Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu
  Yayınlama: 11.06.2024
  A+
  A-

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu 2024; Son dönemlerde artan gıda fiyatları ile birlikte birçok aile temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta güçlük çekmektedir. Bursa Belediyesi de ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlara ramazan paketi ve sosyal destek kartı yardımı yapmaktadır. Bu yardımlar sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşların beslenme  ihtiyaçlarına katkı sağlanır.

  Aşağıdaki yazımızda, “Bursa Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımından nasıl faydalanabilirim?, Bursa Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvurusu nasıl yapılır?, Bursa Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvuru sorgulama nasıl yapılır?” gibi merak edilen detaylar yer almaktadır.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımından Kimler Faydalanabilir?

  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yardım almak isteyen vatandaşlar ramazan yardımından kimlerin faydalanabileceğini merak etmektedir. Belediyenin verdiği ramazan yardımından kimlerin faydalanabileceğinin listesi aşağıda yer almaktadır.

  • Hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’den az olanlar
  • Afetzedeler
  • Bursa ilinde ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlar
  • Engelli bireyler
  • Herhangi bir yerde çalışmayan vatandaşlar
  • Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar
  • Bakıma muhtaç yaşlılar
  • Eşinden ayrılan veya eşi vefat eden ihtiyaç sahibi kadınlar

  Belirtilen kriterleri yerine getiren vatandaşlar belediyenin talep ettiği belgelerin kısa sürede belediyeye teslim ederek başvuru yapmalıdır. Yapılan başvurular belediyenin ilgili birimleri tarafından değerlendirilir. İhtiyaç sahibi vatandaşların ikamet ettiği adreslere teslim edilir.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı  Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, ramazan yardımı başvurusu farklı platformlardan yapılabilir. Başvuru yapmak isteyen kişiler, ALO 153 veya 444 16 00 sosyal yardım destek hattını arayarak yetkililerle iletişime geçebilir.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinden de ramazan yardımı başvurusu yapmak mümkündür. Web sitesi ile başvuru yapmak isterseniz https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru  linkine tıklamalısınız. Linke tıkladıktan sonra ise, “Sosyal Destek Başvuru Formu” seçeneğine tıklayarak başvuru formunu doldurmalısınız.

   

  E-Devlet sisteminden de ramazan yardımı başvurusu yapmak mümkündür. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra sisteme giriş yaparak ramazan yardımı başvuru yapabilirsiniz.

  Belediye binasını veya ikamet ettiğiniz mahalle muhtarlıklarını ziyaret ederek de ramazan yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Formu

  Başvuru formu belediyeye yardım başvurusu yapan vatandaşların ihtiyaç durumunun belirlenmesi için doldurulması gereken formdur.

  Başvuru formuna erişim sağlamak isteyen vatandaşlar, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne  ait web sitesinden veya belediye binasına bizzat giderek forma erişebilir.

  Formda doldurulması gereken, adres, ad, soyad, telefon numarası, gelir durumu gibi bilgilerin yer almaktadır.

  Online olarak https://www.bursa.bel.tr/yardim_basvuru linkinden başvuru formuna erişebilirsiniz. Başvuru formunda yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Yalan beyanda bulunan vatandaşlar hakkında yasal suç işler ve hakkında yasal işlem başlatılır.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Sorgulama

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı başvurusu sonucunuzu farklı platformlardan öğrenebilirsiniz.

  Başvuru sorgulaması yapmak isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671linkine tıklayarak e-Devlet sisteminden ramazan yardımı sorgulaması yapabilir.

  Belediyenin  web sitesinden de ramazan yardımı başvuru sorgulaması yapmak mümkündür. Sorgulama yapmak isteyen kişiler, https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Sorgulama.aspx linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra “T.C. kimlik numarası, Başvuru no ve Doğrulama kodu” bilgilerini yazmalıdır.

  ALO 153 Mavi Masa destek hattını arayarak  ya da en yakın belediyeye müracaat ederek yetkililerden başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

  Başvuru sorgulaması yapmadan önce başvuru tarihinizden itibaren 15-30 arasında bir süre geçmesini beklemelisiniz.

  Bursa Belediyesi’nden Nasıl Ramazan Yardımı Alabilirim?

  Başvuru şartlarını yerine getiren kişiler belediyeye müracaat etmelidir. Yapılan başvurular belediyenin ilgili birimleri tarafından değerlendirilir. Başvurular ortalama 15 günde sonuçlanır. Yardımdan faydalanmaya hak kazanan vatandaşlara SMS ile bilgilendirme yapılır.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Paketinde Neler Bulunur?

  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimleri tarafından verilen ramazan paketi, 4 kişilik bir aileye ramazan ayı boyunca ihtiyacını karşılayabilecek şekilde hazırlanır. Belediyenin verdiği ramazan paketinde bulgur, köftelik bulgur,  erişte, şehriye, çay, un, yağ, tuz, kuru fasulye, pirinç, salça toz şeker, nohut, mercimek gibi ürünler bulunur.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

  Bursa Büyükşehir Belediyesi hazırladığı ramazan paketlerini ramazan ayından önce ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırır. Ayrıca sosyal yardım kart alan vatandaşların ise, ramazan yardımı ödemeleri sosyal kart hesaplarına ramazan ayından önce yüklenir.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden ramazan yardımı almak isteyen vatandaşların maddi olarak sıkıntı içerisinde olması, çalışmasına engel durumunun olması, kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması ve bunlar gibi özel durumlarının olması gerekmektedir.

  Bu şartları taşıyan vatandaşlar belediye tarafından verilen ramazan yardımından faydalanır.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yardım almak isteyen kişilerin, bazı belgeleri belediyeye teslim etmesi gerekmektedir. Ramazan yardımı başvurusu için teslim edilmesi gereken belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

  • Başvuru formu
  • İkametgah belgesi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Fakirlik belgesi
  • Afetzede ise, bunu gösterir belge
  • Çalışmasına engel durumu varsa, heyet raporu

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı

  Bursa Büyükşehir Belediyesi işini kaybeden ve sıkıntılı dönemlerden geçen vatandaşlara gıda ve erzak yardımı vermektedir. Binlerce aileye destek sağlayan gıda ve erzak yardımı için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurmalısınız.

  Ayrıca en yakın belediyeye, mahalle muhtarlıklarına giderek veya ALO 153 iletişim hattını arayarak gıda ve erzak yardımına başvuru yapabilirsiniz. Gıda ve erzak yardımı almaya hak kazanan vatandaşlara ramazan yardın çeki verilir. Bu çeke her ay veya tek seferlik para yatırılır. Bu çek ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar, geçerli marketlerden alışveriş yaparak gıda ve erzak ihtiyacını karşılayabilir.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan gıda ve erzak yardımı başvurusu için Bursa Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu yazısını okuyabilirsiniz.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardım Çeki Bakiye Ne Kadar?

  Bursa Büyükşehir Belediyesi ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlara verdiği ramazan yardım çeki bakiyesinin ne kadar olduğu merak edilmektedir. Ramazan yardımı çeki için bu yıl belirlenen bakiyenin 400 TL olduğu düşünülmektedir. Bu çek ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar ramazan ayı alışverişlerini gerçekleştirebilir.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardım Çeki Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ramazan ayı için verdiği sosyal yardım çeki, ramazan ayının son gününe kadar geçerlidir.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu İletişim

  Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen, yardımlar hakkında bilgi almak isteyen ve daha farklı konularda belediye ile iletişime geçmek isteyen vatandaşlar, ALO153 iletişim hattını veya 444 16 00 numaralı iletişim hattını arayarak yetkililerle irtibata geçebilir.

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.