Hane Yardımı Nedir? Hane Yarımını Başvuru ve Sorgulama

  Hane Yardımı Nedir? Hane Yarımını Başvuru ve Sorgulama
  Yayınlama: 31.05.2024
  Düzenleme: 11.06.2024 16:50
  A+
  A-

  Hane Yardımı Nedir? Hane Yarımını Başvuru ve Sorgulama Ülke sınırlarımız içerisinde  maddi durumu elverişli olmayan vatandaşlarımıza devlet tarafından , belediyeler tarafından ,vakıflar, dernekler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  tarafından  çeşitli destekler ve yardımlar  verilmektedir. Bu verilen yardımlar sayesinde aileler zor şarkların üstesinden daha  kolay  gelebilmektedirler.

  Bu yarımlardan biri de hane yardımıdır. Hane yardımı kapsamı içine  gıda yardımı, barınma yardımı, erzak yardımı, eşya ve yiyecek yardımı  vardır.

  Hane yardımında en  merak uyandıran konuların başında hane yardımı kaç ayda bir verilir,  hane  yardımı  ne kadar yatıyor, ve hane yardımı  nereden çekebilirim  gibi  sorular  gelmektedir.

  Size bu yazımızda hane yardımı ile alakalı  tüm bilgileri  aktaracağız.

  Hane Yardımı Nedir ? 

  Hane  yardımı kişisel  yardımlardan ziyade hane  bireylerinin tümünün ortak  menfaatine  ortak  kullanımına  mahsus olan yardım türlerindendir. Hane yardımı nedir? yakacak yardımı, erzak yardımı, barınma yardımı gibi  yardım kollarını kapsamaktadır.

  Örneğin eğitim yardımı alan bir hanede  eğitim  yardımı sadece öğrenci olan bireye verilir ve onun eğitim giderleri  için kullanılır. Ama hane yardımında örneğin aylık bir erzak paketi verilecek ise  o hanede kaç  kişi yaşıyorsa yaşayan kişi sayısının aylık ihtiyacını karşılayacak kadar erzak yardımı yapılır.

  Hane yardımında  topluluk  olarak hane bireylerinin  tümü faydalanmaktadır.

  Hane Yardımına Nereden ve Nasıl Başvuru Yapılır ? 

  Hane yardımı için nereden başvuru yapılır? , Hane yardımı başvurusu için  gerekli belgeler nelerdir ? , Hane yardımı kimlere verilir? E- Devlet hane  yardımı başvurusu nereden yapılır, hane yardımı  hangi bankaya yatar, hane yardımı  2022 – 2023 de ne kadar yatıyor gibi  soruların cevaplarını  burada sizlerle paylaşıyor olacağız.

  Hane yardımına  başvuru aşaması başvurunuzun türüne ve  çeşidine göre değişebilmektedir. Örneğin haneniz için yakacak ihtiyacınız ya da aylık gıda ihtiyacınız var. Bunun için bağlı  bulunduğunuz belediyelere giderek Sosyal Yardımlaşma birimine bizzat başvuru yapmanız  gerekmektedir.

  Sizden gelir durumunuzun kötü olduğuna dair bazı evraklar istenebilir, ve hane yardımı vermeden önce gelir durumunuzla alakalı bir araştırma  yapılır. Uygun bulunursanız size  uygun bir hane yardımı  paketi gönderilir.

  E- Devlet Üzerinden Hane Yardımına Başvurma 

  E-Devlet üzerinden de hane yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Özellikle pandemi döneminde ve sonrasında  verilen pandemi  hane destek parası  e-devlet üzerinden başvuru  ve başvuru sonrasında da hak edişler ya İBAN numaralarına ya da PTT şubeleri üzerinden yardım sahiplerine  ulaştırılmaktadır.

  E-devlet üzerinden  yarım talebinde bulunmak ve ya hazırdaki bir  talebinizin durumunu sorgulamak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

  Bu sosyal yardımları alabilmek için Aile ve Sosyal Politiklar başvurmanız gerekmekte ve  ikametgahınızın  başvuru yaptığınız il /ilçe sınırları  içerisinde olması gerekmektedir.

  Pandemi yardımında  ilk 2 fazda azami gelir durumu   5000 tl üstünde olanlar pandemi destek parası  yardımına  başvuramadı. 3 Faz uygulamasında bu  5000 ₺  barajı kaldırıldı 3 fazda  ihtiyaç sahipleri pandemi destek parası  için başvurabiliyor oldular.

  Hane Yardımı Başvuru Sonucu Öğrenme

  Hane yardımı başvurusu yapmayı sizlere  yukarıdaki yazımızda anlattık. Hane yardımı başvuru sonucu ne zaman çıkar, hane yardımı başvuru sonucu öğrenme gibi  soruların cevabını da burada bulacağız.

  Hane yardımı erzak yardımı, kömür yardımı, aylık gıda yardımı vb yardımları kapsar ve  hane yardımı sonuçları  talepten sonra en kısa zamanda sonuçlandırılır. Genellikle sonuçlar 1 hafta sonra açıklanır.

  Hane yardımı sorgulama online olarak; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

  Yukarıdaki  linkten hane yardımı başvuru sonucu kontrol edebilirsiniz.

  Hane Yardımı Başvurusu İçin hangi Belgeler İsteniyor ? 

  Hane yardımlarına başvurmadan önce aşağıdaki bilgilerin tam ve eksiksiz olarak  bulunduğundan emin olmak gerekir.

  • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Aile bireylerine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Aile bireylerine dair vukuatlı nüfus kayıt örnekleri
  • Kiralık evde oturan aileler için kira sözleşmesi
  • Aile bireylerine ait gelir belgesi
  • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
  • Mal beyanı
  • Engelli bireyler için 2022 sağlık kurulu raporu
  • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
  • Afetzedeler için bilirkişi raporu
  • Öğrenciler için öğrenci belgesi

  Hane yardımı İle ilgili Sorular ve Cevaplar

  Hane yardımı ile ilgili merak ettiğiniz soruları derledik ve cevaplar  bulmaya çalıştık. Listede olmayan hane yarımı sorusu var ise yorumlardan yazın  cevaplayalım.

  Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demektir?

  Hane yardımı  konusunda anlatacaklarımız şu anda  bunlardan ibaret. Kısaca özetleyecek olursak hane yardımı  öncelikle bağlı bulunulan belediyelerden direk  başvuru  yolu ile, genel  başvurularda ise ( Pandemi destek yardımı gibi  vs )  e-devlet üzerinden başvuru yapılır.

  Tüm diğer devlet yardımlarında olduğu  gibi hane yardımında da  ödemeler PTT bank yolu ile yapılır.

  Hane yardımı ile ilgili anlaşılmayan bir  konu var ise  yorum yaparak soru sorabilirsiniz. 

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.