Güncel Konular

ALO 170 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri

ALO 170 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri; Vatandaşların çalışma hayatlarına yönelik her türlü soru, talep ve önerileri için 7/24 arayabilecekleri ALO170; TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak, 2010 yılından bu yana hizmet vermeye devam ediyor.

Vatandaşlar, ALO170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi’ni arayarak; İŞKUR, MYK, SGK ve ÇSGB ile ilgili olarak birçok işlemlerini gerçekleştirebiliyor, müşteri temsilcisinden bilgi alabiliyorlar.

Vatandaşlar; bu kurumlarla ilgili işlemlerini gerçekleştirebilmek adına ALO170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi’ne ait olan resmi internet sitesini de ziyaret edebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca ALO170 hattı ne işe yarar? ALO170 hattı ücretli mi? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

ALO 170 Nedir?

Vatandaşların güncel SGK, İşkur, MYK ve ÇSGB mevzuatlarıyla ilgili bilgi alabilmek, iş hayatlarıyla ilgili sorunlarını yetkili kişilere iletmek, İş Kanunu’na ve sosyal güvenlik uygulamalarına dair her türlü şikayet, talep ve önerilerini dile getirmek için arayabilecekleri hatta ALO170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi deniliyor.

Mağdur vatandaşlar, iş hayatlarında maruz kaldıkları mağduriyetlerini yetkili kişilere bildirmek ve sorunlarının çözülmesi talebinde bulunmak adına AL0170 hattını arayabiliyorlar.

Örneğin; maaşı hesabına bir süredir yatırılmayan bir çalışan mağduriyetinin giderilmesi adına bu hattı arayabiliyor.

ALO170 hattı; vatandaşlara Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı güncel mevzuatına dair bilgiler de veriyor.

TC vatandaşları, ihbar hattı olarak da faaliyet gösteren ALO170 hattını gerek kendilerini gerekse başka işçileri sigortasız olarak çalıştıran işyerlerini ihbar etmek için de arayabiliyorlar.

Emeklilik tarihi yaklaşan kişiler; emeklilik tarihlerini sorgulamak için bu hattı arayabiliyorlar.

ALO170; ülkemizdeki kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı göçmenlerle ilgili ihbarda bulunmak isteyen vatandaşlarımıza yönelik olarak da hizmet veriyor.

Örneğin; vatandaşlar, kendi binalarında yaşayan ve mahalle sakinlerini rahatsız eden kayıt dışı göçmenleri ihbar etmek için bu hattı arayabiliyorlar.

Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen TC vatandaşları, anlaşmalı boşanma şikayetleriyle ilgili olarak ALO170 hattını arayabiliyorlar.

Söz konusu çekişmeli boşanma davaları olduğunda ise bu hat, hizmet vermiyor. Yani hat, sadece çekişmesiz boşanma davaları için aranabiliyor.

ALO 170 hattını aradığınızda müşteri temsilcisi ile yaptığınız tüm görüşmeler, büyük bir gizlilik çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Yani maaşınızı yatırmayan patronunuzu şikayet ettiğinizde şikayetiniz, hiçbir şekilde patronunuza bildirilmiyor.

Her türlü şikayet, öneri ve ihbarlarınız, değerlendirildikten sonra en kısa süre içerisinde yetkili mercilere iletiliyor.

Ardından yetkili merciler tarafından gerekli işlemler, başlatılıyor.

 ALO 170 Ücretli mi?

ALO 170 hattını arayan kişilerin bir miktar ücret ödemeleri gerekiyor.

Yani bu hat, ücretsiz olarak hizmet vermiyor.

ALO170 hattını arayan vatandaşların her bir dakika için 50 kuruş ödemeleri gerekiyor.

Örneğin, bu hattı arayıp yetkililerle ortalama 10 dakika konuşan bir vatandaşın tarifesine 5 TL yansıtılıyor.

Vatandaşların hem sabit hatlardan hem de GSM operatörlerinden ALO170 hattını arayıp yaptıkları görüşmeler için dakikasına 50 kuruş ödemeleri gerekiyor.

ALO 170 Çalışma Saatleri

ALO170 hattı; 7/24 yani kesintisiz bir şekilde hizmet veriyor. Vatandaşlar, diledikleri zaman gerek sabit hatlardan gerekse farklı GSM operatörlerinden bu hattı arayabiliyorlar.

Ancak müşteri temsilcileri, sabah ve öğle saatlerinde daha fazla sayıda kişi ile telefonda görüşebiliyorlar.

Bu yüzden de diğer kişilerin müşteri temsilcisine bağlanıp, soru, talep ve önerilerini iletmek için beklemeleri gerekebiliyor.

Hatta dakikalarca beklemek istemiyorsanız; akşam veya gece saatlerinde ALO170 hattını aramanızı öneriyoruz!

ALO 170 İnternet Sitesi Var mı?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi ALO170 Çalışma Hayatı ve İletişim Merkezi’ne ait olan resmi internet sitesi de bulunuyor.

Vatandaşlar, siteye girip, ana sayfadaki Online İşlemler kategorisine tıklayıp, buradan başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Üstelik site üzerinden Canlı Destek de alabiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını öğrenmek istediklerinde yani başvurularını sorgulamak adına da bu siteyi kullanabiliyorlar.

Hemen https://www.alo170.gov.tr/#onlineislemler linkini tıklayabilir; sizler de başvurunuzu yetkili kişilere iletebilirsiniz.

ALO 170 Şikayeti Ne Zaman Sonuçlanır?

Vatandaşlar, iş hayatlarında karşılaştıkları her türlü problemlerinde mağduriyetlerinin bir an önce yetkili kurum tarafından giderilmesi adına ALO170 hattını arayabiliyorlar.

ALO 170 hattını aradıklarında şikayet ve talepleri, ilgili kuruma iletiliyor.

ALO 170 hattını arayıp, başvurularını gerçekleştiren vatandaşların şikayet, talep ve önerilerine ilişkin tüm başvuruları, en az 3 gün içerisinde sonuçlandırılıyor.

Yani vatandaşların başvurularına dair bilgi edinebilmeleri için başvuru tarihinden sonra en az 3 gün beklemeleri gerekiyor.

Bununla birlikte başvurularının ne zaman sonuçlanacağı, başvuru konusuna ve başvurulardaki yoğunluk durumuna göre değişebiliyor.

Yani başvuruların SGK, İşkur vb. kurumlar tarafından sonuçlandırılıp, karara bağlanması; minimum 3 gün sürüyor.

Bazı başvuruların sonuçlandırılması ise aylarca sürebiliyor.

ALO 170 Nasıl Aranır?

ALO 170 hattını aramak için telefonunuzdan yani sabit hatlardan ya da GSM operatörünüzden sırasıyla 1-7-0 rakamlarını tuşlamalısınız.

Ardından otomatik yönlendirme sesi, sizi karşıladığında yapmak istediğiniz işlemle ilgili olarak gerekli tuşlamaları yapmalısınız.

Otomatik yönlendirme sesinin size yönelttiği sorulara doğru yanıtlar vererek ve bazı tuşlamalar yaparak, müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Müşteri temsilcisine soru, şikayet, talep ve önerilerinizi iletebilir ya da ihbarda bulunabilirsiniz.

ALO 170 Cevap Vermiyor ve Ulaşılamıyor

Vatandaşların başvuru, öneri, şikayet ve ihbarda bulunmak adına ALO170 hattına yoğunluk gösterdikleri yani müşteri temsilcilerinin yoğun oldukları dönemlerde müşteri temsilcisine bağlanmak, oldukça zaman alabiliyor.

Vatandaşlar, müşteri temsilcisine bağlanmadan görüşmenin sonlandığına tanık olabiliyorlar.

Bu durumda vatandaşlar; akşam ilerleyen saatlerde ya da gece bu hattı arayıp, hatta herhangi bir kopma sorunu yaşamadan müşteri temsilcisine bağlanabiliyorlar.

Bazen ALO 170 hattına sistemsel hatalardan ve sorunlardan ulaşılamadığı zamanlar da olabiliyor. Bu durumda hata ve sorunların ortadan kalkması ile vatandaşlar, tekrar ALO170 hattına ulaşabiliyorlar.

ALO 170 hattına erişemediğiniz ve müşteri temsilcisine bağlanmakta zorluk yaşadığınız zamanlarda ALO170 resmi internet sitesi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmenizi öneriyoruz!

ALO 170 Hattını Aramadan Önce Yapmanız Gerekenler

ALO 170 hattını aramadan önce bilmeniz ve yapmanız gerekenleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

  • Bu hattı arayıp, müşteri temsilcisi ile görüşme yaptığınızda size bir başvuru takip numarası veriliyor. Başvurunuzu sorgulamak istediğinizde sizden bu numara talep ediliyor. Bu yüzden başvuru numaranızı not edebilmek için yanınızda kalem ve kağıt bulundurmayı unutmamalısınız!
  • Görüşme esnasında müşteri temsilcileri, sizden TC kimlik no isteyebiliyor ve kimliğinizde yer alan bazı bilgilere dair sorular sorabiliyorlar. Yani sizden bazı kişisel bilgilerinizi talep edebiliyorlar. Görüşme esnasında zaman kaybetmemek için görüşme öncesi TC kimlik kartınızı mutlaka yanınıza almalısınız.
  • Kendi işvereninizle ya da başka işverenlerle ilgili şikayette bulunmak istiyorsanız; işverenle ilgili detaylı bilgi edinmelisiniz. Görüşme sırasında size şikayet ettiğiniz işyerinin isim, unvan; sizin ya da diğer işçinin işe giriş ve çıkış tarihi vb. bilgilere dair sorular sorulacağını unutmamalısınız. Görüşme öncesi bu bilgileri bir yere not etmeli ve notu yanınızda bulundurmalısınız.
  • Kendi işyerinizde ya da başka bir işyerinde sigortasız çalıştırılan kişi ile ilgili ihbarda bulunacaksanız; işyerine dair bilgilerin yanı sıra işçiye dair isim, soy isim vb. bilgileri de öğrenmelisiniz.

Bu yazımızda ALO 170 hattı ile ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu Yardım Başvurusu