Kara Liste

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü? Kredi başvurusu yapmak isteyip ama onaylanmaması durumunda kredi notunun etkilenmesinden endişelenen banka müşterilerinin sorularını yanıtlamak için hazırladığımız bu makalemizde size kredi notu neden düşer ve nasıl yükselir konusunda detaylı bilgiler vereceğiz. Böylece başarılı bir kredi başvurusu süreci nasıl gerçekleşir konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Kredi başvurusu kaç puan düşürür sorusunun yanıtını birçok kişi merak etmektedir. Bunun nedeni kredi başvurusu reddedilirse kaç puan düşer bilmeyen kişilerin gelecekte yapacağı kredili ürün başvurularının sonucununda bu başvurudan dolayı etkilenecek olmasıdır. Bilinçli kredili ürün sahipleri oluşturmak için yazdığımız bu makale ile kredi puanı nasıl düşer ve kredi notu neden düşer sorularınızın yanıtını ayrıca kredi notu yükseltmek için işinize yarayabilecek ipuçlarını makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Yapmak Neden Kredi Notunu Düşürür?

Tüketici kredi başvurusunda bulunduğunda kredi notu bu başvurudan etkilenir. Yapılan başvuru onaylansın ya da reddedilsin bu durum değişmez. Burada önemli olan tüketicinin yaptığı kredi başvurusudur. Olumlu sonuçlandığı takdirde bir borcun altına gireceği için borç bitene kadar kredi puanı düşmektedir. Kredi başvurusu reddedilir ise kredi değerlendirme yazılımı bankanın bu krediyi reddetmesini referans alarak kredi puanını düşürmektedir. Kredi reddi kaç puan düşürür sorusunun net bir yanıtı yoktur çünkü bu sizin kkb puanınıza göre değişiklik göstermektedir.

Dolayısıyla, bu noktada tüketicinin dikkat etmesi gerekiyor. Bunun için tüketici kredi başvurusu yapmadan önce kredi notuyla ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Eğer, tüketicinin kredi notu düşükse bu durum tüketicinin yeterli nota sahip olmadığını gösterir. Yeterli kredi notu olmayan tüketicilerin kredi başvuruları genellikle onaylanmaz.

Kredi Başvurusu Reddedilirse Kredi Notu Düşer Mi?

Tüketicinin kredi başvurusu kabul edildiğinde, tüketici yeni bir borç yükünün altına girmiş oluyor. Buna bağlı olarak tüketicinin borç riski de artıyor. Bütün bunlar tüketicinin kredi notunun düşmesine sebep oluyor. Ancak müşteri düzenli ve sorunsuz bir şekilde kredi borcunu ödemeye devam ettiği zaman kredi notu yavaş yavaş yükselmeye başlıyor.Aksi bir durumda kredi reddedilirse kredi notu düşmektedir. Bu yüzden sık sık kredi başvurusu yapmak kişinin kredi notuna ciddi anlamda zarar vermektedir.

Kredi başvurusu kredi notunu düşürür mü diye soracak olursanız kesinlikle evet. Reddedilen başvurular bankaların size olan güvenini önemli ölçüde düşürmektedir. Kesin olarak kredi reddi kaç puan düşürür bunu net olarak bilemeyiz ancak genellikle kredi başvurusu reddi 50 puan kredi notunu düşürmektedir. Müşterinin, kredi başvurusunda bulunurken kendi bütçesini göz önüne alması ve bütçesine uygun faiz ve taksitleri olan kredilere başvurması doğru olacaktır. Böylece kredi geri ödemelerinde her hangi bir sorun yaşamayacak ve düzenli olarak ödemelerini yapabilecek. Bu da kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır.

Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, finansal geçmiş anlamına gelir. Kredi notunun düşük olması genel olarak kredi başvurularının onaylanmamasına neden olur. Bu nedenle; kredi notunun mutlaka iyi bir seviyede olması gerekir. Kredi puanı yükseltme için uygulayabileceğiniz birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden en çok etkili olanı düzenli ödediğiniz kredi kartı harcamaları , düzenli fatura ödemeleri ve hesabınızda para tutmaktır.

  • Bunun için tüketici, tüm borçlarını düzenli olarak ödemelidir. Her aksatma ve gecikme kredi notu üzerinde olumsuz etkiye sahiptir.
  • Bununla birlikte, eğer tüketici yeterli miktara sahipse tüm borcunu bir anda da kapatabilir. Bu durumda da kredi notu yükselir.
  • Kredi notu olmayanlar, bankalarla daha önce bir ilişiği olmayan kişilerdir. Hesabında bakiye varken kredi başvurusu yaparak kredi notu oluşturabilirler

Kredi notlarının oluşması için düşük limitli bir kredi kartı alarak düzenli ödemelerini yaparlarsa zaman içinde kredi notları istenilen seviyeye ulaşır. Ülkemizin kredi notu ortalaması 1200 seviyelerinde olsa da eğer yüksek miktarlarda kredi çekmek isterseniz kredi notunuzu 1600 seviyelerine çıkarmanız maaşınızın 20 katına kadar kredi almanıza imkan sağlayacaktır. Eğer kredi notunuz düşük ise kredi başvurusu yapmanızı tavsiye etmiyoruz çünkü kredi başvurusu reddedilirse kredi puanınız düşecektir.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu