Güncel Konular

Terapötik Nedir? Terapötik Ne Demek?

Terapötik Nedir? Terapötik Ne Demek? Terapötik, empati ile karıştırılsa da birbirine yakın ama anlam olarak birbirinden ayrılan iki farklı kelimelerdir. Rehabilitasyon merkezlerinde yada terapi amacı ile yapılan seanslarda bireylerin kendini mutlu ve güvenli hissedebilmesi için uygulanan bir tekniktir.

Bu iletişimlerde iki tarafta terapötik iletişim kurarak birbirlerini anlayabilir ve kendilerini rahatça ifade edebilirler.

Terapötik Nedir?

Terapötik ingilizcede Therapeutic olarak kullanılan ve terapatik yada terapötik olarak dilimize geçmiş İngilizce kökenli bir kelimedir. Kelime anlamı olarak Terapötik nedir yada ne demek diye sorarsanız sözlükte geçen kelime anlamları aşağıdaki gibidir.

  • Sağaltıcı
  • Tedaviye ait, tedavi edici.
  • Terapi amaçlı, terapide kullanılan

Bu ifadeler Terapötik kelimesinin anlamlarıdır. Burada anlamını bilmiyor olabileceğiniz bir kelime de sağaltıcı kelimesidir. Sağaltıcının iki farklı anlamı bulunmaktadır. Biri sağıcı diğeri ise şifacı anlamlarına gelmektedir. Terapötik tedavide kullanılan sağaltıcı kelimesi ise şifacı anlamına gelmektedir. Terapötik iletişim esnasında dinleyici konumunda bulunan Sağaltıcı karşıdaki bireyi dinleyerek empati kurar ve terapötik iletişimi sağlayan kişidir. Rahatlatıcı ve güven verici olması sebebi ile kişinin daha iyi hissetmesini sağladığı için sağaltıcılar şifacı olarak bilinmektedir.

Terapötik İlişki Nedir?

Terapötik kelimesi genellikle terapatik olarakta bilinmektedir. Özellikle Terapistlerinin tedavi esnasında kullandığı bir yöntem olan bu iletişim tekniğinde sağlıklı bir terapötik ilişki kurulması önemlidir. Bu ilişki esnasında terapiste danışan kişinin hayatını iyi yönde değiştirmesine yardımcı olma ve kendini daha mutlu hissetmesi önemlidir.

Terapötik ilişki esnasında terapist ne kadar güvenli bir ortam oluşturursa tedavi sürecinin başarılı geçmesi o kadar mümkün olacaktır. Çünkü danışan kişi kendini ancak rahat ve güvende hissederse gerçek duygularını ve hislerini anlatabilir. Bu tarz tedavilerde danışanlar genellikle mahrem yada kimseye anlatamayacağı hissiyatlarını açığa çıkarma ihtiyacı duyduğu için terapötik ortamın oluşturulabilmesi önemli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu