pos cihazı ekranında kartsız işlemler menüsünden mail order seçeneğini seçerek bu yöntemi kullanabilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda sırası ile kart numarasını, son kullanım tarihini ve cvv tarihini girdikten sonra karttan ödeme alabilirsiniz. Bankacılık teknolojinin gelişmesi ile artık mail order işlemlerinde kart sahibinin telefonuna 3D sms onayı gitmektedir. Ancak bundan birkaç yıl öncesine kadar smssiz mail order yapılabilmekteydi.

Olması gerektiği gibi mail order yapabilmek için ise kart sahibinden kimlik fotokopisi ve kartın arkalı önlü resmi istenmektedir. Böylece bu işlem hem alıcı hemde satıcı için güvenli olmaktadır. Ancak tanımadığınız ve adı duyulmamış firmalardan yapacağınız mail order işlemlerinde kartınızın çalınma riski bulunmaktadır. Bu yüzden alışverişlerinizde bu yöntemi kullanarak ödeme yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Mail Order Güvenlimi ?

Bu yöntemin güvenli olabilmesi için hala bankalar çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Yeni alınan 3d sms güvenlik onayı sayesinde artık bu işlem biraz daha güvenli olsa da hala firmaların kart sahiplerinden talep ettiği mail order formu nedeni ile büyük bir güvenlik açığı oluşturmaktadır.

Birkaç sene öncesine kadar çok popüler bir ödeme yöntemi olan mail order hızla yaygınlaşan ve binlerce insanın mağdur olmasına neden izinsiz mail order çekimleri nedeni ile popülerliğini kaybetti. Birçok kişinin kartlarını kopyalayan kötü niyetli kişiler kart sahiplerinin izni ve haberi olmadan kartlarından para çekerek büyük bir vurgun yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu