Maddi Yardım Başvurusu

Nakdi Para Yardımı Başvurusu E-Devlet ve PTT Başvurusu Sorgulama

Nakdi Para Yardımı Başvurusu E-Devlet ve PTT Başvurusu Sorgulama: Nakdi paraya ihtiyacı olan, dar gelirli ve yoksul olan vatandaşlarımız; ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile belediyeler başta olmak üzere pek çok kuruma yardım alabilmek için başvurabiliyorlar.

Kurumlar tarafından yapılan nakdi para yardımı, düzenli olabileceği gibi birkaç sefer için de olabiliyor.

Ülkemizde muhtaç ve işsiz vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar yani hane halkı kişi başı aylık kazancı güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da nakdi para yardımı alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca nakdi para yardımı başvurusu nasıl yapılır? Nakdi para yardımı nasıl sorgulanır? vb. konuyla ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Nakdi Para Yardımı Yapan Kurumlar

Ülkemizde ihtiyaç sahibi ve zor durumda olan vatandaşlarımız için kamu kurum ve kuruluşları, ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyorlar.

Nakdi yardımlar, para yardımı olarak yapılırken; ayni yardımlar odun ve kömür yardımı, giysi yardımı vb. ürün ve hizmet yardımı olarak yapılıyor.

İhtiyaç sahiplerinin para yardımı almak için başvurabilecekleri kurum ve kuruluşları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • Kızılay
 • Dernek ve vakıflar
 • Ünlü sanatçılar ve ünlü iş adamları

Yukarıda bahsi geçen kurum, kuruluş ve kişiler; dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için para yardımının yanı sıra odun ve kömür yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı vb. yardımlar da sunuyorlar.

Kurumlar tarafından sunulan nakdi yardımlar; Aile Destek Paketi Yardımı, Çocuk Destek Bileşeni Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı vb. farklı isimler altında yapılabiliyor.

Nakdi Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nakdi para yardımı başvuruları, e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

Vatandaşlar, başvurmak istedikleri kuruma bizzat giderek de başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Belediye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye nakdi para yardımı ön başvurularınızı e-devlet platformu üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriniz ile gerçekleştirebiliyorsunuz.

Belediyenizin gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi yardımı vb. diğer yardımlarına da e-devlet platformundan başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden belediyenizin ayni ya da nakdi yardımlarına başvurmak adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Belediye nakdi yardım başvurularınız için başvurduğunuz belediyeye, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğüne de gidebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Aile Destek Paketi yardımı, Çocuk Destek Bileşeni Yardımı, SED yardımı vb. yardımları ile yoksul ve dar gelirli hanelere sahip çıkıyor.

Bakanlığın yardımlarına e-devlet üzerinden başvurulabiliyor.

Başvurularınızı e-devlet üzerinden gerçekleştirmek için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayabilirsiniz.

İkametgahınızın bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip, burada başvuru formu doldurarak da para ve ayni yardım başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğal afetlere ya da kazalara maruz kalan vatandaşları yalnız bırakmayan ve vatandaşların yardımına koşan Kızılay da zaman zaman yoksul vatandaşlara nakdi yardımda bulunuyor.

Vatandaşlar, Kızılay resmi sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Yaşadıkları yerdeki Kızılay temsilciliğine giderek de Kızılay yardımlarına başvurabiliyorlar.

Dernek ve Vakıf Nakdi Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki yoksul vatandaşlar için nakdi ve ayni yardımlar sunan dernek ve vakıflar da ihtiyaç sahipleri için para yardımında bulunabiliyorlar.

Dernek ve vakıfların nakdi ve ayni yardımlarına resmi siteleri üzerinden ya da dernek ve vakfa ait olan telefon numarasını arayıp, ulaşabilirsiniz.

Yaşadığınız yerdeki dernek ve vakfa bizzat giderek de yardımlara başvurabilirsiniz.

Nakdi Para Yardımı Sorgulama

Kurumlara nakdi yardım almak için başvuran ihtiyaç sahipleri, başvuru sonuçlarını e-devlet platformu üzerinden takip edebiliyorlar.

Aynı zamanda başvurdukları kurumu arayarak ya da kuruma giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Belediye Para Yardımı Sorgulama

Belediye nakdi yardım başvuru sonuçlarınızı başvurduğunuz belediyenizi ya da sosyal hizmet merkez veya müdürlüğünü arayıp, öğrenebilirsiniz.

ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

Ya da başvurduğunuz belediyeye, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğüne başvuru sonucunuzu öğrenmek adına gidebilirsiniz.

E-devlet üzerinden nakdi yardım sonucunuzu görüntülemek adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Para Yardımı Sorgulama

Bakanlık nakdi yardım ve ayni yardım başvuru sonuçlarınızı ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayarak öğrenebiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden de başvuru sonuçlarınızı görüntüleyebiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden Bakanlık başvuru sonuçlarınızı görüntülemek adına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Kızılay nakdi yardım sonuçlarınızı ALO168 Kızılay Çağrı Merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Sonuçlarınızı başvurduğunuz Kızılay temsilciğini arayarak da öğrenebilirsiniz.

Sonuçlarınızı öğrenmek için başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilir veya vakfa da gidebilirsiniz.

Nakdi Para Yardımı Sorgulama E-Devlet

Para yardımı başvuru sonuçlarınızı daha önce de bahsettiğimiz gibi e-devlet üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriniz ile görüntüleyebiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden belediye para yardımı sonuçlarınız için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları para yardımı başvuru sonuçlarınız için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

PTT Para Yardımı Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; para yardımlarını hak sahiplerinin yani başvurusu onaylanan kişilerin PTT hesaplarına yatırılıyor.

PTTKart sahipleri, kartlarına yatırılan parayı PTTMatiklerden çekebiliyorlar.

Kart sahibi olmayanların ise PTT şubelerindeki veznelerden TC kimlik numaraları üzerinden hesaplarına yatırılan parayı çekmeleri gerekiyor.

Hak sahipleri; ödemelerin PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını e-devlet üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Aynı zamanda hesaplarına yatırılan parayı farklı banka hesaplarına da e-devlet üzerinden transfer edebiliyorlar.

E-devlet üzerinden PTT hesabınıza sosyal yardım parasının yatırılıp yatırılmadığını görüntülemek adına https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkini tıklayabilir, link üzerinden transfer işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Nakdi Para Yardımı Kimlere Verilir?

Para yardımına muhtaç ve işsiz vatandaşların yanı sıra dar gelirli ve yoksul olanlar yani muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan TC vatandaşları da başvurabiliyorlar.

Ülkemizde hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar da para yardımı alabiliyorlar.

SED yardımı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı gibi bazı yardımlar; yalnızca hanesinde düzenli gelir sahibi ve sigortalı çalışan mevcut olmayan bireyler için yapılıyor.

Belediyelerin nakdi yardımına ise muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar başvurabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Aile Destek Paketi ve Çocuk Destek Bileşeni yardımları ise muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar için yapılıyor.

2023 Aile Destek Paketi Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2023 yılında da devam eden sosyal yardımı olan Aile Destek Paketi dahilinde muhtaçlık sınırının altında yaşayanlara bir yıl süreyle her ay için nakdi yardım yapılıyor.

Bu yardıma sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından hali hazırda ayni veya nakdi yardım alan haneler, başvurabiliyorlar.

Aile Destek Paketi yardımı dahilinde yapılan aylık nakdi yardım miktarı, hanedeki kişi başı aylık net kazanca bağlı olarak farklılık gösterebiliyor.

Yardım dahilinde aylık hane kişi başı aylık kazancı,

 • 450 TL ve altı olanlar; aylık 1250 TL
 • 450 TL ve 911.15 TL ve altı olanlar; aylık 1100 TL
 • 15 TL üzeri ve 1372.30 TL ve altı olanlar; aylık 950 TL
 • 30 TL üzeri ve 1833.45 TL’den az olanlar; aylık 850 TL

destek ödemesi alıyor.

2023 Çocuk Destek Bileşeni Yardımı Ne Kadar?

2023 yılında Çocuk Destek Bileşeni kapsamında 1-2 çocuklu ailelere aylık 350 TL, 3 çocuklu ailelere aylık 450 TL, 4 çocuklu ailelere aylık 550 TL, 5 ve üzeri çocuklu ailelere ise aylık 650 TL ödeniyor.

Çocuk Destek Bileşeni dahilinde ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının gıda, giyim, eğitim, sağlık vb. ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak amaç ediniyor.

Nakdi Para Yardımı Başvuru Şartları

Para yardımı başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ve işsiz olmak ya da muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • TC vatandaşı olmak
 • Hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması
 • Gerekli belgeleri zamanında ilgili kuruma teslim etmiş olmak

Başvurulan para yardımı türüne göre kişilerin bazı özel başvuru şartlarını taşıyor olmaları da gerekli olabiliyor.

Nakdi Para Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Para yardımı başvurusu esnasında teslim edilmesi gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Hane bireylerine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına dair belgeler
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi veya gelirsizlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Ek belgeler

Kişilerin ek belgeler teslim etmeleri de gerekli olabiliyor.

Örnek olarak, hanedeki engelli bireyler için 2022 engelli belgesi isteniyor.

Para Yardımı Nereye Yatar?

Belediyeler ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; para yardımlarını hak sahiplerinin PTT hesaplarına yatırıyor.

PTTKart sahipleri, PTTMatiklerden yardım ödemelerini çekebiliyorlar.

Kartı olmayanlar ise herhangi bir PTT şubesinden hesaplarına yatırılan yardım parasını çekebiliyorlar.

Para Yardımı Ne Zaman Yatar?

Para yardımının yoksul ve dar gelirli vatandaşların hesabına ne zaman yatırılacağı, yardım türüne göre değişebiliyor.

Belediyeler tarafından yapılan nakdi yardım; düzenli olabileceği gibi yılda birkaç sefer için de yapılabiliyor.

Belediyeler, yoksul aileler için aylık 1000 TL, 3000 TL gibi farklı rakamlarda nakdi yardım yapabiliyorlar.

Yardım parasının miktarı üzerinde hanedeki kişi sayısı, hanenin muhtaçlık durumu vb. etmenler de belirleyici olabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Destek Paketi yardım ödemeleri, her ay belirli günlerde ihtiyaç sahiplerinin hesabına yatırılıyor.

Çocuk Destek Bileşeni yardımı da her ay belirli tarihlerde hak sahiplerinin PTT hesabına yatırılmış oluyor.

Para Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Nakdi yardım başvuruları, başvurulan kamu kurumu tarafından genelde birkaç hafta içerisinde karara bağlansa da bazen başvuruların sonuçlanması birkaç aya kadar da uzayabiliyor.

Sonuçlar, e-devlet platformunda açıklanıyor.

Aynı zamanda olumlu ve olumsuz sonuçlar, başvuru sahiplerinin telefon numaralarına SMS ile gönderiliyor.

Para Yardımı Ne Kadar 2023?

Para yardımı miktarı, daha önce de bahsettiğimiz gibi ilgili kurum bütçesine ve başvurulan yardım türüne göre değişiyor.

Örneğin, yoksul çocuklar için yapılan SED yardımı dahilinde 2023 yılında ilköğretim çağındaki çocuklar için aylık 3.090 TL ödeniyor.

Nakdi Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediyelerin para yardımına ve diğer tüm yardımlarına dair detaylı bilgi edinebilmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını ya da belediyenize ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı para yardımı ön başvurularınızı gerçekleştirmek ve başvuru detaylarını öğrenmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını veya bağlı olduğunuz yani ikametgahınızın bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayabilirsiniz.

Para Yardımı Kaç Ayda Bir Alınır?

Aile Destek Paketi dahilinde yapılan yardımlar, bir yıl süreyle her ay için yapılıyor.

SED yardımı ve Çocuk Destek Bileşeni yardımı da her ay düzenli olarak yapılıyor.

Belediyeler tarafından yapılan nakdi yardımlar, her ay için olabileceği gibi yılda birkaç sefer ya da 4-5 sefer için de olabiliyor.

Bu noktada başvurulan belediye bütçesi belirleyici oluyor.

Nakdi Para Yardımı Başvuru Formu

İnternetten ya da ilgili kurumlara gidilerek yapılan başvurularda kişilerin nakdi yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda kişilerin kazançlarına, gelir ve gider durumlarına, mesleklerine, hanedeki kişi sayılarına, hanedeki kişilerin mesleklerine kısacası muhtaçlıklarını tespit etmeye yönelik sorulara doğru yanıtlar vermeleri gerekiyor.

Kurumlar, sorulara verilen yanıtlar doğrultusunda muhtaç kişileri belirleyip, bu kişilere yardım ediyor.

Bu yüzden kişilerin tüm sorulara doğru yanıtlar vermeleri, yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşması noktasında son derece önem arz ediyor.

Yoksul olmamalarına rağmen formda yoksul olduklarını paylaşan ve para yardımı alanlar, daha sonra haksız yere nakdi yardım aldıklarının yardım aldıkları kurumca fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerden aldıkları yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri isteniyor.

Ödemeyenler ise mahkemeye veriliyorlar. 

Nakdi Yardım Yapan Dernek ve Vakıflar

İhtiyaç sahiplerinin nakdi yardım almak için başvurabilecekleri en önemli dernek ve vakıfları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Dost Eli Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Ahbap Derneği
 • Vuslat Derneği
 • İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Suna ve İnan Kıraç Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Vehbi Koç Vakfı

Nakdi Yardım Yapan Ünlüler ve Ünlü İş Adamları

Nakdi yardım yapan ünlü isimleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Müge Anlı
 • Esra Erol
 • Fatih Terim
 • Serap Ezgü
 • Seda Sayan
 • Haluk Levent

Para yardımı yapan ünlü iş adamlarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Mustafa KOÇ
 • Hacı Boydak
 • Tuncay Özilhan
 • Murat Dedeman
 • Ali Ağaoğlu
 • Sinan Tara
 • Şevket Sabancı
 • Avni Çelik
 • Erden Timur
 • Ahmet Kocabıyık
 • Ali Nihat Gökyiğit

Bu yazımızda kısaca e-devlet ve PTT para yardımı sorgulama nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili olarak her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu