Bankacılık

Kuveyt Türk Kimin? Kuveyt Türk’ün Sahibi Kim? Ortakları Kimlerdir?

Kuveyt Türk Kimin? Kuveyt Türk’ün Sahibi Kim? Ortakları Kimlerdir? Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri olan Kuveyt Türk’ün sahibi kim? Kuveyt Türk kime ait? gibi soruları merak ediyorsanız, cevapları burada. Kuveyt Katılım Bankası şeklinde de anılmaktadır ve kurucuları Araplardır. Şirket ilk defa Özel Finans Kurumu olarak kurulmuştur, 2000 yıllarında ise Türkiye’de katılım bankası olarak çalışmalarını sürdürmeye başlamıştır.

Kuveyt Türk nitelikli ve eğitimli kurumsal bir kadroya sahiptir, özellikle İslami değerlere çok fazla önem göstermektedir. En çok tekstil, emlak, metal ve sanayi alanlarında yatırımları bulunmaktadır.

En önemli özelliği ise elindeki fonları yabancı ülkelere akıtmak yerine kendi ülkesine akıtmaktadır. Şu da unutulmamalıdır ki bir kesim tarafından laikliğe karşı geldiği düşünüldüğü için tercih edilmemektedir. Fakat Kuveyt Türk faizsiz banka anlayışını getirmektedir.

Kuveyt Türk’ün Sahibi Kim?

Kuveyt Türk’ün sahibi kim sorusunun cevabı aslında tek bir kişide değildir, 4’e bölünmüş bir hisse döngüsü mevcuttur. Asıl amacının sermayeleri toplayıp ülke içinde yatırımlar yapmak ve bu sayede ülkeye katkı sağlamak olduğu görülmektedir. Fakat şu unutulmamalıdır ki, Kuveyt Türk kimin dendiği zaman kesin bir şey demek zordur, arkasında yüzlerce destekçi şirket olabilir.

Hissedarlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • %62 Kuveyt Finans Kurumu
  • %9 Kuveyt devlet SGK Kurumu
  • %9 İslam Kalkınma Bankası
  • %18 Vakıflar Genel Müdürlüğü
  • %1.04 diğer ortaklar

Kuveyt Türk’ü kim kurdu sorusunun asıl cevabı ise Kuveytli tacirler konsorsiyumudur, yani Araplardır. Bu Arapların çoğu petrol bakımından oldukça zengindir. Kuveyt’e kaçan Arapların neredeyse tamamı zaten Ortadoğu’daki petrol zenginleridir. Burası ekonomi bakımından o bölgedeki en gelişmiş yerdir. Ülkemizdeki başarıları ise Türkiye’nin mega projelerine destek vermektedir, 2 adet Ar-Ge merkezine sahip tek finans kuruluşudur, dijital dönüşümlerinde odağı sadece müşterilerine tutmaktadır ve kira sertifikasında tarihi rekorlar kırmaktadır.

Kuveyt Türk Devletin Mi Özel Mi?

Kuveyt Türk devlet bankası mı yoksa özel banka mı sorusuna cevap vermek gerekirse Kuveyt Türk 1989 yılında kurulmuş özel bir bankadır ve devletin değildir.

Kuveyt Türk Güvenilir Mi?

Kuveyt Türk güvenilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş’nin ortaklık yapısı bakımında sağlam ve devlet güvencesinde olan bankalardan biridir. Mali yapısı ve güçlü ortaklık yapısı bakımından Kuveyt Türk güvenilir bankalardan biridir.

Kuveyt Türk Ne Zaman Kuruldu

Köklü ve geçişi oldukça parlak olan Kuveyt Türk bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 28 Şubat 1989’da verdiği izinle kurulmuştur. Kuvvet Türk ülkemizde 1989 yılından itibaren aktif olarak hizmet vermektedir.

Kuveyt Finans Kimlerin

Kuveyt Türk kimin sorusunun cevaplarından biridir, faizsiz bankacılık prensipleri baz alınarak 1977 yılında Kuveyt’te kurulmuştur. Dünyanın önde gelen İslami Bankacılık kurumlarından biridir ve Kuveyt Borsası’nda halka açık olan bir şirkettir. Kuveyt Finans Evi olarak da anılmaktadır. İslami şeriat hükümlerine çok önem vermektedir. Türkiye ve Kuveyt dışında Bahreyn, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve Almanya’da da şirketleri ve finansal yatırımları bulunmaktadır. Kuveyt Tur’un sahibi kim dendiği zaman ilk akla gelen isimdir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuveyt Türk kimlere ait dendiği zaman ilk akla Araplar gelse de elbette Türkiye’ile bağlantıları vardır, bunlardan biri Vakıflar Genel Müdürlüğü’dür. 1926 yılında kurulmuştur ve içinde çok sayıda kayıtlı vakıf bulunmaktadır. Burada kayıtlı vakıfların varlıkları ve mülkleri korunmaktadır. Doğrudan Başbakanlığa bağlı olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak kendi bütçesine sahiptir ve Kuveyt Türk ile bağlantılı olmasının sebebi, vakıfların gelir ve giderlerini yönetiyor olmasıdır.

İslam Kalkınma Bankası Kuveyt Türk’ü kim kurdu sorusuna yine yabancı bir kuruluş ismiyle cevap verecek olursak, İslam Kalkınma Bankası 1973 yılında Cidde’de kurulmuştur. Müslüman ülkeler Cidde’de düzenlenen bir seminere katılmış ve orada düzenlenen İrade Beyanı uyarınca kurulmuştur, uluslararası bir kurumdur. Asıl amacı, İslam hukuku ve prensipleri ışığında Müslüman toplum ve ülkelerin kalkınmasıdır.

Kuveyt Türk Hangi Ülkeye Ait

Vakıf fonları dışında Müslümanlara yardım amacıyla kurulan özel fonlarda mevcuttur, toplam 57 ülkede bulunan bir bankadır. Kuveyt Türk’ün hissedarlarından biri olduğu için Kuveyt Türk İslam Konferansı Örgütü üyelerinden biridir, banka sermayesine katkı payı ödemektedir ve diğer şartlara uymaktadır.

Kuveyt Türk kimlere ait Araplar fakat Türkiye’deki hisseleri ve başarıları da oldukça fazladır. Hissedarlarından biri güçlü SGK kurumudur. Yaşlıları ve malulleri kapsayan devlet sosyal güvenlik kurumudur ve 1976 yılında kurulmuştur. Farklı kişilere farklı konularda güvence sunmaktadır.

Kuveyt Türk Cemaat Bankası Mı?

Kuveyt Türk Katılım Bankası faizsiz işlem yaptığı ve İslami banka yapısından dolayı bir çok kişi tarafından Kuveyt Türk cemaat bankası mı? yada Kuveyt Türk hangi cemaate ait sorusunu sormaktadır. Kuveyt Türk her hangi bir cemaate yada gruba ait değildir. Kuveyt Türk ortaklık yapısı ise Kuveyt Türk‘ün sermayesinin %62,24’ü Kuveyt Finans Kurumu’na (Kuwait Finance House), %18,72’si Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, %9’u Wafra Uluslararası Yatırım Şirketi’ne, %9’u İslam Kalkınma Bankası‘na ve %1,04’ü olarak bildirilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu Turkcell Bedava İnternet Yardım Başvurusu