Ek İş Fikirleri

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir? Pasif gelir sağlayan kişilerin çoğalması ile birçok kişi pasif gelirin ne demek olduğunu ve nasıl para kazanıldığını merak etmektedir. Genellikle insanların ek gelir ile karıştırdığı pasif gelir arasında çok büyük farklar vardır. Doğru uygulandığı zaman yatırımcılarına çok uzun süreli, genellikle ömürlük para kazanmalarını sağlayan pasif gelir aynı şekilde büyük paralar da kazandırabilmektedir.

Uyurken para kazanmak istiyorum diyen birçok kişinin hayali pasif gelir ile gerçek oluyor. Gerçekten de siz uyurken, parkta gezinirken yada farklı işler ile oyalanırken para kazanmanız artık mümkün. Peki pasif gelir nedir ve kaynakları nelerdir? Sizler için detaylı olarak araştırdık ve yazımızın devamında en popüler kazanç yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir sözlükte henüz yer almasa da sektörde hiçbir uğraş gerektirmeden para kazandıran işler olarak bilinmektedir. Evet yanlış duymadınız siz hiçbir şekilde uğraşmıyorsunuz ve sürekli para kazanmaya devam ediyorsunuz. Pasif gelirin ne olduğunu ilk kez öğrenenler için genellikle hiçte gerçekçi gelmeyen bir cevap olabilir ama pasif gelir sayesinde yıllardır düzenli kazanç sağlayan birçok girişimci mevcut.

İnsanlar sık sık ek gelir ile karıştırıyor ama aralarındaki en büyük fark birinde para kazanmak için çaba sarfetmeniz yani uğraşmanız gerekiyor ama diğerinde hiçbir şekilde uğraşmanız gerekmiyor. Pasif gelir ile para kazanmak için tek yapmanız gereken musluğu açmak ve paraların nasıl size geldiğini görmek yeterli olacaktır. Pasif gelirin tam olarak ne olduğunu yazının devamında yer alan örnekleri inceleyerek çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif gelir yolları sınırsız denecek kadar fazla alternatife sahiptir ama birçoğu hala keşfedilmeyi bekliyor. Bu yollardan kolay para kazananların büyük bir çoğunluğu nasıl para kazandıklarını başkaları ile paylaşmıyor ve bu yüzden tek başlarına kazanmaya devam ediyor. Eğer sizde pasif gelir nedir iyice öğrendikten sonra bu işten para kazanmak isterseniz büyük paralar kazanmayı umuyorsanız kendi pasif gelir kaynağınızı bulmanız gerekmektedir.

Pasif gelire verebileceğimiz en basit örnek bir araba alıp kiralatmak, ev alıp kiraya vermek, web sitelerinden reklam yayınlamak, domain kiralatmak yada emekli maaşı. Birbirinden çok bağımsız geldi dimi? Ama hepsinin ortak yanları aynı;  hiçbiri bir uğraş gerektirmiyor ve size garanti olarak sürekli para kazandırıyor. Bunlar sizin pasif gelirin tam olarak ne olduğunu anlayabilmeniz için söylediğimiz biraz yatırım veya zaman gerektiren örneklerdi. Tabiki pasif gelir sağlamak için 60 yaşına gelip emekli olmanız gerekmiyor. Hiçbir uğraş veya sermaye gerektirmeyen pasif gelir kaynakları da mevcut. Örneğin aşağıda size büyük paralar kazandıracak detaylı bir işten bahsedeceğiz.

Affiliate ile Pasif Gelir Kazanma

Affiliate davet et kazan sistemi gibi bir şey aslında. Genellikle adını saadet zincirlerinden duyduğumuz bu işte amaç başkalarını sisteme üye ederek onların yapacağı satın alımlardan para kazanmak. Ne yazık ki saadet zincirleri ile adı anıldığı için birçok kişi yasa dışı bir iş olduğunu düşünüyor ama affiliate ile para kazanma kesinlikle legal olan bir iştir.

Amazon’dan Satış Yapmak

Affiliate’ den pasif gelir elde etmek için birçok yol mevcuttur. Örneğin amazondan satış yaparak pasif gelir elde edebilirsiniz yada bayanların sıkça denediği avon gibi ürünlerin affiliatesini yani bayiliğini alarak komisyonlardan kazanç sağlayabilirsiniz. Affiliate’de iş online olarak döndüğü için satın alım yapacak kişiyi bir kez sisteme üye yapmanız yeterli. Örneğin siz amazon affiliate kodunuz ile birisini amazona üye ederseniz o kişi 10 yıl sonra bile amazona girip bir şey satın alsa size o satın almadan %10 gibi bir komisyon gelmektedir. Yani 100 kişiyi üye etseniz ve o 100 kişi her ay 100 dolarlık bir alışveriş yapsa toplamda 10.000 dolar alışveriş sağlanır ve size bunun %10’u yani 1.000 dolar komisyon ödenir. Pasif gelir için güzel bir başlangıç değil mi 🙂

Arbitraj ile Para Kazanmak

Arbitraj fiyat farklarından yararlanarak para kazanma sanatına verilen bir isimdir. Evet bence sanattır çünkü sadece işin uzmanları arbitraj ile para kazanabilir. Arbitraj bir pasif gelirdir ve bu yöntem ile para kazanmanın sınırı yoktur ve ayda milyonlarca dolar bile kazanmanız mümkün ama bu kazanç yöntemi bu yazımızda yazacağımız 2,3 paragraf ile anlatılacak kadar basit bir iş değildir. Bunun için arbitraj ile para kazanmak başlığına tıklayarak detaylı bir şekilde hazırladığımız makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Araba Alıp Satmak

Arbitraj hakkında yinede size kısaca birkaç bilgi vermek istiyoruz. Örneğin bir araba aldınız ve fiyatı 100.000 lira siz bu arabayı başkasına 120.000 liraya satarsanız arbitraj ile para kazanmış olursunuz. Yani bir şeyi ucuza alıp pahalıya satmak arbitraj demektir. Anlamadınız değil mi 🙂 bir üst paragrafın sonundaki arbitraj ile para kazanma başlığına tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere pasif gelir nedir ve pasif gelir ile nasıl para kazanabileceğiniz konusunda çeşitli bilgiler verdik. Eğer pasif gelir ile ilgili aklınıza takılan sorular var ise yorum yaparak bize sorabilirsiniz. Bu konuyu sürekli güncelleyerek daha fazla pasif gelir kaynağını en kısa sürede konuya ekle yereceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu