Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Sağlık Yardımı Ne Kadar?

  Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Sağlık Yardımı Ne Kadar?
  Yayınlama: 26.05.2024
  A+
  A-

  Ülkemizde yoksul ve ihtiyaç sahibi olan dar gelirli ailelere yapılmakta olan para yardımı, giysi yardımı, şartlı eğitim yardımışartlı sağlık yardımı, gebelik ve doğum yardımı olmak üzere pek çok yardım yapmakta, bu sayede muhtaç kişilere zor günlerinde yardımcı olması ile bilinen TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına göre; 2024 yılında da şartlı sağlık yardımı ile çocukların sağlığını gözetlenmesi söz konusudur.

  Şartlı sağlık yardımı başvurusu kabul edilmekte olan ihtiyaç sahibi aileler; 0-6 yaş aralığında bulunan çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürebilmekte ve çocuklarının aşıları ile ilgili durumlarda da periyodik bir düzende hastanelerde sağlık görevlilerine yaptırabilmektedirler. Sadece muhtaç ailelerin, herhangi bir düzenli geliri bulunmayan ve SGK kaydı olmayan anne ve babaların başvurabilmelerinin söz konusu olduğu şartlı sağlık yardımı neticesinde ailelerin yüzü gülmektedir.

  Şartlı Sağlık Yardımı Ne Demektir ?

  3294 sayılı Kanun’da bahsedilmekte, halk arasında aşı parası olarak da bilinmekte olan şartlı sağlık yardımı ile ilgili olarak; herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan anne ve babaların 0-6 yaş aralığında bulunan çocuklarının aşı ve sağlık giderleri ile ilgili muhtaçlık durumuyla ilgili olarak ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay olarak annelere verilen yardım parasına denilmesi ile bilinir.

  ihtiyaç sahibi anneler; çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmek gibi ya da çocuklarının aşılarını aksatmamak koşulu ile şartlı sağlık yardımından yararlanabilmektedirler. Hamile olan, gebe annelerin şartlı sağlık yardımı dahilinde gebelik parası alabilmeleri ile ilgili olarak düzenli şekilde sağlık kontrollerine gitmeleri ve bebeklerini hastanede doğurmaları gerekmektedir.

  Şartlı sağlık yardımı ödemeleri, annelerin bireysel PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

  Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

  Şartlı sağlık yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi annelerin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerine devam etmekte olan, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ve burada başvuru formu doldurmaları gerekerek işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

  Hanesinde bulunmakta olan, sosyal güvencesi olan biri bulunmayan tüm anneler ve anne adayları için; şartlı sağlık yardımından faydalanabilmeleri dair fırsat doğmaktadır.

  Başvuru sırasında ise annelerin yanlarında TC kimlik kartları veya nüfus cüzdanlarını götürmeyi unutmamalarını önemle hatırlatmak isteriz. Muhtarlıktan alınmakta olan fakirlik belgesi ile ilgili olarak da; annelerin şartlı sağlık yardımı başvurularının kabul edilme olasılığını oldukça arttırmaktadır.

  Vakıf mütevelli heyeti; şartlı sağlık yardımı başvurularının değerlendirilmesinin ardından, muhtaç olarak bilinen annelerin yardım başvurularını kabul etmektedir. Başvuru sonuçlarında ise ortalama 1 ay içerisinde netice alınması söz konusudur. Şartlı sağlık yardımına veya diğer yardımlara başvuruların yoğun olduğu zaman dilimlerinde ise başvuruların sonuçlanması olduğundan daha uzun süreler alabilmektedir.

  İhtiyaç sahibi olan dar gelirli ve muhtaç vatandaşlar adına; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmek suretiyle, diğer sosyal yardımlara da burada başvuru formu doldurarak, başvuruda bulunmaları mümkündür.

  Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru Sorgulaması 

  Muhtaç vatandaşlar; şartlı sağlık yardımı başvuruları ile ilgili olarak, kabul edilip edilmediğine dair TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile birlikte e-devlet sistemine giriş yaparak, öğrenebilmeleri söz konusudur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvuru sonuçlarını kolaylıkla sorgulayabilme durumları mevcuttur.

  Muhtaç vatandaşlar; başvuru sonuçları ile ilgili olarak başvurularını gerçekleştirmiş oldukları sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına ait olması ile bilinen telefon numarasını arayarak veya bizzat vakfa giderek de öğrenebilmeleri mümkündür.

  ALO183 veya ALO144 SOSYAL DESTEK VE SOSYAL YARDIM hatları aranmak üzere,  başvuru sonuçları öğrenilebilmektedirler. Vatandaşlar için; bu numaralar üzerinden yetkili kişilerle iletişime geçmek suretiyle , sosyal yardımlara ait detaylı bilgi edinebilmektedirler.

  Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru Formu 

  Şartlı sağlık yardımından yararlanmak üzere olan ihtiyaç sahibi annelerin öncelikli olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından kendilerine verilmekte olan hane başvuru kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir.

  Bu formda söz konusu başvuru sahibine mesleğine, aylık kazancına, hanedeki kişi sayısına, giderlerine yönelik sorular yöneltilmesi mevcuttur.

  İlk kez vakıf yardımlarına başvuracak kişilerin mutlaka doldurmaları gerekmekte olan şartlı sağlık yardımı başvuru formu ile başvuru sahibi anneler; muhtaçlık durumlarına ait olan vakfa bilgi vermiş bulunmaktadırlar.

  Vakıf mütevelli heyeti ile ilgili olarak; başvuruları değerlendirilmesi aşamasında kime yardım edeceğine dair karar vermek üzere, formda doldurulan bilgileri temel alarak hareket edilmektedir. Aynı zamanda da başvuru sahibi tarafından teslim edilmekte olan tüm belgeler de araştırılarak süreç kontrollü olarak devam eder. Araştırma sonrası mütevelli heyeti tarafından başvuruda bulunan kişinin mevcut ikametgah adresine bir inceleme komisyonu yollanması söz konusudur.

  Bu komisyon da başvuru sahibi  olan annenin maddi durumuna ait, verilere göre bir rapor hazırlamasının ardından raporu mütevelli heyetine teslim edilmektedir. Mütevelli heyeti de üyelerinin salt çoğunluğu sayesinde yardım edeceği annelere karar vermektedir.

  Başvuru sahibinin yardım parası alabilmesi adına, mutlaka başvurusunun mütevelli heyetinin onayından geçmesi gerekmesi söz konusudur.

  Başvuru formunda gerçek dışı bilgiler paylaşmakta olan, açıkçası kendini muhtaç olmamasına karşın muhtaç gösterenler daha sonrasında muhtaç olmadıkları anlaşıldığı takdirde heyet tarafından bu kişilerin aldıkları yardımlar kesilmektedir. Aynı zamanda da bu kişilerin şartlı sağlık yardımı kapsamında almış oldukları bütün yardım paralarını faizleriyle beraber geri teslim etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, vakıf tarafından bu kişiler hakkında dava açılması söz konusudur. Dava açılması durumunda, kişinin dava giderlerini de karşılaması gerekmesi olasıdır. Vakıf başvuru formu ile  birlikte başvuru sahibi kişiler; ihtiyaç duydukları tüm diğer vakıf yardımlarına da başvuruda bulunabilmektedirler.

  Mesela para yardımı, giysi yardımı, kömür yardımı olarak bilinen diğer yardımlara da aynı form ile başvuru yapılabilmektedir. Şartlı sağlık yardımı almak üzere olan hane başvuru kayıt formuna ek olarak sorgu dilekçesi yazarak, şartlı eğitim-sağlık hak sahibi sözleşmesi imzalamaları da söz konusudur.

  Bu sözleşmeyi imzalayan kişilerin, ancak daha sonra sözleşme kurallarına aykırı davrananların dahil aldıkları yardımlar, vakıf tarafından kesintiye uğramaktadır.

  Şartlı Sağlık Yardımından Kimler Yararlanabilmektedir ?

  Şartlı sağlık yardımından daha önce de belirttiğimiz üzere 0-6 yaş aralığında çocuğu bulunanlar, yeni doğum yapmış, hamile olan anneler yararlanabilmektedirler.

  Yardımdan yararlanmak üzere talebi bulunan muhtaç annelerin veya anne adaylarının hem kendilerinin hem de eşlerinin sosyal güvencesinin bulunmaması şartı özellikle bulunmaktadır.

  Şartlı sağlık yardımından yararlanma şartları ise :

  • 0-6 yaş aralığında çocuk sahibi olması söz konusudur.
  • Çocuğun aşılarını ve sağlık kontrollerini düzenli olarak yani aksatmadan yaptırması gerekmektedir.
  • Hanede sosyal güvencesi olan birinin bulunmaması gerekmektedir.
  • Yukarıdaki 3 temel şartı taşımakla mükellef  anneler ve anne adayları ise; bu yardımı alabilmektedirler.

  2024 Yılı Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadardır?

  2024 yılı olarak ‘şartlı sağlık yardımı’ dahilinde annelere erkek veya kız çocukları adına aylık 45 TL para yardımı yapılması söz konusudur. Muhtaç anneler; 0-6 yaş aralığındaki her çocukları adına 45 TL yardım parası almaktadırlar. Bu durumda 2 çocuğu bulunan annelere 90 TL ödeme yapılması söz konusudur. Şartlı sağlık yardımı dahilinde 45 TL yardım parası;  2 ayda 1 olarak düzenlenen annelerin hesaplarına yatırılmaktadır. Bu sebeple anneler; 2 ayda 90 TL yardım parası almış olarak ödenekler düzenlenmektedir.

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.