Müşteri Hizmetleri

Akbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Akbank müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak sıra beklemeden direk operatöre bağlanabilirsiniz.Akbank müşteri hizmetlerine bağlanma işlemlerini öğren.

Akbank müşteri hizmetlerine direk bağlanmak isteyen kişiler için hazırladığımız bu makale sayesinde belirttiğimiz tuşlara basarak sesli yanıt sisteminde sıra beklemeden direk operatöre nasıl bağlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.Günümüzde birçok banka işlemini telefon üzerinden bankanızı arayarak yapabiliyorsunuz. Çoğu zaman müşteri hizmetlerine bağlanırken sorun yaşanıyor. Eğer akbank müşteri hizmetlerine bağlanma ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız doğru yerdesiniz.

Akbank, kuruluşundan bu yana müşterilerine en iyi şekilde hizmet vermeyi amaçlayan bir bankadır. Bizde bu hizmetler en kolay yoldan ulaşmanız için akbank müşteri hizmetlerine bağlanmanın en kısa yolunu sizlere sunduk.

Akbank Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Akbank, Adana bölgesindeki pamuk üreticilerine finansman desteği sağlamak amacıyla 1948 yılında bir grup iş adamının kurduğu özel bir bankadır. Hizmetleri ile Türkiye’nin en büyük bankalarından biri haline gelmiştir.Akbank hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Akbank kimin başlığına tıklayarak bankanın kuruluşu, sahibi ve ortakları hakkında detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

Akbank müşteri hizmetlerine bağlanmak için 444 25 25 veya 0850 222 25 25 telefon numaralarını kullanabilirsiniz.

Akbank’ın İstanbul’da açılan ilk şubesi 1950’de Sirkeci’ydi. 1954’te Adana’daki merkez İstanbul’a taşındı ve bankacılık sektöründeki tüm işlemler de otomatik hale getirildi. Akbank’ın ilk temsilcilik ofisi Almanya’nın Frankfurt kentinde açıldı. Akbank, 1977 yılında Brand Finance tarafından “Dünyanın en değerli 500 banka markası” araştırmasında tam 6 kez “Türkiye’nin En Değerli Bankası” olarak seçilmiştir.

Akbank 14 binden fazla çalışanı ile; AkÖde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş., Ak Finansal Kiralama A.Ş., Akbank Dubai Limited, Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Akbank A.G., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. olmak üzere Akbank’a bağlı 5 şirket üzerinde hizmet vermektedir.

Akbank Müşteri Hizmetlerine Bağlanma

Türkiye’nin en çok işlem hacmine sahip olan Akbank, müşterilerinin işlemlerini hızlandırmak için çağrı merkezlerine çok büyük yatırımlar yapmaktadır. Akbank, bünyesinde çok sayıda alanında uzman çalışanı ile mevcut müşterileri ve potansiyel müşterilerine Akbank müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden hizmet vermektedir. Banka işlemlerinizin veya Akbank ile ilgili herhangi bir sorunuz veya sorununuz olduğunda Akbank müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. Akbank müşteri hizmetlerini arayarak;

  • Kayıp ve çalıntı bildirimi,
  • İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık işlemleri,
  • HGS ve OGS yükleme işlemleri,
  • Şifre işlemleri,
  • Bankacılık işlemleri,
  • Kart işlemleri,
  • Akbank Pos Destek

Ve diğer bankacılık İşlemlerini hızlı ve pratik şekilde, uzman ve kaliteli çağrı merkezi ile gerçekleştirebilirsiniz.Hemen aşağıda paylaştığımız yöntemler ile doğrudan çağrı merkezi operatörüne bağlanabilirsiniz.

Akbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Akbank Müşteri Hizmetleri Çağrı merkezini aradığınızda doğru tuşlamaları yapmaz iseniz telefon başında çok fazla zaman kaybedebilirsiniz. Zaman günümüzde çok değerlidir özellikle günlük koşuşturmada kendimize ayırdığımız zamanı müşteri hizmetlerine bağlanırken kaybetmemeniz gerekir.

Akbank bu durumun bilincinde olarak mevcut ve potansiyel müşterileri için bir çağrı merkezi kurarak sesli yanıt sistemini hayata geçirdi. Sesli yanıt sistemine “444 25 25” numarasını arayarak ulaşabilirsiniz. Numarayı aradığınızda Akbank sesli yanıt sistemine ulaşacaksınız burada yapmak istediğiniz işlemi birkaç kelime ile anlatmanız gerekiyor. Yapmak istediğiniz işlemi söyledikten sonra sistem sizi yapmak istediğiniz işlemin bağlı olduğu birimin müşteri hizmetlerine aktaracaktır.

Akbank müşteri hizmetlerine  direk bağlanmanın diğer bir yolu ise;

  • Öncelikle telefonunuzdan Akbank müşteri hizmetleri numaranızı “444 25 25” veya “0850 222 25 25” arayın.
  • Telesekreter konuşmaya başladıktan sonra “4” tuşuna basın.
  • Ardından “2” tuşuna basarak devam edin.

Bu işlemden sonra, “0” tuşuna art arda bastıktan sonra Akbank müşteri temsilcisine kolayca bağlanabilirsiniz. Bazen müşteri hizmetleri çok yoğun olabiliyor ve bu sebepten dolayı çağrınızı yanıtlayamıyor olabiliyor.

Eğer müşteri hizmetleri çok yoğun ise, Akbank müşteri temsilcisine bağlanma işlemini yapamıyorsanız veya işleminizi yapmak için müşteri hizmetlerini aramak istemiyorsanız akbank mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz. Akbank Direkt mobil uygulamasını android veya İOS tabanlı akıllı telefonunuza indirerek banka işlemlerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Akbank’ın mobil ve internet şubesi çok pratiktir ve yüksek güvenlik önlemleri ile korunur. Böylece bu uygulamaları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu