Kripto Paralar

Dijital Para Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dijital para yada bir diğer deyiş ile sanal para kısa süre önce hayatımıza girmiş olsa da şuan tüm dünya tarafından takip edilen yeni nesil bir para haline geldi. Öyle bir hızla gelişiyor ve yayılıyor ki bir iki yıl önce güvenilirmi diye sorguladığımız sanal paralar şuan borsada yüzlerce çeşidi ile yatırımcılar tarafından alınıp satılıyor. Özellikle kripto paraların sektörde büyük pay edindiği dijital para birimleri devletleri kağıt ve metal masrafından kurtaracak kıymetli bir pir değer olarak görülüyor.

Peki birçok kişi tarafından merak edilen dijital para nedir? Dijital paralar nasıl alınır satılır ve nasıl oluşturulur ?

Dijital Para Nedir?

Gerçek para ile aynı anlama sahip olan dijital para internet alışverişlerinde ödeme noktasında kullandığımız bir para birimidir.Gerçek para ile aynı niteliklere sahip olan bu paraların tek farkı sanal paralar olmasıdır.Bu yüzden elimiz ile tutamayız ancak internetten alışveriş yaparken kullanabiliriz.Sadece internet ortamında görüldüğü ve kullanıldığı için sanal para olarakta adlandırılmaktadır.

Dijital paraya verilebilecek birçok sanal para örneği vardır. Örneğin kredi kartlarında bulunan bonuslar birer sanal para yani dijital paradır. Kartınızda bakiye olarak gözükür ancak gerçekte kağıt para karşılığı yoktur fakat alışveriş yapabilirsiniz. Yada daha farklı bir örnek ile verelim; kripto paralar. Günümüzde oldukça büyük bir yer edinmiş olan kripto paralar dünya üzerinde gerçekleşen para ticaretlerinde büyük bir yer edinmektedir. Özellikle bir merkeze bağlı olmadığı için birçok yatırımcının dikkatini çeken bitcoin gibi kripto paralar birçok sanal para yatırımcısına sahiptir. İnternet üzerinden gerçek para karşılığı alabileceğiniz dijital paraları cüzdanınıza koyamazsınız ancak kripto para cüzdanları gibi sanal cüzdanlar ile taşıyabilirsiniz. Birisine ödeme yapmak istediğinizde ise karşı tarafın kripto cüzdan kimliğini yazarak para transferi yapabilirsiniz.

Dijital Para Ne İşe Yarar?

Dijital para ne işe yarar sorusuna cevap vermek gerekirse Dijital para gerçek paradan farklı olarak elle tutulmayan fiziksel olmayan sanal paradır. Gerçekte var olmayan dijital sanal para internet ortamında sanal olarak kullanılan ve internette alış veriş yapmak için tercih edilen paradır.

Dijital para diğer adı ile sanal para fiziksel gerçek para gibi piyasada dolaşımı bulunmamaktadır. Dijital para takip edilemediği için internette sanal işler için tercih edilmektedir.

Dijital Para Nereden Alınır?

Günümüzde bir çok kişi tarafından tercih edilen dijital parayı internette bir çok siteden para yükleyerek anında satın alabilirsiniz. Dijital para satın almak için Binance, Coinbase veya KuCoin, BTCTürk ve Paribu Sitelerinden satın alabilirsiniz.

Dijital Para Birimleri

Dijital para borsası aracılığı ile alım ve satım yapabileceğiniz birçok sanal para bulunmaktadır. Bu pra birimlerini kullanarak online alışverişler gerçekleştirebilir veya döviz yada TL para birimleri ile exchange yaparak alım satım ile oluşan makaslardan yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Günümüzde dijital para alabileceğiniz birçok kripto para borsası bulunmaktadır ve bu borsalardan alım yapabileceğiniz para birimlerinden en popüler olanları aşağıdaki gibidir.

Örnek dijital paralar;

  • Bitcoin
  • Ripple
  • Ethereum
  • XRP
  • Litecoin

Yukarıdaki dijital paralar birer kripto paradır ve bunlar gibi yüzlerce farklı kripto para birimi bulunmaktadır. Bu paraların her biri kendine ait bir değere ve bir borsaya sahiptir. Yani her biri ayrı bir fiyata sahiptir ve Türk lirası yada dolar gibi para birimleri ile satın alınabilmektedir. Dijital para nereden alınır diyecek olursanız ülkemizde bu para birimlerini kripto para borsalarından veya ülkemizde faaliyet gösteren btcturk, paribu gibi kripto para sitelerinden satın alabilirsiniz.

Dijital Para Nasıl Kullanır?

Dijital para nasıl kullanılır? Dijital para nerede kullanılır? sorusuna cevap verme gerekirse Dijital para ile fiziksel para ile yaptığınız tüm işlemleri yapabilirsiniz. Dijital para fatura ödeme, para transferi, alış veriş yapmak yada yatırım yapmak için kullanılır.

Dijital paranın değeri piyasa tarafından belirlendiği için yatırım yapmak için satın alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu