Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

  Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu
  Yayınlama: 15.06.2024
  Düzenleme: 19.06.2024 14:32
  A+
  A-

  Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu; Muhtaç aylığı, engelli vatandaşlara ve yetim kişilere verilen yardım tutarıdır. Hayat engelinden dolayı çalışamayan bireylere verilerek destek verilmesi amaçlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan başvuruda belirli dönemler için yardım tutarı yatırılması sağlanmaktadır.

  Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Muhtaç aylığı başvurusu Vakıflar Genel Müdürlüğüne giderek veya postayla yollayarak başvuru sağlanması gerekmektedir. İmzalı olarak başvuru formu doldurulması ve başvuran kişi engelliyse sağlık raporuyla birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğüne iletmesi gerekmektedir.

  Başvuru yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Başvuru formu içerisinde başvuru formunda eksiksiz doldurulması ve imzalanması gerekenler yapılması gerekmektedir.
  • Başvuran yapan kişi engellilik durumu varsa sağlık raporunu da koyması gerekir.
  • Başvuru yapan kişiyle başvuru formları değişiktir. Buna dikkat ederek başvuru formlarını indirmeniz gerekmektedir.
  • Başvuru yapan kişi engellilik durumu bulunmuyorsa herhangi ek bir rapor çıkarmasına gerek duyulmamaktadır.

  Muhtaç Aylığı Başvuru Formu

  Muhtaç aylığı başvuru formu ikiye ayrılmaktadır;

  Muhtaç aylığı başvuru formu içerisinde istenen bilgiler; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, başvuran kişiye ait kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, adres bilgileri, çocuk sayısı, sosyal yardım alma durumu ilgili bilgiler istenmektedir. Başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalandıktan sonra posta veya Vakıflar Genel Müdürlüğüne götürülerek teslim edilmesi gerekmektedir.

  Muhtaç Aylığı Sorgulama

  Muhtaç Aylığı Sorgulama işlemlerini Vakıflar Genel Müdürlüğüne şubelerine giderek veya müdürlüklerini iletişim numarasından ulaşarak yardım isteyebilirsiniz. Muhtaç aylığı başvuruları ortalama olarak 15-30 gün arasında sonuçları iletilmektedir. Bölge Müdürlüklerinin telefon numarasına https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/teskilat-yapisi/bolge-mudurlukleri adresinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Muhtaç Aylığı Kimlere Verilir?

  Muhtaç aylığı yetim veya engelli olan bireylere verilmektedir. Engelli bireylerin engel durumu %40’ı aşan kişiler sağlık raporuyla birlikte başvurularını sağlayarak dağıtımı sağlanmaktadır. Ayrıca yetim bireyler 18 yaşına doldurmamış eğer okuyorsa 25 yaşına kadar muhtaç aylığına devam ettirmektedirler. Ancak bireylerin gelir durumunda değişiklik olması halinde muhtaç aylığında kesilebilmektedir.

  Muhtaç Aylığı Nereden Alınır?

  Muhtaç Aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü başvurusu sonrasında onaylandığında PTT banka hesaplarına yardım parası yatırımı sağlanmaktadır. Yapılan yardım paraları belirlenen günlerde yatırılması sağlanmaktadır.

  Muhtaç Aylığı Ne Kadar?

  Muhtaç aylığı para yatırımı 2024 yılı için belirlenen tutar 4.763 TL olarak aylık verilmektedir. Belirlenen tutarlar yılın ilk 6 ayı için geçerli olacak şekilde yatırılması sağlanmaktadır.

  Muhtaç Aylığı Ne Zaman Yatar?

  Muhtaç aylığı ödeme günleri ayın başından itibaren peşin olarak yatmaktadır. Ayın başından itibaren her ay olacak şekilde yatırılması sağlanmaktadır. Ayrıca yılın ilk 6 ayından itibaren sabit ücret olmakla birlikte belirlenen para tutarları değişim gösterebilmektedir. Belirlenen tutarlar enflasyon değerlerine göre hareket edilerek yardım tutarlarında değişiklik yaşanabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Muhtaç Aylığı bölümünde güncel bilgiler yer alarak paylaşımlar sağlanmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda da ulaşım sağlayabilirsiniz.

  Muhtaç Aylığı Neden Kesilir?

  Muhtaç aylıkları kesilme nedenleri olarak;

  • Muhtaç aylığı alan kişinin vefatı
  • Muhtaçlık durumunun kalması veya bakım durumuna girmesi
  • Yetim erkek çocuğunu 18 yaşına basması veya yüksek öğrenim gördüğünde 25 yaşına gelmesi
  • Aylık miktarlarının üç ay boyunca alınmama durumunda bir dahaki ay itibariyle aylık almamaya başlamaktadır.

  Muhtaç Aylığı Kaç Günde Bağlanır?

  Muhtaç aylığı başvuru onaylanması ortalama olarak bir ay sürmektedir. Başvurunun onaylanmasıyla ayın başında maaş bağlanmaktadır. Başvurunuz onaylandığında sizlere iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanacaktır.

  Muhtaç Aylığı Ayın Kaçında Yatıyor?

  Muhtaç aylığı ayın başında yatırımı sağlanmaktadır. Ödeme günleri aydan aya değişiklik gösterebilir. Yönetmelik de ayın başında belirterek adlarınıza hesap açılarak yatırım sağlanmaktadır.

  Muhtaç Aylığı Alma Şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
  • Başvuran kişinin yetim veya öksüz olarak yer alması
  • Mahkeme kararına bağlı olarak bakım altına alınmamış olmaması
  • Engelli durumda ise bireyin %40 ve üzeri raporu bulunması
  • Sosyal Güvencesi olmaması
  • Herhangi bir gelir ve yardım almaması
  • Aylık belirlenen gelir tutarının az tutarda yaşaması
  • Herhangi bir gelir getirici taşınır veya taşınmaz malı mevcut olmaması

  Muhtaç Aylığı Ne Zaman Kesilir?

  Muhtaç aylığı bireylerin ihtiyaç durumuna bakılarak hareket edilmektedir. Birey okumadığı taktirde 18 yaşına bastığında bir dahaki ay muhtaç aylığı kesintisi yaşayabilmektedir. Birey üniversite durumunu devam ettirip 25 yaşına kadar okuyorsa almaya devam edecektir. 25 yaşından sonra diğer ay muhtaç aylığı alınması dondurulacaktır. Bu zaman içerisinde de birey belirlenen aylık tutardan yüksek alıyorsa da ihtiyaçlı durumdan çıkmış olup muhtaç aylığı çıkışı verilecektir.

  Muhtaç Aylığı Formu Nasıl Doldurulur?

  Muhtaç aylığı formu içerisinde yer alan bilgiler kimlik, adres, iletişim bilgileri vs. güncel bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Tükenmez kalemle yazarak istenen bilgileri doldurunuz. Başvuru formuyla birlikte sizden istenen belgeleri Vakıflar Genel Müdürlüğü veya posta yoluyla bölgenizde yer alan şubelere gönderebilirsiniz.

  E-Devlet Muhtaç Aylığı Başvurusu

  E-Devlet Muhtaç Aylığı başvurusu farklı bir sosyal yardım türüdür. Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımları sadece fiziksel olarak başvurunuzda verilmektedir. E-devlet üzerinden verilen sosyal yardım türü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Eğer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına sosyal yardım başvurusu yaparsanız Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurmamanız önerilir.

  Sosyal yardım yapılırken herhangi bir yerden sosyal yardım alınmamasına dikkat edilmektedir. Sosyal yardım aldığınız tespit edilirse başvurunuz kabul olmayacaktır. Bu tür işlemlerde tek bir kurumdan sosyal yardım başvurusu yapmanız gerekmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı muhtaçlık yardımı başvurusu yapabilmek için E-devlet hesabınız olması gerekmektedir.

  E-devlet hesabı alabilmek için yapılabilecek işlemler;

  • PTT şubelerine giderek şifre almak: PTT şubelerine giderek kimliğinizle yeni E-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Yeni şifrenizle giriş yapmanızla yeni şifre oluşturarak yardım başvurusu işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.
  • Online bankacılık hesabınızdan direk giriş sağlamak: Online bankacılık uygulaması yer alıyorsa sisteme giriş yapmanızla arama bölümünde E-devlet giriş bölümü bulunacaktır. Direk olarak giriş sağlayarak yeni şifrenizle yardım başvurusu yapabilirsiniz.

  E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu veya https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkinden yönlendirebilirsiniz. Onaylama metninden sonra sizlerden ek başvuru formu karşınıza çıkacaktır. Başvuru formu içerisinde yer alan bilgileri doldurarak başvurunuzu yollayabilirsiniz. Başvurunuz ekipler tarafından incelenerek uygun görülmesi halinde ilgili yardım sağlanacaktır. Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetine ilerleyen zamanlarda girerek de başvuru durumunuzu görüntüleyebilirsiniz.

  Muhtaç Aylığı Ayın Kaçında Yatıyor?

  Muhtaç aylığı ödemeleri ayın başında yatırılması sağlanmaktadır. Ayın 1-7 arasında dönem içerisinde hesaplara para yatırımı sağlanmaktadır. Para yatırımları PTT hesaplarına yatırımı sağlanmaktadır. Maaşa para yattıktan sonra PTT mobil şube oluşturarak hesap hareketlerini kontrol edebilirsiniz.

  Muhtaç Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

  Muhtaç aylığı kesilme durumları;

  • Belirlenen aylık tutarı üzerinde gelirin oluşması
  • Aylık alan kişinin 18 yaşından büyük olması
  • Aylık olan kişinin okuması halinde 25 yaşına girdiğinde
  • Engelli olan birey engellilik durumu bittiğinde bu tür durumlar muhtaç aylığı kesintisi meydana gelmektedir.

  Muhtaç Aylığı İçin Nereye Başvurulur?

  Muhtaç aylığı başvurusu sadece Vakıflar Genel Müdürlüğünden başvuru yapılması gerekmektedir. İlgili başvuru formlarıyla birlikte ilinizde yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğüne fiziksel olarak veya posta yoluyla başvurunuzu yollayabilirsiniz. İncelemeler sonucunda muhtaçlık durumunuz tespit edildiğinde muhtaç aylığı bağlanacaktır.

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.