Krediler

EK Hesap (KMH) Nedir? Kredi Notunu Etkiler mi?

EK Hesap (KMH) Nedir? Kredi Notunu Etkiler mi? Ek hesap, kısa adı ile KMH bankaların müşterilerine özel olarak oluşturduğu kredili mevduat hesabıdır. Her bankada aynı isme sahip olmayan kredili mevduat hesaplarını kurtaran hesap, nakit avans hesabı veya ek hesap olarak kredi başvuruları kısmında görebilirsiniz.

Banka hesaplarında KMH olarak karşımıza çıkan bu terim Kredili Mevduat Hesabı olarak bilinmektedir. Nakit avans hesabını olarakta geçen ek hesapların limiti maaşınıza ve kredi notunuza göre farklılık gösterebilmektedir. Başvuru üzerine oluşturulacağı gibi bazı durumlarda bankalar tarafından size haber verilmeden de hesabınıza tanımlanabilir. Örneğin Enpara’da ek hesap başvurusunda bulunmanız mümkün değildir, banka uygun gördüğü müşterilerine otomatik olarak tanımlamaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı (KMH) kredi veya kredi kartı sahibi olmayan yada kullanmak istemeyen kişiler için bankaların müşteri hesaplarına özel olarak tanımladığı kredili ek hesaptır. EK hesap faiz oranları kredi kartında bulunan nakit avansın faiz oranlarına göre ve kredi faiz oranlarına göre daha düşüktür.

KMH faiz hesaplama işlemlerini bankaların web sitesinden veya mobil uygulamalarından öğrenebilirsiniz. EK hesabınızdan bakiye kullanmadığınız dönemlerde bir faiz ücreti ödemeniz gerekmez. Kullanmanız gereken dönemlerde ise günlük ve aylık olarak ücretlendirilirsiniz.

EK Hesap Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredili mevduat hesabının kredi notunu etkileyip etkilemeyeceği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. KMH hesapları kredi kartı ve krediler gibi Findeks kredi notunu etkileyen kredili ürünlerden biridir. Diğer ürünler gibi aynı oranda kredi puanına etki etmektedir. Borçluluk durumunuza göre kredi notunuza farklı etkileri olabilmektedir.

Kredi mevduat hesabı ilk açıldığında yeni kredili ürün açılışı gerçekleştiği için kredi notunuzu bir miktar düşürmektedir. Kredi puanınıza bağlı olarak ortalama 100-150 puanlık bir düşüş yaşamanız normal bir durumdur. Kredili mevduat hesabının açılışından sonra 6.ayın sonunda bu negatif etki ortadan kalkacak ve düzenli ödemeler yapılması durumunda kredi notunuzu arttıran önemli bir ürün olacaktır.

EK Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

EK hesap başvurusu yapabilmek için aktif olarak bir bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir. Banka hesabınıza giriş yaparak kredi başvuruları kısmından kredili mevduat hesabı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu hesapların ismi kullandığınız bankalara göre farklı isimlendirilebilir. Örneğin Denizbank’ta kurtaran hesap olarak karşımıza çıkarken Garanti BBVA’da nakit avans hesabı adı ile görebiliriz.

EK hesap açma işlemini dileyen müşteriler banka şubelerinden de gerçekleştirebilir. Enpara gibi bazı bankalar ek hesap başvuru yapmanıza izin vermeyebilir. Bu bankalar sizin finansal durumunuza göre ve kredi notunuza göre otomatik olarak hesabınıza tanımlanabilir. Kredili mevduat hesaplarının limiti maaşınıza ve kredi puanınıza göre bankalar tarafından belirlenmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

KMH hesaplarını kapatmak isteyen müşteriler bu işlemlerini online bankacılık sistemlerinde ve müşteri hizmetleri aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Online bankacılık ile ek hesap kapatma işlemini yapmak isteyenler banka hesaplarına giriş yaparak hesaplarım kısmından nakit avans hesaplarını görüntüleyerek hesap kapatma butonuna tıklayarak kmh hesaplarını kapatabilirler.

Dileyen müşteriler aynı işlemlerini müşteri hizmetlerinin yardımı ile de gerçekleştirebilir. Bunun için müşteri hizmetlerine bağlanarak kredili mevduat hesabı kapatma isteğinizi müşteri temsilcisi ile paylaşabilirsiniz. Banka temsilcisi size yardımcı olacak ve hesap kapatma isteğinizi gerçekleştirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu