Maddi Yardım Başvurusu

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardımları Nelerdir?

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardımları Nelerdir? İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvuru merkezlerinden biri olan Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; 2022 yılında da İstanbul il sınırlarında ikamet eden, yoksul ve dar gelirli vatandaşlarımız için para yardımı, gıda ve erzak yardımı başta olmak üzere birçok ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çocuklar için Halk Süt yardımı, ihtiyaç sahipleri için İstanbulkart dağıtımı vb. yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, Edirnekapı sosyal hizmetler müdürlüğüne giderek, burada başvuru formu doldurabiliyorlar.

Başvurular, sosyal hizmetler müdürlüğü tarafından detaylı bir şekilde değerlendirildikten sonra başvuru sonuçları, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza iletiliyor.

Bu yazımızda kısaca Edirnekapı sosyal hizmetler müdürlüğü tarafından yapılan yardımlar nelerdir? Edirnekapı sosyal hizmetler müdürlüğü yardım başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Edirnekapı sosyal hizmetler müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan en önemli yardımları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Nakdi yardımlar(para yardımı)
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • İstanbulkart isimi sosyal destek kartı yardımı
 • Aşevinde günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Kira yardımı
 • Öğrenciler için burs yardımı
 • Öğrenciler için eğitim ve kırtasiye yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Engelli vatandaşlar için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Afetzede vatandaşlar için yapılan yardımlar
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar için yapılan yardımlar
 • Yaşlı vatandaşlar için evde yaşlı bakım hizmeti
 • Sağlık yardımı
 • Tersine göç yardımı
 • Tıbbi malzeme ve cihaz yardımı
 • Diğer yardımlar

İhtiyaç sahibi İstanbullu vatandaşlar; yukarıdaki yardımları alabilmek adına Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurabiliyorlar.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; gıda ve erzak ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yoksul vatandaşları için belirli aralıklarla mercimek, bulgur, fasulye, şehriye, makarna vb. malzemeleri içeren gıda ve erzak kolilerini dağıtıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli yardım çalışmalarından olan sosyal destek kartı yani İstanbulkart başvuruları da Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gidilerek, yapılabiliyor.

Sosyal destek kartı başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler, kendilerine sosyal hizmetler müdürlüğü tarafından verilen İstanbulkart isimli yardım kartlarına yatırılan para ile Migros, ŞOK, A101, Carrefoursa, BİM vb. belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerden ihtiyaç duydukları malzemeleri satın alabiliyorlar.

65 yaş ve üstündeki kimsesiz, sahipsiz ve gelirsiz vatandaşlar; evde yaşlı bakım hizmeti alabilmek adına Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurabiliyorlar.

Evde yaşlı bakım hizmeti dahilinde hasta ve yaşlı vatandaşların evlerine giden sağlık personelleri, hasta vatandaşları evlerinde muayene ediyor.

Yani yaşlı vatandaşlarımızın rutin sağlık kontrollerine gidebilmeleri için evden çıkmalarına ve kendilerini yormalarına gerek kalmıyor.

Özellikle pandemi sürecinde yoğun bir şekilde ilgi gören evde yaşlı bakım hizmeti kapsamında yaşlı vatandaşlarımızın evleri temizlik personelleri tarafından temizleniyor. Hatta yaşlılar için yemek bile yapılıyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; kış aylarında odun ve kömür desteği alabilmek için de sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurabiliyorlar.

Odun ve kömür yardımı sayesinde kış aylarında sobada yakabilecekleri ve ısınabilecekleri yakacak malzemelerini ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorlar.

Yeni doğan bebek paketi desteği başvurusu kabul edilenler ise dünyaya gelen bebeklerinin mama, bez, battaniye, ıslak mendil, bebek beşiği vb. ihtiyaçlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi sayesinde karşılayabiliyorlar.

3-6 yaş arasında çocuğu olan, çocuğunun beslenme giderlerini ve süt ihtiyaçlarını karşılayamayan anne ve babalar; Halk Süt yardımı alabilmek için de İBB sosyal yardım başvuru merkezlerinden biri olan Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurabiliyorlar.

Başvurusu onaylanan ebeveynlerin ev adresine her ay İBB personelleri tarafından 8 litre uzun ömürlü, sağlıklı ve temiz Halk Süt teslim ediliyor.

Ebeveynler; 3-6 yaş aralığındaki tüm çocukları için Halk Süt yardımını alabiliyorlar.

En az %40 engel oranına sahip olan, mevcut engeli yüzünden çalışamayan engelli vatandaşlar, tekerlekli sandalye, baston, akülü tekerlekli sandalye; kronik ya da cihaza bağımlı yaşayan hastalar ise havalı yatak vb. medikal cihaz ve tıbbi malzeme ihtiyaçları için yardım alabiliyorlar.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; acil para yardımına ihtiyacı olanlara da nakdi yardımda bulunabiliyor. Bu yardımlar, tek seferli, birkaç seferli ya da süreli olabiliyor. Nakdi yardım başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin yardım paraları, PTT hesaplarına yatırılıyor.

Yardımların miktarı ise başvuru sahibinin muhtaçlık seviyesine, hanesinde bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre değişebiliyor.

Her yeni eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yoksul aile çocuklarının yüzünü güldürmek ve onların geleceğe umutla bakmasına yardımcı olmak adına yoksul çocuklara mont, kaban, ayakkabı, önlük vb. giysiler armağan eden Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; kırtasiye yardımı dahilinde ailelerin PTT hesaplarına çocuklarının kırtasiye malzemesi ihtiyaçlarını karşılamaları için bir miktar para yatırabiliyor.

Kırtasiye yardımı; nakdi yardım şeklinde olabileceği gibi ihtiyaç sahibi çocuklara kalem, kitap, defter, silgi vb. malzeme dağıtımı yani ayni yardım şeklinde de olabiliyor.

Yoksul ailelerin lise, ortaöğretim ya da üniversiteye giden çocukları için burs bağlanabiliyor.

Evinin tamirat, bakım, onarım, boya ve badana gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere ise Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yardımcı olunabiliyor.

Yapılan yardım dahilinde yoksul vatandaşların evleri ustalar tarafından ücretsiz bir şekilde boyanıyor; bakım, onarım vb. işlemler de tamamen ücretsiz yapılabiliyor.

Kirada oturan ve kira giderlerini karşılayamayan kişilerin toplu kira borçları; Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ödenebiliyor. Aynı zamanda vatandaşlar, kira yardımı kapsamında para yardımı da alabiliyorlar.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ayni ve nakdi yardımlarına dair ayrıntılı bilgi alabilmek adına hemen ALO153 İBB Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek, burada form doldurabiliyor, sosyal yardım formunda ihtiyaç duydukları yardımları işaretleyip, bu yardımlara başvurabiliyorlar.

Ön başvurular ise e-devlet platformu üzerinde hızlıca yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden İBB sosyal yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları, başvurmak istedikleri sosyal yardımları işaretlemeleri gerekiyor.

İBB tarafından kısa bir süre önce hayata geçirilen SEDEP(Sosyal ve Ekonomik Destek Programı) sitesi üzerinden de ön başvurular yapılabiliyor.

SEDEP üzerinden ön başvuru işlemini gerçekleştirmek isteyenlerin ise https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ linkine tıklamaları gerekiyor.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yardımlarıyla ilgili yetkili kişilerden hem bilgi alabilmek hem de ön başvuru işleminizi tamamlamak adına 0212 449 74 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak, yardımlarla ilgili bilgi edinebilmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Eyüpsultan Belediyesi’ni arayarak da yardım ön başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada hemen 444 3 000 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardım Başvuru Formu

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giden bireylerin burada mutlaka sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri, formda gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı, yeni doğan bebek paketi yardımı vb. başvurabilecekleri tüm yardımları görebiliyor, yardımların yanına işaret koyarak, bu yardımlara başvurabiliyorlar.

Formda ihtiyaç sahiplerine gelir ve gider durumlarıyla ilgili birtakım sorular soruluyor.

Başvuru sahiplerinin aylık kazançlarına, aylık hane toplam kazançlarına, hanedeki çalışan sayılarına, hanedeki toplam kişi sayısına, mesleklerine dair olan tüm soruları doğru bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor.

Formda başvuru sahiplerinin iletişim ve adres bilgilerine dair sorular da bulunuyor.

Başvuru sonuçları, kişilerin telefonlarına SMS ile gönderildiğinden ve gıda, erzak yardımı vb. yardımlar kişilerin ev adreslerine teslim edildiğinden kişilerin formda güncel iletişim ve adres bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

İBB yardımlarından alabilmek adına işsiz ya da muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmamalarına rağmen kendilerini işsiz ya da muhtaç gösterip, bir süre için para yardımı veya ayni yardımlar alanlar; daha sonradan bu durumun yardım aldıkları sosyal hizmetler müdürlüğü tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerin ceza olarak, aldıkları tüm ayni ya da nakdi yardımların güncel karşılığını faiziyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayan kişiler ise sosyal hizmetler müdürlüğü tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardım Başvuru Sorgulama

İBB yardımlarına başvurmak için Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giden İstanbullu vatandaşlar, başvurularının olumlu veya olumsuz sonuçlarını e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

E-devlet üzerinden başvurularını sorgulamak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; başvuru sonuçlarını öğrenmek için ALO153 Beyaz Masa hattını da arayabiliyorlar.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne ait olan 0212 449 74 00 telefon numarası aranarak da başvuru sonuçları öğrenilebiliyor.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Yardımları Kimlere Verilir?

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü sosyal yardımlarına yalnızca İstanbul il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahipleri başvurabiliyorlar.

İşsiz ve gelirsiz vatandaşların dışında muhtaçlık sınırının altında yaşayan İstanbullu vatandaşlar da yani hani halkı kişi başı aylık net geliri, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da sosyal yardımlar alabiliyorlar.

Sosyal yardımların kimlere verildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar(muhtaçlık sınırın altında yaşayanlar)
 • Engelliler ve kronik hastalar
 • 65 yaş ve üstündeki gelirsiz ve kimsesiz vatandaşlar
 • Afetzede vatandaşlar
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler veya sığınmacılar
 • Eşi vefat etmiş, eşi cezaevine girmiş ya da eşinden ayrılmış dul kadınlar
 • Yoksul çocukların ilköğretim, lise ya da üniversite eğitimi gören öğrenci çocukları
 • Kimsesizler ve düşkünler

Yukarıdaki vatandaşlar, İstanbul il sınırlarında ikametgahlarının bulunması şartıyla Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yardımlarına başvurabiliyorlar.

Lakin muhtaçlık sınırının altında aylık kazançları olmalarına rağmen kendi üzerine ya da hane bireyleri üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul bulunan kişiler; yardımlara başvursalar bile yardım alamıyorlar.

Yani hanesinde üzerine kayıtlı ev, arsa, tarla, bahçe, araba vb. menkul ya da gayrimenkul bulunan kişilerin yardım alma hakları bulunmuyor.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru sırasında teslim edilmesi gereken belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireylerine dair SGK’dan alınması gereken gelir belgesi veya gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Engelli bireyler için 2022 engelli belgesi
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Eşi vefat etmiş dul kadınlar için vefat eden eşlerine dair ölüm raporu
 • Hanedeki öğrenciler için okullarından alınması gereken öğrenci belgesi
 • Yeni doğan bebekler için doğum raporu ve kimlik belgesi

Teslim edilmesi gereken belgeler; başvurulan yardım türüne göre de değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin; çocukları için kırtasiye yardımına başvuracak anne ya da babaların çocuklarına dair öğrenci belgesini, yeni doğan bebek paketine başvuracak ebeveynlerin ise bebeklerine dair kimlik belgesi fotokopisini ve doğum raporunu teslim etmeleri gerekebiliyorlar.

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesi için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz. 

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Acil nakit paraya ihtiyacı olan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar; para yardımı alabilmek adına Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gidebiliyorlar.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara tek seferli, birkaç seferli ya da düzenli bir şekilde nakdi yardım yapılabiliyor.

Gerçek anlamda muhtaç vatandaşlara ailelerindeki kişi sayılarına göre her ay için 300 TL, 400 TL, 500 TL vb. para yardımı yapılabiliyor.

Para yardımları, başvurusu kabul edilenlerin PTT hesaplarına yatırılıyor.

Vatandaşlar; ön başvurularını e-devlet platformundan ya da SEDEP resmi sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyorlar.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Para Yardımı Ne Kadar?

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; ihtiyaç sahipleri için aylık 300 TL, 400 TL, 500 TL vb. miktarlarda para yardımı yapabiliyor.

Aynı zamanda yoksul ve dar gelirli vatandaşlar; sosyal hizmetler müdürlüğüne kırtasiye yardımı, sosyal destek kartı yardımı vb. yardımlar almak adına da başvurabiliyorlar.

Sosyal destek kartı yardım başvurusu kabul edilenlerin kartlarına 200 TL para yardımı yatırılıyor.

Sonraki aylarda vatandaşların sosyal destek kartlarına hanelerindeki kişi sayısına göre 300 TL, 400 TL, 500 TL vb. miktarlarda para yatırılabiliyor.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Para Yardımı Sorgulama

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü para yardımı başvurularının kabul edilip edilmediğini sorgulamak isteyen vatandaşlar, ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak, başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Başvuru sahipleri, Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne ait olan 0212 449 74 00 telefon numarasını arayıp, yetkili kişilerden başvuru sonuçlarına dair bilgi alabiliyorlar.

E-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de başvuru sonuçları görüntülenebiliyor.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Adres

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü; İstanbul Eyüpsultan ilçesindeki Beylerbeyi caddesinde yer alan Edirnekapı Mezarlıklar Müdürlüğü’nün hemen bitişiğinde bulunuyor.

M1A veya M1B metroya binerek ya da A-15, B-46 dolmuşlarıyla Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gidebileceğiniz gibi Marmaray’ı kullanarak da müdürlüğe gidebiliyorsunuz.

Adres:

Topçular, Bostanlı Aralığı, 34055 Eyüp/Eyüpsultan/İstanbul

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Telefon Numarası

Yararlanabileceğiniz sosyal yardımlarla ilgili bilgi alabilmek adına 0212 449 74 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak Eyüpsultan belediyesine ait olan 444 3 000 numarasını arayıp, yetkililerden bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızda İstanbullu ihtiyaç sahiplerinin Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurarak, alabilecekleri yardımlara değinmeye çalıştık.

Sizler de belediyelerden, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ya da diğer kurumlardan ayni ya da nakdi yardımlar alıyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu