Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu

  Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu
  Yayınlama: 20.05.2024
  A+
  A-

  Yoksul ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yönelik olmak üzere gerçekleştirdiği sosyal yardımlarına 2024 yılında da devam etmekte olan Vakıflar Genel Müdürlüğü; ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatması ile bilinmektedir.

  Düzenli geliri ya da işi bulunmayan engelli, yaşlı vatandaşlara, yetimlere, öksüzlere ve dul kadınlara fakirlik maaşı bağlamakta olan Vakıflar Genel Müdürlüğü; yurtiçi ve yurtdışı kuru gıda ve erzak yardımları sayesinde muhtaç vatandaşların yüzünü güldürmeye devam etmektedir.

  İstanbul’un Eyüp ilçesinde yer almakta olan aşevi ile İstanbullu olan, kimsesiz ve sahipsiz vatandaşların gün aşırı olarak sıcak ev yemekleri yiyebilmeleri konusunda olanak sağlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal yardımları arasında öğrenciler adına eğitim ve burs yardımı da bulunmaktadır.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir ? 

  Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olan sosyal yardımları aşağıda belirtmek isteriz :

  • Fakirlik maaşı yardımı sağlanmaktadır.
  • Aşevi hizmeti yardımı sağlanmaktadır.
  • Öğrenciler için eğitim yardımı sağlanmaktadır.
  • Öğrenciler için burs yardımı sağlanmaktadır.
  • Yurtiçi ve yurtdışı kuru gıda yardımları sağlanmaktadır.
  • Vakıf evi yardımı sağlanmaktadır.

  Öğrenciler ile ilgili olarak da eğitim ve burs yardımı yapmak suretiyle, maddi yetersizlikler sebebi ile eğitim hayatına ara vermekte olan ya da okuldan ayrılmayı düşünen öğrencilere destek amacı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü; vakıf evlerinde mevcut olan kimsesiz, sahipsiz ve gelirsiz vatandaşları bir süreliğine ağırlaması ile bilinmektedir.

  Vakıf evlerinde konaklama şansını elde etmekte olan vatandaşlar; aynı zamanda da vakıf evlerinde pişirilmekte olan sıcak yemeklerle sağlıklı olarak beslenebilme imkanını elde etmektedirler.

  Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

  Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, aylık aile halkı kişi başına düşen ortalama gelirinin ise asgari ücretin 1/3’ü veya daha altında olması sebebi ile, engelli vatandaşların, yetim ve öksüz çocukların, 65 yaş ve üstündeki yaşlıların ve dul kadınların başvurabilmelerinin mümkün olduğu fakirlik maaşına başvurmak üzere vatandaşların Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak, ikametgahlarının bulunduğu Bölge Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir.

  İhtiyaç sahibi vatandaşlar; Bölge Müdürlüklerine şahsen giderek veya başvuru dilekçesini ve gerekli belgeleri posta yolu ile Bölge Müdürlüklerine göndermek suretiyle, fakirlik maaşına başvuruda bulunabilmektedirler.

  İnternet üzerinden veya e-devlet uygulaması kullanılması durumu ile ilgili olarak şu an için vatandaşlar; fakirlik maaşına başvuruda bulunamamaktadır.

  Fakirlik Maaşı Başvuru Sorgulama 

  Muhtaçlık aylığı olarak da isimlendirilen fakirlik maaşı başvurunuzun kabul edilip edilmediği ile ilgili olarak, e-devlet üzerinden takip edebilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Başvurunuzu gerçekleştirmiş olduğunuz Bölge Müdürlüklerini aramak suretiyle de başvurunuzun sonucunu öğrenebilmeniz mümkündür.

  Alternatif olarak ise, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olarak bilinen : 0312 415 50 00 telefon numarasını arayarak yetkili kişilerden başvuru durumunuz ile ilgili olarak detaylıca bilgi talep edebilirsiniz.

  Fakirlik Maaşı Kimlere Verilmektedir ?

  Fakirlik maaşına başvurmayı düşünmekte olan kişilerin birtakım başvuru şartlarını da taşıyor olmaları gerekmektedir.

  Fakirlik maaşından kimlerin yararlanabileceğine gelecek olursak ;

  • Öksüz ya da yetim çocukların faydalanabilmesi söz konusudur.
  • En az %40 engel oranına sahip olan engelli vatandaşların faydalanabilmesi söz konusudur.
  • Mahkeme kararı ile bakım altına alınmamış olan çocukların faydalanabilmesi söz konusudur.
  • Kimsesiz ve gelirsiz 65 yaş ve üstü yaşlıların faydalanabilmesi söz konusudur.
  • Kendisine dul aylığı bağlanmamış olan, muhtaç ve gelirsiz dul kadınların faydalanabilmesi söz konusudur.

  Kısaca ifade etmek gerekirse, fakirlik maaşı ile ilgili olarak öksüz, yetim, mahkeme kararı ile bakım altına alınması durumu kararlaştırılmamış olarak belirlenen çocuklar; sahipsiz ve muhtaç yaşlılar, engelli vatandaşlar ve dul kadınlar başvuruda bulunabilmektedirler.

  Kendisine ait olarak, engelli maaşı, dul ve yetim aylığı, muhtaç aylığı bağlanmakta olan kişiler; fakirlik maaşına başvuruda bulunamamaktadırlar. Bu durumda fakirlik maaşı alacak kişinin ise diğer kurumlardan yardım almıyor olması da gerekmesi söz konusudur.

  Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir ? 

  Fakirlik maaşı başvuru şartları ise :

  • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak gerekmektedir.
  • Herhangi bir düzenli gelire sahip olmamak gerekmektedir.
  • Üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul sahibi olmamak gerekmektedir.
  • Hane halkı kişi başı aylık net kazancın asgari ücretin 1/3’ü ve altında olması( muhtaçlık sınırının altında olmak) gerekmektedir.
  • Yaşlılık maaşı, dul ve yetim aylığı, engelli maaşı vb. sosyal yardım almıyor olmak gerekmektedir.
  • Bu doğrultuda muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi; kişinin fakirlik maaşı başvurusunun kabul edilme olasılığını yükseltmesi ile orantılıdır.
  • Yetim ve öksüz erkek çocukları ile ilgili olarak da, 18 yaşlarını doldurana kadar olan süre boyunca fakirlik maaşından faydalanabilmeleri mümkündür. Yükseköğrenim görenler içinse 25 yaşına kadar olan bu maaşı alabilmek üzere hak sahibidirler.
  • Kız çocukları ile ilgil olarak evlenene veya sigortalı bir işe girene kadar muhtaçlık aylığı alabilmeleri söz konusudur.

  2024 Yılına Ait Vakıflar Genel Müdürlüğü Fakirlik Maaşı Ne Kadardır ?

  2024 yılı Temmuz ayında yapılmakta olan son güncelleme ile beraber fakirlik maaşı başvurusu kabul edilmiş olan kişilere aylık olarak 1125,67 TL ödeme gerçekleştirilmesi söz konusudur.

  Fakirlik maaşı, hak sahiplerinin PTT hesaplarına her ay düzenli bir şekilde yatırılmak üzere tasarlanmaktadır.

  Fakirlik Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir? 

  Muhtaçlık aylığına başvurmayı düşünen kişilerin teslim etmeleri istenen belgeler ise :

  • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi gerekmektedir.
  • İkametgah belgesi gerekmektedir.
  • Gelir belgesi gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
  • Kira sözleşmesi gerekmektedir.
  • Muhtaçlık aylığı başvuru formu gerekmektedir.
  • Engelli vatandaşların tam teşekküllü bir hastaneden almaları gereken sağlık kurulu raporu gerekmektedir.
  • Kişinin işsiz olduğuna dair SGK’dan alması gereken belge gerekmektedir.
  • Muhtaç aylığı olan kişi yoklama belgesi gerekmektedir.
  • Engelli Muhtaç Aylığı Hizmeti için Sağlık Verisinin İşlenmesine ve Kullanılmasına Dair Açık Rıza Beyanı gerekmektedir.
  • Vakıflar Genel Müdürlüğü Hayır Hizmetlerinden Yararlanmak İsteyenler için Aydınlatma Metni gerekmektedir.
  • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi gerekmektedir.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Kimlere Verilmektedir ?

  Ülkemizin 81 ilinde de yürütülmekte olan kuru gıda yardımı kapsamında kimlerin yararlanabileceği ile ilgili olarak :

  Sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar faydalanabilmektedir.

  Hane halkı geliri, net asgari ücretten yüksek olmayanlar faydalanabilmektedir.

  7/1976 tarihli ve 2024 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun gereğince aylık alanlar faydalanabilmektedir.

  Muhtaç ve yoksul vatandaşlara dağıtılmakta olan kuru gıda yardım paketleri; kendi içerisinde 3’e ayrılması ile bilinmektedir. Söz konusu bu paketlerde 15 kalem kuru gıda ürünü bulunmaktadır.

  14 kg ağırlığında bulunan gıda kolileri 1-2 kişilik ailelere dağıtılırken, 21,5 kg ağırlığındaki gıda kolileri ise 3-4 kişilik ailelere, 28,5 kg ağırlığında bulunan gıda kolileri ise 5 ve üzeri kişilik kalabalık ailelere dağıtılarak gerekli destek sağlanmaktadır.

  Kuru gıda yardımından yararlanmak isteyen, hak sahibinin vefat etmesi, ailenin veya kişinin muhtaçlığının ortadan kalkması halinde,  kişinin mahkeme kararı doğrultmasında  koruma altına alınması veya haber verilmeksizin hak sahibinin 3 kere arka arkaya gıda paketlerini almaması durumunda kişiye yapılan kuru gıda yardımı kesilmesi söz konusudur.

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.