Bankacılık

Senet Nasıl Doldurulur?

Senet doldurmayı bilmeyenler için hazırladığımız bu başlık ile senet nasıl doldurulur ve senet doldururken dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenebilirsiniz.

Mahkemelerde herhangi bir sorun teşkil etmeyecek senet örnekleri için birçok yerde hazırlanan senet örnekleri bulunsa da genel olarak hukuki anlamda sorun teşkil edilebilmektedir.  Aşama aşama senet doldurma işlemi belirli noktalarda dikkat edilmesi gerektirir.Bu yüzden senet nasıl doldurulur bilmiyorsanız adım adım öğrenmeniz iyi olacaktır.

Senet çok kolay gibi görünüyor olsa da aslında doldurma anında yapılabilecek basit hatalar ardından senet tahsil edildiğinde büyük problemler yaratabilir.  Bu gibi problemlerle karşılaşmamak için senedin düzenleme tarihi ödeme tarihi miktarının Türk Lirası ile rakam ve yazı ile yazılması hamiline,  T.C. kimlik numarası,  imza,  adres ve vade tarihi gibi başlıklarla alakalı tüm detayların doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Senette Bulunan Önemli Başlıklar

Senedin üzerinde sağ alt kısımda düzenleme tarihi bulunmaktadır.  Senedin düzenleme tarihinin ve ödeme tarihi kesinlikle farklı zamanlar olmaktadır. Kişiler yanlışı fark etmeden senet düzenleme tarihini ödeme tarihi bölümünde yazarak büyük hatalar yapmaktadır.  Senette düzenleme tarihi yıl olarak ön yüzde bulunan sağ alt tarafta bulunan yerdir. Yani imzaların üst kısmında yazılır.

Tarih o gün ayın hangi günü ise yani hangi gün imza alınıyorsa o tarih atılmalıdır.  Senette dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise senedin ödeme günüdür.  Her bir ayın biri ya da 30’u gibi senet düzenlenebilir veya senet imzalı olan günden itibaren 30 günlük bir sürenin sonunda ayın hangi gününe denk geliyorsa ödemenin yapılması gerekmektedir.

Otuz birine senet hazırlanıyorsa ve ayın 15’inde imza atılıyorsa senet için diğer ayın 15’i ne gün veriliyor demektir.  Senet için dikkat edilmesi gereken diğer bir detay bazı senetlerin vade tarihlerinin bazıları 30 bazıları ise 90 günlük olabilir. Aynı şekilde bazı senetler 6 aylık,  1 yıllık ya da istenilen süre kadar belirtilebilir.  Sol üst tarafta bulunan vade kısmının altına senedin vade günü anlaşmaya bağlı olarak yazılır.  

Neden Hem Rakam Hem De Yazı Kullanılmalıdır?

Senet üzerinde ödenecek olan tutar mutlaka hem rakam hem de yazı ile yazılmalıdır.  Senetle ilgili olan iş mahkemelerinin birçoğunun dava konusu sepette yazılan rakamlar ile ilgili olanlardır.  Senedin üstünde yazılı olan miktarı arasına sonradan herhangi bir rakam eklenmemesi için bütün rakamların bitişik yazılması gerekir.

Ardından rakamın ön ve arka kısmına kare şeklinde bir işaret koyulur ön ile arkasına rakam eklenmesi de önlenir.  İşlemin öteki garanti tarafı ise sayısal değeri yazı ile de yazılmasıdır.  Örneğin çek 100 bin lira değerinde yazılacaksa 100.000 lira hem rakam ile hem de yazı ile yazılmalıdır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu