Aktifbank’ın Sahibi Kim? Aktifbank Kime Ait?

  Aktifbank’ın Sahibi Kim? Aktifbank Kime Ait?
  Yayınlama: 12.01.2022
  Düzenleme: 12.01.2022 22:00
  A+
  A-

  Aktifbank’ın Sahibi Kim? Aktifbank Kime Ait? Tam adı Aktif Yatırım Bankası olan kuruluş Türkiye genelinde 11 adet şubeye sahip. Perakende sistemli bankacılıkta iş birlikleri, inovatif iş sistemleri hizmeti sunuyor. Dijital yöntemlerleriyle yaptıkları yatırımları sayesinde bireysel müşteri pazarının %18’ine sahiptir. Peki Aktifbank kimin?

  Aktifbank Kimin

  Aktifbank, 1999 senesinin temmuz ayında Çalık Holding şirketi tarafından kuruldu. 2007 senesinde yeniden yapılandırıldı ve 2008 senesinde de Aktifbank adını aldı. Aktifbank kuruluşun sahibi 2015 senesinden beri Serdar Sümer’dir. Aktifbank kimin sorusu oldukça sorulan sorulardandır.

  Aktifbank, yurt dışında oldukça popüler olan Universal Payment Transfer kuruluşuyla yabancı para transfer ve diğer işlemlerde beraber çalışıp kısa bir zaman içerisinde yurt dışında Aktifbank hizmet ağını 400.000’den fazla sayıya ulaştırmışlardır. Yaptıkları yatırım bankacılığını proje finansmanı hukuku, varlığa dayalı olan menkul kıymet ile hizmet veriyorlar.

  Bölgesel bankacılık sisteminde ise, ortak çalıştıkları ilgili kuruluşu olan Banka Kombetare Tregtare ile Balkanlar’da halen faaliyette bulunuyorlar. Ayrıca ortağı olan İslam Kalkınma Bankası ile de Tataristan ve Kazakistan’da finansal kiralama yani icara şirketleri kurmuşturlar. Banka, 2013 senesinde Eurasia Rating JCR tarafından yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategorisinde Aktifbank’ı değerlendirmiştir.

  Aktifbank’ın Sahibi Kim

  Sahibi Serdar Sümer’dir. Ancak yönetim kadrosu bakımından, Çalık Holding’in yönetim kurulu başkanı Ahmet Çalık’tır. Kendisi 1958 senesinde Malatya’da dünya gelmiştir. Ailesi 1930 yılından beri tekstil ticaretinde oldukça sıkı faaliyet gösterdiler. Kendisi ilk yatırımını 1981 yılında yapmıştır.

  Yani Aktifbank’ın sahibi kim derseniz, Aktifbank adı altında kurulan bankacılık şirketinin başında Serdar Sümer varken, Aktifbank’ı kuran Çalık Holding’in yönetici Ahmet Çalık’tır. Çalık Holding, 1987 yılında bir çok proje imza atmıştır. Bu projelerin bir kısmı GAP güneydoğu tekstil, GAP pazarlama gibi isimlere mevcuttur.

  Aktifbank Kimlere Ait

  İnovatif çalışmalarına hızla devam eden banka, dijital açıdan müşterilerine zengin seçenekler sunmak için N Kolay hizmetini sundu. N kolay, Aktifbank’ın şubelerine gitmeden mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden kolayca birçok işlemi yapabilme özelliğini müşterilerine sundu.

  Bünyesinde bulunan insanların ise bankanın sağladığı hizmetlerden en çok memnun olduğu şey kredi notları düşük dahi olsa kolaylıkla kredi çekebilme olanağı sağlamasıydı. Aktifbank kimlere ait sorusuna gelince, ilk başta böyle bir bankayı hayata geçiren Çalık Holding’tir. Çalık Holding’in CEO’su Ahmet Çalık, Aktifbank’ın başında yer alan Serdar Sümerdir.

  Bunların dışında banka birçok yan kuruluş bulundurmaktadır. Bunlar E-Kent, Echopos/Echo Bilgi Yönetim, Attivo Bilişim Anonim Şirketi, Sigortayeri Sigorta ve Reasürans Brokerliği, Mükafat Portfoy Yönetimi gibi kurumlardır. Toplamda Aktif bank bünyesinde 10 adet yan kuruluş barındırıyor.

  Aktifbank’ı Kim Kurdu

  Temmuz 1999’da kurulan Aktifbank, Çalık Holding’in CEO’su Ahmet Çalık tarafından kurulmuştur. Türkiye için özel sermayeyle işleyen yatırım bankası olarak amaçlanmış Aktifbank’ın 2015 yılından bu yana genel müdürü Serdar Sümer’dir. Aktifbank, yatırım bankası olarak yurt dışında birçok başarıya imza atmış ve ödüller almıştır.

  Financial World Innovation, Paybefore, Global Banking and Finance Review, EFMA, VRL Financial gibi adı duyulmuş ve önemli etkinliklerden, türkçesiyle “Dünyanın En Yenilikçi Bankası” ödülü de dahil 109 ödül kazanmışlardır. Aktifbank, daha piyasaya ilk adım atmalarından itibaren çalışma modellerini yeni jenerasyon bankacılık olarak belirlemiş ve tanımlamıştır.

  Banka, 6.000’den fazla yerde, perakende bankacılık sistemi adı altında UPT yani Ucuz Para Transferi ve en çok popüler olan, ülkemizde bilinen N Kolay gibi ürünleriyle hizmet veriyor. Aktifbank’ı kim kurdu sorusuna gelince ise Ahmet Çalık tarafından kurum kurulmuştur.

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.