Devlet Yardımları

Elektrik Yardımı Neden Kesilir? Elektrik Desteği Kesilme Nedenleri

Elektrik Yardımı Neden Kesilir? Ülkemizde elektrik faturasını ödemekte zorlanan yoksul ve muhtaç vatandaşların başvurabileceği elektrik yardımı sayesinde aileler; elektrik faturalarını indirimli fiyatlardan ödeyebiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan elektrik yardımına muhtaçlık sınırının altında yaşayan tüm TC vatandaşları başvurabiliyorlar.

Elektrik yardımı almaya hak kazanan başvuru sahipleri, her ay elektrik faturalarında indirim elde edebiliyorlar.

Ancak hak sahibinin muhtaçlığının sona ermesi halinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan elektrik yardımı kesiliyor.

Bu yazımızda kısaca elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır? Elektrik yardımı neden kesilir? vb. elektrik yardımına dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın en önemli ve en çok başvurulan sosyal yardım çalışmalarından biri olan elektrik tüketim desteği; ihtiyaç sahibi ve muhtaç vatandaşların elektrik faturalarını maddi anlamda daha rahat bir şekilde ödeyebilmeleri adına yapılan yardıma deniliyor.

Elektrik tüketim desteği başvurusu kabul edilen kişiler; PTT şubelerine aylık faturalarını ödemek için gittiklerinde faturalarını bir miktar indirimden faydalanarak, ödeyebiliyorlar.

Vatandaşların elektrik yardımı alabilmeleri için faturalarını mutlaka PTT şubelerine giderek ödemeleri gerekiyor.

Elektrik yardımı; nakdi yardım şeklinde değil de elektrik faturalarında indirim şeklinde yapılıyor.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşların elektrik yardımı alabilmeleri için mutlaka bağlı oldukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında daha önceden hane kayıt talep formu doldurmuş olmaları gerekiyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından SED yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı, gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı vb. diğer yardımları alan kişilerin başvuruları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından öncelikli şekilde kabul ediliyor.

Elektrik tüketim desteğinden yararlanmak isteyenlerin PTT şubesine gitmeleri ve burada elektrik tüketim desteği başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Daha önceden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından herhangi bir yardım almamış olan ve vakıf kaydı olmayanların ise PTT’ye gitmeden önce vakfa gitmeleri ve burada hane başvuru kayıt formu doldurmaları gerekiyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında form doldurarak, vakfın gıda ve erzak yardımı, eşya yardımı, giysi yardımı vb. diğer yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Elektrik faturalarında indirim elde etmek isteyen vatandaşlar, bu yardıma e-devlet üzerinden başvurup başvuramayacaklarını da öğrenmek istiyorlar.

Elektrik yardımına şu an için e-devletten başvurulamıyor.

Vatandaşlar, başka bir internet platformundan da online olarak başvurularını gerçekleştiremiyorlar.

Elektrik Yardımı Başvuru Sorgulama

Elektrik tüketim desteğine başvuran kişiler; başvurularının olumlu veya olumsuz sonucunu e-devlet üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Yani bu yardıma e-devlet üzerinden başvuramasalar bile başvuru sonuçlarını e-devletten öğrenebiliyorlar.

E-devletten başvuru sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-bakanligi linkini tıklayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başvurduğunuz diğer yardımlarının sonuçlarını da bu link üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Başvuru sonucunuzu sorgulamak için ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini de arayabilirsiniz.

Alternatif olarak başvurduğunuz vakfı arayabilir ya da başvuru sonucunuzu öğrenmek için bizzat vakfa da gidebilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu

Elektrik yardımına başvurmak istiyorsanız; size en yakın PTT şubesine gitmeli ve burada elektrik tüketim desteği başvuru formu doldurmalısınız.

PTT şubesine gittiğinizde burada çalışan personelden elektrik yardımı alma hakkınız olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Elektrik Yardımı Başvuru Formu

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha önceden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuran kişiler; PTT şubesine gidip, elektrik tüketim desteği başvuru formu doldurup, bu yardımı alabiliyorlar.

Lakin vakıf kaydı olmayanların önce vakfa gitmeleri ve hane başvuru kayıt formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda başvuru sahiplerine hanedeki kişi sayılarına, hanedeki çalışan sayılarına, aylık kazançlarına, aylık giderlerine, mesleklerine, şayet evlilerse eşlerinin mesleklerine dair bazı sorular soruluyor.

Vatandaşlar, başvuru formunda başvurabilecekleri tüm sosyal yardımları görebiliyor ve yardımları işaretleyerek, başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Sosyal yardım almak isteyen ihtiyaç sahiplerinin formda kendilerine yöneltilen sorulara mutlaka doğru ve düzgün yanıtlar vermeleri gerekiyor.

Başvuru sahiplerinin formda beyan ettikleri bilgiler, daha sonra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından inceleniyor.

Vakıf mütevelli heyeti, başvuran kişilerin teslim ettikleri belgeleri de inceledikten sonra başvuru sahiplerinin muhtaç olup olmadıklarına dair karar veriyor.

Bu aşamada başvuru sahiplerinin muhtaçlıklarını tespit edebilmek adına bu kişilerin formda belirttikleri ikametgah adreslerine bir inceleme komisyonu gönderebiliyor.

Görevi, başvuru sahibinin ekonomik ve sosyal durumuna dair genel bir rapor hazırlayıp, bu raporu vakıf mütevelli heyetine teslim etmek olan inceleme komisyonu genellikle jandarma görevlileri arasından seçiliyor.

Vakıf mütevelli heyeti, kendisine teslim edilen raporu da inceledikten sonra yardım edeceği muhtaç kişilere dair bir liste hazırlıyor.

Başvuru sonuçlarını da başvuru formunda başvuru sahiplerinin beyan ettikleri iletişim bilgileri üzerinden açıklıyor.

Bu yüzden de başvuru sonucunu zamanında öğrenmek isteyen tüm ihtiyaç sahiplerinin formda güncel iletişim ve adres bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

UYARI:

Muhtaçlık sınırının altında yaşamamalarına rağmen sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından gıda yardımı, kömür ve odun yardımı vb. yardımlar alabilmek adına kendilerini muhtaç olarak gösterenler ya da sahte belge teslim edenler; daha sonra bu durumun vakıf tarafından tespit edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Vakfı yanıltan ve haksız yere kazanç elde eden bu kötü niyetli kişilerin vakıftan aldıkları tüm yardımların güncel nakdi karşılıklarını faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Kişilerin ödeme yapmamaları durumunda ise yardım yapan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı, bu kişileri mahkemeye veriyor.

Yani kötü niyetli kişilerin aldıkları yardımları mahkeme kararı sonrasında ödemeleri gerekiyor.

Bu uygulama ile vakıf yardımlarının ihtiyacı olmayan kişiler tarafından suiistimal edilmesi önlenmiş oluyor.

Art niyetli kişiler tarafından vakfa yapılan geri ödemeler; gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Vatandaşların elektrik yardımı başvurularının kabul edilmesi için bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

18 yaşını doldurmuş olan, muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünü aşmayanlar; elektrik yardımı alabiliyorlar.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamak ve hayatlarını idame ettirmek zorunda olmalarına rağmen hanesinde üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul bulunan birey olan başvuru sahiplerinin elektrik yardımı ve diğer sosyal yardım başvuruları kabul edilmiyor.

Elektrik tüketim desteğinden kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar(sigortalı işi olmasına rağmen hane kişi başı aylık kazancı, asgari ücretin 1/3’ünü aşmayanlar)
 • En az %40 engeli olan ve çalışmayan engelliler
 • Kronik hastalar
 • Gelirsiz ve işsiz dul kadınlar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Muhtaç asker yakınları
 • Kimsesiz ve gelirsiz 65 yaş ve üstü yaşlılar
 • Sahipsizler ve kimsesizler
 • Afetzedeler
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar

Elektrik Yardımı Almak için Gerekli Evraklar

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olanların elektrik yardımı almaları için herhangi bir PTT şubesine gitmeleri ve burada form doldurmaları yeterli oluyor.

Lakin vakıf kaydı olmayanların öncelikle vakfa gidip, hane başvuru kayıt formu doldurmaları gerekiyor.

Aynı zamanda vatandaşların başvuru esnasında yetkili kişilere birtakım belgeler teslim etmeleri gerekiyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibine ve ailesine ait ikametgah belgesi
 • Aileye dair vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • SGK’dan alınabilen gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına dair belgeler

Başvuru sahibinin kendi özel durumuna ya da hane bireylerinin özel durumlarına göre ek belgeler teslim etmesi de gerekebiliyor.

Vakfa teslim edilmesi gereken belgeler; başvurulan ve alınmak isteyen ayni ya da nakdi sosyal yardım türüne göre de değişebiliyor.

Örneğin; kronik hastalığı dolayısıyla çalışamayan başvuru sahibinin hastalığına ilişkin tam teşekküllü bir hastaneden aldığı sağlık kurulu raporunu, engelli başvuru sahibinin ise 2022 engelli belgesini teslim etmesi gerekiyor.

Kronik Hastalar için Yapılan Elektrik Yardımı Nedir?

Kronik hastalığı dolayısıyla bir cihaza bağımlı yaşamak zorunda olan hastalar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kronik hastalara yönelik elektrik tüketim desteğinden yararlanabiliyorlar.

Bu durumda aylık 206 TL’ye kadar elektrik faturalarında indirim kazanabiliyorlar.

Üstelik başvuru sahiplerinin cihaza bağlandıktan sonra birikmiş olan elektrik faturası borçları da Bakanlık tarafından tek seferli olacak şekilde ödeniyor.

SGK’dan kesintisiz güç kaynağı desteği almamış olan hastalar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan kesintisiz güç kaynağı yardımı da alabiliyorlar.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kronik hastalar, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki yani bağlı oldukları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip, burada kronik hastalara yönelik elektrik tüketim desteği başvuru formu doldurarak, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Hastalığı dolayısıyla evden çıkamayacak halde olanların başvuruları ise vasileri ya da velileri tarafından yapılabiliyor.

Velisi veya vasisi olmayan hastalar, vakfı arayıp kendilerine başvuru formunu iletecek bir personel talep edebiliyorlar.

Bu durumda evlerine gelen personelin kendilerine verdikleri başvuru formunu doldurup, başvurularını tamamlayabiliyorlar.

PTT Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Başvurusu kabul edilen kişilere aylık yapılacak elektrik yardımı miktarı, başvuru sahibinin hanesindeki kişi sayısına bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

1-2 kişilik aileler için aylık 75KW; 3 kişilik aileler için aylık 100 KW, 4 kişilik aileler için aylık 125 KW, 5 ve üstü sayıda kişilik aileler için ayda 150 KW elektrik faturalarında indirim yapılıyor.

Yani yardım, nakdi yardım şeklinde yapılmıyor.

Elektrik Yardımı Ne Kadar 2022?

2022 yılında ihtiyaç sahipleri için yapılan elektik tüketim desteği miktarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • 1-2 kişilik aileler için aylık 75 KW yani aylık 103 TL
 • 3 kişilik aileler için aylık 100 KW yani aylık 137.33 TL
 • 4 kişilik aileler için aylık 125 KW yani aylık 171.67 TL
 • 5 ve üstü kişilik aileler için aylık 150 KW yani aylık 206 TL

Elektrik Yardımı Kesilir mi?

Elektrik yardımı, başvurusu onaylanan hak sahipleri için süresiz olarak ve her ay için yapılıyor.

Ancak kişinin muhtaçlığının ortadan kalkması halinde mutlaka yardım aldığı vakfa haber vermesi gerekiyor.

Hak sahibinin muhtaçlığının sona ermesine rağmen vakfa haber vermemesi durumunda cezai yaptırıma tabi tutuluyor.

Hak sahibinin vefat etmesi, farklı bir şehre taşınması da aldığı yardımın kesilmesi ile sonuçlanıyor.

Aldığınız elektrik yardımının neden kesildiğine dair bilgi almak için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabileceğiniz gibi yardım aldığınız vakfı da arayabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Elektrik yardımının kesilmesinin en önemli nedenlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibinin muhtaçlığının sona ermesi:

Elektrik yardımı alan başvuru sahibinin muhtaçlığının sona erdiğine dair vakfa bilgi vermesi ya da muhtaçlığının ortadan kalktığının vakıf mütevelli heyeti tarafından fark edilmesi üzerine hak sahibi için yapılan elektrik yardımı kesiliyor.

 • Hak sahibinin vakfa haber vermeden başka bir şehre taşınması:

Hak sahibinin yardım aldığı vakfa haber vermeden başka bir şehre taşınması yani şehirlerarası ikametgah değişikliğinde bulunması halinde Bakanlık tarafından yapılan yardım ödemesi, durduruluyor.

Bu durumda yardım almaya devam etmek isteyen kişinin yeni ikametgah adresindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydolması ve elektrik yardımına tekrar başvurması gerekiyor.

 • Hak sahibinin vefat etmesi:

Hak sahibinin vefat etmesi halinde aldığı yardım sona eriyor.

Hak sahibinin eşi ya da aile bireylerinden biri vakfa giderek, tekrar yardıma başvurabiliyorlar.

 • Hak sahibinin sözleşmeye aykırı davranması:

Hak sahibinin başvuru için imzaladığı elektrik tüketim desteği başvuru formuna aykırı davrandığının vakıf tarafından tespit edilmesi halinde de aldığı yardım kesiliyor.

 • Elektrik yardımı alan dul kadının tekrar evlenmesi:

Gelirsiz ve işsiz olduğu için yardım alan dul kadınların tekrar evlenmeleri durumunda da aldıkları yardım kesiliyor.

Bu yazımızda elektrik tüketim desteğine dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de PTT elektrik yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu