Devlet Yardımları

Aşı Parası Neden Kesildi?

Aşı Parası Neden Kesildi? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ülkemizdeki yoksul ve dar gelirli ailelere yönelik sosyal yardım çalışmalarından biri olan ‘şartlı sağlık yardımı’ dahilinde yoksul ailelerin 0-6 yaş aralığındaki çocukları için iki ayda bir olacak şekilde 90 TL ödeme yapılıyor.

Başvuru sahibi annenin PTT hesabına yatırılan aşı parası; düzenli bir işi ve geliri bulunmayan ailelerin çocukları için ödeniyor.

Annelerin hesabına düzenli olarak yatırılan aşı parası; bazı durumlarda kesilebiliyor.

Bu yazımızda kısaca aşı parası başvurusu nasıl yapılır? Aşı parası neden kesildi? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Aşı Parası Nedir?

Şartlı sağlık yardımının bir gereği olarak dar gelirli ve muhtaç ailelerin çocukları için ödenen aşı parası; yoksul aile çocuklarının düzenli olarak aşılarını yaptırabilmeleri, sağlık kontrollerine gidebilmeleri adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annenin PTT hesabına yatırılan yardım parasına deniliyor.

Aşı parasına 0-6 yaş aralığında çocuğu olan anneler, başvurabiliyorlar.

Annenin aşı parası yardımına başvurabilmesi için hanesinde sigortalı çalışan birey bulunmaması şartı aranıyor.

Yardım dahilinde her bir çocuk için aylık 45 TL ödeniyor.

45 TL yardım parası; iki ayda bir 90 TL olacak şekilde annenin PTT hesabına yatırılıyor.

Aşı parası yardımı sayesinde yoksul ailelerin çocuklarının hastalıklara yakalanmalarını önlemek ve çocukların okul çağına geldiklerinde bulaşıcı hastalıkları diğer yaşıtlarına bulaştırmalarına engel olmak amaçlanıyor.

Aşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aşı parasına başvurmak isteyen annelerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Online platform üzerinden aşı parası yardımına şu an için başvurulamıyor.

Anneler; 0-6 yaş aralığındaki çocukları için şartlı sağlık yardımına başvurduklarında aşı parası yardımını alabiliyorlar.

Aşı parası almak isteyenlerin başvuru için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderken yanlarında kendilerinden talep edilen belgeleri götürmeyi unutmamaları gerekiyor.

Aşı parası yardımına başvurmayı düşünüyorsanız; ALO183 ya da ALO144 Sosyal destek hatlarından birini arayabilir, başvuru şartlarına dair ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Aşı Parası Başvuru Formu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına daha önce gitmemiş olan yani vakıf hane kaydı olmayan annelerin başvuru için vakfa gittiklerinde öncelikle hane başvuru kayıt formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda annelere aylık hane halkı toplam kazançlarına, mesleklerine, aylık giderlerine, bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısına, ikametgah adreslerine ve kişisel bilgilerine yönelik sorular yöneltiliyor.

Bu sorular ile başvuran kişilerin muhtaçlık durumlarını tespit etmek amaçlanıyor.

Başvuru sahipleri, bu formda yararlanabilecekleri tüm sosyal yardımları görebiliyor ve ihtiyaç duydukları yardımları işaretleyerek, bu yardımlara başvurabiliyorlar.

Aşı parasına başvuran annelerin hane başvuru kayıt formuna ek olarak sorgu dilekçesini doldurmaları ve ‘şartlı eğitim-sağlık hak sahibi sözleşmesini’ doldurup, imzalamaları gerekiyor.

Yani kişilerin toplamda 3 adet form doldurup, imzalamaları gerekiyor.

Aşı Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler

Aşı parasına başvurmayı düşünen annelerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Anneye ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Çocuğa ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile bireylerine ait ikametgah belgesi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Aile bireylerine dair SGK’dan alınması gereken gelirsizlik belgesi
 • Başvuru dilekçesi ya da başvuru formu
 • Yeni doğan bebekler için kimlik kartı ve doğum raporu

Annelerden özel durumlarına göre ek belgeler de talep edilebiliyor.

Örneğin; eşi vefat etmiş kadınların eşlerine dair ölüm belgesini sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına teslim etmeleri gerekiyor.

Annenin ya da babanın çalışmalarına engel teşkil eden bir kronik hastalıkları varsa hastaya dair sağlık kurulu raporunun götürülmesi gerekiyor.

Aynı şekilde anne ya da baba engeli yüzünden çalışamıyorsa bu durumda bu kişilere dair 2022 engelli belgesinin vakfa teslim edilmesi gerekiyor.

Aşı Parası Başvurusu Telefon Numarası

Aşı parası başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere, başvuru şartlarına dair bilgi edinmek adına ALO144 ya da ALO183 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Aşı Parası Başvuru Sorgulama

Aşı parası yardımına başvuran kişiler, başvurularının kabul edilip edilmediğini ALO183 ya da ALO144 hatlarını arayıp, yetkili kişilerden öğrenebiliyorlar.

Alternatif olarak başvurdukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabiliyor veya vakfa giderek de bilgi alabiliyorlar.

Başvurularının son durumunu e-devlet platformu üzerinden de takip edebiliyor.

E-devlet üzerinden başvuru sonucunu öğrenmek isteyen annelerin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

PTT Aşı Parası Sorgulama

Düzenli olarak aşı parası yardımı alanlar; yardım parasının PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını e-devlet platformu üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

PTT aşı parası sorgulamak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Aşı Parası Kimlere Verilir?

Aşı parası yardımı, yalnızca belirli başvuru şartlarını karşılayan annelerin PTT hesabına yatırılıyor.

Anneler, 0-6 yaş aralığındaki çocukları için aşı parası yardımına başvurabiliyorlar.

Aşı parası yardımına başvuran kişinin hanesinde sigortalı çalışan bulunmaması şartı aranıyor.

Aşı parasından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Hanesinde sigortalı çalışan bulunmayanlar
 • Hanesinde üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul olmayanlar
 • 0-6 yaş aralığında çocuğu olanlar

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler; aşı parası yardımına başvurabiliyorlar.

Annelerin bu yardım parasını alabilmeleri için başvurularının vakıf mütevelli heyeti tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Anneler; çocuklarını Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen günlerde sağlık kontrollerine götürdükleri ve çocuklarının aşılarını eksiksiz bir şekilde yaptırdıkları takdirde çocukları 6 yaşını doldurana dek bu yardım parasını alabiliyorlar.

Annenin çocuklarını sağlık kontrollerine düzenli olarak götürmediğinin ve çocuklarının aşılarını yaptırmadığının fark edilmesi üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan aşı parası yardımı kesiliyor.

Aşı Parası Ne Kadar 2022?

2022 yılında annelerin PTT hesabına iki ayda bir 90 TL yatırılıyor.

Hem kız hem de erkek çocuklar için aylık 45 TL ödeme yapılıyor.

Anneler, 0-6 yaş aralığındaki her bir çocukları için ayda 45 TL olan aşı parası yardımından yararlanabiliyorlar.

Aşı Parası Nereye Yatırılır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından başvurusu olumlu sonuçlandırılan annelerin PTT hesabına aşı paraları yatırılıyor.

Yardım parası, 2 ayda 1 yatırılıyor. Yardım parasını hak sahibi olan anne dışında hiç kimse çekemiyor.

Annenin yardım parasını almaya gidemeyeceğini yardım aldığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat bildirmesi üzerine para babanın hesabına da yatırılabiliyor.

Çocuk Aşı Parası Ne Zaman Yatar 2022?

Şartlı sağlık yardımı kapsamında yoksul ve muhtaç ailelerin çocukları için ödenen aşı parasının annenin hesabına hangi gün yatırılacağı, annenin TC kimlik numarasının son rakamına göre değişiklik gösteriyor.

Her ay için 45 TL ödenmekle birlikte ödemeler, iki ayda bir olacak şekilde yapılıyor.

Yani yardım parası 90 TL olacak şekilde Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında yatırılıyor.

Ödemeler; her ayın 24’ü ile 28’i arasında yapılıyor.

TC kimlik numarasının son rakamı 0 olanlar, he ayın 24’ünde, 2 olanlar her ayın 25’inde, 4 olanlar her ayın 26’sında, 6 olanlar her ayın 27’sinde, 8’i olanlar ise her ayın 28’inde hesaplarına yatırılan aşı yardım parasını çekebiliyorlar.

Aşı Parası Nasıl Alınır?

Başvuru sahibi annenin yardım parasını alabilmesi için başvurusunun başvurduğu vakıf mütevelli heyeti tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Vakıf mütevelli heyeti, başvuru sahibinin teslim ettiği belgeleri ve başvuru formunda paylaştığı bilgileri kontrol edip, başvuru sahibinin muhtaç olup olmadığına karar veriyor.

Vakıf mütevelli heyeti; gerekli gördüğü hallerde ailenin muhtaçlık durumuna dair bilgi ve rapor hazırlaması amacıyla başvuru sahibi annenin evine bir inceleme komisyonu gönderebiliyor.

İnceleme komisyonu tarafından başvuru sahibi annenin ailesinin sosyo-ekonomik durumuna dair hazırladığı raporu da değerlendiren vakıf mütevelli heyeti; anneye aşı parası yardımı yapıp yapmayacağına dair son kararını veriyor.

Vakıf mütevelli heyetinin tüm başvuruları değerlendirip, sonuca bağlaması; ortalama bir ay sürmekle birlikte bazen yoğunluk duruma göre bu süre daha da uzun olabiliyor.

Başvuruların olumlu ya da olumsuz sonuçları, annenin başvuru formunda paylaştığı iletişim bilgileri üzerinden anneye bildiriliyor.

Aşı Parası Neden Kesildi?

Anneler; 0-6 yaş aralığındaki çocukları için aşı parası yardımı alabiliyorlar.

Ancak annelere düzenli olarak yapılan yardım ödemesi, belirli durumlarda kesilebiliyor.

Aşı parasının kesilmesine yol açan en önemli faktörleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Ailenin muhtaçlığının ortadan kalktığına dair vakfa bilgi vermesi
 • Annenin çocuğunu Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen günlerde sağlık kontrollerine düzenli olarak götürmesi ve çocuğunun aşılarını yaptırmaması
 • Ailenin muhtaçlığının ortadan kalktığının vakıf tarafından fark edilmesi
 • Ailenin vakfa haber vermeden şehirlerarası adres değişikliğinde bulunması
 • Hak sahibi annenin vefat etmesi
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Başvuru sahibi annenin sözleşmeye aykırı bir şekilde davrandığının vakıf mütevelli heyeti tarafından tespit edilmesi

Hak sahibi annenin vefat etmesi halinde çocuğun babası vakfa haber vererek, aşı parasının kendi hesabına yatırılmasını talep edebiliyor.

Yani aşı parası alabiliyor.

Vakfa haber vermeksizin şehirlerarası adres değiştiren annenin ise aşı parası almaya devam edebilmesi için yeni ikametgah adresindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmesi ve aşı parası yardımına başvurması gerekiyor.

Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkmasına rağmen vakfa haber verilmemesi durumunda vakıf tarafından hak sahibi anne, cezai yaptırıma tabi tutuluyor.

Annenin cezai yaptırım olarak, muhtaçlığının ortadan kalkmasından sonra aldığı tüm yardımları güncel faiziyle geri ödemesi gerekiyor.

Örneğin, annenin ya da babanın sigortalı bir işe girmesine rağmen vakfa haber verilmemesi durumunda hak sahibi anne; cezai yaptırıma maruz kalıyor.

Annenin ödeme yapmaması durumunda ise yardım yapan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı, anneyi mahkemeye verebiliyor.

Bu yazımızda aşı parası hangi hallerde kesilir? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de aşı parası alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu